Φροντίδα Εξημερωμένο περιστέρι τσιμπάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
μια φίλη μου έχει ένα περιστέρι που το έχει μεγαλώσει απο μικρό, αλλά αυτό την τσιμπάει κ μάληστα δυνατά,όλους όχι μόνο αυτή, πως μπορεί να του κόψει αυτό το κακό συνήθειο; Παρέα με άλλα ζώα κάνει όπως σκυλιά, γατιά, πουλιά κ δεν τα ενοχλεί😕
 
Άστο να τσιμπάει Βασιλεία, δεν είναι και κανένας Μακάο να σου κόψει κανένα κομμάτι.
 
Το περιστέρι λόγω του ότι το μεγάλωσε η φίλη σου την θεωρει μέλος του σμήνους του και κάνει ότι κάνει ένα περιστέρι με τα άλλα μέλη, την τσιμπάει διότι όταν προσπαθεί να το χαϊδέψει εκείνο θεωρεί ότι του επιτήθετε.Αν το κρατήσει λίγο στα χέρια της χαλαρά και ηρεμήσει θα σταματήσει να τσιμπάει, την πόμενη φορά όμως θα το ξανακάνει. Είχα και εγώ ένα παλιότερα, για την ακρίβεια το 1ο μου περιστέρι, και τα 8 χρόνια που περάσαμε μαζί δεν σταμάτησε να τσιμπάει. Οπως είπε και ο Λάζαρος, δεν τρέχει τίποτα. Δες και αυτό :

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
δεν έχω εγω πρόβλημα όταν με τσιμπάει αλλά έχουν οι άλλοι,όταν γεννήθηκε έπαθε ένα ατύχημα, δεν ξέρω τι ακριβώς κ το μάτι του απο τότε είναι φουσκομένο κ τα άλλα το διώχνουν, γι'αυτό τώρα είναι μόνο του κ δεν ασχολειτε κανείς μαζί του γι'αυτό το λόγο, απλά σκέφτηκα να δω μήπως υπάρχει κάποια λύση😕
 
δεν ξέρω απο ράτσες αλλά είναι σαν τα ελεύθερα που υπάρχουν παντού🙄
 
Καλημερα σε ολους. Με λενε Κωνσταντινα και εχω μεγαλωσει πολλα περιστερια. Το τσιμπιμα ειναι φυσιολογικοτατο!
Τα περιστερια οταν τσιμπουν το κανουν απο αντιδραση ή φοβο.
Εαν εμπιστευτουν καποιον και εξικιωθουν μαζι του μειωνουν το τσιμπιμα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν το κοβουν. Ειναι η αντιδραση τουσ σε οτι φοβουνται και σε οτι δεν θελουν να τουσ κανεις.
Περασε οσο πιο πολλεσ ωρες μπορεις μαζι του και θα αλλαξει συμπεριφορα.
Ειχα ενα περιστερι 11 χρονια. Οταν ημουν στο σπιτι, σε οποιο χωρο κι αν πηγαινα, οτι κι αν εκανα το ειχα μαζι μου. Ακομα κι αρρωστη οταν ημουν και κρεβατονομουν, ερχοταν και ξαπλωνε στο μαξιλαρι μου για να με προσεχει!
 
αυτό θα ήταν πολύ ωραίο, σαν παπαγάλος δηλαδεί έ! Ξέρει κανείς πόσα χρόνια ζούν τα περιστέρια; 😕
 
Μήπως έχει ΟΡΝΙΘΩΣΗ, ΚΡΥΩΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΑΤΙΟΥ; Μήπως να το πήγαινες στην ακόλουθη κτηνίατρο: Παπαϊωάννου 210.36.42.944 (Αθήνα) & 210.99.01.654 (Αργυρούπολη). Δίνε του βιταμίνες για να παραμείνει δυνατό, όπως Glutamine (ειδικά για περιστέρια), Becozume και νερό με λίγη ζάχαρη ή Ensure από τα φαρμακεία, το οποίο αρέσει πολύ, ειδικά στα νεαρά περιστέρια. Φίλησέ το για εμάς!
 
Μήπως έχει ΟΡΝΙΘΩΣΗ, ΚΡΥΩΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΑΤΙΟΥ; Μήπως να το πήγαινες στην ακόλουθη κτηνίατρο: Παπαϊωάννου 210.36.42.944 (Αθήνα) & 210.99.01.654 (Αργυρούπολη). Δίνε του βιταμίνες για να παραμείνει δυνατό, όπως Glutamine (ειδικά για περιστέρια), Becozume και νερό με λίγη ζάχαρη ή Ensure από τα φαρμακεία, το οποίο αρέσει πολύ, ειδικά στα νεαρά περιστέρια. Φίλησέ το για εμάς!
ευχαρηστώ,θα πάρω κ θα σε ενημερώσω
 
Είχα μεγαλώσει και εγώ περιστέρι στα χέρια μου από μικρό και όταν μεγάλωσε και πήγαινα να το πιάσω με τσιμπούσε και μένα! Αλλά μετά εντάξει!
προσπάθησε όταν πας να το πιάσεις η να το χαϊδέψεις να βάζεις την γροθιά σου και όχι τα δάχτυλα!
μπορεί να είναι καλύτερο!
 
Τα πόδια; δε νομίζω Δημήτρη. Τουλάχιστον οσα έχω μεγάλώσει εγω, δεν τουσ αρεσε καθολου αυτο. Τα ενοχλουσε πολυ. Απο δική μου εμπειρια θα ελεγα κατω απο την κοιλια στο σημειο που δεν εχουν φτερα, και στα "μαγουλα".
 
Κάτω από την κοιλιά; Θα το δοκιμάσω. Πάντως, με τα δικά μου, όταν πήγαινα κοντά τους φούσκωναν και έπαιρναν στάση άμυνας και όταν τους χάιδευα τα πόδια ηρεμούσαν κάπως.
 
Back
Top