Φροντίδα Ο Χορχίτο άρχισε να τσιμπάει

Αν τα ταΐζεις από μικρά, υπάρχει πιθανότητα να απορρίψουν και το είδος τους για 'σένα, αλλά είναι ένα ζήτημα αν αυτό είναι φυσιολογικό...
 
Αν τα ταΐζεις από μικρά, υπάρχει πιθανότητα να απορρίψουν και το είδος τους για 'σένα, αλλά είναι ένα ζήτημα αν αυτό είναι φυσιολογικό...

Εγινε...τα λεγαμε...
 
Άδικα με λες κομπορρήμονα....Είναι φόρουμ και καταθέτουμε απόψεις...Δεν έχουμε καμμία υποχρέωση να είναι έγκυρο ό, τι λέμε...Μπορεί όντως να γενικεύω, αλλά είναι η άποψή μου, οπότε μη με προσβάλλεις για αυτήν. Μπορείς να την αντιπαρέλθεις. Γράφέ μου τα όμως αυτά σε προσωπικά μηνύματα, γιατί γεμίζουμε άσκοπα τη συζήτηση με πιο προσωπικά πράγματα και δεν είναι αρμόζον.
 
@birdyme επειδή είπες αυτό

Εσείς οι "παλαιοί" του petbirds μπορείτε να απαντάτε παραθέτοντας άρθρα του petbirds. Έχετε σίγουρα περισσότερα υπόψιν σας από ένα νέο μέλος και μπορείτε να κατατοπίσετε επιλέγοντας τα κατάλληλα ανάμεσα στα πολλά που έχει εδώ.

Μάλλον δεν έχεις καταλήξει..
 
Είναι φόρουμ και καταθέτουμε απόψεις...Δεν έχουμε καμμία υποχρέωση να είναι έγκυρο ό, τι λέμε...
Σε αυτό έχεις τόσο άδικο όσο το άνοιγμα των πτερων του άλμπατρος! Δεν έχουμε υποχρέωση στο έγκυρο αλλά έχουμε την υποχρέωση να πούμε ότι δεν είμαστε σίγουροι όταν δεν είμαστε ή ότι δεν ξέρουμε. Στο φόρουμ βοηθάει όπως μπορεί ο καθένας μοιράζοντας εμπειρίες κ γνώσεις, όχι ιδέες για μυθιστόρημα!
Γράφέ μου τα όμως αυτά σε προσωπικά μηνύματα, γιατί γεμίζουμε άσκοπα τη συζήτηση με πιο προσωπικά πράγματα και δεν είναι αρμόζον.
Εντάξει, χωρίς παρεξηγηση, είμαι σίγουρη ότι κ εσύ διαβάζεις την ειρωνεία του πράγματος!
 
Δεν έμαθα ποτε γιατί δαγκώνει ο Χορχιτο.❎
Mονο να πιθανολογησει μπορει καποιος και οι υποθεσεις περιλαμβανονται στα links που παρεθεσε η Ληδα πιο πανω.
Θα πρεπει να δεις την εξελιξη που θα εχει αυτη η συμπεριφορα.Αν ειναι κατι ορμονικο θα περασει,αν ειναι θεμα χαρακτηρα θα πρεπει να το διαχειριστεις.
Η διαδικασια της "εφηβειας" τα εχει αυτα.
 
@Tony Forpus το να τον βαζω κάθε φορά που δαγκώνει στο κλουβί είναι σωστή συμπεριφορά;
Αυτό έχω διαβάσει σε αλλά ποστ εδώ. Εγώ του λέω και "τιμωρία" όταν τον βαζω μεσα επειδή με τσίμπησε, και όταν ξαναπαει να με τσιμπησει του το λέω από πριν μήπως το συνδέσει.
Δεν ξέρω όμως αν λειτουργουν όπως τα σκυλιά. 🤨
 
@Tony Forpus ναι, συνήθως αν τον βαλω μεσα ένα τέταρτο, μετά που θα παω να τον βγάλω ειναι πιο θυμωμένος. Μακάρι να είναι εφηβεία γιατί ένα χρόνο τώρα δεν το έκανε ποτε αυτό.
Ευχαριστώ!
 
@Nikolina κι όμως αναφέρει σε ένα σημείο

Επανάφερε τον υπερδιεγερμένο κολλητό σου στο κλουβί του και άσε τον μόνο για να ηρεμήσει, πριν ξαναπροσπαθήσεις να τον ανεβάσεις πάλι στο χέρι σου.

Άρα σωστά τα κάνεις!
 
συνήθως αν τον βαλω μεσα ένα τέταρτο, μετά που θα παω να τον βγάλω ειναι πιο θυμωμένος.
Τα ιδια εκανε κι εμενα,δεν λειτουργει η "τιμωρια" ετσι οπως λειτουργει σε αλλα ειδη
 
@Tony Forpus,@Nikolina Σε σχέση με την τιμωρία ίσως αυτό οφείλεται στο ότι γενικά τα parrotlet και τα monk θεωρούνται πιο κυριαρχικά είδη με το κλουβί τους και άλλα πουλιά. Βέβαια μπορεί να είναι απλώς ότι η τιμωρία αυτή δεν πιάνει στα συγκεκριμένα πουλάκια.
 
Θα μπορούσες να πάρεις μια γνώμη από την Ptricia Grey, που είναι εξειδικευμένη κτηνίατρος σε εξωτικά. Θα σου εξηγήσει πιθανότατα τη συμπεριφορά του και θα σου δώσει οδηγίες να την αντιμετωπίσεις.
[automerge]1655997209[/automerge]
Σε αυτό έχεις τόσο άδικο όσο το άνοιγμα των πτερων του άλμπατρος! Δεν έχουμε υποχρέωση στο έγκυρο αλλά έχουμε την υποχρέωση να πούμε ότι δεν είμαστε σίγουροι όταν δεν είμαστε ή ότι δεν ξέρουμε. Στο φόρουμ βοηθάει όπως μπορεί ο καθένας μοιράζοντας εμπειρίες κ γνώσεις, όχι ιδέες για μυθιστόρημα!

Εντάξει, χωρίς παρεξηγηση, είμαι σίγουρη ότι κ εσύ διαβάζεις την ειρωνεία του πράγματος!
Πότε διέταξα να του πάρει ταίρι???? Είπα "ΙΣΩΣΣΣΣ" να βοηθούσε....Νομίζω είναι καταφανής η μετριοφροσύνη στα λόγια μου....
[automerge]1655997238[/automerge]
Θα μπορούσες να πάρεις μια γνώμη από την Ptricia Grey, που είναι εξειδικευμένη κτηνίατρος σε εξωτικά. Θα σου εξηγήσει πιθανότατα τη συμπεριφορά του και θα σου δώσει οδηγίες να την αντιμετωπίσεις.
[automerge]1655997209[/automerge]

Πότε διέταξα να του πάρει ταίρι???? Είπα "ΙΣΩΣΣΣΣ" να βοηθούσε....Νομίζω είναι καταφανής η μετριοφροσύνη στα λόγια μου....
Άσε που ποτέ δεν έδωσα εγώ την απάντηση με το άλμπατρος...
[automerge]1655998153[/automerge]
Εκτιμώ πάντως ότι το πιθανότερο είναι να προσκολληθεί σε θηλυκό, αν του πάρεις κάποιο. Αν δεν προσκολληθεί, αλλά αναπτύξει επιθετικότητα προς το θηλυκό του είδους, αυτό σήμαινε ότι το πουλάκι έχει πρόβλημα συμπεριφοράς, διότι δεν είναι γενικά ευχαριστημένο. Νομίζω πάντως πως, για να λάβεις πλήρη απάντηση στο ερώτημά σου πρέπει να αναφέρεις κι άλλα πράγματα, όπως πώς το έχεις εκπαιδεύσει, αν έχεις αλλάξει εσύ κάτι στη συμπεριφορά σου προς αυτό, αν λόγω ανωτέρας βίας αναγκάστηκες να το αφήνεις πιο πολλές ώρες μόνο του κ. ά. Θα βοηθούσε να εξηγήσεις πώςανέπτυξες την ιδιαίτερη σχέση που είχατε πριν γίνει επιθετικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top