Φροντίδα Εξημερωση zebra finches

Lovemyzebras

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2015
Μηνύματα
26
Πόλη
Λευκωσία
Αλλη μια απορια που εχω ειναι για το πως μπορω να εξημερωσω τα πουλια μου και να μην με φοβουνται;υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να τα κανω να καθονται στο χερι μου εξω απο το κλουβι; Επειδη μου φαινετε απιθανο... Και επισης ποια η αποψη σας για το κοψιμο των φτερων;
 
Τα ζεμπράκια δεν είναι από τα πουλιά που συνήθως εξημερώνονται, χωρίς φυσικά να αποκλείεται όπως για κάθε πουλάκι ιδίως αν το έχεις από μωρό. Τα φτερά δεν κόβονται ποτέ. Είναι νευρώδη πουλάκια που πετούν συνέχεια πέρα-δώθε. Θα ήταν τραγικό να τους το στερήσεις. Για ποιο λόγο άλλωστε; Αν με το καλό σου γεννήσουν μπορείς να προσπαθήσεις με κάποιον νεοσσό. Αυτά που έχεις θα έλεγα μην το προσπαθήσεις εκτός ίσως να είναι πιο φιλικά μαζί σου ενώ βρίσκονται στο κλουβάκι τους.
 
Κόψιμο φτερών στα παραδείσια δεν κάνουμε ποτε! Τόσο μικρό πουλί χωρίς τη δυνατότητα να πετάξει και να κρυφτεί θα στρεσαριστεί τόσο πολύ που θα το χάσεις από δευτερούσες αρρώστιες. Δεν μπορεί να σκαρφαλώνει όπως παπαγάλος. Και δεν είναι για να ζει στο πάτο.

Αν θέλεις να τα ξημερώνεις πρέπει να τους πάρεις ένα μεγάλο κλουβί. από 60 εκατοστά το ελάχιστο. και να αρχίζεις από μικρά βήματα. Να τους προσφέρεις από το χέρι τις λιχουδιές που τους αρέσουν. Κεχρί σε τσαπί η λίγο μπρόκολο, ή σπανάκι. Με πολύ υπομονή (λέμε τώρα όχι για λεπτά και ώρες... αλλα μέρες και μήνες) θα μπορείς να τα καταφέρεις να τρώνε από το χέρι σου και να μην σε φοβούνται.

Πρέπει να κερδίζεις την εμπιστοσύνη τους. Πρέπει να ξέρουν στο πρόσωπο τον άνθρωπο που τους φέρνει φαγητό και νερό. Μπορεί να σου φαίνεται τώρα απίστευτα, όμως είναι αληθινό. Τα πουλια αναγνωρίζουν τους ανθρώπους που τους φέρονται καλά. Και ξέρουν τι να περιμένουν από σένα.
 
Back
Top