Αναπαραγωγή Εξωτερική εκτροφή και ψάχνω να βρω το λάθος μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotis71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
Όποτε με τις συμβουλές που σώθηκαν είναι λίγο κορώνα γράμματα; Θα έχω δεν θα έχω αναπαραγωγη Σωστά ;
 
Και τι θα γίνει βρε παιδιά θα χαθεί η αναπαραγωγή τελείως! Το πολύ πολύ να κάνουν κανα Σαπίρο μέχρι να περάσει ο καιρός και να ετοιμαστούν τα αρσενικά! Αλλωστε ετσι δεν επιβαρύνεται η καναρα όταν κλωτσά και ταΐζει ζορίζεται σωστά;

Ασπορο ηθελα να πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν ξεκινήσουν να θέμα που εύχομαι ν μην γίνει να μας ενημερώσει π φίλος και να βάλουμε κάτω τις μέρες να δούμε πόσες γέννες μενού. Και ποσό θα μπορούν τα θυληκα να ανταπεξέλθουν! Το να καθυστερήσεις το θυληκο προσπαθείς ν σταματήσεις ένα ζωντανό οργανισμό που χει μπει δεν προγραμμα κάπου εκεί θα έρθει το στρες και μέτα θα ξανά επανέλθει εγώ το λέω δεν ξέρω το θα έκανα

Να γεννάνε θέλω ν πω
 
Για σου Φώτη.
Πάνω κάτω τα ιδία και εγώ αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Όντως ο καιρός τα έχει τρελάνει τα πουλιά αλλά στην δικια σου περίπτωση
πιθανόν παίζει ρολό η προηγούμενη διαβίωση των πουλιών και σίγουρα αυτό
Η γωνία του μπαλκονιού μου είναι τέτοια που δέχεται όλα το απογευματινό φως, από τη μία (13.00) και μετά μέχρι και την δύση χτυπά ο ήλιος απευθείας τα πουλιά. Όπως και ακριβώς μπροστά μου είανι η λάμπα του δημοτικού φωτισμού.
Πρέπει να αλλάξεις θέση στις θηλυκές για να στρεσαριστούν λίγο μήπως και καθυστερήσουν έστω και λίγο.
Γιατί το άσχημο δεν είναι οι γέννες που θα γίνουν τώρα αλλά σε τι κατάσταση θα είναι τα πουλιά σου αρχές Καλοκαιριού.
 
Πρέπει να αλλάξεις θέση στις θηλυκές για να στρεσαριστούν λίγο μήπως και καθυστερήσουν έστω και λίγο
Αν επέλθει το στρες μπορεί ν αντιμετώπιση προβλήματα υγείας!
 
αλλά δεν διάβασα και κάποια συμβουλή αν ο καιρός αλλάξει που θα αλλάξει τα χάνει όλα

Όποτε με τις συμβουλές που σώθηκαν είναι λίγο κορώνα γράμματα; Θα έχω δεν θα έχω αναπαραγωγη Σωστά ;
Εσύ Παναγιώτη έχεις κάποια συμβουλή να δώσεις; Η κατάσταση, όπως μας ενημερώνει ο Θεματοθέτης είναι δεδομένη, ο καιρός όχι η περίοδος κάπως εκτός εποχής. Ο άνθρωπος ρωτά τι θα μπορούσε στην παρούσα φάση να κάνει, κι εμείς προσπαθούμε να του πούμε εναλλακτικές. Όσοι λοιπόν έχουν κάποια ιδέα ας την πουν και μακάρι ειλικρινά να λύνει ή έστω να βελτιώνει δραστικά την όποια έκβαση.
Συνοψίζω τις προτάσεις / εναλλακτικές και προβληματισμούς που δόθηκαν

Για σου Φώτη.
Πάνω κάτω τα ιδία και εγώ αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Όντως ο καιρός τα έχει τρελάνει τα πουλιά αλλά στην δικια σου περίπτωση
πιθανόν παίζει ρολό η προηγούμενη διαβίωση των πουλιών και σίγουρα αυτό

Πρέπει να αλλάξεις θέση στις θηλυκές για να στρεσαριστούν λίγο μήπως και καθυστερήσουν έστω και λίγο.
Γιατί το άσχημο δεν είναι οι γέννες που θα γίνουν τώρα αλλά σε τι κατάσταση θα είναι τα πουλιά σου αρχές Καλοκαιριού.
Προσωπικά θα είχα ήδη ξεκινήσει φουλ διατροφική προετοιμασία στα αρσενικά της ομάδας, και μάλιστα χτες, ώστε αν έβλεπα άσπορα αυγά, να έριχνα μέσα αρσενικό για να μην χάσω τη γέννα. Εναλλακτικά, και αν δεν έκανα το παραπάνω λόγω καιρού κι αβεβαιότητας για το πως θα εξελιχθεί το κλίμα στο προσεχές μέλλον, με τα πρώτα άσπορα, θα έβαζα φωλιές και θα άφηνα τις θηλυκές να κλωσσήσουν ακόμα και για 15νθήμερο, ώστε να κερδίσω χρόνο.

αυτό ακριβώς θα έκανα και γω.
μάλιστα θα προσπαθούσα να ''τραβήξω πίσω'' διατροφικά όσες περισσότερες ημέρες μπορώ τις θηλυκές..

εσυ συνεχίζεις την προετοιμασία όπως είπαμε και άποψη μου πάντα αυτή και να δεις και στον πάτο κανα αυγό δεν έγινε τίποτα, ασβέστιο για να μην ξεμείνουν οι καναρες και όταν έρθει η ώρα ολα θα πάνε τέλεια!
 
Εσύ Παναγιώτη έχεις κάποια συμβουλή να δώσεις;
Όπως προείπα δεν ξέρω τι θα έκανα για μένα αν είναι όπως τα λέει και είναι έτοιμα και δεν είναι απλά κάτι που παραπέμπει εκεί γιατί παραμένω δύσπιστος, όχι πτι ο φίλος λέει ψέματα αλλά
Ότι τα πουλιά ετοιμάζονται! Γιατί και εγώ έτσι δουλεύω χρόνια τώρα και με λάμπα δημοτικού φωτισμού απέναντι ακριβώς! Και με διαφορά θερμοκρασία στην εκτροφή μου 2-3 βαθμούς πάνω! Δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Συμβουλή δεν χω να δώσω εγώ θα περιποιούμουν τα πουλιά καο θα άφηνα να κυλήσει όπως είναι κανονικά γιατί σα μια εξωτερική εκτροφή ένα λάθος φέρνει το άλλο και πάει λέγοντας! Αν έβλεπα πως γεννάνε πριν τα μέσα Φεβρουαρίου απλά θα τα φρόντιζα και ας πάει χαμένη η σεζόν! Από το να έχω κάποια απώλεια!
 
Γιατί και εγώ έτσι δουλεύω χρόνια τώρα και με λάμπα δημοτικού φωτισμού απέναντι ακριβώς!
Εγώ την λάμπα την έχω ακριβώς εκεί που είναι τα πουλιά
κολλητά στο μπαλκόνι μου αλλά κ καθ ύψος (είμαι στον 1ο όροφο)
φωτίζει όλο το μπαλκόνι μου
 
Εγώ την λάμπα την έχω ακριβώς εκεί που είναι τα πουλιά
κολλητά στο μπαλκόνι μου αλλά κ καθ ύψος (είμαι στον 1ο όροφο)
φωτίζει όλο το μπαλκόνι μου
Εμ, πές το απο την αρχή βρε Φώτη οτι έχεις 20 ώρες φώς, να μην ψάχνεται όλος ο κόσμος 😡 :D
 
Εγώ την λάμπα την έχω ακριβώς εκεί που είναι τα πουλιά
κολλητά στο μπαλκόνι μου αλλά κ καθ ύψος (είμαι στον 1ο όροφο)
φωτίζει όλο το μπαλκόνι μου
Δηλαδή αυτό δεν το γνώριζες ότι θα συμβεί να καλύψεις κάπως την πλευρά από το μπαλκόνι που έχει την λάμπα;
Άρα βρέθηκε το λάθος
 
Αν το γνώριζα... Δεν θα ρωτούσα, δεν θα το έκανα θέμα...
Εμ, πές το απο την αρχή βρε Φώτη οτι έχεις 20 ώρες φώς, να μην ψάχνεται όλος ο κόσμος 😡 :D
και νομίζω πως εδώ οι νέοι είαμστε γι αυτό το λόγο, για να μάθουμε από τους έμπειρους
Αν αυτό σας εκνευρίζει και δεν το γουστάρετε... Πείτε το όπως θέλετε
πείτε μου απλά να αποχωρήσω
Δεν είναι σκοπός μου να "χαλάω" την παρέα σας κ να προκαλώ εκνευρισμό
Είναι η δεύτερη φορά από τότε που μπήκα που με φέρνετε σε τέτοια θέση
Ζητώ συγνώμη που ενόχλησα λοιπόν
 
Δεν είναι σκοπός μου να "χαλάω" την παρέα σας κ να προκαλώ εκνευρισμό
Δεν χαλάς καμία παρέα και δεν προκαλείς κανέναν εκνευρισμό. Σε μια παρέα όμως ο καθένας έχει το δικό του τρόπο έκφρασης και το δικό του χιούμορ και αυτό είναι κάτι που γνωρίζει ο ένας για τον άλλον με τον καιρό. Έτσι λειτουργούν οι παρέες και αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις. Είμαι σίγουρος ότι ο Μάκης δεν είχε πρόθεση να σε προσβάλει.

Δεν είναι μόνο δική μας παρέα αλλά και δική σου. Τουλάχιστον εμείς σε θεωρούμε μέλος της. Απλά χρειάζεται λίγος καιρός ακόμη μέχρι να μας μάθεις όλους.
 
Φώτη, τα καναρίνια σου δηλαδή τι ώρα κοιμούνται; Εννοώ, δεν πέφτουν για ύπνο την ώρα που πέφτει το φως και δεν ξυπνούν την αυγή; Κοιμούνται ας πούμε λιγότερο;
 
για αυτο απο την αρχη ειπα για καποιο φως εξωτερικο που μεταβαλει τις συνθηκες. Ειχα υπ οψη το δικο μου μπαλκονι που ειναι πρωτο οροφο με το φως διπλα του, κατεβαζω τις τεντες για να μειωθει το προβλημα.
 
Χαλάρωσε αγορινα ο κύριος Μάκης κάνει χιουμορ
Τον αν θα χαλαρώσω ή όχι είναι δική μου δουλειά
Ούτε σε σένα επιτρέπω να μου μιλάς έτσι
Τι είσαι; ο πατέρας μου;
Γνωριζόμαστε;
Δεν καταλαβαίνω πως μιλάς μ αυτόν τον τρόπο (χαλάρωσε) σε κάποιον που δεν ξέρεις...

Δεν χαλάς καμία παρέα και δεν προκαλείς κανέναν εκνευρισμό.
Συγνώμη Σταύρο και με όλο το σεβασμό... αλλά εγώ δεν έχω μιλήσει έτσι σε κανέναν, και δεν θα επιτρέψω κ σε κανέναν να μου φαίρεται έστι
τι είμαστε σχολείο; και με μαλώνει ο δάσκαλος;
αλήθεια τώρα;
ναι είπα και ναι θα πω πολλές "βλακείες" μέχρι να αποκτήσω εμπειρία
Αυτός δεν είναι ο σκοπός να μάθω από σας; κ εν συνεχεία να μεταλαμπαδεύσω τις γνώσεις μου;
Πως θα μάθω αν δεν ρωτήσω;
Κ επειδή είμαι και εγώ εκπαιδευτής στην εργασία μου, κ έχω να κάνω με αρχάριους... Ξέρεις ποιά είναι η αρχή μου;
Καμμιά ερώτηση δεν είναι χαζή, πρέπει να επιτρέπω αναπάσα στιγμή να μου κάνουν την όποια ερώτηση επειδή μόνο έτσι θα μάθουν τα παιδιά, πρέπει να τους επιλύσω όλες τις απορείες τους κ όχι να το παίζω στρατηγός/μπαμπούλας.
 
Φώτη, τα καναρίνια σου δηλαδή τι ώρα κοιμούνται; Εννοώ, δεν πέφτουν για ύπνο την ώρα που πέφτει το φως και δεν ξυπνούν την αυγή; Κοιμούνται ας πούμε λιγότερο;
Κοιμούνται λιγότερο Γιάννη ναι, και είναι κάτι που το συνηδειτοποίησα τώρα, με τις λεπτομέρειες που καταθέτει ο καθένας από εσάς κ σας ευχαριστώ πολύ.

για αυτο απο την αρχη ειπα για καποιο φως εξωτερικο που μεταβαλει τις συνθηκες. Ειχα υπ οψη το δικο μου μπαλκονι που ειναι πρωτο οροφο με το φως διπλα του, κατεβαζω τις τεντες για να μειωθει το προβλημα.
Αυτό κατάλαβα κ εγώ τώρα (ελπίζω να μην είναι αργά) Δημήτρη
Πλέον περιέβαλα το κάλλυμα που τα έχω με μαύρη σακούλα.
 
εγώ δεν έχω μιλήσει έτσι σε κανέναν, και δεν θα επιτρέψω κ σε κανέναν να μου φαίρεται έστι
Είναι δικαίωμα σου και σου δίνονται αν θέλεις τα εργαλεία (προσωπικά μηνύματα) να λύσεις όποια θέματα έχεις με οποιονδήποτε. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν επιτρέπεται σε δημόσιες συζητήσεις του φόρουμ γι' αυτό και δεν θα επιτρέψω πλέον οποιαδήποτε δημόσια αντιπαράθεση να γίνει δημόσιο σίριαλ.
 
ναι είπα και ναι θα πω πολλές "βλακείες" μέχρι να αποκτήσω εμπειρία
Δεν θα το έλεγα ότι είπες κάποια βλακεία. Και δεν χαρακτηρίζουμε έτσι ούτε καν τον εαυτό μας ή τις πεποιθήσεις μας. Αλλά και κάτι που δεν στέκει να πεις, αν το ξέρουμε, θα το ευθυγραμμίσουμε, όπως θα έκανε ο οποιοσδήποτε.

Ξέρεις ποιά είναι η αρχή μου;
Καμμιά ερώτηση δεν είναι χαζή,
Φυσικά, δεν χωρά αντίρρηση επ' αυτού.

πρέπει να επιτρέπω αναπάσα στιγμή να μου κάνουν την όποια ερώτηση επειδή μόνο έτσι θα μάθουν
Έτσι είναι κι εδώ μέσα.
Και τώρα σε σχέση με τις δημόσιες συζητήσεις.
Φώτη, νομίζω ότι θα πρέπει πραγματικά να χαλαρώσεις (ναι, είναι δική σου δουλειά το τι θα κάνεις, αλλά επέτρεψε στους άλλους να λειτουργούν καλοπροαίρετα απέναντί σου) και να αποδεχτείς ότι εδώ μέσα ούτε εξετάζεσαι ούτε και δίνει κανείς ρεσιτάλ γνώσεων. Πρόκειται για μια κοινότητα διαδικτυακή, στην οποία ελάχιστοι γνωρίζονται μεταξύ τους διά ζώσης, και στην οποία λείπει η τονικότητα υπό την έννοια του ότι δεν υπάρχει εξωλεκτική επικοινωνία, που προφανώς λόγω εκπαιδευτικής δραστηριότητας που έχεις, θα αντιλαμβάνεσαι ότι στον γραπτό λόγο απουσιάζει το (σύμφωνα με μετρήσεις) περίπου 80% της ουσιαστικής επικοινωνίας. Θα ήταν καλό λοιπόν σε περίπτωση που άλλη στιγμή θεωρήσεις ότι προσβάλλεσαι να ρωτήσεις σχετικά με την πρόθεση του άλλου.
Κι εγώ λοιπόν ήθελα να σου γράψω τη φράση, κούλαρε Φώτη, κανείς δεν σε θίγει, προσβάλλει κλπ, και κόλλησα τελευταία στιγμή, σκεπτόμενος μήπως το πάρεις στραβά, ειρωνικά, μάγκικα κ. Α. Όμως σου ξαναλέω ότι η πρόθεσή μου θα ήταν να αποσοβήσω την κατάσταση παρεξήγησης που δημιουργήθηκε και να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα. Για αυτούς τους λόγους, σου ξαναλέω και σε διαβεβαιώ ότι από πλευράς μας, και όπως ο ίδιος τα βλέπω τα πράγματα, εννοείται ότι έχεις την ίδια αξία σαν μέλος του φόρουμ, και φυσικά δικαιούσαι όπως πάντοτε άλλωστε να συμμετέχεις με τις απορίες και τις γνώσεις σου, ισότιμα με τον οποιονδήποτε άλλον, στα πλαίσια του σεβασμού. :)
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top