Φροντίδα Εξωτερική κλούβα για συγκατοίκηση παπαγάλων, καναρινιών, παραδείσιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης makissss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εφόσον θέλεις να βάλεις διάφορα μέσα γιατί δεν χωρίζεις την κλούβα στη μέση; Η στο 1/4 π.χ ανάλογα ποσά θα μπούνε στην κάθε πλευρά. Ακόμα και σε 3 μέρη θα μπορούσες να τα χωρίσεις καναρίνια-λοβ-μπατζι. Έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον , πρακτικά μπορεί να είναι και λάθος.
 
@HxC απλώς το σκέφτηκα έτσι για να έχουν μια μεγαλύτερη ελευθερία. Υπέθεσα πως απο την στιγμή που συμβιώνουν ελεύθερα θα μπορούσαν να συνυπάρξουν και σε μια τεράστια κλούβα
 
@HxC απλώς το σκέφτηκα έτσι για να έχουν μια μεγαλύτερη ελευθερία. Υπέθεσα πως απο την στιγμή που συμβιώνουν ελεύθερα θα μπορούσαν να συνυπάρξουν και σε μια τεράστια κλούβα
Τι εννοείτε συμβιώνουν ελεύθερα? Τα lovebird ζουν στην Αφρική, τα μπάτζι στην Αυστραλία και τα καναρίνια (ή οι πρόγονοί τους) στην Ευρώπη και τις Κανάριες Νήσους, που είναι στα παράλια της Αφρικής μεν, αλλά απέχουν.

Όσο για την διαφορά είναι χαωτική μεταξύ ανοικτού χώρου και κλούβας, όσο μεγάλη κι αν είναι.
 
Να κάνω μία πρόταση που όμως μάλλον δεν ανταποκρίνεται στα ενδιαφερόντά σας. Έχετε σκεφτεί να βάλετε φασιανούς;
 
Να κάνω μία πρόταση που όμως μάλλον δεν ανταποκρίνεται στα ενδιαφερόντά σας. Έχετε σκεφτεί να βάλετε φασιανούς;
Φασιανούς; Κελαηδάνε ; Ειναι όμορφοι; Ειναι απαιτητικοί ;
Με μια γρήγορη αναζητηση στο google μου φάνηκε πολυ ενδιαφέρουσα πρόταση
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φασιανούς; Κελαηδάνε ; Ειναι όμορφοι; Ειναι απαιτητικοί ;
Είναι πτηνά φάρμας. Είναι όμορφα αλλά και απαιτητικά, από την άποψη ότι χρειάζονται διαφορετικού είδους διαχείριση από τα ωδικά πτηνά.
 
Είναι ένα πουλάκι λίγο μικρότερο από κότα. Δεν κελαηδάνε, αλλά συχνά βγάζουν έναν ήχο μονοκόμματο και σύντομο σαν ουρλιαχτό. Ο αρσενικός είναι πανέμορφος και είναι πουλιά με καμάρι. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά από τον αρσενικό που είχα ξέρω ότι το βασικό πρόβλημα που θα έχετε σε μία τέτοια κλούβα είναι ότι οι αρσενικοί την περίοδο της αναπαραγωγής είναι πολύ επιθετικοί μεταξύ τους. Πάνε σε χαρέμια, 1 αρσενικό 3-4 θηλυκές
 
Πετάνε; Πρεπει να το περιφράξω και απο πάνω ;
 
Έχετε επιλογές. Κανονικά πετάνε. Ωστόσο μπορείτε να τους ψαλιδίσετε τα φτερά και να μην έχετε θέμα. Μετά θα είναι σαν τις κότες από άποψη κυκλοφορίας κλπ
 
Back
Top