Εξωτερική κλούβα 4,5χ3,5χ2

sofianos82

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2007
Μηνύματα
8
Πόλη
Μυρσίνη
Καλησπερα και χρονια πολλα σημερα και μετα απο αρκετες μερες δουλειας καταφερα να τελειωσω την κλουβα που βλεπετε παρακατω. Οι διαστασεις ειναι 4,5μηκος - 3,5πλατος και 2 υψος αν θυμαμε καλα. Τα πουλια θα μπουν με το καλο σε λιγες μερες μεσα,10 γαρδελια και 2 λουγαρινακια αρχικα...
 

Συνημμένα

  • ex_kluva1.webp
    ex_kluva1.webp
    41,9 KB · Προβολές: 348
  • ex_kluva2.webp
    ex_kluva2.webp
    41,6 KB · Προβολές: 292
  • ex_kluva3.webp
    ex_kluva3.webp
    42,2 KB · Προβολές: 274
Φιλε μου λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα ειναι τελειως λαθος ολη η κατασκευη. Τα πουλια θα ειναι εκτεθημενα σε ηλιο, βροχη, χιονι, αερα. Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να κανεις αυτες τις διορθωσεις ωστε να χαιρεσε τα πουλακια σου ζωντανα.
 
Φίλιππε, στις εξωτερικές κλούβες θα πρέπει να λαμβάνεται μέριμνα για την προστασία των πουλιών από τους ανέμους, τη βροχή, τον ήλιο και γενικά τις ακραίες καιρικές συνθήκες. Η σκέψη σου είναι πολύ καλή καθώς και η κατασκευή, μόνο που κατά τη γνώμη μου η κατασκευή αυτή θα έπρεπε να αποτελεί το εξωτερικό τμήμα (αυλή) εντός στεγασμένου χώρου.
 
εχω σκεφτει να κλεισω ενα τμημα της κλουβας με ναυλον κατι λιγοτερο απο τη μιση στην επανω μερια καθως και στο πλάι... Τωρα για το χειμωνα... Αν εχεις κατι καλυτερο να μου προτεινεις
 
να κανεις ενα μικρο "δωματιο" στο οποιο οποτε θελουν τα πουλια να κρυβονται μεσα για να προφυλλασονται απο τα καιρικα φαινομενα, κανε κατι σαν κεραμοσκεπη να το πω δωματιο να το πω; κατσε μηπως βρω τιποτα να σου εκτυπωσω να δεις
 
να μερικες ιδεες απο το περιοδικο "καναρινια και πτηνα συντροφιας"της Ε.Ο.Ο.
 

Συνημμένα

  • ex_kluva4.webp
    ex_kluva4.webp
    21,2 KB · Προβολές: 220
  • ex_kluva5.webp
    ex_kluva5.webp
    23 KB · Προβολές: 194
τωρα για το χειμωνα... Αν εχεις κατι καλυτερο να μου προτεινεις
Ρίξε μια ματιά σε αυτόν το χώρο.

Νομίζω πώς αν αυτό που έχει φτιάξει μέχρι τώρα βρισκόταν έξω ακριβώς από το χώρο που φαίνεται στις φωτογραφίες, κάτι σαν να αυλή ας πούμε, τότε θα είχαμε την τέλεια κλούβα. :)
 
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σας.. Μου αρεσει πολυ η ιδεα με το μικρο "δωματιο" και αυτο λεω να δοκιμασω..
 
Φιλε αν ειχα εγω το χωρο που εχεις θα ειχα φτιαξει μια κλουβα διπλασια απο αυτη που εχω. Θα ειχα βαλει αρκετες πορτοκαλιες μεσα και με δωματιο οπως ειπαν και τα παιδια.Αν δεν μπορεις να φτιαξεις δωματιο λογω της σκεπης που ειναι στρογγυλη βαλε οποσδηποτε ναυλον απο πανω και απο το βορια
 
Back
Top