Ασθένειες Εξόγκωμα κάτω από την κοιλιά budgie

Pery Than

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2019
Μηνύματα
3
Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Πέρη και κατάγομαι από τα Τρίκαλα. Έχω δύο παπαγαλάκια κοντά στα 4 χρόνια. Το ένα από τα δύο ήταν δώρο και ως τότε δεν είχα καμία επαφή με πτηνά. Έτσι μου το φέρανε λέγοντας μου πως είναι αρσενικό οπότε κ τον ονόμασα Ορφέα μιας κ κελαηδούσε σαν τρελός. Περνώντας ο καιρός διάβασα ότι είναι πουλάκια που θέλουν συντροφιά γενικότερα κ έτσι αγόρασα ακόμη ένα, θηλυκό. Αφού άρχισα να ψάχνω διάφορες πληροφορίες κατάλαβα ότι ο αρσενικός μάλλον είναι θηλυκό (χωρίς να είναι σίγουροι ούτε οι ειδικοί) 😊 κ αυτό διότι ο χαλινός του πτηνού δεν είναι χρώματος μπλε, παρόλα αυτά δεν τον βάφτισα ξανά κ η αλήθεια είναι ότι έχει ρόλο αρσενικού μεταξύ τους.
Έκανα αυτή την εγγραφή εδώ διότι αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με τον Ορφέα.. λίγο πριν το καλοκαίρι παρατήρησα ότι είχε ένα εξόγκωμα κάτω από την κοιλιά του κ δυσκολευόταν να πηδάει τα κλαδιά μιας κ κάθε φορά έβγαζε έναν ήχο "πόνου", τον πήγα σε έναν κτηνίατρο κ μου έδωσε αντιβίωση που ήταν για το αναπνευστικό, και μετά από εκεί πέρασα κ από το πετ σοπ να πάρω μια γνώμη μιας κ αυτός εκτρέφει κ ζευγαρώνει διάφορα πουλάκια κ μου έδωσε ασβέστιο σε μορφή άμμου γιατί το πουλί λέει φαινόταν πρησμένο από τα κακά του. Η αλήθεια είναι ότι τα δοκίμασα κ τα δύο κ όταν το πουλί ενεργήθηκε πραγματικά έβγαλε τεράστια ποσότητα κ για τις επόμενες δύο μέρες επίσης. Συνήλθε κάπως κ βρήκε την όρεξη του κ ξεπρήστηκε.
Πριν 2 μήνες το πρόβλημα εμφανίστηκε ξανά αλλά αυτή τη φορά πολύ χειρότερα, τον πήρα παραμάσχαλα κ πήγα στο πανεπιστήμιο της Κτηνιατρικής στην Καρδίτσα, δεν είχα διάγνωση κ από κει δεν ήξεραν τι έχει, έτσι μου πρότειναν αντιβίωση ευρέος φάσματος. Την έδωσα κανονικά κ περίμενα... Περνούσαν οι μέρες κ δεν έβλεπα βελτίωση. Έτσι αποφασίζω κ πάω το πουλάκι Αθήνα σε έναν πτηνίατρο που βρήκα στο φόρουμ, φαντάζεστε ταλαιπωρία το πουλάκι 4 ώρες δρόμο κ 2 ώρες εξέταση μετά. Τον βάζει κάτω τον ζυγίζει, τον εξετάζει κ του βγάζει ακτινογραφίες. Το πουλάκι ήταν πρησμένο κ γεμάτο υγρό γύρω στα 10 γρ. μου είπε. Τράβηξε κάμποσο με την σύριγγα για να το ανακουφίσει κ μου δίνει κ αυτός την ίδια αντιβίωση. Συνήλθε αρκετά αλλά χωρίς να φύγει όλο το πρήξιμο.
Την προηγούμενη εβδομάδα ξανά πρήστηκε πολύ κ αποφάσισα να του δώσω μόνη μου την αντιβίωση κ την ξεκίνησα την Δευτέρα, αλλά έχει από χθες είναι τέρμα φουσκωμένο, όλη μέρα κοιμάται κ μετά βίας στέκεται στο κλαδί. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω; Γενικότερα υπάρχουν πιθανότητες μετά από τα τελευταία συμπτώματα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπράβο σου για όσα κάνεις για τον μικρό. Σε ποιον κτηνίατρο πήγατε στην Αθήνα; Τον πήρες τηλέφωνο να τον συμβουλευτείς αφού έχει εικόνα της κατάστασης; Αν όχι, καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις άυριο το πρωί. Μπορούμε να δούμε την ακτινογραφία, έτσι απο περιέργεια;
 
Μπράβο σου για όσα κάνεις για τον μικρό. Σε ποιον κτηνίατρο πήγατε στην Αθήνα; Τον πήρες τηλέφωνο να τον συμβουλευτείς αφού έχει εικόνα της κατάστασης; Αν όχι, καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις άυριο το πρωί. Μπορούμε να δούμε την ακτινογραφία, έτσι απο περιέργεια;
λοιπόν ο πτηνίατρος λέγεται Αχιλλέας Ακριβός και βρίσκεται στο Περιστέρι. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του αρκετές φορές πριν ξεκινήσω μόνη μου την αντιβίωση αλλά δεν τα κατάφερα ήταν σε χειρουργείο κ πάντα με κόσμο οπότε δεν μπορούσε να βγει στη γραμμή... Πήρα πολλές φορές κ απογοητεύτηκα λίγο
παρακάτω επισυνάπτω την ακτινογραφία
[automerge]1574103241[/automerge]
Καλησπερα, σου εξήγησαν το υγρο απο που προερχεται;
πιθανότατα κοιλιακό οίδημα έτσι μου είπαν χωρίς να είναι σίγουροι - έπρεπε να γίνει κ υπέρηχος αλλά έπρεπε να κλείσω άλλο ραντεβού κ δεν είχα τον χρόνο
 

Συνημμένα

  • nima.webp
    nima.webp
    70,1 KB · Προβολές: 24
Μία μικροβιολογική εξέταση των περιττωμάτων του πουλιού θα βοηθούσε στον πιθανό εντοπισμό της αιτίας του προβλήματος.
ευχαριστώ. Φαντάζομαι όχι σε ειδικό μικροβιολόγο;
 
ευχαριστώ. Φαντάζομαι όχι σε ειδικό μικροβιολόγο;
Αρκετοί φίλοι έχουν χρησιμοποιήσει το εργαστήριο στην Κομοτηνή, μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά για να σου εξηγήσουν τα διαδικαστικά και το κόστος.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά !
 
Από τη στιγμή που μαζεύει υγρό στην κοιλιακή χώρα και αυτό αφαιρέθηκε, λογικό είναι πως αφού ξανά πρήστηκε ξανά μαζεύτηκε υγρό και θα πρέπει ν'αφαιρεθεί. Θα πρέπει το γρηγορότερο να ξανά επικοινωνήσεις με τον γιατρό και να του περιγράψεις πως έχει κατάσταση... Εάν έχει δουλειά, ν'αφήσεις το τηλέφωνό σου και να ζητήσεις να επικοινωνήσει μαζί σου για οδηγίες, όταν τελειώσει...
 
Back
Top