Ασθένειες Εξόγκωμα/ κύστη ή ευλογιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dredd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dredd

PB New Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Σύρος
Καλησπέρα και πάλι. Λοιπόν: το καναρίνι (ο Σοφοκλής) είναι 6 ετών και έχει παρουσιάσει εξόγκωμα στο ένα πόδι και έχουν μαζευτεί και τα δάχτυλά του...η θεραπεία με epithol δεν έκανε τίποτα...Φοβάμαι ότι είναι ευλογιά και μάλιστα κακοφόρμισε...Τα δάχτυλα στο άλλο πόδι δεν έχουν μαζευτεί αλλά ξεκινάει και εκεί μίαμικρή κύστη...Πολύ φοβάμαι ότι το έχασε το πόδι του... Κάθετε μόνο στο πάτο του κλουβιού αλλά τρώει πίνει κανονικά. Σπόρια και μαρούλι πλυμένο με ξυδόνερο. Ξεκίνησα από σήμερα και στα δύο πόδια betadin 1/10
 

Συνημμένα

  • IMG_k.webp
    IMG_k.webp
    16,2 KB · Προβολές: 27
Επειδή είσαι στη Σύρο φοβάμαι πως ίσως να μην βρεις ούτε κτηνίατρο για σκύλους και γάτες.

Ξεκίνησα από σήμερα και στα δύο πόδια betadin 1/10

Θα συνέχιζα με αυτό για μερικές ημέρες μέχρι να το δεις να ξεραίνεται.
 
Καλησπέρα το προϊόν αυτό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ακούω και διαβάζω τα καλύτερα είναι για κύστες και ευλογία
 

Συνημμένα

  • lump_resolution_κύστη-600x600.webp
    lump_resolution_κύστη-600x600.webp
    5,6 KB · Προβολές: 13
@Scoros

Aυτο το σκευασμα,οπως προκυπτει και απο την ονομασια του,εχει να κανει με τα τις κυστες των φτερων (lumps) και οχι με παντως ειδους κυστες.

Μάλλον θα έπρεπε να του δώσουν άλλη ονομασία! Εδώ λέει και δείχνει ότι είναι και για την ευλογία όπως αναφέρω ποιο πανω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εδώ λέει και δείχνει ότι είναι και για την ευλογία όπως αναφέρω ποιο πανω
Δεν γράφει πουθενά ότι ένα φάρμακο για την ευλογιά. Δεν υπάρχει τέτοιο φάρμακο άλλωστε. Ο πωλητής του στη διαφήμιση αναφέρεται σε κύστες φτερών (lumps), ένα πρόβλημα που δεν έχει σχέση με τη συζήτησή μας.
 
Δεν γράφει πουθενά ότι ένα φάρμακο για την ευλογιά. Δεν υπάρχει τέτοιο φάρμακο άλλωστε. Ο πωλητής του στη διαφήμιση αναφέρεται σε κύστες φτερών (lumps), ένα πρόβλημα που δεν έχει σχέση με τη συζήτησή μας.
Ίσως κάνω και λάθος αλλά η φωτό που έχει στην σελίδα του facebook του πωλητή κάτω δεξιά ευλογία στο πόδι δεν είναι;
 
Εχει πάρει λίγο τα πάνω του και στηρίζεται λίγο καλύτερα, έψαξα και για άλλα συμπτώματα (μάτια) αλλά ευτυχώς δεν βρήκα κάτι...Πάντως από όσο ξέρω πτηνίατρο δεν έχουμε... Θα ρωτήσω αύριο τον κτηνίατρο για αντιβίωση αν και πολύ φοβάμαι ότι θα μου πουν πάλι ποδάγρα...ή ακάρεα
 
Back
Top