Αναπαραγωγή Επίθεση από ποντίκι στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GrigorisK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπερα Γρηγορη, βαλε ειτε φακες, ειτε αυτοκόλλητες παγιδες, ειτε ποντικοφαρμακο σε σημειο που δεν εχουν πρόσβαση αλλα ζωα και ανθρωποι.

Και οσο μπορεις καθαρισμα απο σπορια που πεφτουν ωστε να μην βρισκουν τροφη.
 
Αυτά έχω κάνει πριν εμφανιστεί το θέμα μου είναι πως αυτά που είναι λίγο χτυπημένα και σε αυτά που ήρθε το κλουβί σε επαφή με το ποντίκι τι μπορώ να κανω;
 
Έχουν χτυπήσει βγάζουν αίμα εννοείς; Το καλύτερο θα ήταν να απολυμανεις αυτά τα κλούβια μιας και τα ποντίκια μεταφέρουν πολλές ασθένειες και επικίνδυνα βακτήρια.
 
Έχουν σαν γρατσουνιές. Επειδή σήμερα δεν έχω αρκετό χρόνο για να καθαρίσω 20 κλουβιά πειράζει αμα τα ψεκασω με pinex;

Για παράδειγμα
IMG_20191208_154629.webp
Και το ίδιο πάνω στο κεφάλι και το υπόλοιπο σώμα
 
Τα έχω στο χωριό μου άρα σε χωράφια αλλά τα έχω μέσα σε κατασκευή την οποία έχω φτιάξει
Αυτό που σκεφτόμουν είναι, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τις λεπτομέρειες του χώρου, αν θα ήταν δυνατό να περιβληθεί η όλη κατασκευή με ατσαλόσιτα ή τέλος πάντων κάποιο άλλο υλικό προστασίας, όπως το κουνελόσυρμα, κατάλληλου όμως βρόγχου, ώστε να μην μπορεί ένα ποντίκι να εισέλθει.
Από την άλλη, δεν μιλάμε για ένα ποντίκι, εφόσον αναφέρεσαι σε χωράφια, ούτε σε μια ποντικοφωλιά εντός κλειστού χώρου (ευτυχώς), οπότε ακόμη και με τα δηλητηριασμένα στάρια που χρησιμοποιούν μερικοί, το πρόβλημα δεν λύνεται, άσε που μπορεί κάποιο άλλο ζώο να καταναλώσει ένα ημιθανές ποντίκι και να πεθάνει κι αυτό.
Στο σημείο αυτό θα πω και κάτι ακόμα, σε παρακαλώ, στην περίπτωση που σου προτείνουν κάποιες "φάκες" με κόλλα, μην τις χρησιμοποιήσεις. Στις εν΄λόγω κολλάει πάνω το ποντίκι και όταν ρώτησα. Και μετά πώς ξεκολλάει; Μου απήντησαν... Μα τι εννοείς ρε φίλε, δεν ξεκολλάει, πετάς τη φάκα μαζί με το ποντίκι (ζωντανό). Το θεωρώ πολύ μαρτυρικό θάνατο. Υπάρχουν όμως οι άλλες που είναι σαν παγίδες και κλείνουν, εγκλωβίζοντας τον ποντικό μέσα, και έπειτα έχεις την ευκαιρία να πας πολύ μακριά και να τον αμολύσεις, ταλαιπωρημένο μεν, ζωντανό δε.
 
Από ότι κατάλαβα μπαίνει από το πάτωμα το οποίο είναι με τσιμέντο επίσης οι τοίχοι είναι από πανελ άρα λαμαρίνα οπότε το ποντίκι δεν μπορεί να σκαρφαλώσει το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ανέβει σε μια από τις ξύλινες κολώνες που στηρίζουν όλο το οικοδόμημα και μετά να πηδήξουν στα κλουβιά αλλά αυτό είναι παράλογο κατά την γνώμη μου.
[automerge]1575825304[/automerge]
Επίσης δεν βάζω φάκες μόνο ποντικοφάρμακο
 
Τι να σου πω, η αλήθεια είναι ότι ξέμεινα από ιδέες, για την ακρίβεια οι γνώσεις μου σε υλικά είναι πολύ περιορισμένες. Από την άλλη πλευρά, θα πρέπει να εξασφαλιστούν τα πουλιά. Οπότε, ίσως θα μπορούσες να τα μεταφέρεις σε κλειστό χώρο εντός σπιτιού.
 
τα έχω μέσα σε κατασκευή την οποία έχω φτιάξει
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφία του χώρου, μια λύση θα ήταν να τοποθετήσεις πλέγμα γύρω από τα κλουβιά σαν αυτά που βάζουμε για προστασία από τα αρπακτικά (όσοι τα έχουμε σε μπαλκόνια).
 
Υπάρχουν και αυτές οι λύσεις.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έχω δει σε ντοκιμαντέρ πάντως ότι τα ποντίκια πάντα δοκιμάζουν οτιδήποτε καινούργιο δούνε πρώτα τα γηραιότερα και μετά όλες οι άλλες ηλικίες. Αν δεν πεθάνουν τα πρώτα τότε τρώει όλη η "οικογένεια" οπότε αν σου προτείνουν ποντικοφάρμακα με άμεσα αποτελέσματα μην τα πάρεις γιατί θα εξαφανιστούν 2-3 ποντίκια και μετά θα αναρωτιέσαι γιατί δεν τρώνε το ποντικοφάρμακο.
 
Ευχαριστώ πολύ έξυπνες πατέντες
[automerge]1575834380[/automerge]
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφία του χώρου, μια λύση θα ήταν να τοποθετήσεις πλέγμα γύρω από τα κλουβιά σαν αυτά που βάζουμε για προστασία από τα αρπακτικά (όσοι τα έχουμε σε μπαλκόνια).

Θα βγάλω αύριο
[automerge]1575834669[/automerge]
Πιστεύετε πως αυτό είναι καλό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσωπικά έχω αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα αυτών των συσκευών, άσε που θα πρέπει η συχνότητα των ήχων που παράγεται να μην επηρεάζει τα Καναρινια.
Κοίταξε αν θέλεις τον Πίνακα https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hearing_range
 
Λέει πως είναι κατάλληλο για κλουβια με μικρά πουλιά αλλά και κοτέτσια.

Ο ηλεκτρονικός διώκτης τρωκτικών και κουνουποδιώκτης Solar Pest Repeller NY2002 παράγει υψηλής συχνότητας υπερηχητικά κύματα που απωθούν τα ζώα.
Ο υπέρηχος που εκπέμπει επηρεάζει τα ακουστικά νεύρα τους και καθιστά δυσάρεστη την παραμονή τους στην περιοχή κάλυψης.
Οι υπέρηχοι αποτελούνται από υψηλής συχνότητας κύματα ήχου τα οποία συλλαμβάνονται από τα περισσότερα ζώα, τους σκύλους, τις γάτες, αλλά είναι άηχα στους ανθρώπους.

Φορτίζει από τον ήλιο και λειτουργεί μέρα και νύχτα, ενώ διαθέτει αισθητήρα για να λειτουργεί μόνο εφόσον εντοπίσει κίνηση, για οικονομία και μεγαλύτερη αυτονομία.

Ισχυρό απωθητικό κατάλληλο για εξωτερικούς χώρους, πλήρως αδιάβροχο. Φορτίζει από τον ηλιακό φωτο-συλλέκτη και είναι απολύτως αυτόνομο χωρίς την ανάγκη καλωδίων και ρεύματος. Μπορεί να φορτίσει και στο οικιακό ρεύμα χρησιμοποιώντας αντάπτορα ρεύματος 4,5V (δεν περιλαμβάνεται )

Εφαρμογές:

Απωθεί γάτες και σκυλιά από την είσοδο τους στο σπίτι.
Κοντά σε σιντριβάνια ή λιμνούλες για να προστατέψει τα ψάρια.
Κοντά σε λουλούδια για να τα προστατέψει.
Έχει την δυνατότητα να προστατέψει σπιτάκια πουλιών, κλουβιά ή κοτέτσια.
Μπορεί να προστατέψει τον κήπο ή το χωράφι
Αν συνδυαστεί από τον κατάλληλο αριθμό συσκευών καλύπτει μεγάλες εκτάσεις.
Απαραίτητο απωθητικό ζώων για εξοχικά, αγροικίες, περιβόλια, κήπους, camping, εξοχή, ιδανική για ακάλυπτους χώρους, μπαλκόνια, κήπους, χωράφια, αποθήκες κλπ.

Δεν χρειάζεται μπαταρίες λειτουργεί με την ηλιακή ενέργεια μέρα και νύχτα.

Χωρίς οσμές, δηλητήρια και επικίνδυνα χημικά.
Χαρακτηριστικά:

– Εμβέλεια μέχρι 500 m².
– Αισθητήρας κίνησης: 5μ – 100 μοίρες
– Ρύθμιση συχνότητας για την αποτελεσματικότερη απώθηση συγκεκριμένων ζώων
– Εύρος συχνότητας: 15 – 25 ΚΗz
– Ηλιακό panel 6V – 50mA
– Είσοδος 4,5V για σύνδεση με φορτιστή ρεύματος (δεν περιλαμβάνεται )
– Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες Ni-Mh 800mAh

 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top