Γενικά Επίθεση στο καναρίνι μου

vasiliki94

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2024
Μηνύματα
3
Καλησπέρα, έχω δύο καμαρίνια που δυστυχώς έζησε μόνο το ένα.. ζω στην επαρχία μένω στο δεύτερο έχω τέντα και είναι σχετικά δύσκολο να μπει στο μπαλκόνι άλλο πουλί.. πριν δύο εβδομάδες βρήκα το ένα καναρίνι γυρισμένο το κλουβί στο πλάι και το καναρίνι τραυματισμένο λίγο, δύο μέρες μετά πάταγε ξανά το πόδι και πέταγε κανονικά! Σήμερα το πρωί μέσα σε δέκα λεπτά βρήκα σε όλο το μπαλκόνι φτερά το ένα καναρίνι μου νεκρό και να του λείπει ένα πόδι και το άλλο να του έχει βγάλει τα πούπουλα από την ουρά αλλά δεν είχε άλλη πληγή πάνω του! Τι πουλί μπορεί να είναι αυτό που κάνει αυτή τη ζημιά;;
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Αν η επίθεση έχει γίνει ημέρα, τότε το αρπακτικό συνηθέστερα είναι κοράκι, καρακάξα, γεράκι, διαφορετικά κατά τη διάρκεια της νύχτας, υπεύθυνα συνήθως είναι οι κουκουβάγιες και οι μπούφοι. Εκτός κι αν δεν πρόκειται για πτηνό...οπότε σε αυτήν την περίπτωση έχουμε και τα ποντίκια, τις νυφίτσες κλπ.
Το ζήτημα είναι, το πουλί που επέζησε, αν είναι πληγωμένο να λάβει αντιβίωση και το κλουβί να πλυθεί / απολυμανθεί πολύ καλά.
Αλλά το πρώτο που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει, είναι το κλουβί να μπει μέσα στο σπίτι και πριν το βγάλεις ξανά έξω στο μπαλκόνι, να έχει φτιαχτεί προστασία από τα αρπακτικά, δλδ, ένα πλέγμα περιμετρικά του κλουβιού που να καλύπτει όλες του τις πλευρές και να βρίσκεται σε απόσταση από τα κάγκελα του κλουβιού τέτοια ώστε, ακόμα και με άσκηση πίεσης (π.χ. να πέσει με φόρα ένα γεράκι πάνω στο πλέγμα) να μην μπορεί να φτάσει το κάγκελο του κλουβιού το ράμφος ή τα νύχια του αρπακτικού, δλδ, απόσταση από το κλουβί τουλάχιστον 10 εκατοστών και πλέγμα από τόσο χοντρό σύρμα που να μην πιέζεται εύκολα.

Πρόσεξε...ένα αρπακτικό που έχει εντοπίσει μια πιθανή τροφή, θα συνεχίσει να επισκέπτεται τον χώρο σου και για αυτό σου έγραψα να πάρεις το κλουβί μέσα. Οι τέντες όπως δυστυχώς διαπίστωσες, δεν είναι επαρκές μέτρο προστασίας.
 
Καλημέρα, περίπου στις 10 το πρωί έγινε η επίθεση γιατί βράδυ τα βάζω πάντα μέσα και για αυτό κιόλας ρώτησα γιατί δε το περίμενα αυτό το πράγμα πρωί! Στο καναρίνι που επέζησε εννοείται το έχω μέσα γιατί έχει πάθει σοκ και μόλις ακούσει οτιδήποτε περίεργο κατεβαίνει και κάθεται στο πάτο του κλουβιού! Δεν γνώριζα ότι έπρεπε να απολυμάνω το κλουβί!! Θα του ξεκινήσω και αντιβίωση!! Προς το παρόν από τη χθεσινή επίθεση και σήμερα δεν έχει κελαηδήσει καθόλου!
 
@vasiliki94 αν ψάξεις βιντεάκια στο yt ή ιστορίες εδώ, θα δεις ότι αρκούν λίγα λεπτά κ ούτε για να γίνει το κακό. Το καναρινάκι που επέζησε είναι αυτό που είχε πληγωθεί την πρώτη φορά στο πόδι;
Για το τραγούδι πρέπει να κάνεις υπομονή. Το κακόμοιρο έχει κατατρομάξει. Έχε το μέσα μέχρι να του πάρεις προστατευτικό κλουβιού κ μην ξεχάσεις να προσθέσεις σίτα για τα κουνούπια.
 
Δυστυχώς αυτό που είχε τραυματιστεί τη πρώτη φορά είναι και αυτό που μου σκότωσε!! Δε με πειράζει που δεν τραγουδάει αρκεί να γίνει καλά! Αυτό με νοιάζει! Απλά τα έχω ένα χρόνο τα πρόσεχα κ τα προσέχω πολύ! Και δεν το χωράει το μυαλό μου πως έγινε όλο αυτό... Πώς κατάφερε και πέρασε κάτω από την τέντα και πως έγινε όλο αυτό χωρίς να πάρω γραμμή τίποτα!! Για αυτό ρώτησα αρχικά τι μπορεί να είναι αυτό που έκανε τέτοια ζημιά! Εννοείται ότι μέσα θα το κρατήσω μέχρι να νιώσει ασφάλεια και να σηκωθεί από τον πάτο του κλουβιού που κάθεται με το παραμικρό ήχο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Εννοείται ότι μέσα θα το κρατήσω μέχρι να νιώσει ασφάλεια και να σηκωθεί από τον πάτο του κλουβιού που κάθεται με το παραμικρό ήχο!
Κ έξω μόνο με καλό προστατευτικό κλουβιού κ σίτα.
 
λυπάμαι πραγματικά πολύ γι αυτό που σου συνεβει. εγώ είχα να πάρω μια πολύ δύσκολη απόφαση με το Τζορτζιτο, περισυ την έβγαλε σε βορινό μπαλκόνι το καλοκαίρι, φέτος και εξ αιτίας της ακραίας ζέστης στη Πελοπόννησο τον έχω μέσα στο σπίτι και 12-4 απόγευμα με κλιματιστικό στο sleep mode στο άλλο δωματιο για να εχει το σπίτι 28-30 βαθμους (έξω έχει 38-42). για να ξαναγυρισω εκει που ξεκινησα, στην αποφαση μου αυτη επαιξε ρολο το γεγονος ότι στο απεναντι μπαλκονι ο γειτονας ειχε 2 καναρίνια σε διαφορετικα κλουβια, απίστευτο κελάηδημα, και ενα πρωι το ενα ηταν αποκεφαλισμενο και ελειπε το κεφαλι (το ειχε κυριολεκτικα βγαλει μεσα απο τα καγκελα του κλουβιου) και το αλλο ειχε καταφερει το κορακι να ανοιξει το κλουβι και το διαμελησε κυριολεκτικα. μερικες μερες μετα εκανα δουλειες και ακουω το δικο μας να φτερακαει φοβισμενο γυρναω κοιταω και ηταν στο παραθυρο το κορακι με τα φτερα ανοιχτα ετοιμο να το αρπαξει. απο τοτε μεσα, το πρωι εξω για ηλιο μεχρι 9 και μετα μεσα. και οσο ειναι εξω το εχουμε συνεχεια στο νου μας και το βλεπουμε. δεν ειναι πλεον να ξεχνιεσαι, παντα οι κανονες της φυσης ηταν ιδιοι η επικρατηση του δυνατοτερου, αλλα ειδικα τωρα με τη κλιματικη αλλαγη και τα ζωα εχουν αποπροσαναλίστει και ειναι πολυ επιθετικα νομιζω. θα ηθελα παρα πολυ να ειναι εξω σε δροσερο μερος και να ζει μια φυσιολογικη ζωη αλλα δυστηχως για να ζησει πρεπει να προσαρμοστουμε σε αυτο το μοντελο. και προστασια κλουβιου να βαλεις θα το φοβισει σιγουρα ενα μεγαλο πουλι με ανεπανορθωτα αποτελεσματα
 
Καλησπέρα, έχω δύο καμαρίνια που δυστυχώς έζησε μόνο το ένα.. ζω στην επαρχία μένω στο δεύτερο έχω τέντα και είναι σχετικά δύσκολο να μπει στο μπαλκόνι άλλο πουλί.. πριν δύο εβδομάδες βρήκα το ένα καναρίνι γυρισμένο το κλουβί στο πλάι και το καναρίνι τραυματισμένο λίγο, δύο μέρες μετά πάταγε ξανά το πόδι και πέταγε κανονικά! Σήμερα το πρωί μέσα σε δέκα λεπτά βρήκα σε όλο το μπαλκόνι φτερά το ένα καναρίνι μου νεκρό και να του λείπει ένα πόδι και το άλλο να του έχει βγάλει τα πούπουλα από την ουρά αλλά δεν είχε άλλη πληγή πάνω του! Τι πουλί μπορεί να είναι αυτό που κάνει αυτή τη ζημιά;;
Η σαινι η γερακι...έχει γεμίσει ο τόπος.εγω το βρήκα χωρίς κεφάλι ενώ λίγο πριν κελαηδουσε ασταματητα...μετά από καιρό εντόπισα στην απέναντι πολυκατοικία φωλιά από γεράκια κιρκινεζια και κάθε μέρα έβλεπα ένα φτερό από αυτά τα πουλιά μέσα στην βεράντα μου
 
Back
Top