Φροντίδα 'Επιασα Καρδερίνα

Κατάσταση
Κλειστό.

Βλαδίμηρος

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2017
Μηνύματα
17
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα.

Πρίν ενα μήνα περίπου οδηγούσα μέσα στο πρωην στρατοπεδο παυλου μελα (Σαλονικη) μερα μεσημερικαι βλέπω στην άκρη του δρόμου ενα μικρο πουλάκι να κοιμαται ορθιο, με το ραμφος πίσω επανω στην ασφαλτο. Σταματησα, το επιασα με το χερι,ξυπνησε, και δε πάλεψε καθολου μαζι μου. Ηταν αταραχο και καταλαβα πως μαλλον αποφασισε να δωσει τελος στη ζωη του διοτι ο τοπος εκει ειναι γεματος πρασινοκαι βρισκουν καταφυγιο καθε λογης μικρα ζωακια της πολης, γατες ποντικια κλπ.
Οδηγησα μεχρι το πλησιεστερο pet shop με το πουλι στο χερι.
Τον εριξα μεσα σε ενα κλουβι, και ρωτησα τον μαστορα να το εξετασει.
Το πορισμα του ανθρωπου ηταν πως μαλλον εφυγε απο καποιο κλουβι, δε τη παλεψε να βρει φαι νερο και τωρα συ το τσακωσες...
Το πουλι πραγματι δεν ειχε σημαδια αιματος.φαινοταν να νυσταζει πολυ, συνεχεια κοιμοταν.
Αποφασισα να το παω σπιτι μπας και συνελθει.

Ο μητσος τελικα μετα απο 1-2 μερες καλου φαγητου, αυγοτροφης λαχανικων και φρεσκων φρυτων ζωντανεψε για τα καλα. Μαλιστα τελευταιες 2-3 μερες που μας εκανε ηλιο, μου λενε οτι κελαηδαει κιολας.
Επισης ειναι πολυ ηρεμος.φαινεται να ειναι εξοικιωμενος με το κλουβι καθως δε χτυπιεται περα δωθε οπως κανουν συνηθως οι καρδερινες,ή σκαρφαλωνουν στην οροφη ψαχνωντας εξοδο.
Ο μητσος κουνιεται ανησυχα μονο αμα ανοιξω το πορτακι.
Δαχτυλιδι δεν εχει.

Μετραει για αιχμαλωσια αυτο;
Ο μητσος ειναι σα καναρινι στο κλουβι.
Να τον αφησω; η θα τον πατησει κανα αμαξι;
 
Μετραει για αιχμαλωσια αυτο;
Αφού ξέρεις την απάντηση. Γιατί ρωτάς;
Αρχικά έσωσες το πουλί από βέβαιο θάνατο... κι οφείλω να σου πω μπράβο.
Πρέπει όμως να ολοκληρώσεις τη σωτηρία του.. και να διαβάζεις τα παρακάτω ... αυτά που πρέπει να κάνει ο καθένας που βρίσκεται στη θέση σου..
Εμείς θα βοηθήσουμε στις τυπικές διαδικασίες
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/
 
Βλαδίμηρε μπράβο που δεν προσπέρασες το πουλάκι και το φρόντισες.
Θα σου πω πως θα σκεφτόμουν και τι θα έκανα εγώ κι εσύ θα κάνεις αυτό που θα αποφασίσεις.
Θα με απασχολούσε αν είναι άγριο και του στερώ την ελευθερία του εφόσον μπορεί να επιβιώσει στην φύση, ή αν είναι ήρεμο ή ασθενεί και άρα πρέπει να το κρατήσω και να το φροντίσω και να μην έχω μετά αγωνία για την ζωή του.
Επειδή προφανώς δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε αυτά μόνοι μας, χρειαζόμαστε εξειδικευμένη βοήθεια.
Θα απευθυνόμουν σε κάποια οργάνωση, που στην Θεσσαλονίκη υπάρχει η Δράση για την άγρια ζωή. http://www.drasi-agriazoi.gr/index.php/ Θα σκέπαζα το κλουβάκι και θα τους πήγαινα το πουλί να το δουν.
Θα συζητούσα σχολαστικά μαζί τους και από τα λεγόμενά τους, θα έβγαζα απόφαση.
Εύχομαι το καλύτερο!
 
Το γεγονός οτι είναι πολύ ηρεμο το πουλάκι είναι περίεργο για άγρια καρδερίνα, να το πας σε κάποιον ειδικό άλλα και αυτός χωρις δαχτυλίδι δυσκολα θα δώσει ασφαλή απάντηση.
 
Επικοινωνησα με το ΕΚΠΑΖ καλοχωριου.
Βρηκα μια ευγενεστατη κυρια, με την οποια συζητησα το θεμα.
Με περιμένει το Σαββατο να παω τον Μητσο σε χαρτοκουτοκαι όχι κλουβι. Δε πολυκαταλαβα το λόγο.
Ειπε επισης πως αναλογα τη περιπτωση συνηθως τα εντασσουν σε χωρο με αλλα μεχρι να επανελθουν τα αγρια ενστικτακαι πως τα απελευθερωνουν μαζικά.

ποστάρω 2 φωτο του Μητσου και ενα βιντεο να τον δειτε.
Ειμαι περηφανος για αυτον που ζωντανεψε και τον αγαπησα τον κερατά.

N2IJo8r-min.webp
Vp6NTgW-min.webp

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αγορασε μια καρδερίνα εκτροφής και θα τον θυμάσαι πάντα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
τον αγαπησα τον κερατά.
Αναμενόμενο με τέτοιο παλικάρι απέναντί σου...
Ελεύθερος θα είναι ακόμη πιο όμορφος...
Με περιμένει το Σαββατο να παω τον Μητσο σε χαρτοκουτοκαι όχι κλουβι.
Είναι πολύ πιο καλά από όλες τις απόψεις η μετακίνηση σε κουτιά...
Στρεσάρουν πολύ λιγότερο τα πουλιά.
Προϋπόθεση μόνο ο καλός αερισμός και τα σημεία που θα πατάει το πουλί.
 
Σε χαρτόκουτο για να μην τρομάζει με την κίνηση. Μπορείς και απλά να τυλίξεις το κλουβί και να αφήσεις μόνο ένα μικρό άνοιγμα μπροστά.
Τι έφαγε; Σαν κόκκινες είναι οι κουτσουλιές;
Μπράβο Βλαδίμηρε!
 
Το ότι είναι ήρεμο μήπως οφείλεται σε χρόνια παραμονή του πουλιού σε κλουβί;
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το βάλεις σε χάρτινο μικρό κουτάκι;
Ποιος ο λόγος να στρεσσαριστει;


Πάντως το πουλάκι είναι πολύ οκ!
Αν σου λείψει (που θα γίνει!) διέθεσε χρήματα και πάρε εκτροφής, στο κελάηδισμα είναι το ίδιο.
 
O Μήτσος δεν ειναι πια κοντά μου. Πετάει λεύτερος.
Μού'μεινε το αδειανό κλουβί και το μαράζι.
Αγορασε μια καρδερίνα εκτροφής και θα τον θυμάσαι πάντα!
Ενδιαφέρομαι πολύ για ένα αρσενικο εκτροφής. Υπάρχει εκτροφέας με διαθέσιμο αρσενικο στη θεσσαλονικη;
 
O Μήτσος δεν ειναι πια κοντά μου. Πετάει λεύτερος.
Μού'μεινε το αδειανό κλουβί και το μαράζι.

Ενδιαφέρομαι πολύ για ένα αρσενικο εκτροφής. Υπάρχει εκτροφέας με διαθέσιμο αρσενικο στη θεσσαλονικη;
Έφυγε μόνος του; Τον απελευθερώσεις εσυ; Τελικά ήταν καλά στην υγεία του;
Βλαδίμηρε, μας άφησες πολλά κενά στην ιστορία, από ενα σημείο κι επειτα αναρωτιόμουν... Θα με ενδιέφερε πολυ να μάθω τι μεσολάβησε αυτο το χρονικό διάστημα.
 
Ας ξεκινησω απο 27 Μαρτίου οπου και ενέβασα το βίντεο.
Η υγεία του πουλιού μεχρι και την 11ατη Απριλίου ήταν άριστη.
Στο διάστημα αυτό διάβαζα το forum σας και άρχισα να του διαθέτω ακριβές αυγοτροφές με εντομα, χωριστο γαιδουράγκαθο. Του πήρα και νεα τροφη συσκευασμενη εταιρειας πριν καλα καλα φτασει στη μέση αυτή που είχε χύμα.
Καθάριζα το κλουβί του, του έβαζα φρέσκια τροφή και όταν τον σήκωνα να τον ανεβάσω πάλι πάνω, ο Μήτσος ήδη έτρωγε απ την ταίστρα του.
Με τις μέρες άρχισε να γίνεται και αποδεκτός σιγά σιγά απο τη σύζυγο.
Στο ΕΚΠΑΖ δε καταφερα να πάω για διάφορους λόγους.
Οι μέρες περνούσαν και ήμουν ασυνεπής.
Το πρωί της 11άτης του άνοιξα την πόρτα και αυτός βγήκε απ''το κλουβί φουριόζος. Σε κάθε ανοιγμα των φτερών εκανε και απο ενα τσιρπ.
Αυτό ήταν.
Η αλήθεια είναι πως νιώθω κάπως ένοχος. Το πουλί μάλλον δε θα τα καταφέρει έξω.
Αυτό ήταν.
Τωρα, μου εμεινε άδειο το κλουβι με ανοιχτη τη πόρτα στο ίδιο σημειο ( μπας και γυρισει πίσω, εγινε αραγε ποτέ κάτι τετοιο;) και οι τροφές στο ντουλάπι. Σκέτη κατάθλιψη ένα πράμα.

Αν δεν σε εχω καλύψει, θα είμαι πάλι εδω
 
Ό,τι έγινε, έγινε. Αλλά αυτές οι ενέργειες δεν πρέπει να είναι παρορμητικές αλλά προσεκτικά προγραμματισμένες και μελετημένες.
Ας ευχηθούμε καλή τύχη στο πουλάκι κι εσύ ηρέμησε. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί. Το φρόντισες, δυνάμωσε. Να ζήσει!
 
Αφού το ήξερες. Γιατί το έκανες;
Διότι δε διαθέτω την ανάλογη ευαισθησία, κύριε Μισαλούρη.
Η σωστή οδός του ΕΚΠΑΖ απαιτεί χρόνο, κόποκαι αναβολή άλλων προγραμματισμένων εργασιών.
Οπως όλα όμως, έτσι και αυτό, μπαίνει στη ζυγαριά των προτεραιοτήτων.
Θεώρησα λοιπόν, πως απελευθερώνοντας το, η φύση έχει ένα ρόλο για τον Μήτσο.
Μπορεί να βρει κοπάδι και να αφομοιωθει, μπορει και να γίνει τροφη για τα μικρά της κουκουβάγιας. Και τα δύο τα θεωρώ γεγονότα μέσα στο πλαίσιου του φυσιολογικού.
Μπορώ να κάνω κουβέντα για την "ευαισθησία" αλλα σίγουρα δεν επιθυμώ περεταίρω τη θέση του απολογούμενου.
Στη διάθεση σας.
 
και χαίρομαι που λειτουργεί...
Αν δεν λειτουργούσε Γιάννη, θα πατούσε το πουλάκι με το αυτοκίνητο και δεν θα χρειαζόταν να μπει καν στον κόπο να μας βάλει να επικρίνουμε τη συνείδηση του. Δουλειά μας είναι να βοηθάμε τους ανθρώπους και τα πουλιά που χρειάζονται βοήθεια. Από τη στιγμή που άνοιξε η πόρτα, η δουλειά μας τελειώνει εκεί. Αν δεν έπρεπε να την ανοίξει, κάτι κάναμε λάθος.

Εκτός από τη συνείδηση υπάρχει και η ενσυναίσθηση που πρέπει να διακατέχει όλους μας, αν θέλουμε να είμαστε αποτελεσματικοί και χρήσιμοι.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top