Φροντίδα 'Επιασα Καρδερίνα

Κατάσταση
Κλειστό.
Εγώ πάντως Βλαδιμηρε σε συναισθανομαι...Αν και δεν ειμαι στη θέση σου, αντιλαμβάνομαι ή έστω προσεγγίζω την ψυχολογική σου διάθεση, τότε, τώρα και μετά, το κενό και την απώλεια, την αβεβαιότητα... Και αρκετές άλλες υφές που δεν θα ήθελα να περιγράψω.
Ας ελπίσουμε οτι το πουλακι θα επιβιώσει. Οπωσδήποτε είχες την ανθρωπιά να το βοηθήσεις, να το τονώσεις, να περιμένεις να δυναμώσει και να το αποχωριστεις. Φαντάσου το λοιπόν ελεύθερο, να εκπληρώνει τη μοίρα των άγριων πτηνών του ειδους του.
Για καρδερίνα εκτροφής, μάλλον θα πρεπει να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα.
Και πάλι, συγχαρητήρια για την αυταπάρνησή σου. Τουλάχιστον εσύ μας δείχνεις έμπρακτα ότι μπορούμε να μην θυσιάζουμε ζωές στον βωμό της εγωπαθειας και της ανωτερότητας του ειδους μας, και ότι ειναι δυνατό να μην ιδιοποιουμαστε τη φύση!
 
Αν το ύφος μου ήταν επικριτικό θα ήθελα από το @Βλαδίμηρος να μου το συγχωρέσει.
Κατέθεσα ευγενικά τη γνώμη μου για ένα πουλί που στην καλύτερη θα βρεθεί αιχμάλωτο σε νέο χώρο και στη χειρότερη στο στομάχι αρπακτικών...
Τίποτε περισσότερο.
Και την κατέθεσα για να μην υιοθετηθεί ο τρόπος απελευθέρωσης ως λογικός και ο σωστός για τους μελλοντικούς αναγνώστες.
Η λογική του ότι έγινε έγινε εμένα δε με καλύπτει.
Το λάθος είναι λάθος και αν αφορά ζωές οφείλουμε να το καταδεικνύουμε...
 
Και την κατέθεσα για να μην υιοθετηθεί ο τρόπος απελευθέρωσης ως λογικός και ο σωστός για τους μελλοντικούς αναγνώστες.
Όχι δεν είναι και πρέπει να επισημανθεί. Ειδικά στις περιπτώσεις που τα πουλιά φαίνονται εξημερωμένα.
 
Ό,τι έγινε, έγινε. Αλλά αυτές οι ενέργειες δεν πρέπει να είναι παρορμητικές αλλά προσεκτικά προγραμματισμένες και μελετημένες.
Ας ευχηθούμε καλή τύχη στο πουλάκι κι εσύ ηρέμησε. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί. Το φρόντισες, δυνάμωσε. Να ζήσει!
Αν το ύφος μου ήταν επικριτικό θα ήθελα από το @Βλαδίμηρος να μου το συγχωρέσει.
Κατέθεσα ευγενικά τη γνώμη μου για ένα πουλί που στην καλύτερη θα βρεθεί αιχμάλωτο σε νέο χώρο και στη χειρότερη στο στομάχι αρπακτικών...
Τίποτε περισσότερο.
Και την κατέθεσα για να μην υιοθετηθεί ο τρόπος απελευθέρωσης ως λογικός και ο σωστός για τους μελλοντικούς αναγνώστες.
Η λογική του ότι έγινε έγινε εμένα δε με καλύπτει.
Το λάθος είναι λάθος και αν αφορά ζωές οφείλουμε να το καταδεικνύουμε...
.
Για να δικαιολογήσουμε τα λάθη μας, είναι απαράδεκτο να εφευρίσκουμε άλλους ως ενόχους. Η φράση "ό,τι έγινε, έγινε", γράφτηκε από εμένα, αλλά όχι σκέτη, μαζί με το υπόλοιπο μήνυμα, όπου καταδεικνύεται το λάθος, χωρίς να στηλιτεύεται το άτομο. Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος, που εκτός των πουλιών αγαπώ και τους ανθρώπους και δεν επιθυμώ εύκολες επιπόλαιες κριτικές.
Τα παρακάτω μηνύματα σου @misalouris, παρόλο που τα βρήκα απαράδεκτα δεν απάντησα, καθένας έχει τον χαρακτήρα του και πάντως οι απαντήσεις εκτός από αυταρχικές, ούτε και ευγενικές είναι.
Αφού το ήξερες. Γιατί το έκανες;
Σε αυτή τη θέση δεν σε έφερα εγώ γράφοντας αυτό...
αλλά η συνείδησή σου..
και χαίρομαι που λειτουργεί...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γιαννη η ευγενικη παρουσια, η προσφορα και η αγαπη σου προς τα πουλια εδω στο Petbirds ειναι γνωστη για οποιον εχει προλαβει να παρακολουθησει την πορεια σου και το μερακι σου.
Φυσικα ο γραπτος λογος ειναι ευκολα παρεξηγησιμος αλλα μονο 2 τροποι υπαρχουν να σε "παρεξηγησει" εσενα προσωπικα καποιο μελος.
Ο πρωτος ειναι η μικρη, ακομα, παρουσια εδω στο φορουμ οπως προφανως συνεβει με τον Βλαδιμηρο και ο δευτερος ειναι η προσωπικη εμπαθεια(φυσικα δεν ισχυει για νεα μελη) του καθενος.
Εξ'αλλου για την κατσικα και τον γειτονα τα εχουμε ξαναπει :D

Επειδη πολυ προσφατα για οσους θυμουνται βρεθηκα σε μια αντιστοιχη περιπου κατασταση με αυτη τη Βλαδιμηρου, εχω προσωπικη εμπειρια που επιβεβαιωνει τα παραπανω λεγομενα μου.

Η αληθεια και η σωστη καθοδηγηση απο τους εμπειροτερους εδω ειναι ευχης εργον για τα μελη και τους φιλους του φορουμ.
 
Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.
Το thread είχε να κάνει με την απελευθέρωση του Μήτσου και φυσικά τη στάση μου.
Η ιστορία του Μήτσου έκλεισεκαι το υπόλοιπα εμπίπτουν στη σφαίρα των προσωπικών θέσεων του καθενός.΄
Ως εκ τούτου το thread για μένα κλείνει και προχωρώ στο επόμενο της αγοράς νεας καρδερίνας.
Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.
 
Αν θες να κάνεις μια σωστή αγορά θα πρέπει να κάνεις υπομονή μιας και τα πουλιά αυτή την περίοδο είναι στη αναπαραγωγική τους φάση.

Στο φόρουμ των ιθαγενών υπάρχει και ένα σχετικό θέμα για μέλη του Petbirds που ασχολούνται με την εκτροφή της καρδερίνες.
Επικοινωνείς μαζί τους και ενημερώνεσαι.
 
Το θέμα έχει κλείσει ουσιαστικά εδώ και ημέρες. Εδώ, κλείνει και τυπικά.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top