Φροντίδα Επιθετικό αρσενικό παπαγαλάκι κυνηγάει τα χέρια μας

TeriAthens

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2008
Μηνύματα
184
Πόλη
Αθήνα
όπως έχω αναφέρει έχω 4 παπαγαλάκια εκ των οποίων τα δυο είναι lineolated parakeets. Το αρσενικό ήταν γενικά πολύ ήσυχο πουλάκι, όσο η θηλυκιά ήταν στη φωλιά, ήταν "φρουρός" και λίγο επιθετικός όταν "παραβιάζαμε" τον χώρο του, για να βάλουμε τροφή ή νερό. Το θέμα είναι οτι εδώ και αρκετές μέρες βγήκε το θηλυκό από τη φωλιά, αλλά το αρσενικό αντί να ηρεμήσει, παραμένει επιθετικός και κυνηγάει τα χέρια μας. Τί να κάνω, τί μου προτείνετε για να τον ηρεμήσω πάλι;
 
Τελικα κανανε πουλακια; Αν ναι, μπορει να τα υπερασπιζεται και να τα προστατευει! Ειπες εξαλλου οτι αυτη η συμπεριφορα ξεκινησε κατα την περιοδο αναπαραγωγης, οποτε πιθανως να εχει να κανει με αυτο.
 
δυστυχώς ναι μεν έκαναν πουλάκι, αλλά δεν έζησε πάνω από μια μέρα, δεν ξέρω τί άλλο φταίει...
 
Λυπαμαι πολυ☹! Ελπιζω να ξανακανουν πουλακια, υγιη αυτη τη φορα.
Παντως κι εμενα, παρολο που ηταν ημερος σαν γατακι μαζι μου, οταν πλησιαζα τη φωλια μου εκανε επιθεση! Οποτε δεν νομιζω πως πρεπει να σε ανησυχει. Πιστευω οτι θα του περασει οταν περασει αυτη η περιοδος
 
Φαινεται σχεδον σιγουρο να ειναι επιθετικη συμπεριφορα λογω της περοδου αναπαραγωγης. Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις πολλα αφου θελεις να τα αφησεις να γεννησουνε. Διαφορετικα μπορεις να βγαλεις τη φωλια. Αλλα αν δε θελεις, απλως να τα ενοχλειτε οσο το δυνατο λιγοτερο μονο για τα απαραιτητα! Μπορει την επομενη φορα να ειστε πιο τυχεροι και να εχετε μωρακια! :D
 
ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας!

τη φωλιά τη βγάλαμε, όταν πλέον και η παπαγαλίνα μας, βγήκε και δεν έμπαινε πια...
 
Back
Top