Φροντίδα Νέο αρσενικό κοκατίλ είναι επιθετικό προς το θηλυκό

@Φοίβος είναι 28cm ύψος και 26 cm φάρδος αν το λέω σωστά
[automerge]1613576198[/automerge]
@Φοίβος συγγνώμη διάβαζα λάθος τον χάρακα χαχαχαχαα είναι 58 ύψος και 28 φάρδος πήρα χάρακα των 60cm και το έβλεπα ανάποδα χαχχα
Το μήκος του ποιο είναι;
 
Ύψος είναι όταν έχεις τον χάρακα κάθετα στο κλουβί, μήκος είναι το μπροστά μέρος και πλάτος είναι το βάθος δηλαδή το πλαϊνό του κλουβιου. Ελπίζω να τα κατάλαβες έτσι πως τα εξηγώ. Όταν λες φάρδος ποιο εννοείς;
 
@ianos τα ξημερώματα στις 3 ο αρσενικός ο αλπίνο έτσι τον ονομάσαμε άρχισε να πετάει από δω και από εκεί μέσα στο κλουβί και να κράζει. Σηκώθηκα και τα είδα η θηλυκιά μου η Πίκατσου (το όνομα της) είχε τραυματιστεί στο φτερό της. Την έβγαλα έξω από το κλουβί και την έβαλα στην παιδική χαρά. Πήγα στο κρεβάτι και μετά από κάνα μισάωρο άκουσα πάλι τον αρσενικό να κράζει και να πετάει μέσα στο κλουβί ξανασηκωθηκα και είδα την Πίκατσου να είναι κάτω στο πάτωμα την πήρα κ την έβαλα μαζί μου στο καναπέ
 
Τα κοκατίλ συχνά παθαίνουν νυχτερινό πανικό και ενδέχεται να τραυματιστούν. Επομένως εκεί που έχεις το κλουβί, καλό και χρήσιμο θα ήταν να υπάρχει και ένα φωτάκι νυκτός ώστε αν τα πουλιά τρομάξουν, να βλέπουν και να μειωθεί έτσι η πιθανότητα να πληγωθούν.
 
Νομίζω το κλουβί είναι μικρό, εγώ που έχω δύο Μπάτζι τα έχω σε ένα κλουβί σχεδόν σαν το δικό σου στο μέγεθος, μόνο στο ύψος διαφέρουν, το δικό μου είναι 8 εκατοστά λιγότερο και πάλι το θεωρώ μικρό για τα δικά μου πουλιά που σε μέγεθος είναι τρείς φορές μικρότερα από τα κοκατιλ
 
@meniam όταν πήρα την θηλυκιά τα οικονομικά φτανανε γι'αυτό το κλουβί τον Οκτώβριο. Προχθές πήραν τα παιδιά από το κουμπάρα τους λεφτά και πήραμε και το αρσενικό. Ο πετσοπας μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το κλουβί και τα δύο μαζί. Πλέον άνεση για μεγάλο κλουβί δεν έχουμε αυτή την στιγμή δυστυχώς
 
@Gogou Maria δεν σε κατηγορώ για το κλουβί και εγώ την πρώτη φορά που είχα πάρει πουλί την είχα πατήσει με ένα κλουβί πολύ μικρότερο από αυτό που έπρεπε. Οι πετσοπαδες είτε δεν γνωρίζουν τον αναγκαίο χώρο για τα πουλιά είτε υποψιάστηκε ότι δεν έχεις την δυνατότητα να πάρεις μεγάλο κλουβί και παπαγάλο και προτίμησε να σου πει ψέματα έτσι ώστε να πάρεις το πουλί νομίζοντας ότι έχεις κατάλληλο χώρο στο κλουβί
 
@meniam μήπως επειδή είναι 4 μηνών και είναι πολύ μικρό το παθαίνει ο αρσενικός; Γιατί την θηλυκιά δεν το έκανε ποτέ αυτό που ήταν 12 μηνών
[automerge]1613631116[/automerge]
@meniam το κλουβί και την θηλυκιά τα πήρα μαζί από το πετσοπ
 
@Gogou Maria δεν γνωρίζω να σου πω στα σίγουρα καθώς κι εγώ η ίδια δεν είχα τέτοιο πουλί στο σπίτι μου, ότι ξέρω είναι από έναν φίλο μου που έχει 6 χρόνια ένα κοκατιλ. Αυτό που μπορώ να σου πω στα σίγουρα όμως είναι ότι κάθε πουλί έχει και άλλο χαρακτήρα και αντιδράει διαφορετικά σε καταστάσεις
 
Στεναχωρέθηκα πολύ με αυτό που έγινε τα ξημερώματα ☹️ τώρα τι να κάνω να την ξαναβάλω μέσα με το αρσενικό την θηλυκιά; Την έχω ακόμα έξω την γλυκιά μου
[automerge]1613631446[/automerge]
@ianos το α είναι. 28εκ.το b είναι 40εκ και το c είναι 58εκ
 
@meniam όταν πήρα την θηλυκιά τα οικονομικά φτανανε γι'αυτό το κλουβί τον Οκτώβριο. Προχθές πήραν τα παιδιά από το κουμπάρα τους λεφτά και πήραμε και το αρσενικό. Ο πετσοπας μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το κλουβί και τα δύο μαζί. Πλέον άνεση για μεγάλο κλουβί δεν έχουμε αυτή την στιγμή δυστυχώς
Εντάξει, οπωσδήποτε η οικονομική δυσχέρεια τη δεδομένη στιγμή δεν σου επιτρέπει να πάρεις μεγαλύτερο κλουβί. Όμως, προσπάθησε να κρατήσεις κάποια χρήματα ώστε σύντομα να αγοραστεί κάτι κατάλληλο. Ίσως ο κουμπαράς των παιδιών να είναι πάλι η λύση και τα χρήματα να τα επιστρέψεις στο μέλλον.
Τέλος, θα σου προτείνω να ανοίξεις ένα νέο θέμα στο Πεδίο των Παπαγάλων (Φροντίδα ή Γενικά) και να ζητήσεις από μέλη που ενδεχομένως έχουν εμπειρία από διαδικτυακές αγορές να σου βρουν ένα κατάλληλο κλουβί σε χαμηλή τιμή στο αντίστοιχο ηλεκτρονικό κατάστημα, ώστε να δεις πόσα χρήματα θα σου χρειαστούν και φυσικά να δεις αν υπάρχει όφελος οικονομικό από μια τέτοια αγορά συγκριτικά με το πετσοπ.
 
@ianos δηλαδή θα γράψω ότι ψάχνω οικονομικό κλουβί για κοκατιλ;
[automerge]1613632406[/automerge]
@ianos https://community.petbirds.gr/threa...ου-σε-σκουριασμένο-κλουβί.40969/#post-2466051 είναι οι φωτογραφίες που μου είπες να ανεβάσω με το κλουβί
[automerge]1613632459[/automerge]
@Φοίβος https://community.petbirds.gr/threa...ου-σε-σκουριασμένο-κλουβί.40969/#post-2466051
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έλεγα να άνοιγες ένα νέο θέμα που να αναζητείς κατάλληλο κλουβί για 2 κοκατίλ σε οικονομική τιμή και να ζήταγες εκεί βοήθεια από τα μέλη του φόρουμ, να αναζητήσουν αυτό που ζητάς σε ηλεκτρονικά καταστήματα
 
Back
Top