Αναπαραγωγή Επιθετικό αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα λοιπόν η κανάρα μου έχτισε επιτέλους την φωλιά της. Μιας και στα περισσότερα sites εκτροφής καναρινιών διάβασα ότι σε αυτή την στιγμή είναι έτοιμη για ζευγάρωμα είπα και γω να βγάλω το χώρισμα. Διαπίστωσα όμως ότι ο αρσενικός είναι επιθετικός απέναντι της, σε σημείο που να μην την αφήνει να κάτσει στο ίδιο κλαδί μαζί του. Τελικά τα χώρισα γιατί από ένα σημείο και μετά άρχισε να την κυνηγάει χωρίς σταματημό. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι που και πού είχε πάρει το μάτι μου τάισμα από τα κάγκελα, καθώς και κελάηδημα ζευγαρώματος. Τι μπορεί να συμβαίνει; Υπάρχει περίπτωση να μην θέλει να ζευγαρώσει;

Υ. Γ. Να σημειώσω ότι ο αρσενικός είναι 5 ετών και η κανάρα είναι χρονισμένη. Επίσης ότι τα πουλιά χαίρουν άκρας υγείας.
 
Τι μπορεί να συμβαίνει; Υπάρχει περίπτωση να μην θέλει να ζευγαρώσει;
Ακόμα. Ναι, υπάρχει περίπτωση να μη θέλει να ζευγαρώσει ακόμα.

Που έχεις τα πουλιά;
 
Τα πουλιά είναι σε εξωτερικό χώρο με ησυχία και φως, σε τριπλή ζευγαρώστρα. Θα δοκιμάσω να τα βάλω μαζί πάλι άυριο το πρωί.
 
Λοιπόν. μετά από 3 μέρες έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις. Καταρχάς είδα τα πουλιά να ζευγαρώνουν και να ταιζονται στο στόμα. Από την άλλη σήμερα τα είδα να μαλώνουν και μάλιστα πολύ άσχημα. Πιο συγκεκριμένα ο αρσενικός με το στόμα και τα φτερά ανοιχτά ορμούσε και κυνηγούσε το θηλυκό, το οποίο φαινότανε πολύ ταλαιπωρημένο. Τι διάβολο γίνεται; :/
 
Λοιπόν. μετά από 3 μέρες έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις. Καταρχάς είδα τα πουλιά να ζευγαρώνουν και να ταιζονται στο στόμα. Από την άλλη σήμερα τα είδα να μαλώνουν και μάλιστα πολύ άσχημα. Πιο συγκεκριμένα ο αρσενικός με το στόμα και τα φτερά ανοιχτά ορμούσε και κυνηγούσε το θηλυκό, το οποίο φαινότανε πολύ ταλαιπωρημένο. Τι διάβολο γίνεται; :/
Αυτός θέλει να τη ζευγαρώσει και εκείνη το παίζει δύσκολη... 😛 Και μένα το κάνουν.. Είναι μέσα στα πλαίσια του ζευγαρώματος και ο τσακωμός.. Ειδικά εφόσον ταίζονται στο στόμα και ζευγαρώνουν σημαίνει ότι έχουν ταιριάξει.. Εγώ δε θα τα χώριζα αλλά τα δικά σου μαλώνουν πολύ άσχημα και το θηλυκό φαίνεται ταλαιπωρημένο τότε χώρισε τα...
 
Το θηλυκό όντως φαινόταν ταλαίπωρο, επειδή ήταν έτοιμη να γεννήσει! 😛 Σήμερα λοιπόν είδα το πρώτο της αυγό. Μαζί με αυτό όμως είδα και πάλι τσακωμούς. Τώρα έχω μια δεύτερη ερώτηση να κάνω. Υπάρχει περίπτωση ο αρσενικός να είναι "κακός" πατέρας; Έχω διαβάσει σε αρκετά sites ότι υποτίθεται πως ο αρσενικός ταΐζει την μάνα και τα αργότερα τα μικρά. Αν συνεχίσει να είναι επιθετικός τι κάνουμε; τον έχω με το χώρισμα και πάλι ταΐζει από τα κάγκελα;

Υ. Γ. Επειδή παίζει να σας μπέρδεψα, θέλω να διευκρινίσω ότι ο αρσενικός και ταΐζει την μάνα και την τσιμπάει!
 
Αν είναι επιθετικός, τον χωρίζεις. Η κανάρα μπορεί να τα καταφέρει και μόνη.
 
Επιστρέφω στο θέμα με νέα ερώτηση. Να πω καταρχάς ότι τα πουλιά ζευγάρωσαν και τώρα έχω 3 μικρά (18-17-16 ημερών) που από μέρα σε μέρα περιμένω να βγούνε από τη φωλιά. Τώρα λοιπόν που τα μωρά μεγάλωσαν και η μάνα σταμάτησε να κάθεται μέσα στη φωλιά, ο αρσενικός άρχισε την ίδια ιστορία. Την κυνηγάει ασταμάτητα και δεν την αφήνει στην ησυχία της. Θεωρώ πως θέλει και πάλι να ζευγαρώσει. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να κάνουν δεύτερη γέννα τα πουλιά, επομένως έβαλα το χώρισμα στο ένα τρίτο της ζευγαρώστρας και άφησα τον πατέρα εκεί. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τόσο καιρό τα πουλιά τάιζαν και τα δύο τα μικρά, και μάλιστα ο πατέρας ήταν πιο τακτικός. Λέτε να έχει πρόβλημα η κανάρα μόνη της τις επόμενες 2-3 μέρες μέχρι να τα μικρά να βγουν από τη φωλιά και να τα ταΐζει ο πατέρας από τα κάγκελα;
 
Δεν νομίζω... Τρία μικρά δεν είναι πολλά! Εμένα η θηλυκια μου τρία έχει στη φωλιά και παρόλο που είναι μαζί με τον αρσενικό τα ταΐζει ολομόναχη...
 
σε τετοια ηλικια τα αναλαμβανει περισσοτερο ο πατερας και η μανα προχωραει στην επομενη γεννα. Αφου ο δικος σου οπως λες ηταν τακτικος στις υποχρεωσεις του καλυτερα το αναποδο να κανες, να τα αφηνες δηλαδη με τον πατερα και να μενε η μανα χωρια(χωρις φωλια να μην εκανε νεα γεννα-μπορει να κανε ασπορα στον πατο ή με φωλια να γεννουσε να κλωσσουσε καμποσο να σταματουσε πιο ομαλα) αν θελει να ταισει απ το χωρισμα οταν βγουν εκτος φωλιας.συν ο φοβος μην τα μαδησει κιολας λογω ελλειψης υλικου για νεα φωλια(οχι οτι μονο οι θηλυκιες ειναι επιφοβες).σε καθε αλλαγη που κανεις παντως κοιτας αν ολα κυλανε ομαλα, τα μικρα να ταιζονται κλπ.
 
Έβγαλα το χώρισμα λίγο πριν κλείσω τα φώτα, και ο πατέρας πήγε και τάισε στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα. Άρα μάλλον είναι κακή ιδέα να τον χωρίσω. Από την άλλη η μάνα ακόμα κοιμάται πάνω τους.. Θα κάνω υπομονή άλλες 2 μέρες και βλέπουμε..
 
Κατι παρομιο συμβαινει και σε μενα
Απο τοτε που αρχισε να φτιαχνει φωλια το θυλικο το αρσενικο εχει γινει πολυ επιθετικο. Αυτος χαλει την φωλια και την κυνηγαει. Σαν να θελει να γινει μανα η θυλικια και μονο αυτο την εδιαφερει, Ενω ο αρσενικος σαν να ενδιαφερετε μονο για βατεμα. Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα αναγκαζομαι να τον χωριζω πολλες ωρες την μερα..?
 
Back
Top