Αναπαραγωγή Επιθετικό θηλυκό καναρίνι προς το αρσενικό

Φοιβος-Αθηνα

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2017
Μηνύματα
11
Πόλη
Ιωάννινα
Εχω ενα ζευγαρι καναρινιων τα οποια εχουν 3 νεοσσους εδω και μια εβδομαδα και το θηλυκο εχει μια πολυ παραξενη επιθετικοτητα και ξεσπαει στο αρσενικο με πολλα νευρα εγω χωρισα το αρσενικο σε διαφορετικο κλουβι δεν ξερω αν επραξα σωστα αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω μπορει καποιος να με βοηθησει και οι νεοσσοι θα μπορεσουν να επιβιωσουν μονο με το θηλυκο;
 
Καλησπερα εχω ενα ζευγαρι καναρινιων τα οποια εχουν τωρα 3 νεοσσους εδω και μια εβδομαδα και το θηλυκο το βλεπω επιθετικο προς το αρσενικο πρεπει να τα χωρισω;

Καλησπέρα. Να μην κάνεις απολύτως τίποτα! Φρόντιζε να έχουν επάρκεια τροφής και νερού.
 
Στις περισσότερες φορές η κίνηση απομάκρυνσης του πατέρα είναι εσφαλμένη για τους λόγους που εξηγώ αναλυτικά στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/
Πες μόνο αν θέλεις για την υγεία της συζήτησης...
Πόσο τραγική ήταν η κατάσταση;
Πόση ώρα διαρκούσαν οι καβγάδες;
Πόσο "πίεση" υπήρχε στο κλουβί;
Τα μικρά παρέμειναν ατάιστα ή κατά διαστήματα ηρεμούσαν και τα τάιζαν;
 
Η κατασταση ειχε γινει εξωφρενικη δεν τον αφηνε καθολου να φαει τον κυνηγουσε συνεχεια ενω αυτος προσπαθουσε να τα'ι'σει τα μικρα του αυτη τον τσιμπαγε και για αυτον τον λογο τον απομονοσα γιατι υπηρχε μεγαλος κινδυνος τραυματισμου. Ειναι απαραιτητη η παρουσια του στους νεοσσους;
 
Ειναι απαραιτητη η παρουσια του στους νεοσσους;
Για μένα είναι...
Όχι με την έννοια του απαραίτητου αλλά με την έννοια του χρηστικού και πολύτιμου.
 
Η κατασταση ειχε γινει εξωφρενικη δεν τον αφηνε καθολου να φαει τον κυνηγουσε συνεχεια ενω αυτος προσπαθουσε να τα'ι'σει τα μικρα του αυτη τον τσιμπαγε και για αυτον τον λογο τον απομονοσα γιατι υπηρχε μεγαλος κινδυνος τραυματισμου. Ειναι απαραιτητη η παρουσια του στους νεοσσους;
Σε εμένα αρκετές γέννες μεγάλωσαν φυσιολογικότατα με το θηλυκό μόνο, διότι αναγκάστηκα να χωρίσω τον αρσενικό διότι ήταν βίαιος ή δεν μου φαινόταν να είναι καλά. Για πόσα πουλάκια μιλάμε;
Θεωρώ παρά ταύτα ότι το αρσενικό πουλί θα πρέπει να παραμείνει κοντά στο κλουβί με τα μωρά του, ώστε να τα βλέπει, γιατί αν γίνει κάποια στραβή με το θηλυκό πουλί (π.χ. Προβεί σε άλλη γέννα, εγκαταλείψει τα μικρά, αρρωστήσει), κάποιος θα πρέπει να τα ταΐσει, και αυτός ο κάποιος θα είναι ο πατέρας τους που αν έχει απομακρυνθεί και δεν έχει οπτική επαφή, ίσως στη συνέχεια να μην τα αναγνωρίσει. Έτσι λοιπόν, αν τα πουλιά είναι λίγα, βάλε τον στο κλουβί με το διαχωριστικό, ώστε να ταΐζει μέσα από τα κάγκελα, όταν αυτά θα βγουν από τη φωλιά, ή έστω βάλε το κλουβί του σε επαφή με τη ζευγαρώστρα.
 
Η κατασταση ειχε γινει εξωφρενικη δεν τον αφηνε καθολου να φαει τον κυνηγουσε συνεχεια ενω αυτος προσπαθουσε να τα'ι'σει τα μικρα του αυτη τον τσιμπαγε και για αυτον τον λογο τον απομονοσα γιατι υπηρχε μεγαλος κινδυνος τραυματισμου
Τοτε καλα εκανες και τον χωρισες. Απλα ιδανικα να εβαζες το χωρισμα ετσι ωστε να ξαναδοκιμαζες να μπουν μαζι ολη η οικογενεια. Σε ζευγαρωστρα τα ζευγαρωσες;
 
Back
Top