Διατροφή Επικινδυνες τροφες για καναρινια

sakis_40

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
148
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα σε ολουs τουs φιλουs του φορουμ. μετα απο αρκετο καιρο λογο δουλιαs να γραψω ενα βασικο πραγμα που πρεπει να προσεχουμε ολοι τηs τροφεs που δινουμε στα πουλια μαs αs παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. με το που τελιωσε το δικο μου τσουβαλι τροφηs και επειδη ειχε ο αδερφοs μου μισο σακι πηρα απο το δικο του μιαs και τα δικα του πουλια ειχαν ψοφησει αγνοστο απο τι χωριs να σκεφτω μηπωs ειχε κατι η τροφη του το εδωσα στα πουλια μου. μεσα σε διαστημα λιγων ημερων δεν μου εμεινε κανενα. Δυστηχοs την τροφη την πεταξε προτου να την παω να την εξετασω να δω τη εφτεξε. Γι΄αυτο φιλοι μου το δικο μου παθημα αs γινει μαθημα προσοχη στην τροφη φιληκα σακιs_40
 
τα δικα του πουλια ειχαν ψοφησει αγνοστο απο τι
Παράξενο μου φαίνεται κάποιου να πεθάνουν όλα τα πουλιά και να μην το ψάξει.

μεσα σε διαστημα λιγων ημερων δεν μου εμεινε κανενα
Και δεν πονηρεύτηκες ούτε τότε;

Εγώ ένα πουλάκι να χάσω θα τρελαθώ, θυμάμαι που πριν 6 μήνες έχασα ένα Λουγαράκι και το κλαίω ακόμη.
Καλό θα ήταν να μαθαίναμε την μάρκα της τροφής και το σημείο προμήθειάς της, προκειμένου να προστατευτούμε οι υπόλοιποι από τυχόν μολυσμένη με φυτοφάρμακα ή δηλητήριο παρτίδα τροφής.
Ξέρω πως ίσως δεν μπορεί να γίνει δημόσια, οπότε αν μπορείς στείλε μου PM.
 
φιλε μου η τροφη δεν ηταν μιαs συγκεκριμενειs μαρκαs ενα τσουβαλι καφε χωριs να γραφει κατι επανω. δυστιχοs οπωs εγραψα και ποιο πανω την εδωσα
 
Και έχασες όλα τα υπέροχα πουλιά που θαύμαζα στις φωτογραφίες σου;
Όλα;
 
πωπω λυπαμαι πολυ Σακη για την απωλεια σου!
 
ρε σακη μερ εκπλησεις ρε συ! Ουτε πρωταρης να ησουνα ρε γμτ,τι σκεφτοσουνα; Τι να πω ρε γμτ θα μιλησουμε κα ιδια τηλεφωνου να δουεμ τι εγινε, οτι χρειαστεις στην διαθεση σου σακη
 
Σάκη Λυπάμαι πολύ. Δυστυχώς καμιά φορα σταματάει το μυαλό μας και χωρίς να το καταλάβουμε κάνουμε πράξεις που μας στοιχίζουν. Σε εσένα έτυχε με αυτό τον τρόπο σε άλλους αλλιώς. Με το καλό να αντικαταστήσεις τα πουλιά που έχασες με καινούρια και να κάνεις μια καινούρια αρχή.
 
Σακη λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου! ☹ Επρεπε να εισαι πιο υποψιασμενος αλλα τι να λεμε τωρα... εγινε... ☹
 
Λυπαμαι πολυ Σακη για την απωλεια σου. Ευκαιρια να κανεις μια καινουργια αρχη.
 
Λυπάμαι πάρα πολύ Σάκη, πολύ οδυνηρή απώλεια.. ☹

Παιδιά επ' ευκαιρίας αν καιξέρω ότι έχουμε αναφερθεί γενικά στο θέμα, απλά θα ήθελα να σας ξαναρωτήσω: Σε περίπτωση που τα πουλιά μου δεν τρώνε την συσκευασμένη τροφή και αγοράζω χύμα από τα pet shop, πώς μπορώ να διασφαλίσω ότι είναι εντάξει; Την έχω σε σκιερό μέρος και καλά κλεισμένη σε σακούλες κλπ, αλλά από κει και πέρα; Μήπως να παίρνω ένα τέτοιο τσουβάλι και να το έχω; Αλλά μέχρι να το καταναλώσουν δύο πουλάκια, θα έχει μπαγιατέψει.
Πριν 2 βδομάδες τους πήρα μια συσκευασμένη του 1,5 κιλού νομίζω ήταν, με θαλασσινά μέσα. Μύριζε πολύ άσχημα και τους έβαλα μόνο στη μία ταΐστρα από αυτή. Ε, σας πληροφορώ ότι με το που πλησίασαν έκαναν στροφή και πήγαν στην ταΐστρα με την κλασσική τροφή.
 
Πάντα κυττάμε τις ημερ/νιες λήξης.
Αν αγοράσεις μια συσκευασία του κιλού απο τις cede,beyers,
manitoba,witte mollen για καναρίνια, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτή που είχα πάρει ήταν Versele Laga αλλά καθόλου δε τους άρεσε..
 
Σάκη λυπάμαι για τις απώλειες σου, κουράγιο και να βρείς την δύναμη να αρχίσεις πάλη από την αρχή.
Σάκη μπορείς να ρωτήσεις από εκεί που αγόρασες το τσουβάλι το όνομα της εταιρείας ή του εισαγωγέα και να μας ενημερώσης.
 
παιδια σαs ευχαριστω για το ενδιαφερον και συγνωμη που δεν απανταω ποιο γρηγορα λογο δουλιαs. Θα ηθελα να σαs πω οτι μολιs μαθω αυτο που περιμενω να ειστε σιγουρη οτι θα το μαθετε απλοs δεν θελω να πω κατι χωριs να ειμαι σιγουροs. το σιγουρο παντοs ειναι οτι μεχρι προτου να φανε την τροφη αυτοι ηταν ολα μια χαρα χωριs καμια απωλια. φιληκα σακιs_40
 
Εγω όταν είχα πάει το πουλί στην γιατρο μου είχε πει να μην τους αγοράζω ποτέ χύμα τροφή, και να προσέχω πολύ την τροφή τους
 
Back
Top