Ασθένειες 11 καναρινια και μια καρδερινα εκπεμπουν SOS

Ευχαριστως! Δωστε μου μονο λιγο χρονο να τα περιποιηθω! Να σας θυμησω οτι μενω Κρητη και δεν ξερω πως θα τα μεταφερω. Ζακυνθο βεβαια εκει γυρω στο πασχα μαλλον βολευει!

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια😳:)
 
Μαρίνα μου μπορείς να μας τα παρουσιάσεις στις Παρουσιάσεις πουλιών! Και εγώ αν δω κάποιο και το ερωτευτώ το παίρνω! Ακόμα και με μείον ένα δαχτυλάκι! Εδώ μέσα έχουμε όλοι το ίδιο μικρόβιο, τρέλα, αγάπη για αυτά τα πλασματάκια! :D
 
Καλησπερα σε οολη την παρεα και με το καλο να ερθει η νεα χρονια!
Θυμαστε που πριν απο λιγο καιρο διαβασαμε το μηνυμα της Συλβιας που με τα χιλια ζορια καταφερε και πηρε ενα καναρινακι απο ενα φιλοζωο γιατι ηταν "υγιεστατο';
Σημερα λοιπον και εγω με την σειρα μου πηγα να δω καποια καναρινακια που ΕΙΧΕ μια κυρια στην γειτονια...
11 καναρινια σε ΑΘΛΙΑ κατασταση με πετρωμενες κοτσιλιες στα ποδια τους, κομμενα δαχτυλα, κολλημενα φτερα.
Θελετε να συνεχισω και αλλο; Σκουριασμενα κλουβια, πρασινισμενες ποτιστρες, πατηστρες και ταιστρες σε μαυρο χαλι
Επειδη παραλιγο να με βαρεσει εγκεφαλικο (και πιστεψτε με εχω απολυτως σωστη αισθηση για την σχεση ανθρωπου-κατοικιδιου) και για να μην διαπραξω φονο και με πανε μεσα για ζωοκτονια(η εν λογω κυρια) βουτηξα τα κλουβια φωναζοντας και πηρα τα πουλια
Μεσα σε ολα αυτα ειναι και μια δολια καρδερινα υγιεστατη μπορω να πω
Ακολουθησαν τρεις ωρες οπου ζεστανα χλιαρο νερο αφαιρεσα οσο περισσότερη κοτσιλια μπορουσα απο τα ποδια τους, ορισμενα ειχαν ολοκληρες μπαλες σε μεγεθος ρεβυθιου και χιλια κοψηματα στα ποδια γιατι ειχαν γινει ενα με το δερμα τους, καθαρισα τα φτερα και την ουρα τους και ολα τα αντικειμενα μεσα στο κλουβι τους.
Το ξερω οτι αρκετοι απο εσας θα μου φωναξουν αλλα μιας και δεν ειμαι σπιτι μου (εχω ερθει πυργο ηλειας(ολε ολε) στην μαμα μου) εψαξα και βρήκα αλοιφη για μυκητες και τους εβαλα στα ποδαρακια τους εως οτου μπορεσω να παω σε ενα πετ και να παρω την καταλληλη
Εννοειται οτι η ποσοτητα ηταν τοση ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να την παρουν με το ραμφος. Φυσικα και απο την ολη παρεα δεν θα μπορουσαν να λειπουν τα ακαρεα τραχειας!(δυο πουλακια ακουγονται σαν τον Καρρα μετα της 12 ... Και μην παρεξηγηθω λατρευω τον βασικαλη!)
Εβρασα αβγο εβαλα μηλο και τροφη και τωρα κανω το σταυρο μου!
Το αποτελεσμα ειναι οτι τα πουλια θα τα παρω μαζι μου κρητη φεύγοντας και απο εκει που ειχα δυο τωρα βρεθηκα με 14 πουλια!
Κλεινοντας γιατι σας κουρασα ο αντρας μου τραβαει τα μαλλια του γιατι πρεπει να μου φτιαξει κλουβα και η μανα μου γιατι τσακωθηκα με την γειτονησα!😳😵😡:D:)
Αντε και καλη χρονια να χουμε!
Χα χα μπράβο ρε Μαρίνα! Όχι παίζουμε.
 
😀. Τα πραγματα ειναι απλα: ειμαι απο Πυργο Ηλειας, εμενα ησυχα και χαλαρα για αρκετα χρονια Πατρα λογω δουλειας εως οτου γνωρισα εναν ακατανομαστο και με πηρε στις Μοιρες Ηρακλειου γιατι λεει θελει να με παντρευτει...😵 ακου κυριε πραγματα που συμβαινουν την σημερον ημερα!
 
Συγχαρητήρια για την φροντίδα που τους παρέχεις.
Για να μην τα στρεσάρεις και πολύ όταν τους καθαρίζεις τα φτερά μπορείς να τους βάλεις μπανιέρα με καθαρό νερό και λίγες σταγόνες μηλόξυδο. Εναλλακτικά αν δεν κάνουν μπάνιο, μπορείς να τα ψεκάσεις με ένα πλαστικό ψεκαστήρα (αυτό για τα φυτά…).
Προσοχή όμως στα ρεύματα αέρα.
 
Προσπαθω οσο μπορω!
Το σκεφτηκα για το μπανιο αλλα επειδη τωρα που μιλαμε εχει χιονι παντου ειπα να μην παιξω! Επειδη και σε αλλο ποστ μου ειπαν για μηλοξυδο για τα ποδια ειδα και μια σπιτικη συνταγη εδω ηθελα να ρωτησω (και μην γελασετε) ειναι για χρηση στο σωμα τους η κανει να το πιουν κιολας;
 
Το διάλυμα απο μηλόξυδο κάνει και να λουστούν και να το πιουν :D
Αν είναι να το βάλεις στο νερο τους για να το πιουν καλύτερα να βρεις βιολογικό μηλόξυδο. Για το μπάνιο τους δεν παίζει μεγάλο ρόλο τι θα είναι, ακόμα και το απλό ξύδι θα τα ωφελήσει.

Αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο χωρίς ρεύματα αέρα μην φοβάσαι τίποτα, βάλτους μεγάλη μπανιέρα!
 
😀. Τα πραγματα ειναι απλα: ειμαι απο Πυργο Ηλειας, εμενα ησυχα και χαλαρα για αρκετα χρονια Πατρα λογω δουλειας εως οτου γνωρισα εναν ακατανομαστο και με πηρε στις Μοιρες Ηρακλειου γιατι λεει θελει να με παντρευτει...😵 ακου κυριε πραγματα που συμβαινουν την σημερον ημερα!
Η γυναίκα μου είναι από Κρήτη, χωριό στο νομό Χανίων, τέλειοι άνθρωποι.
 
Δεν θα συμφωνησω απολυτα θα πω μονο οτι σε καθε τοπο υπαρχουν και οι καλοι και οι κακοι και αναλογως προσαρμοζεις τις παρεες σου. Με λιγη αισιοδοξια ομως νομιζω οτι οπου και να εισαι κατι παει να γινει🙂
 
Ερωτησης: προσπαθω να ανεβασω φωτο απο τα καναρινια αλλα δεν τις φορτωνει λογω μεγεθους υπαρχει καποια ρυθμιση για να αλλαξω το μεγεθος;
 
Πολύ καλησπέρα σας!
κατάφερα και ανέβασα λίγες φωτο. Τα καναρινάκια που είναι στο άσπρο κλουβί είναι τα δυο μου πρώτα! 😛 τα υπόλοιπα όσα έκατσαν τα έβγαλα κάπως! Θα προσπαθήσω και για άλλες!
και επισυνάπτω και μια με τα ποδαράκια τους τα οποία είναι επι το πλείστον στην ίδια κατάσταση☹
 

Συνημμένα

  • rsz_p1100213.webp
    rsz_p1100213.webp
    9,8 KB · Προβολές: 66
Back
Top