Αναπαραγωγή Επιλογή αρσενικής καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Siccario
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Siccario

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2020
Μηνύματα
48
Πόλη
Κοζάνη
Καλησπέρα σας, ειμαι καινούριο μέλος στην ομάδα και δεν έχω κάποιο πουλάκι ακόμα, εγώ διαβάσει πολλά άρθρα έχω δει και έχω ακούσει πολλές καρδερίνεςμέχρι στιγμής και ειμαι έτοιμος να υιοθετήσω της πρώτες μου 2 καρδερινες σε κάτι μέρες, σκέφτηκα πως αν διαθέσω τα χρήματα για μια καρδερινα εκτροφής και εν τέλει μετά από κάποια χρόνια την χάσω θα ήταν δύσκολο και για να αγοράσω ακόμα μια και να αποχαιρετήσω αυτή την οποία θα πάρω (είχα πολύ μικρός μια καρδερινα που μου έκαναν δωρο). Έτσι αποφάσισα μιας και το έχω μεράκι και το σκέφτομαι πάρα πολύ καιρό να αγοράσω ολο τον εξοπλισμό για τα 2 πουλάκια που θα πάρω ώστε να μπορώ τουλάχιστον να προσπαθήσω για την αναπαραγωγή τους. Παρακολουθώ πολύ σιωπηλά πολλές συζητήσεις όσον αναφορά το θέμα και νιώθω έτοιμος αλλά θέλω την βοήθεια σας για 1 σημείο, η θηλυκια καρδερινα που μου άρεσε την έχω σταμπαρει όταν πήγα στο εκτροφείο, αλλά από αρσενικές έχει πάρα πολλές με έντονη πορτοκαλί μάσκα με έντονο κόκκινο βυσσινί, μεγαλόσωμα μικρόσωμα σιδηροκεφαλα και ότι άλλο μπορούμε να φανταστούμε, οπότε για μια καρδερινα που θα διαλέγετε αν είχατε μια θηλυκή τι προοπτικές θα είχε, μιλώντας με ποσοστά ποια θα είχε παραπάνω προοπτικές να ζευγαρώσει?
 
σκέφτηκα πως αν διαθέσω τα χρήματα για μια καρδερινα εκτροφής και εν τέλει μετά από κάποια χρόνια την χάσω θα ήταν δύσκολο και για να αγοράσω ακόμα μια και να αποχαιρετήσω αυτή την οποία θα πάρω
Τελικά δεν έχω καταλάβει. Έχεις αποφασίσει να πάρεις εκτροφής ή όχι;
 
Λοιπόν... Μια σωστή καρδερίνα :

Δεν έχει άσπρες τρίχες στο μαύρο πάνω από την μάσκα-στο κεφάλι -
Είναι ζωηρή αλλά δεν χτυπιέται πολύ στο κλουβί και δεν αυτοτραυματιζεται
Τα χρώματα της είναι "ζωντανά" και έντονα
Και τέλος είναι τετραρα ή εξάρα

Αν μια καρδερίνα έχει τα παραπάνω, είναι καλό πουλί και το ζευγαρωνεις αν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις. Αυτά από την μέχρι τωρα εμπειρία μου με καρδερίνες.
 
@Stavros Χαχαχ Ναι αλλά ποια καρδερινα ζευγαρωνει ποιο εύκολα, μια σιδηροκεφαλη μια μικρόσωμα μια μργαλοσωμη μια όμορφη στιτη, αν είχατε μια κάθε είδους και μια θυλικια ποια θα επιλεγατε να βάλετε για ζευγάρωμα
 
Θέλω να πάρω εκτροφής, το θηλυκό το σταμπαρα τον είπα να μου το κρατήσει, και αρσενικά έχει ένα σκασμό, οπότε εγώ με ποιο κριτήριο θα πρέπει να διαλέξω ένα, και αυτό το 1 θέλω για ζευγάρωμα ανεξαρτήτως τιμής απλά θέλω την κλασική καρδερινα κ όχι κάποια μειτζορ κλπ
[automerge]1607025472[/automerge]
@Tony Forpus οπότε εγώ από της 40 περίπου που μου έδειξε με ποιο κριτήριο να διαλέξω μια, μου φαίνεται όλες τόσο ξεχωριστές και εξίσου ομορφες
 
Είσαι τυχερός που έχεις βρει εκτροφείο που να σου δίνει τόσες επιλογές. Η εκτροφή της καρδερίνας έχει προχωρήσει αρκετά αλλά δεν έχει φτάσει ακόμη σε σημείο που να δίνει πάρα πολλές επιλογές ώστε να μπορεί κανείς να διατηρήσει μια συγκεκριμένη "γραμμή" - πρότυπο. Επομένως η απάντησή μου είναι να διαλέξεις αυτήν που ταιριάζει περισσότερο στο γούστο σου έτσι ώστε με την πάροδο του χρόνου να κάνεις πουλιά που θα σου αρέσουν περισσότερο από τα υπόλοιπα.
 
Οπότε δε παίζει κάποιο χαρακτηριστικό σημαντικό ρόλο? Ναι ο τύπος είναι πολύ καλός αν και γενικά από ότι μου είπε αυτός που με σύστησε ότι δεν τις πουλάει και τις έχει ξεκάθαρα για το γούστο του επδ του αρέσει αυτή η ασχολία
 
Οπότε δε παίζει κάποιο χαρακτηριστικό σημαντικό ρόλο?
Δεν υπάρχει "σημαντικός ρόλος" στις καρδερίνες. Θα πρέπει να υπάρχει καθορισμένο πρότυπο βάσει του οποίου προσπαθείς να κατευθυνθείς για να πετύχεις το καλύτερο ή και να το βελτιώσεις, όπως γίνεται για παράδειγμα στους διαγωνισμούς των καναρινιών. Το πρότυπο στους διαγωνισμούς της καρδερίνας είναι στα σπάργανα ακόμη.

Αν σε ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί, θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο σύλλογο που καλύπτει αυτά τα πουλιά και διενεργεί διαγωνισμούς ώστε να ενημερωθείς για το πρότυπο. Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί, "σημαντικός ρόλος" είναι αυτός που θεωρείς εσύ σημαντικό.

Οι παραλλαγές του πουλιών που αναφέρεις (σιδηροκέφαλες, γραβάτες, κερασούλες κλπ) είναι χαρακτηριστικά που οφείλονται σε μεταλλάξεις για τις οποίες πρέπει να ενημερωθείς ώστε να γνωρίζεις την κληρονομικότητα τους για να κανονίζεις τα ζευγαρωματα τους, αν και εφόσον σε ενδιαφέρουν και θέλεις να τα αναπαράγεις.

Διαφορετικά, είναι χαρακτηριστικά που σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι. Περί ορέξεως...
ο τύπος είναι πολύ καλός αν και γενικά από ότι μου είπε αυτός που με σύστησε ότι δεν τις πουλάει και τις έχει ξεκάθαρα για το γούστο του επδ του αρέσει αυτή η ασχολία
Προσωπικά δεν διαφωνώ ότι τύπος μπορεί να είναι πολύ καλό παιδί. Κατά τα άλλα όμως η δουλειά μου βρωμάει. Μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο δηλαδή αυτό που περιγράφεις να έχει δημιουργηθεί από εκτροφή.
έχει πάρα πολλές με έντονη πορτοκαλί μάσκα με έντονο κόκκινο βυσσινί, μεγαλόσωμα μικρόσωμα σιδηροκεφαλα και ότι άλλο μπορούμε να φανταστούμε

Σε ό,τι μας αφορά εδώ, αυτό που ρώτησε ο Αντώνης είναι σημαντικό. Φορούν τα πουλιά κλειστό εκτροφικό δαχτυλίδι; Αν όχι, τότε να ξέρεις ότι εδώ στο PetBirds δεν επιτρέπονται συζητήσεις που αφορούν σε πουλιά... άγνωστης προέλευσης.
 
Είναι σίγουρα εκτροφής αν θέλετε μπορώ να σας δείξω το προφίλ του στο φβ με το εκτροφείο χωρίς να μου κάνετε ποδαρικό και χαλάσουμε το χρηματικό deal 😂 λέγετε πιασμενες καρδερινες, πλάκα κάνω λέγετε καρδερινες εκτροφής Κοζάνη και έχει φότο μια καρδερινα με χρυσό παρασκήνιο, να ξέρετε ότι είναι του τύπου μου το χιούμορ μ αρέσει να αστειεύομαι και αν είναι δυνατό ν αποφύγουμε κάθε τυχών παρεξήγηση 😄
[automerge]1607065632[/automerge]
Και σήμερα απέκτησα τα 2 πρώτα μου καναρίνια timbrando σαν δώρο 😄
[automerge]1607065785[/automerge]
Ο κύριος που τα εκτρέφει είναι πάρα πολύ καλός και λατρεύει τις καρδερινες ποιο πολύ από οτιδήποτε άλλο, νομίζω είναι αρκετά γνωστός, τουλάχιστον στα μέροι μας για το χόμπι του και είναι αρκετά κατά στο πιασημο και των άγριων πουλιών
 
Επομένως, από τη στιγμή που είναι γνώστης της εκτροφής, συζήτησε και μαζί του τους προβληματισμούς σου. Είναι καλό να διατηρείς επαφή με τον εκτροφέα.

να ξέρετε ότι είναι του τύπου μου το χιούμορ
Σε κατάλαβα. 🙂 Μια χαρά είναι το χιούμορ.
 
Το συζήτησα και μου είπε πως αν είναι για ζευγάρωμα τότε απλά καλό θα ήταν τα πουλιά να μην είναι αδερφάκια, από εκεί και πέρα τα πουλιά με λίγη προσοχή ζευγαρώνουν όλα και είναι της επιλογής μου τα χαρακτηριστικά που θα έχει ο αρσενικός, απλά εγώ ήθελα να μάθω αν υπάρχουν διαφορές στα αρσενικά όπως αναφέρθηκαν για τις εξαρες τέσσαρες κλπα στις φωνές έτσι και για το ποια ζευγαρωνει ποιο εύκολα λόγο του ότι πείρε το αφτί μου ότι τα μικρόσωμα σιδηροκεφαλα ζευγαρώνουν ποιο εύκολα... Θα είναι η πρώτη μου φορά εξάλλου αν και δεν θα απογοητευτω αν δε καταφέρω τίποτα, κάθε αρχή και δύσκολη λένε αρκεί να έχεις επιμονή και υπομονή.
 
πείρε το αφτί μου ότι τα μικρόσωμα σιδηροκεφαλα ζευγαρώνουν ποιο εύκολα
Κατά την άποψή μου όλα αυτά αποτελούν αστικούς μύθους που λεγόταν για να εντυπωσιάζει η μια γειτονιά την άλλη, τότε που ήταν δύσκολο να βγει μια πληροφορία ακόμη και έξω από το χωριό.

κάθε αρχή και δύσκολη λένε αρκεί να έχεις επιμονή και υπομονή.
Έτσι είναι.
 
Εχεις εμπειρία απο αλλα πουλια και αναπαραγωγή πχ καναρινιών?
Εαν η απάντηση ειναι οχι θα λεγα να το ξανασκεφτεις. Οι καρδερινες ειναι πιο ευαισθητες και η αναπαραγωγική διαδικασια εχει περισσότερες λυπες παρα χαρες. Αυτη ειναι η δικη εμπειρία.
 
Δεν έχω κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα αλλά διαβάζω αρκετές ώρες διαρκώς και στην τελική αν δε βγάλω πουλια δεν με πειράζει θα αποκτήσω τις πρώτες μου εμπειρίες και την επόμενη χρονιά έχει ο θεος
 
Back
Top