Ασθένειες Ραγδαία επιδείνωση υγείας καρδερίνας

Τάσο η απουσία 5-6 σπόρων από ένα μείγμα που έχει 10-12 διαφορετικούς δεν μπορεί να φέρει την καταστροφή σε βάθος 2-3 μηνών. Στα χρόνια που ξεκίναγα τα πουλιά έτρωγαν μόνο κανναβούρι... σπάνια έβρισκες άλλους σπόρους.
Θα συμφωνήσω. Και γω εδώ και κάποια χρόνια τους δινω πλούσια μειγματα. Παλια είχα καρδερινες για χρόνια με τροφη για καναρίνια όλο των χρονο προσθετοντας μπολικο καναβουρι! Και πηγαιναν και χωρίς κανένα προβλημα στην αναπαραγωγή με εξαιρετικα αποτελεσματα.σιγουρα δεν φταίει η τροφη. Εγω στην θέση σου αφού δεν έχουμε δυνατότητα φωτογραφίας και δεν είναι αδύνατο η να γυρίζει κεφάλι θα του έβαζα απλά βιταμίνες στο νερό και είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθει με τον καιρο. Το πόδι του πιθανον να είναι κάτι άσχετο... Μπορει να πιάστηκε κάπου και με τον καιρό να επανέλθει. Για της κουτσουλιες αφού δεν είναι κάθε μέρα νερουλες νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχεις. Παιζει ρόλο και τι τρώνε. Εκτος αυτου την εποχή της πτερροροιας πολλές καρδερινες συνήθως έχουν τέτοιες κουτσουλιές και μετά φτιάχνουν.
 
Τάσο η απουσία 5-6 σπόρων από ένα μείγμα που έχει 10-12 διαφορετικούς δεν μπορεί να φέρει την καταστροφή σε βάθος 2-3 μηνών. Στα χρόνια που ξεκίναγα τα πουλιά έτρωγαν μόνο κανναβούρι... σπάνια έβρισκες άλλους σπόρους.

Νομιζω Γιαννη ειναι διαφορετικο ενα πουλι που το ταιζεις μονο καναβουρι απο την πρωτη μερα και αλλο ενα πουλι που ειχε ενα σιτηρεσιο 10-12 σπορων ξαφνικά να το ταιζεις μονο καναβουρι πχ
Κι επισης εδω μιλαμε για ενα πουλι ερχομενο απο την φυση το πιθανοτερο
 
Νομιζω Γιαννη ειναι διαφορετικο ενα πουλι που το ταιζεις μονο καναβουρι απο την πρωτη μερα και αλλο ενα πουλι που ειχε ενα σιτηρεσιο 10-12 σπορων ξαφνικά να το ταιζεις μονο καναβουρι πχ
Κι επισης εδω μιλαμε για ενα πουλι ερχομενο απο την φυση το πιθανοτερο

εκει σταθηκα παραπανω και εγω. μιλαμε για πουλι που βρεθηκε απο φαγητο της φυσης την μια μερα, με φαγητο καναρινιων και σε κλουβι την επομενη μερα. Ολο αυτο του εχει δημιουργήσει στρες. Ασχετο και λιγο off topic , γιατι οταν ταιζω τα πτηνα μου με μειγμα της Α εταιριας, οταν θελω να αλλαξω μειγμα και να παω σε μειγμα αλλης εταιριας πρεπει να το κανω σταδιακα και οχι απο την μια μερα στην αλλη;
 
Ασχετο και λιγο off topic , γιατι οταν ταιζω τα πτηνα μου με μειγμα της Α εταιριας, οταν θελω να αλλαξω μειγμα και να παω σε μειγμα αλλης εταιριας πρεπει να το κανω σταδιακα και οχι απο την μια μερα στην αλλη;
Τάσο ρωτάς; Αν ναι, τότε επειδή πρέπει να αφομοιώσει σταδιακά τις όποιες διαφορές υπάρχουν και να προσαρμοστεί χωρίς να του δημιουργηθεί στρες. Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα μείγματα, τότε δεν χάνουμε και τίποτα αλλάζοντας σταδιακά ακόμη και αν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να μην είναι εντελώς όμοια τα μείγματα. Εξάλλου, ποιος ο λόγος να αλλάξεις τροφή αν δεν σου δημιουργεί προβλήματα, με κάποια άλλη που δεν έχει καμία διαφορά;
 
Τάσο ρωτάς; Αν ναι, τότε επειδή πρέπει να αφομοιώσει σταδιακά τις όποιες διαφορές υπάρχουν και να προσαρμοστεί χωρίς να του δημιουργηθεί στρες. Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα μείγματα, τότε δεν χάνουμε και τίποτα αλλάζοντας σταδιακά ακόμη και αν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να μην είναι εντελώς όμοια τα μείγματα. Εξάλλου, ποιος ο λόγος να αλλάξεις τροφή αν δεν σου δημιουργεί προβλήματα, με κάποια άλλη που δεν έχει καμία διαφορά;
Ευχαριστω κυριε Σταυρο, παντα αγοραζω 2 μονοκιλα μειγματα της manitoba για τις καρδερινες μου, το οποιο ταιζω και τα καναρινια, οταν τελειωνει το πρωτο μονοκιλο, πηγαινω petshop να αγορασω αλλο, ετυχε τα petshops της πολης μου να μην ειε κανενα (προβλημα του διανομεα φανταζομαι ) ενας απο τους λογους που αλλαζεις μειγμα, (ασχετο αλλα εγω εχω παραμεινει με manitoba ) on topic τωρα, πιστευω οτι το προβλημα του πουλιου στο θεμα μας ειναι η διατροφη, διοτι ενα πουλι που μαλλον ζουσε στη φυση, αναγκαστικα σιτιζοταν για 3 μηνες με ενα λιτο γευμα καναρινιων, και οταν μαλλον προσαρμοστηκε με αυτο το μειγμα καναρινιων αλλαζει σε καρδερινισιο μειγμα, και ολα αυτα απο την μια μερα στην αλλη.
 
Το πουλάκι όταν εμφανίστηκε στον κήπο δεν πετούσε καλά και είχε κενά στο φτέρωμα του. Αποκλείεται κάποιος από τους πουλοπιαστες να το άφησε ελεύθερο επειδή ήταν άρρωστο; Δυστυχώς είναι κάτι που το βλέπουμε πολύ συχνά. Ίσως το πρώτο διάστημα επειδή ήταν με καναρίνι στο ίδιο κλουβί να έκρυψε την αδιαθεσία του και όταν έμεινε μόνο και αφού συνήθισε και τον χώρο να εμφάνισε τα συμπτώματα που διαβάζουμε 👎
 
Σιγουρα είναι καλύτερα ένα μείγμα να το περάσεις οσο πιο ομαλά γίνεται αλλά εγώ προσωπικά δεν μου έχει αρρωστήσει ποτε πουλί ακόμα και με την απότομη αλλαγή μείγματος. Και ειδικά όταν πρόκειται από καναρινισιο μείγμα σε καρδερινισιο που είναι κλασης ανωτερο για καρδερίνα. Για μένα όταν μιλάμε για κοκκιδια το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόμουν θα ήταν η καθαριότητα πάντως. Αν και φωτογραφία ακόμα δεν έχουμε δει να καταλάβουμε όσο μπορούμε(γιατί γιατροί δεν είμαστε) νομίζω ότι βιαζόμαστε λίγο όταν λεμε ότι έχει στρεσαριστει η ότι έχει κοκκιδια. Ισως να έχει κάποιο θέμα εγώ το βρίσκω πολύ πιθανον το πουλί να μην εχει απολυτος τίποτα.
 
Σιγουρα είναι καλύτερα ένα μείγμα να το περάσεις οσο πιο ομαλά γίνεται αλλά εγώ προσωπικά δεν μου έχει αρρωστήσει ποτε πουλί ακόμα και με την απότομη αλλαγή μείγματος. Και ειδικά όταν πρόκειται από καναρινισιο μείγμα σε καρδερινισιο που είναι κλασης ανωτερο για καρδερίνα. Για μένα όταν μιλάμε για κοκκιδια το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόμουν θα ήταν η καθαριότητα πάντως. Αν και φωτογραφία ακόμα δεν έχουμε δει να καταλάβουμε όσο μπορούμε(γιατί γιατροί δεν είμαστε) νομίζω ότι βιαζόμαστε λίγο όταν λεμε ότι έχει στρεσαριστει η ότι έχει κοκκιδια. Ισως να έχει κάποιο θέμα εγώ το βρίσκω πολύ πιθανον το πουλί να μην εχει απολυτος τίποτα.

και αυτο ευχομαι, και τελικα μπορει να ειναι σαν την δικη μου περιπτωση που ο καρδερινος μια μερα καθοταν στο ενα ποδι και εγω νομιζα οτι πεθαινει, και τελικα το απογευμα το πουλι κελαηδουσε... και απο το στρεςς εγω εβγαλα κοκκιδια.
 
και αυτο ευχομαι, και τελικα μπορει να ειναι σαν την δικη μου περιπτωση που ο καρδερινος μια μερα καθοταν στο ενα ποδι και εγω νομιζα οτι πεθαινει, και τελικα το απογευμα το πουλι κελαηδουσε... και απο το στρεςς εγω εβγαλα κοκκιδια.
Τάσο εγώ να δεις πόσες φορές ανέβασα κοκκιδια! 🙂ξερεις τι γίνεται; Είναι μια εποχη που πολλά πουλιά είναι σε πτερροροια! Οπότε πάει και το μυαλό μου προς τα εκει. Εαν τα δεις πως ειναι τα δικα μου θα τα λυπηθεις! Το ποδι ίσως είναι κάτι άσχετο. Μπορει όντως να έχει κάτι όμως, δεν το αποκλείω αλλά ένα πουλί όταν δεν έχει πούπουλα στο κεφάλι η στον λαιμό η σταματησε να κελαιδαει αυτή την εποχή δεν είναι κάτι ασυνήθιστο.
 
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας.
Να ξεκινήσω ότι θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι η καρδερίνα όταν την βρήκαμε δεν πρέπει να ήταν για πολλές ώρες ελεύθερη. Αφ' ενός δεν πετούσε καλά, γι' αυτό και καταφέραμε και την πιάσαμε όταν έκανε μια χαμηλή πτήση και μπήκε στο σπίτι από την πόρτα, και αφ' ετέρου η συμπεριφορά της όταν την βάλαμε στο κλουβί έδειχνε απόλυτη εξοικείωση με παρόμοιο χώρο.
Την αγωγή για τα ακάρεα την έκανα μετά από σύσταση στο pet-shop όταν τους περιέγραψα τα συμπτώματά της (η αστάθεια δεν είχε εμφανιστεί τότε). Δεν ακούγεται κανένας ήχος πάντως όταν αναπνέει, ούτε τη νύχτα.
Επειδή έλειψα από την Κυριακή και επέστρεψα πριν λίγο, η ενημέρωση που είχα από τον άνθρωπο που την έβλεπε αρκετές φορές μέσα στην ημέρα (ο οποίος έχει μεγάλη εμπειρία επίσης σε καναρίνια και παπαγαλάκια) ήταν ότι η κατάστασή της ήταν η ίδια με την ημέρα που την άφησα, ίσως και λίγο καλύτερη.
Πριν από μια ώρα πάντως που γύρισα την βρήκα να κοιμάται στο πάτωμα του κλουβιού... Μόλις άναψα το φως ανέβηκε στο κλαράκι της, αλλά δυστυχώς βλέπω ότι η αστάθεια παραμένει. Φοβάμαι ότι στην προσπάθειά της να κουρνιάσει πέφτει και ή γαντζώνεται όπου προλάβει ή βρίσκεται στο πάτωμα και μένει εκεί.
Καταλαβαίνω ότι τρώει κανονικά και οι κουτσουλιές της είναι καλές. Θα το δω αυτό καλύτερα το πρωί.
Στο θέμα της διατροφής, ουσιαστικά η μετάβαση στην κανονική καρδερινοτροφή γίνεται σταδιακά, καθώς μαζί με τη δική της τροφή "τιμάει" ιδιαίτερα και τις λιχουδιές-sticks για καναρίνια που της έχω.
Διάβασα το άρθρο για τα κοκκίδια, κι αυτή η ατοξοπλάσμωση πολύ με προβλημάτισε...
Έτυχε να προκύψει το πρόβλημα και στην εποχή που όλοι λείπουν... (ως συνήθως!)
Θα επικοινωνήσω με τον κο Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο, μήπως και είναι εδώ αύριο και κάνουμε την εργαστηριακή ανάλυση ώστε να μας λυθούν οι απορίες.
(Αυτήν την ώρα πάντως έχει κουρνιάσει κανονικά στο κλαδάκι της, στηριγμένη και στα δύο της πόδια όμως...)
Όταν μιλάμε για βιταμίνες στο νερό, τι θα μπορούσε να τη βοηθήσει;
Σας ευχαριστώ και πάλι.
 
Νάντια, επικοινώνισε με τον γιατρό πρώτα και θα το δούμε κι αυτό αν χρειαστεί.
Καλημέρα. Πιστεύω ότι αυτό είναι το πιο σωστό γιατί βλέπω ότι η αστάθεια έχει επιδεινωθεί πολύ. Με πολύ κόπο ισορροπεί στο κλαδί. Το βάρος της πέφτει προς τα πίσω, δεν μπορεί να κρατηθεί και γαντζώνεται στα κάγκελα του κλουβιού.
Δεν ξέρω και τι να κάνω με το φαγητό και το νερό της. Να βάλω δύο μπωλάκια και στο πάτωμα;
Υπνηλία δεν έχει, δεν προσπαθεί να κουρνιάσει την ημέρα, αντιλαμβάνεται και την παραμικρή κίνηση και φοβάμαι να την πλησιάζω συνέχεια ή να την πιάσω γιατί, απ' ό,τι κατάλαβα από τα γραφόμενά σας, οι καρδερίνες είναι χειρότερες από τα καναρίνια στο θέμα του στρες!
Το επιπλέον πρόβλημα είναι ότι πρέπει να ξαναφύγω σήμερα για μια εβδομάδα και θέλω να την τακτοποιήσω όσο καλύτερα γίνεται. Αρκεί να είναι ανοιχτό το κτηνιατρείο για να την έβλεπε ο γιατρός...
 
Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο.
Θέλω να σας ενημερώσω για την εξέλιξη του θέματος, αν και τα νέα δυστυχώς δεν είναι ευχάριστα.
Στις 24/08 το κτηνιατρεία ήταν κλειστό, οπότε ο γιατρός είδε την καρδερίνα στις 29/08.
Η διάγνωσή του ήταν "εγκεφαλίτιδα από ακάρεα"...
Της έκανε επιτόπου τη θεραπεία με πιο δραστικό φάρμακο από το Pulmosan, με την οδηγία της επανάληψης μετά από ένα μήνα αν και εφόσον.
Δυστυχώς απ' ό,τι φάνηκε ήταν ήδη αργά, καθώς το πουλάκι δύο ημέρες μετά κατέληξε...
Κι έτσι μετά από 18 σχεδόν χρόνια συνεχούς παρουσίας φτερωτής συντροφιάς, δεν ακούγονται πια τιτιβίσματα στο σπίτι...
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για το ενδιαφέρον σας και εύχομαι πραγματικά η επόμενη συζήτησή μας να είναι πολύ πιο ευχάριστη.
Καλή συνέχεια σε όλους!
 
Νάντια, λυπάμαι για την κατάληξη. Στον Δημητριάδη πήγες;
 
Νάντια, λυπάμαι για την κατάληξη. Στον Δημητριάδη πήγες;
Ναι, στον Δημητριάδη. Δεν γνωρίζω κι άλλους που να ασχολούνται με πτηνά στην περιοχή μου, αλλά ούτως ή άλλως ο συγκεκριμένος είναι πολύ αξιόπιστος και καλός σαν άνθρωπος.
Το μόνο κακό είναι ότι κάνει ιατρείο μόνο Τετάρτη και Παρασκευή...
 
Back
Top