Φροντίδα Επιλογή κατάλληλου κλουβιού για budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης rastaman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

rastaman

PB New Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2018
Μηνύματα
288
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα :D
Εδώ και 4-5 μέρες είμαι κάτοχος 2 παπαγάλων budgie.
Το θετικό είναι οτι διάβασα όσο μπορούσα πριν κάνω την αγορά και πήρα ένα αρσενικό και ένα θυληκό αλλά σαν νέος στον χώρο προσπαθώ σιγά σιγά να τους φτιαξω ένα σπιτάκι όσο το δυνατόν καλύτερο.
Το pet που τους πήρα δεν είχε μεγάλα κλουβιά οπότε πήρα το μεγαλύτερο που είχε και είμαι πλεον στην αναζήτηση του σωστού σπιτικού.
Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε αυτά τα δυο
petsupermarket.gr/8426/προϊόντα/κλουβί-παπαγάλου-49x44x44cm.html
petsupermarket.gr/7160/προϊόντα/κλουβί-για-παπαγάλο-42x30x575-cm.html

Ποιο είναι καλύτερο για την περίπτωση μου και φυσικά αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο καλοδεχούμενο :)

ps Έβαλα links από το συγκεκριμένο κατάστημα χωρίς φόβο και πάθος μιας και απ οτι είδα αναφέρεται και στις λίστες του forum. Παρόλα αυτά αν μου διαφεύγει κάτι από τους όρους χρήσης της σελίδας παρακαλώ ενημερώστε με :)

Καλώς σας βρήκα και πάλι λοιπόν 🙂
 
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τα παπαγαλάκια σου.

Η άποψή μου για το κλουβί είναι απλή. Εφ' όσον ο παπαγάλος μας (ή οι παπαγάλοι μας) θα διαβιούν εντός κλουβιού την περισσότερη ώρα τότε όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο. Αυτός είναι ο χρυσός κανόνας για μένα. Τώρα ανάμεσα στα δύο κλουβιά που έβαλες θα επέλεγα το πρώτο λόγω μεγαλύτερου εκμεταλλεύσιμου χώρου.

Ξαναλέω βέβαια γνωρίζοντας ότι τα οικονομικά είναι "ζόρικα" αυτή την εποχή, και θεωρώντας επίσης τουλάχιστον απαράδεκτες τις τιμές κλουβιών και αξεσουάρ στην Ελλάδα, ότι όσο μεγαλύτερο κλουβάκι, τόσο μεγαλύτερη η απόλαυσή τους.

Και πάλι καλώς τα δέχτηκες και περιμένουμε να μας τα παρουσιάσεις.
 
Το δεύτερο το έχω. Είναι πολύ ωραίο κλουβί αλλά επειδή το χρησιμοποιησα για μικρό χρονικό διάστημα για ζευγάρι μπάτζι, θα σας πω ότι το θεωρώ μικρό. Επιπλέον θα είναι άβολο εάν αποφασίσετε να τα αφήσετε να ζευγαρώσουν επειδή έχει μόνο μία πόρτα.
 
Η αληθεια ειναι οτι και γω για το δευτερο ημουν ψημενος αλλα προβληματιστηκα στο θεμα της πορτας,της εξωτερικης φωλιας κτλ
Αξιζει τον κοπο-θα βολεψει εσωτερικη φωλια οταν θα ερθει η ωρα; Το κακο ειναι οτι τα πλαινα συρματα ειναι καθετα και θεωρω οτι θα ειναι δυσκολο να το μονταρω για να φτιαξω πορτακι για φωλια...
Απο την αλλη το πρωτο ναι μεν ειναι μεγαλυτερο αλλα υστερει σε υψος και ολα του τα συρματα ειναι καθετα☹
Προβληματιζομαι...
@ζιζι
Με τι το αντικατεστησες;
@ErnestoTheParrotlet
Παρουσιαση με το καλο οταν βρεθει και στηθει το νεο τους σπιτικο γιατι σιγουρα θα χρειαζεται τις γνωμες σας για βελτιωσεις 😉
 
Για την δευτερη ήμουν υπό σκέψη και για την ακρίβεια είχα ψηθεί για την παρακάτω μιας και έχει εξωτερικά τις ταίστρες
για λιγότερη αναστάτωση. | petsupermarket.gr/2399/προϊόντα/ζευγαρώστρα-με-ταΐστρες‚-κλαδάκια‚-κούνια-58-x-32-x-39cm.html

Με προβληματίζει επειδή είναι κοντά σαν κλουβιά(40cm) μήπως τα περιορίσω και τους στερήσω την χαρά του σκαρφαλώματος;! ή δεν θα ενοχλούνται εφόσον θα έχει μήκος και θα κάνουν αλλιώς το παιχνίδι τους;
 
Εγώ το αντικατεστησα με ένα κλουβί καταλληλο σε μέγεθος για κοκατιλ αλλά με μικρό διάκενο. Όσο κι αν έψαξα δεν κατάφερα να το βρω on line και δυστυχώς δεν είμαι στην Ελλάδα για να βγάλω φωτογραφία. Η πρώτη από τις παραπάνω ζευγαρωστρες θα είναι πολύ καλή.
 
Αν προλαβω αυριο θα κανω μια βολτα να δω μερικα πραγματα απο κοντα γιατι οσο το ψαχνω απο το net μπερδευομαι περισσοτερο...
 
Η πρώτη που σου έβαλα εχει διαστάσεις 76x46x45.50cm

Και οι 2 πάντως έχουν εξωτερικές ταΐστρες!
η συγκεκριμενη που εβαλε η Βασια ειναι μια χαρα θεωρω!
 
Γιατί δεν κοιτάς για ζευγαρώστρα;
Ρίξε μία ματιά σε αυτές
http://the-petstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=311#/product/311
http://www.petsupermarket.gr/2404/π...ιπλή-με-ταΐστρες-και-κλαδάκια-60x42x41cm.html
Παράδεισος θα ειναι για το μπατζάκι σου. Γιατι και πολύ ανετη είναι και μάκρος έχει που τα μπάτζι χαίρονται να πετουν και λιγότερο να σκαρφαλώνουν...
Και πάρα πολύ χώρο για να του κρεμάσεις παιχνίδια και δραστηρίοτητες μέσα στο κλουβι του..
 
Το συμπερασμα ενος χαμενου απογευματος στο δρομο ειναι οτι “αμμεσα διαθεσιμο”=αν το παραγγειλετε μπορουμε να σας το φερουμε...
Καλος ή κακος μεγαλα καταστηματα δεν ειχαν ουτε τα μισα απο τα μεγαλα κλουβια που εχουν στα site τους ☹ Ονοματα θεωρω πως δεν εχει νοημα να αναφερω ουτε να τους αφησω αρνητικη κριτικη στην αντιστοιχη κατηγορια του forum μας.
@Vasia24 @zack27 @vagelis76
Ειδα το κλουβακι που προτεινατε...
Προσωπικη μου γνωμη ειναι πτι κατσκευαστικα ειναι ψιλοτζατζαλο και εμφανισιακα δεν με συγκινησε ☹
Thanks anyway και τους τρεις αλλα και ολα τα υπολοιπα παιδια που συμμετεχουν και προσπαθουν να με βοηθησουν να βρω ενα καλο σπιτακι για τα ζωντανα μου :)
 
37x27x53 τελικα απο συνοικιακο pet shop που καλος ή κακος δεν υπαρχει στις λιστες του forum μας. Ο ιδιοκτητης περα απο την καταπληκτικη εξυπηρετηση ειναι φιλικοτατος αλλα ειναι και εκτροφεας...

Photo coming soon γιατι θελει resize και απο το κινητο δεν... 😛
 
Ναι ναι!
Το διακενο ειναι περιπου στα 11mm και τα οριζοντια εχουν αποσταση μεταξυ τους περιπου 10.5cm .
Βρηκα ηδη και ετοιμαζω “συρμα” για να μοιρασω τα οριζοντια κενα στην μεση αλλα πρεπει πρωτα να το δειγματισω για να παρω εγκριση...😛
 
Back
Top