Γενικά Budgie επισκέπτης

Καλημέρα σας βαφτήστικε και το όνομα αυτού Μπάμπης... από το Χαράλαμπος🤣
Ζυγίστηκε κιόλας 27-28 γραμμάρια ποια είναι η άποψή σας; Θέλει 5 γραμμαριάκια ακόμη;
Μένει να μπανιαριστεί και να αποπαρασιτωθεί αλλά θα πάει παραπίσω μου φαίνεται καθώς 2η μέρα που δεν με πλησιάζει, κάθεται κοντά μου και δεν τρομάζει όταν πλησιάζω αλλά μάλλον κάτι έκανα και τον τρόμαξα, πάντως δεν δείχνει την ίδια εμπιστοσύνη όπως τις πρώτες μέρες! Του αρέσει να κοιμάται πάνω στην οθόνη μου ενώ εγώ εργάζομαι!

Μπορεί πάλι να κατάλαβε ότι είμαι παλιοχαρακτήρας και να μην γουστάρει την παρέα μου! 😩
 
Ζυγίστηκε κιόλας 27-28 γραμμάρια ποια είναι η άποψή σας; Θέλει 5 γραμμαριάκια ακόμη;
Είναι λίγο ελαφρύς * ο Μπάμπης. 30 - 40 γρ. ανάλογα με το σωματότυπο κάθε πουλιού θεωρείται καλό βάρος.

Μένει να μπανιαριστεί και να αποπαρασιτωθεί
* Ειδικά αν χάσει και καναδυό γραμμάρια μετά από αυτό. 🙂
 
Είναι λίγο ελαφρύς * ο Μπάμπης. 30 - 40 γρ. ανάλογα με το σωματότυπο κάθε πουλιού θεωρείται καλό βάρος.


* Ειδικά αν χάσει και καναδυό γραμμάρια μετά από αυτό. 🙂
Σταύρο πιστεύω ότι θα τον επαναφέρω 😁 ακολουθώντας και τις συμβουλές διατροφής που μου δώσατε και διάβασα και στο φόρουμ.

Μια ερώτηση που έχω και θα ήθελα την βοήθεια σας είναι σχετικά με αυτό που είπα ότι πλέον δεν είναι όσο δεκτικός ήταν και δεν έρχεται στα χέρια μου από μόνος.
Προσπαθώντας να σκεφτώ τι μπορεί να έχει συμβεί, συνειδητοποίησα ότι αυτό συνέβη από την ημέρα που τον πήγα για ύπνο στο γραφείο και τον σκέπασα! Αυτό το έκανα γιατί συνήθως καθόμαστε μέχρι αργά στο καθιστικό με φως και τηλεόραση και παρόλο που τον είχα στην κουζίνα με σαφώς λιγότερο φως, ήταν ξύπνιος, στο ένα πόδι αλλά δεν είχε κοιμηθεί. Άσε που όταν ήθελα να πάω στην κουζίνα σκεφτόμουν μην τον ξυπνήσω (καλή παρεπιπτόντως συμβουλή για όσους γουργουριζει η κοιλιά μετά τις 12:00π.μ. 😂). Έτσι τον κλείνω στο γραφείο όπου τον σκεπάζω κιόλας με ένα πανί για να μην ξυπνάει και νωρίς καθώς διάβασα ότι θέλουν 12 ώρες ύπνο. Με τα κανάρια μου δεν είχα τέτοιο θέμα, κουζίνα - κεφαλάκι - φτερούγα - τεζα.

Υπάρχει περίπτωση να μου το κρατά... μανιάτικο; Έσεις ποια ρουτίνα ακολουθείτε στον ύπνο;
 
Σε γενικές γραμμές η κουζίνα δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να βρίσκεται ένα κλουβί. Κι αυτό διότι:
  • υπάρχουν μυρωδιές / υγρασία από φαγητό / αυξομειώσεις θερμοκρασίας κατά το μαγείρεμα
  • είναι ένα δωμάτιο που μπαινοβγαίνουν συχνά οι ένοικοι τη νύχτα
  • ανάλογα με τα σκεύη που χρησιμοποιούνται στο μαγείρεμα ενδέχεται να απελευθερωθούν τοξικοί για τα πτηνά ατμοί
Από την άλλη πλευρά στη δική σου κουζίνα, μπορεί όλα τα παραπάνω να μην ισχύουν κατά τη διάρκεια της νύχτας. Όμως το πουλάκι το έχεις λίγες ημέρες ακόμα, και ίσως να μην έχει ακόμα συνηθίσει / αποδεχτεί το περιβάλλον του και για αυτό να μένει ξύπνιο (ή να ξυπνάει σε συνήθεις θορύβους) στην κουζίνα ή στο γραφείο σου. Με την πάροδο του χρόνου πιστεύω ότι ο ύπνος του δεν θα διακόπτεται
 
@ianos Συμφωνώ Ιανέ και ισχύουν όσα λες για την δική μου κουζίνα στο τέλος. Τον έχω σε ένα πάσο ψηλά μακριά από τα μαγειρέματα. Αλλά άκου την ρουτίνα του

Κοιμάται στο γραφείο μου σκεπασμένος με κλειστή πόρτα.
8.30-9.00 τον ξεσκεσκεπαζω και τον ελευθερώνω αφού αερισω λίγο το δωμάτιο χωρίς αυτόν μεσα
9:00-17:00 συνηθως είναι μαζί μου ελεύθερος στο γραφείο, δεν είναι παπαγαλοδωματιο ακόμα αλλά έχει σημεία να καθίσει να παίξει να καθαριστει και ψηλά. Του αρέσει να κοιμάται πάνω στην οθόνη μου. Μου έχει δώσει την εντύπωση ότι δεν περνά άσχημα από την πολυλογία που τον πιάνει. Μάλιστα σε κάποιο μάθημα που έκανα κελαϊδούσε και έκραζε τόσο δυνατά που αναγκάστηκα να τον βάλω στο κλουβί με τα 1000 ζόρια και να τον πάω στο σαλόνι 😀
17:00-21:00 είναι στο κλουβί στο σημείο που σου είπα στο πάσο της κουζίνας για να έχει οπτική επαφή με μας που είμαστε κουζίνα ή καναπέ καθιστικό
21:00 τον πάω στο γραφείο το σκεπάζω κλείνω και την πόρτα για να μην έχει θόρυβο από την τηλεόραση και κοιμάται μέχρι το άλλο πρωί!

Είναι κάτι που από την εμπειρία σας γίνεται λάθος; Μήπως να μην τον σκεπάζω στο δωμάτιο; Ή να τον αφήνω μαζί μας και να τον σκεπάζω στο σαλόνι; Απλά σκέφτομαι ότι αν ακούει θορύβους και είναι σκεπασμένος θα είναι χειρότερα.

Εσείς σκεπάζετε τους παπαγάλους σας; Με ποιον τρόπο τους βάζετε για ύπνο;
 
Γιατί τον σκεπάζεις; Χρησιμοποιείται ο χώρος μετά το σούρουπο;


Η άποψή μου για το θέμα του ύπνου των πουλιών
@Stavros τον σκεπάζω γιατί είναι δίπλα στο παράθυρο και για να μην ξυπνάει από νωρίς. Βέβαια δεν είναι και μαύρο το πανί οπότε μπορεί και να ξυπνάει κι απλά να είναι καλυμμένος. Πάντως είναι κλειστός στο δωμάτιο και δεν μπαινοβγαίνει κόσμος. Θα διαβάσω αυτό που μου έστειλες σε υπέρ ευχαριστώ
 
Καλημέρα σε όλους, ένα update για τον Μπάμπη φαίνεται ο καινούριο μας φίλος αρχίζει να περνάει καλά, το νέο του σπίτι φαίνεται να του αρέσει αν και περνάει περισσότερο χρόνο εκτός σας παραθέτω και φωτογραφίες. Είχα όρεξη και έκανα και μερικά DIY κλαδάκια με καβίλιες για να σκαρφαλώνει και κρέμασα και μερικά παιχνίδια.
IMG_20210418_104150.jpg


IMG_20210418_104204.jpg


Θα ήθελα να θέσω κάποια θέματα, κάποια από αυτά ίσως θέλουν ακόμα χρόνο αλλά αν κάποιος μπορεί να ας πει την γνώμη του.

1) Εμπιστοσύνη
Το ευχάριστο είναι ότι δυνάμωσε έχει βγάλει και ένα ουραίο φτερό που μεγαλώνει (μου είχε κάνει εξ αρχής εντύπωση που δεν είχε) και γενικά κάθεται κοντά μου άνετα, πολλές φορές πετά πάνω από το κεφάλι μου και γύρω μου για μισό λεπτό. Τρώει μεμονωμένους σπόρους από το δάχτυλο, με αφήνει να τον χαιδέψω απαλά στο στήθος του κοιμάται κοντά μου, αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχει ακόμα έρθει ξανά χωρίς φόβο πάνω μου, κάποιες φορές πάνω στην τρέλα του ρίχνει και καμιά δαγκωνιά στο δάχτυλο.

IMG_20210418_104140.jpg


2) Φρούτα και λαχανικά
Αν εξαιρέσεις το μαρούλι που τρελαίνεται κατά τα άλλα δεν τον έχω καταφέρει να φάει κάτι άλλο. Καθημερινά έχει σε ένα πιατάκι λίγη φράουλα ένα μανταρίνι ή λίγο πορτοκάλι και μια φετούλα μήλο καμουφλαρισμένα με σπόρους. Επίσης έχω δοκιμάσει και το αγγούρι και το καρότο. Το μόνο που καταφέρνω είναι να τρώει τους σπόρους γύρω γύρω κι όχι τους περισσότερους πάνω στα φρούτα, ιδίως πάνω στην φράουλα που τσιμπάει κανέναν αν έχει πάρει και λίγη φράουλα τινάζεται με αηδία 😁.
Σκέφτηκα προς στιγμήν μήπως δεν τα θέλει έτσι που είναι "ξαπλωμένα" στο πιάτο και του τα κρέμασα από συνδετήρες αλλά επί ματαίω...

3) Νερό
Δεν εχω ξαναδεί πουλί να πίνει τόσο λίγο νερό, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό γιατί από τα καναρίνια μου είμαι συνηθισμένος να πίνουν πολύ περισσότερο. Οι δικοί σας;

4) Χρόνος εκτός κλουβιού
Του ανοίγω το πρωί και μπαινοβγαίνει στο κλουβί κατά βούληση όλη μέρα, συνήθως όμως περνά εκτός κλουβιού και μπαίνει το βράδυ μόνος τους ή όπως είναι "κοιμισμένος" ανεβαίνει στο δάχτυλο και τον μεταφέρω εγώ εντός. Όμως ένα πράγμα που δεν ευχαριστιουνται τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας είναι η παρέα του καθώς δεν είναι εξοικειωμένοι με την ελεύθερη παρουσία του. Εγώ είμαι όλη μέρα σχεδόν στο δωμάτιο μαζί του ελέω τηλεργασιας. Εσείς πόση ώρα τους αφήνετε εκτός;

4) Μεταφορά λόγω Πάσχα
Θα χρειαστεί να τον μεταφέρω και να τον κρατήσω 3-4 μέρες στο μικρό κλουβακι μεταφοράς το πράσινο που φαίνεται στις πρώτες φωτογραφίες και δεν θα μπορεί να είναι ελεύθερος. Πιστεύετε θα υπάρξει πρόβλημα;

Αυτά σε γενικές γραμμές αν θυμηθώ και τίποτα άλλο θα σας πω
 
@Vassilis S Καλημέρα συνοπτικά θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σ'αυτά που γνωρίζω.
  1. ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ: πιστεύω ότι έχεις κάνει σημαντικά βήματα και είσαι σε σωστό δρόμο. Η απόλυτη εμπιστοσύνη θέλει χρόνο και υπομονή.
  2. ΦΡΟΎΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΆ: όσο και να μην τα προτιμάει εσυ θα συνεχίσεις να τα προσφέρεις με διάφορους τρόπους και μορφές.
  3. ΝΕΡΌ: τα budgie πίνουν ελάχιστο νερό. (Κάπου διάβασα ότι μπορούν να ζήσουν και ένα μήνα χωρίς νερό).
  4. ΧΡΟΝΟΣ ΕΚΤΟΣ ΚΛΟΥΒΙΟΎ : Εδώ νομίζω ότι κανείς λάθος, δεν ωφελεί η ολοήμερη παραμονή του εκτός κλουβιού σε κάτι αντίθετα μόνο κινδύνους εγκυμονεί. Τα πουλιά στο σπίτι εκτός κλουβιού πρέπει να βρίσκονται πάντα υπό την επίβλεψη μας. Πιστεύω ότι δύο φορές, πρωι,απόγευμα από 1-2 ώρες την κάθε φορά είναι καλά. (Το εφαρμόζω στο δικό μου παπαγάλο).
  5. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΌΓΟ ΠΑΣΧΑ: Αφού το έχεις μάθει ελεύθερο ίσως του κακοφανει λιγάκι ,αλλά δεν πειράζει 3-4 ημέρες είναι θα περάσουν!
 
@Vassilis S Καλημέρα συνοπτικά θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σ'αυτά που γνωρίζω.
  1. ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ: πιστεύω ότι έχεις κάνει σημαντικά βήματα και είσαι σε σωστό δρόμο. Η απόλυτη εμπιστοσύνη θέλει χρόνο και υπομονή.
  2. ΦΡΟΎΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΆ: όσο και να μην τα προτιμάει εσυ θα συνεχίσεις να τα προσφέρεις με διάφορους τρόπους και μορφές.
  3. ΝΕΡΌ: τα budgie πίνουν ελάχιστο νερό. (Κάπου διάβασα ότι μπορούν να ζήσουν και ένα μήνα χωρίς νερό).
  4. ΧΡΟΝΟΣ ΕΚΤΟΣ ΚΛΟΥΒΙΟΎ : Εδώ νομίζω ότι κανείς λάθος, δεν ωφελεί η ολοήμερη παραμονή του εκτός κλουβιού σε κάτι αντίθετα μόνο κινδύνους εγκυμονεί. Τα πουλιά στο σπίτι εκτός κλουβιού πρέπει να βρίσκονται πάντα υπό την επίβλεψη μας. Πιστεύω ότι δύο φορές, πρωι,απόγευμα από 1-2 ώρες την κάθε φορά είναι καλά. (Το εφαρμόζω στο δικό μου παπαγάλο).
  5. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΌΓΟ ΠΑΣΧΑ: Αφού το έχεις μάθει ελεύθερο ίσως του κακοφανει λιγάκι ,αλλά δεν πειράζει 3-4 ημέρες είναι θα περάσουν!
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, να πω για του λόγου το αληθές ότι είναι ελεύθερος στο γραφείο μου, όχι σε όλο το σπίτι, είμαι κάθε μέρα μαζί του όσο είναι ελεύθερος μέσα στο γραφείο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπαίνει από μόνος του και ακόμα δεν ανεβαίνει από επιλογή στο δάχτυλο μου για να τον βάλω πίσω. Απλά μπαίνει από μόνος του δεν τον πιέζω. Μάλλον πρέπει να εκπαιδευτεί πάλι. Ισως θα πρέπει να μην τον ξαναφησω μέχρι να συνηθίσει το χέρι μου μέσα στο κλουβι και να ανεβαίνει από επιλογή
 
καλως το δεχτηκες το κουτσουκακι σου . θα τα πάτε μια χαρά πιστευω πάρε και τσαμπί μίλλετ αν θελεις και κρατα το κοντά του και σιγα σιγα θα σε πλησιάσει και θα ανέβει και στο χέρι. υπομονή θέλει και χρόνο με αγάπη και ηρεμία . Φένεται η αγάπη σου με αυτά που γραφεις οποτε δεν θα εχεις προβλημα και το βλέπω αρσενικό οποτε μπορεί να ακουσεις και κουβεντουλες σιγα σιγα. Καλή συνέχεια να έχετε με την συντροφιά σας ☺️
 
καλως το δεχτηκες το κουτσουκακι σου . θα τα πάτε μια χαρά πιστευω πάρε και τσαμπί μίλλετ αν θελεις και κρατα το κοντά του και σιγα σιγα θα σε πλησιάσει και θα ανέβει και στο χέρι. υπομονή θέλει και χρόνο με αγάπη και ηρεμία . Φένεται η αγάπη σου με αυτά που γραφεις οποτε δεν θα εχεις προβλημα και το βλέπω αρσενικό οποτε μπορεί να ακουσεις και κουβεντουλες σιγα σιγα. Καλή συνέχεια να έχετε με την συντροφιά σας ☺️
Ναι γενικά έχει πολυλογία, αυτό που μου αρέσει είναι το νανούρισμα που κάνει όταν πέφτει για ύπνο, τρελαίνομαι. Millet του έχω στο κλουβί του, τις πρώτες 2 βδομάδες ούτε το πλησίαζε, τώρα το έχει τσουρομαδισει, και θα το κρατήσω σας λιχουδια εκπαίδευσης. Του παίρνει γενικά χρόνο σε όλα, είναι πολύ ιδιαίτερα πουλιά, νέες ανακαλύψεις ανοίγονται μπροστά μου 😃
 
Καλησπέρα, τέλειος ο Μπάμπης!
Λοιπόν βάσει Κρίκι και εγκυκλοπαιδικών γνώσεων:
1) Καλή πρόοδο έχετε για το διάστημα που είστε μαζί, οπότε καλά το διαχειρίζεστε μάλλον. Τα βασικά είναι να είσαι πάντα αξιόπιστος, σταθερός και μη απειλητικός απεναντί του και να "ακούς" προσεκτικά τί σου λέει με την στάση του, μετά θα κάνει εκείνος βήματα προσέγγισης μέχρι εκεί που νιώθει άνετα. Ο δικός μας (αντίστοιχη περίπτωση από πέρισυ) δεν θέλει χάδια αλλά έρχεται πάνω μας και του αρέσει πολύ να του μιλάμε-τραγουδαμε και να κάνουμε χαζούς ήχους ή σφυρίγματα.

2)Υπομονή, επιμονή και ευρηματικότητα (σερβίρισμα, μέγεθος, κοπή, συνδυασμοί) κάποια στιγμή δοκιμάζουν. Αγαπημένα του δικού μας είναι το μήλο κ το αχλάδι(λεπτοκομμενη φετα σε μανταλακι) όλα τα πράσινα πχ ροκα, σπανάκι, βαλεριανα σαλάτα, λόλα, μαραθος, χορταρακια από σιτηρά (πχ κεχρί, βρώμη ή κριθαρι που μας φυτρωνουν στις γλάστρες) (τα πράσινα τα προτιμάει λιγο βρεγμενα με νερό ή αποξηραμένα οπως γίνονται την αλλη μέρα αν τα ξεχάσω μέσα για καποιο λόγο και ή κρεμασμένα ή μεσα στην μπανιερα με νερό) και φυτρες από μικρά σποράκια (κεχρί, νίζερ).

3) Ναι πίνουν ελάχιστο, αλλά ο δικός μας τρελαίνεται να γλύφει τις σταγόνες απ τα κάγκελα οταν τον ψεκάζουμε για μπάνιο ή να πίνει από ξένη ποτίστρα.

4) Και εγώ οσο μπορώ τα έχω έξω ειναι η αλήθεια, πχ τον χειμώνα 5-8 ώρες, το καλοκαίρι 2-4 και στις διακοπές περίπου 1. Η αλήθεια είναι πως το να συνηθίζουν να μπαίνουν καθε κάποια ώρα μέσα είναι σημαντικό ώστε να μαζεύονται εύκολα σε περιπτωση που χρειαστεί να μαζευτούν επειγόντως. Καλό θα είναι να γίνει μια εκπαίδευση ώστε να μαζεύεται όποτε χρειαστεί (πχ σποράκια μόνο μέσα και οταν μπαίνει να φάει κλείνουμε την πόρτα για 1-2 λεπτά και ξανανοιγουμε, ή τα βάζουμε μέσα με λιχουδιά και κάποιες φορες αφήνουμε ανοιχτά, αλλες κλείνουμε στιγμιαία, άλλες για περισσότερη ώρα κτλ, χωρίς να φύγουμε και να σταματησει να περναει καλά με το που μπει ώστε να συνηθίσει. Σημαντικό είναι να αποσυνδεσουμε το κλουβί από την απουσία μας ή τον πολύωρο εγκλεισμό γιατί αυτό τους ενοχλεί και δεν μπαίνουν. Πάντως μέσα δεν τα βάζω με το χέρι, τους βάζω λιχουδιά ή σπόρια και μπαίνουν μόνα τους.

5) Δεν θα έχει θέμα στις διακοπές εφόσον ειναι κατάλληλος ο προορισμός. Έχουμε τα απαραίτητα(φαΐ νερό, σκεπασμα κτλ), ενα σετ 1ων βοηθειών και στην διαδρομή μιλάμε, βάζουμε μουσικούλα και τους εξηγούμε για να μην φοβούνται. Το νερό το βγάζουμε γιατί χύνεται, αν ειναι μεγάλη η διαδρομή κάνουμε διάλειμμα και προσφέρουμε την ποτίστραμε νεράκι, αλλιώς με ενα φρεσκοπλυμμενο μαρουλάκι ξεδιψάει. Και ασφάλειες στα πορτακια!
Καλό είναι να κάνετε δοκιμαστικές βολτουλες στο σπιτι και στον δρόμο με το κλουβάκι μεταφοράς ώστε να εξοικειωθεί καποιες μέρες-βδομάδες πριν.
[automerge]1618753070[/automerge]
Α επίσης εκπαίδευση με επιβράβευση για "έλα" και "πανω"/"ανέβα" είναι σημαντική για την συμβίωση σας (και την ασφάλεια του) και βελτιώνει την επικοινωνία και την εμπιστοσύνη μεταξύ σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top