Γενικά Επιστροφη στα παλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άψογω ζευγάρι, άψογες φώτο, άψογη καθαριότητα (για το κλουβί ας απαντήσει η Μαρία δεν είμαι η πιο ειδική! 😛 ), άψογες οι 2 ξύλινες πατήθρες αλλά γιατί δεν αλλάζεις και την τρίτη; 😛
 
Τέλεια!
Πολύ περιποιημένα, βγάλε την καφέ πατήθρα το κλαδάκι, δεν χρειάζεται, πάρε αν θέλεις εκεί κάποια, μια στρογγυλή.
Βάλε μανταλάκια στις πόρτες μην σου αποδράσει κάποιο.
Το κοριτσάκι σου είναι ένα lacewing budgie, μια μετάλλαξη από lutino-albino-cinnamon με κόκκινα μάτια.
Κούκλα μοναδική και το παλικάρι κουκλί επίσης φτου φτου!
 
Το κοριτσάκι σου είναι ένα lacewing budgie, μια μετάλλαξη από lutino-albino-cinnamon με κόκκινα μάτια.
Τέτοια μοναδικά πλάσματα με τι ζευγάρι θα πρέπει να τα ζευγαρώνουμε για να πάρουμε ίδιους απογόνους;
 
Τέτοια μοναδικά πλάσματα με τι ζευγάρι θα πρέπει να τα ζευγαρώνουμε για να πάρουμε ίδιους απογόνους;
Δεν ξέρω Αλίκη μου, θέλει ψάξιμο, υπάρχουν γονιδιακές λίστες, σε πρώτη ευκαιρία θα σας πω, όμως αυτή έχει τώρα τον σύζυγο :)
Αν ξέραμε και τα δικά του κληρονομικά στοιχεία, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να δούμε τους δικούς τους απογόνους.
 
Δεν ξέρω Αλίκη μου, θέλει ψάξιμο, υπάρχουν γονιδιακές λίστες, σε πρώτη ευκαιρία θα σας πω, όμως αυτή έχει τώρα τον σύζυγο :)
Αν ξέραμε και τα δικά του κληρονομικά στοιχεία, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να δούμε τους δικούς τους απογόνους.
Πάντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον μια τέτοια έρευνα! Τρελαίνομαι για γενετική και χρώματα αλλά από μπατζάκια δεν το χω...
 
Από μόνη της η μετάλλαξη αυτή δεν έχει ανιχνευθεί ακριβώς πως κληρονομούνται τα γονίδια και υπάρχουν ερωτηματικά.
Υπάρχει ένα άρθρο αλλά δεν ξέρω πόσο θα σας οδηγήσει σε συγκεκριμένα συμπεράσματα http://www.euronet.nl/users/hnl/lacewing.htm
 
11-2.jpg

Κοίτα τώρα να δεις πως ξεγελάει μια φωτό. Απο τις πρώτες, είχα την εντύπωση ότι αρσενικός είναι sky blue και η θηλυκιά albino. Από τις νέες, η θηλυκιά lacewing όπως λέει και η Μαρία, ο αρσενικός πιο πολύ για mauve παρά για grey μου κάνει! Εντελώς μπακαλίστικα, θα έλεγα ότι πολλές πιθανότητες υπάρχουν για lacewing,mauve,grey,clear flight,spangle,albino και δεν θα απέκλεια και το anthracite! Βέβαια ισχύει το:
υπάρχουν γονιδιακές λίστες, σε πρώτη ευκαιρία θα σας πω, όμως αυτή έχει τώρα τον σύζυγο :)
Αν ξέραμε και τα δικά του κληρονομικά στοιχεία, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να δούμε τους δικούς τους απογόνους.
 
Είναι βαρύ σταυρόλεξο για γνώστες της γενετικής. Πάντως στο άρθρο που έβαλα, γράφει ότι εμφανίστηκαν απροσδόκητα και lutino απόγονοι.

Καθόλου απίθανο! Θηλυκιά Latino και αρσενικός sky blue, έχουν δώσει albino. Πάντως θεωρώ απίθανο να δώσουν πράσινα! 😛
 
Και μία φιλική συμβουλή χωρίς να με παρεξηγήσεις! Με την πρώτη ευκαιρία, αν μπορείς άλλαξε τους το κλουβί! Έχει αρχίσει να αρπάζει σκουριά, και είναι καλύτερα στο σκαρφάλωμα να έχουν οριζόντια κάγκελα! Κατά τα άλλα μπράβο σου! Καθαρά, περιποιημένα, όλα τέλεια!👍!
 
Που το είδες Νίκο; δεν βλέπω κάτι, μόνο μια μικρή εκδορά στην πρόσοψη.

Εκεί λέω και γω Μαρία! Μου φάνηκε σαν σκουριά! Αν δεν είναι ζητώ συγγνώμη! 😳Τι να πεις γεράματα! ☹! Ού Γαρ έρχεται μόνο! 🙁!
 
Τι να πεις γεράματα! ☹! Ού Γαρ έρχεται μόνο! 🙁!
Ε πες κάτι άλλο ντε... στο σπίτι του κρεμασμένου.. Τι να πω κι εγώ κτλ κτλ :)
Μπορεί εκεί να δημιουργηθεί σκουριά φυσικά και αν γίνει από εκεί θα αρχίσει. Θέλει συνεχή προσοχή στο σημείο.
 
Υπονοειται οτι εμεις ειμαστε μικροι σε ηλικια... Εε! Οεο εχω ηδη αγορασμενο οικολογικο χρωμα ασπρο πριν χειμωνιαση θα το κανουμε αλλα μπραβο παρα την ηλικια ο νικος το ειδε 😀ζα(Μαρια εσενα δεν σε αναφερω ειδες...)

Που το είδες Νίκο; δεν βλέπω κάτι, μόνο μια μικρή εκδορά στην πρόσοψη.
Εκει μονο ειναι σε κανενα αλλο σημειο

Καθόλου απίθανο! Θηλυκιά Latino και αρσενικός sky blue, έχουν δώσει albino. Πάντως θεωρώ απίθανο να δώσουν πράσινα! 😛
Εχω μια ιδεα οτι μπορει να κατσει καποιο πρασινο...
 
Κοίταξε, ακόμα και φέτος θα είμαστε 25! Έτσι Μαρία; Του χρόνου βλέπουμε! 🙄😛

Εχω μια ιδεα οτι μπορει να κατσει καποιο πρασινο...

Κάτι ξέρεις, κάτι ξέρεις και δεν το λες! :D!
 
Back
Top