Γενικά Επιτέθηκαν στην Πίκα καμιά 20αρια κοράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pica
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ότι την κυνηγάνε
Τώρα δεν έχουν πρόβλημα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δηλαδή, Αντώνη, τι ανατρέπεται;


οτι τα κορακια "προστατευαν" το χελιδονι απο την καρακαξα και οτι τα πρωτα επιτεθηκαν σε αυτην, οτι δεν ηθελε να την φωναζουν για να μην την δουν τα κορακια αλλα τελικα κανει παρεα με αυτα...

καπως μπερδεμενη η ιστορια...
 
και το μεσημέρι επιτέθηκε με νύχια σε ένα χελιδόνι που πέρασε (μάλλον γι αυτο την κυνήγισαν τα κοράκια)
οτι τα κορακια "προστατευαν" το χελιδονι απο την καρακαξα και οτι τα πρωτα επιτεθηκαν σε αυτην, οτι δεν ηθελε να την φωναζουν για να μην την δουν τα κορακια αλλα τελικα κανει παρεα με αυτα...

καπως μπερδεμενη η ιστορια...
Άρα Αντώνη να υποθέσουμε ότι μπορεί και να υπάρχουν ανακολουθίες στην ιστορία όσον αφορά στα γεγονότα ή σχετικά με την ερμηνεία αυτών;
 
Άρα Αντώνη να υποθέσουμε ότι μπορεί και να υπάρχουν ανακολουθίες στην ιστορία όσον αφορά στα γεγονότα ή σχετικά με την ερμηνεία αυτών;

Κακη ερμηνεία της συμπεριφοράς των πτηνων θα ελεγα που νομιζω πηγαζει απο την "αναγκη" να τους αποδωθουν χαρακτηριστικά ανθρωπινης συμπεριφορας.
 
Κακη ερμηνεία της συμπεριφοράς των πτηνων θα ελεγα που νομιζω πηγαζει απο την "αναγκη" να τους αποδωθουν χαρακτηριστικά ανθρωπινης συμπεριφορας.
Αντώνη, εντάξει, άνθρωποι είμαστε, μιλάμε την καθομιλουμένη, έχουμε όλοι τις δικές μας ανησυχίες ειδικά όταν πρόκειται να αποχωριστούμε κάτι το οποίο έχουμε μεγαλώσει οι ίδιοι, και δεν έχουμε άλλον τρόπο ή λέξεις παρά τις ανθρώπινες για να ερμηνεύσουμε μια κατάσταση. Αυτό το λέω καλόπιστα διότι ερμηνείες κάνουμε ο καθένας και είναι σχεδόν πάντα υποκειμενικές υπό την έννοια ότι μπαίνει και το προσωπικό μας κριτήριο σε αυτές, όπως και η ατομική μας γλώσσα. Επί παραδείγματι εσύ ερμήνευσες ότι ο φιλος μας εννοούσε ότι τα κοράκια "προστάτευαν" το χελιδόνι, εγώ είχα ήδη ερμηνεύσει όταν το διάβαζα ότι τα κοράκια διεκδικούσαν τον ζωτικό τους χώρο και την πιθανή λεία τους, το χελιδόνι και ο φίλος μας έγραψε ότι μάλλον τα κοράκια κυνήγησαν τον Πίκα διότι επιτέθηκε με νύχια σε ένα χελιδόνι, το οποίο τώρα που το καλοσκέφτομαι φαίνεται μάλλον η πιο ακριβής απόδοση του γεγονότος.
 
Ναι δεν διαφωνώ, ο καθένας ζει την ίδια ιστορία με διαφορετικό τρόπο.

Είναι ανάλογα με το ποσό εξάπτει την φαντασία μας μια περιγραφή, αυτός που την ζει από κοντα,όπως ο φίλος μας εδω, οφειλω να ομολογησω ότι την αποδίδει φαντασμαγορικά!
 
Ευχαρηστώ για τα καλά λόγια ρε παιδιά δεν είμαι πτηνολόγος για να ξέρω. Έτσι συμπάθησα και τα πτηνά
ορίστε και το βίντεο με τα κοράκια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαρηστώ για τα καλά λόγια ρε παιδιά δεν είμαι πτηνολόγος για να ξέρω
Μιχάλη, όπως βλέπεις ο καθένας έχει τις απόψεις του και τη δική του προσωπική ματιά με την οποία βλέπει κι αντιλαμβάνεται τις καταστάσεις. Προσωπικά στη θέση σου δεν θα δίσταζα καθόλου να περιγράψω με τον δικό μου τρόπο τα γεγονότα, είναι άλλωστε τόσο ενδιαφέροντας (και προφανώς κι αντικειμενικός ο τρόπος σου) και το φαντασμαγορικό της υπόθεσης νομίζω ότι έχει κυρίως να κάνει με την απόσταση που έχουμε οι περισσότεροι από τη φύση.
Λοιπόν, επί του θέματος... Πώς πάει το πουλί; Βρήκε καμιά παρέα από το είδος του; Έχει αυξηθεί το βεληνεκές των πτήσεών του ή ο χρόνος απουσίας του από το σπίτι;
 
Κοίτα επειδή δεν είχα ποτέ στην ζωή μου πτηνό μου φαίνεται σαν να βλέπω κάτι φοβερό. Τέλος πάντων.
Η Πίκα μια χαρά, κάποιες ώρες την ημέρα κάνει επίσκεψη μια γάτα με παρέα με σκοπό "μεζεδάκι"την Πίκα αλλά εκείνη τις κοροιδεύει. Παρέα δεν έχει ακόμη. Όσον αφορά αυτό ίδιες μου φαίνονται και λίγο μακρύτερες κάθε φορά.
 
Back
Top