Γενικά Επιτέλους αύριο θα γίνει η παραγγελία του παπαγάλου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
και επιτελους αυριο θα γινει η παραγγελια. Θα εχετε και live φωτο σε λιγακι! αυριο θα σας γραψω ολες τις λεπτομεριες! το μονο προβλημα ειναι οτι λογο χωρου θα εχω μικρο κλουβι (ανετο μεν αλλα οχι τεραστιο) αλλα θα κοιταξω να βγαινει εξω οποτε ισως ετσι λυνετε το προβλημα τι λετε;

Screenshot_6.webp
 
Πολύ όμορφο για πες τι και πως το βρήκες.
Έχεις φωτογραφία ή διαστάσεις του κλουβιού;
 
με εψησε να το παρω απο τον φιλο μου βεβαια πριν ερθει σπιτι θα γινουν εξετασεις και βεβαια θα ερθει με dna αλλα αυτο που με προβληματιζει εδω ειναι αν παιζει ρολο η αν εχει διαφορα το αρσενικο με το θυλικο σε θεμα συμπεριφορας η κατι αλλο! αυτες ειναι οι διαστασεις του κλουβιου 52Χ41,5Χ78,5CM εκει μου ειπαν να υπολογιζω τρ συγκεκριμενα θα δω απο κοντα!
 
Ηλικία ξέρεις; Είναι ήμερο δηλαδή και ζει σε σπίτι τώρα; Δεν κατάλαβα και πολύ καλά από φίλο θα το πάρεις;
Καλά μικρό είναι το κλουβί, ιδιαίτερα μικρό θα έλεγα. Ελπίζω να είναι άκρως προσωρινό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
πληροφοριες ακομα δεν ξερω αυριο θα μιλησω που θα γινει η παραγγελια το κλουβι θα μενει μεχρι να τακτοποιησω το θεματακι με τα καναρινια δλδ 1-1,5 μηνα το πολυ... απο φιλο που εχει ενα πετ σοπ!
 
Νίκο, εφόσον δεν εχεις χώρο γιατι δεν παίρνεις ενα πιο μικρό παπαγάλο; Ειναι κρίμα το πουλακι να στριμώχνεται και να μην ειναι ευχαριστημένο.
 
Χμ εε θα ειναι προσορινο βρε... Το σκεφτικα και αυτο... αλλα με κερδιζει κατι... σε αυτη τη ρατσα...
Ετσι και αλλιως ειμαι ανθρωπος που τα εχω και ζουν κλτερα και απο μενα 😛 και ισως παρω απο την αρχη το κανονικο θα δειξει
 
Χμ καλη ερωτηση 130-150 αγριο και 230-250 ταισμενο στο χερι
 
μολις γυρισα...
λοιπον εχουμε και λεμε...
Οποιος ξερει θα θελα να μου πει αν παιζει ρολο το φυλο; και αν ναι που;
επισης συνηθος μαζι με το πτηνο τι χαρτια δινονται (γιαυτο)
και πως θα μπορεσω να μαθω την πραγματικη ηλικια του για να μην μου πουν ψεματα
πειτε μου λιγο να δωσω το οκ να προχωρισει το θεμα!
ευχαριστω εκ των προτερων!
 
και πως θα μπορεσω να μαθω την πραγματικη ηλικια του για να μην μου πουν ψεματα
Τέτοιας αξίας πουλιά συνήθως φοράνε δαχτυλίδια...
Να προσέξεις να έχει...
Τα υπόλοιπα βρίσκονται εύκολα.
 
Γενικά ένα θέμα με τα θηλυκά είναι ότι θα έχεις ετήσιες ωοτοκίες και όλη την διαχείριση που απαιτείται γύρω από αυτό το θέμα.
Αν υπάρχουν διαφορές ψυχοσύνθεσης στο συγκεκριμένο είδος δεν ξέρω, περιμένεις τον Αλέξανδρο @dadj για πιο συγκεκριμένα.
Την ηλικία την διαπιστώνεις από το δαχτυλίδι του ποδιού (το έτος).
Το χαρτί που παίρνεις είναι η απόδειξη με τα στοιχεία που σου είπε ο Αλέξανδρος στο άλλο θέμα σου.
 
Γενικά ένα θέμα με τα θηλυκά είναι ότι θα έχεις ετήσιες ωοτοκίες και όλη την διαχείριση που απαιτείται γύρω από αυτό το θέμα.
Αν υπάρχουν διαφορές ψυχοσύνθεσης στο συγκεκριμένο είδος δεν ξέρω, περιμένεις τον Αλέξανδρο @dadj για πιο συγκεκριμένα.
Την ηλικία την διαπιστώνεις από το δαχτυλίδι του ποδιού (το έτος).
Το χαρτί που παίρνεις είναι η απόδειξη με τα στοιχεία που σου είπε ο Αλέξανδρος στο άλλο θέμα σου.
τελεια θα περιμενω απαντηση απο τον κ. Αλεξανδρο
 
Στα περισσότερα είδη τα θηλυκά εχουν πιο ήπιο χαρακτήρα κι όχι τόσο έντονα ορμονικά ξεσπάσματα.
Γενικά ένα θέμα με τα θηλυκά είναι ότι θα έχεις ετήσιες ωοτοκίες και όλη την διαχείριση που απαιτείται γύρω από αυτό το θέμα.

Δεν είναι σίγουρο αυτό κι ούτε το θεωρώ πιθανό για κάθε χρόνο. Ίσως συμβεί κάποια στιγμή που κανείς δεν μπορεί να προσδιορισει με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα τηρούνται κάποιες προϋποθέσεις που δεν θα προκαλούν το πουλί να μπει σε οίστρο.
 
Αντε με το καλο, περιμενουμε νεοτερα.
Οσο για τα υπολοιπα με καλυψαν τα παιδια :)
Προσεχε απο που θα τον παρεις γιατι κατι για παραγγελιες διαβασα και με.."αγχωσε".
 
τελεια θα περιμενω απαντηση απο τον κ. Αλεξανδρο

Δυστυχως δεν εχω και αρσενικο (αν και πολυ θα το ηθελα) για να μπορεσω να συγκρινω. Συνηγορώ με αυτα που σου λεει ο @Φοίβος πιο πάνω.

Αναφορικα με τα χαρτια:
1) αν εννοεις να εχεις ενα απλο χαρτι που να αναγραφει τον αρ. του δακτυλιδιου π.χ. Για την περιπτωση που χαθει κ το βρει καποιος αλλος (π.χ. ενας κακος γειτονας που δεν στο δινει πισω γιατι ισχυριζεται οτι ειναι δικο του), τοτε ισως μια αποδειξη με τον αρ. Δακτυλιδιου να αρκει.

2) αν εννοεις τι τυπικα χρειαζεται, αυτο ειναι το πιστοποιητικο ατομικης ιδιοκτησίας CITES και αυτο θα πρεπει να το βγαλεις εσυ έχοντας την αποδειξη με τον αριθμο του δακτυλιδιού κ το ειδος. Αυτο γινεται μονο αν το πουλι (ι) στην περιπτωση που ειναι εισαγωγης εχει εισαχθει στην χωρα με τις σχετικες αδειες (μαλιστα διευκολύνει αν υπαρχει αδεια εισαγωγης απο την υπηρεσια CITES) ή (ιι) να εχει γεννηθει σε ελληνικο εκτροφειο, το εκτροφειο να εχει τις σχετικες αδειες. Για αγορα απο ιδιωτη δεν ξερω ακριβως τι ισχυει αλλα εκει ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα. Γενικα πολυ μπλεξιμο που οι περισσοτεροι δεν κανουμε, αλλα απο την αλλη ο μονος τροπος για αν σταματησει το διεθνες κ εγχωριο λαθρε/παρεμποριο παπαγαλων.
 
Δυστυχως δεν εχω και αρσενικο (αν και πολυ θα το ηθελα) για να μπορεσω να συγκρινω. Συνηγορώ με αυτα που σου λεει ο @Φοίβος πιο πάνω.
Αναφορικα με τα χαρτια:
1) αν εννοεις να εχεις ενα απλο χαρτι που να αναγραφει τον αρ. του δακτυλιδιου π.χ. Για την περιπτωση που χαθει κ το βρει καποιος αλλος (π.χ. ενας κακος γειτονας που δεν στο δινει πισω γιατι ισχυριζεται οτι ειναι δικο του), τοτε ισως μια αποδειξη με τον αρ. Δακτυλιδιου να αρκει.

2) αν εννοεις τι τυπικα χρειαζεται, αυτο ειναι το πιστοποιητικο ατομικης ιδιωκτησιας CITES και αυτο θα πρεπει να το βγαλεις εσυ εχοντας την αποδειξη με τον αριθμο του δακτυλιδιού κ το ειδος. Αυτο γινεται μονο αν το πουλι (ι) στην περιπτωση που ειναι εισαγωγης εχει εισαχθει στην χωρα με τις σχετικες αδειες (μαλιστα διευκολύνει αν υπαρχει αδεια εισαγωγης απο την υπηρεσια CITES) ή (ιι) να εχει γεννηθει σε ελληνικο εκτροφειο, το εκτροφειο να εχει τις σχετικες αδειες. Για αγορα απο ιδιωτη δεν ξερω ακριβως τι ισχυει αλλα εκει ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα. Γενικα πολυ μπλεξιμο, αλλα απο την αλλη ο μονος τροπος για αν σταματησει το διεθνες κ εγχωριο λαθρε/παρεμποριο παπαγαλων.
Ωραια αν δν σε κουραζω βεβαια θα μου πεις λιγο χαρακτιρα και αυτα εχω διαβασει τα κλτερα αλλα αλλιως θα μου τα πει καποιος που ζει με αυτο και τα καλα και τα κακα (αν υπαρχουν) ευχαριστω εκ τον προτερων!
 
Back
Top