Γενικά Επιτέλους αύριο θα γίνει η παραγγελία του παπαγάλου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραια αν δν σε κουραζω βεβαια θα μου πεις λιγο χαρακτιρα και αυτα εχω διαβασει τα κλτερα αλλα αλλιως θα μου τα πει καποιος που ζει με αυτο και τα καλα και τα κακα (αν υπαρχουν) ευχαριστω εκ τον προτερων!

Δεν με κουραζεις, μακαρι να ειχα χρονο να εγραφα πιο πολυ. Εγω ειμαι ενθουσιασμενος με την δικια μου. Θα σου πω καποια πραγματα που εχω δει αλλα δυστυχως ομως το δειγμα μου ειναι μικρο (εχω εναν παπαγαλο εδω κ 2 χρόνια).

Απο αυτα που εχω δει: το δικο μου ειναι πουλι που αγαπα μονο εμενα. Συμπαθει και τους γονεις μου και κυριως την μητερα μου που φροντιζει το πουλακι πολυ. Αλλα εγω ειμαι σαφως ο αγαπημενος της ανθρωπος. Την μητερα μου την φωναζει μονο οταν δεν ειμαι εγω παρών ή αν θελει κατι απο αυτην, πχ. Να την σκεπασει γ να κοιμηθει (αυτο το κανει η μητερα μου συνηθως και την εχει συνδιασει με αυτο το task). Χαδια εντος κλουβιου δεχεται απο πολλους ανθρωπους, οταν ειναι εξω μονο απο εμενα. Ενταση φωνης μικρη. Επισης και παροτι ειμαστε "φωνακλαδες" στο σπιτι δεν ειναι πολυ θορυβώδες. Σε αυτο ειναι οπως το περιγραφουν ακριβως τα διαφορα αρθρα. Εχει κατα καιρους τα νευρα του και το πιανει μια υπερενταση που την εκτονώνει παιζοντας και πετοντας στο σπιτι οταν την βγαζουμε. Μπορει να με δαγκωσει στο πλαίσιο του παιχνιδιου (οχι επιθετικα) αλλα και πάλι αρκετα δυνατα. Γενικα απο οσο εχω δει οποιος παρει παπαγαλο καλον ειναι να περιμενει δαγκωματα (πολλες φορες οδυνηρά). Ειναι τσαμπουκας αλλα εκει που πιστευει οτι την παίρνει, στα αλλα γινεται καπνος (ψευτοτσαμπουκας δηλαδη). Ειναι ανεξαρτητο πουλι, μπορει να περασει μονο του αρκετες ωρες αρκει να εχει παιχνιδια στο κλουβι). Παντως μας θελει κοντα της και μας φωναζει να ειμαστε στον ευρυτερο χωρο. Της αρεσουν πολυ τα χαδια, γυρναει αναποδα και στήνεται κατεβάζοντας το κεφαλι. Γενικευοντας, πιστευω πως το μυστικο ειναι να σεβεται ο ανθρωπος και τα θελω του πουλιου, μπορει πχ. καποιο πουλι να μην δεχεται χαδια, αλλα κατα τα αλλα να ειναι ενα καλο κατοικιδιο, αυτο πρεπει να το σεβομαστε αν θελουμε να εχουμε μαι καλη σχεση μαζί του.

Απο αυτα που εχω διαβασει (και εν μερει συναδουν με αυτα που εχω δει): σχετικα με αλλα πουλια, εχω διαβασει οτι ειναι αρκετα κτητικά, προστατευτικα και ανταγωνιστικα. Δεν εχω αλλα πουλια, αλλα αυτην την συμπεριφορα την βγαζει κ με ανθρωπους κ πραγματα που θεωρει δικα της οποτε δινω πολλες πιθανοτητες να ειναι κ ετσι.

υ. Γ. Φιλε @aggelosvas ισως να ενδιαφερουν κ εσενα αυτα που εγραψα παραπανω.
 
Δεν με κουραζεις, μακαρι να ειχα χρονο να εγραφα πιο πολυ. Εγω ειμαι ενθουσιασμενος με την δικια μου. Θα σου πω καποια πραγματα που εχω δει αλλα δυστυχως ομως το δειγμα μου ειναι μικρο (εχω εναν παπαγαλο εδω κ 2 χρόνια).

Απο αυτα που εχω δει: το δικο μου ειναι πουλι που αγαπα μονο εμενα. Συμπαθει και τους γονεις μου και κυριως την μητερα μου που φροντιζει το πουλακι πολυ. Αλλα εγω ειμαι σαφως ο αγαπημενος της ανθρωπος. Την μητερα μου την φωναζει μονο οταν δεν ειμαι εγω παρών ή αν θελει κατι απο αυτην, πχ. Να την σκεπασει γ να κοιμηθει (αυτο το κανει η μητερα μου συνηθως και την εχει συνδιασει με αυτο το task). Χαδια εντος κλουβιου δεχεται απο πολλους ανθρωπους, οταν ειναι εξω μονο απο εμενα. Ενταση φωνης μικρη. Επισης και παροτι ειμαστε "φωνακλαδες" στο σπιτι δεν ειναι πολυ θορυβώδες. Σε αυτο ειναι οπως το περιγραφουν ακριβως τα διαφορα αρθρα. Εχει κατα καιρους τα νευρα του και το πιανει μια υπερενταση που την εκτονώνει παιζοντας και πετοντας στο σπιτι οταν την βγαζουμε. Μπορει να με δαγκωσει στο πλαίσιο του παιχνιδιου (οχι επιθετικα) αλλα και πάλι αρκετα δυνατα. Γενικα απο οσο εχω δει οποιος παρει παπαγαλο καλον ειναι να περιμενει δαγκωματα (πολλες φορες οδυνηρά). Ειναι τσαμπουκας αλλα εκει που πιστευει οτι την παίρνει, στα αλλα γινεται καπνος (ψευτοτσαμπουκας δηλαδη). Ειναι ανεξαρτητο πουλι, μπορει να περασει μονο του αρκετες ωρες αρκει να εχει παιχνιδια στο κλουβι). Παντως μας θελει κοντα της και μας φωναζει να ειμαστε στον ευρυτερο χωρο. Ειναι παντα ετοιμη για χαδια, γυρναει αναποδα και στήνεται κατεβαζοντας το κεφαλι.

Απο αυτα που εχω διαβασει (και εν μερει συναδουν με αυτα που εχω δει): σχετικα με αλλα πουλια, εχω διαβασει οτι ειναι αρκετα κτητικά, προστατευτικα και ανταγωνιστικα. Δεν εχω αλλα πουλια, αλλα αυτην την συμπεριφορα την βγαζει κ με ανθρωπους κ πραγματα που θεωρει δικα της οποτε δινω πολλες πιθανοτητες να ειναι κ ετσι.

υ. Γ. Φιλε @aggelosvas ισως να ενδιαφερουν κ εσενα αυτα που εγραψα παραπανω.
Οποτε με. Κλειστα ματια πρωχοραω! Σε ευχαριστω για τον χρονο σου
 
Οντος με ενδιαφερουν ευχαριστω πολυ!
υ. Γ. μου αρεσει που ειναι ανεξαρτιτο και παιχνιδιαρικο επισης το οτι μπορει να κατσει λιγες ωρες μονο του ειναι θετικο γιατι
το πρωι λιπο
 
Κλμερα θα ηθελα να ρωτησω ειναι κλτερα να το τρεναρω λιγακι μεχρι να φυγει τελειος η σαλμονελα; Και να κανω μια καλη απολυμανση... Και μετα να παρω το σενεγαλακι μου η να προχωρισω και δν επηρεαζει το ενα με το αλλο...
Φοβηθικα να προχωρισω λογο ασθενειας βασικα!
 
Ποια σαλμονέλα; Του καναρινιού; Έχει επιβεβαιωθεί ότι επρόκειτο περί σαλμονέλας; Επίσης μην ξεχνάς την καραντίνα που είναι 40 μέρες. Αλλά και μετά κοντά θα τα έχεις;
Έτσι κι αλλιώς από πουλί σε πουλί, πρέπει πάντα να πλένεις τα χέρια σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιο κάτι μεταδοτικό έχει. Αλλιώς δεν κολλάει με τον αέρα, έως τερατωδώς απίθανο.
 
Ποια σαλμονέλα; Του καναρινιού; Έχει επιβεβαιωθεί ότι επρόκειτο περί σαλμονέλας; Επίσης μην ξεχνάς την καραντίνα που είναι 40 μέρες. Αλλά και μετά κοντά θα τα έχεις;
Έτσι κι αλλιώς από πουλί σε πουλί, πρέπει πάντα να πλένεις τα χέρια σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιο κάτι μεταδοτικό έχει. Αλλιώς δεν κολλάει με τον αέρα, έως τερατωδώς απίθανο.
Ναι σαλμωνελα εχει...
Οποτε μπορω να προχωρισω στην αποκτηση του!
 
μου ειπε μακρια απο τα υπολοιπα λογο τις σκονης
Ποιας σκόνης;
Η σαλμονέλα είναι στοματο-εντερο μεταδιδόμενη. αυτό είναι σίγουρο, δεν χρειάζεται ερώτηση.
Δηλαδή μπορεί να κολλήσει το ένα πουλί από ένα άλλο μέσω των κουτσουλιών εν προκειμένω ή αν πρόκειται περί παπαγάλων και από το στόμα.
Επίσης μπορείς εσύ μέσω των χεριών σου να τα κολλήσεις αν δεν είσαι προσεκτικός από πουλί σε πουλί.
Σαλμονέλα μπορεί μια νοικοκυρά να μεταδώσει στην οικογένειά της αν δεν καθαρίσει προσεκτικά τα χέρια της μετά το πλύσιμο του κοτόπουλου και εάν και εφόσον βέβαια πρόκειται περί μολυσμένου.
Μην ανησυχείς λοιπόν, απλά θέλει προσοχή.
 
Ποιας σκόνης;
Η σαλμονέλα είναι στοματο-εντερο μεταδιδόμενη. αυτό είναι σίγουρο, δεν χρειάζεται ερώτηση.
Δηλαδή μπορεί να κολλήσει το ένα πουλί από ένα άλλο μέσω των κουτσουλιών εν προκειμένω ή αν πρόκειται περί παπαγάλων και από το στόμα.
Επίσης μπορείς εσύ μέσω των χεριών σου να τα κολλήσεις αν δεν είσαι προσεκτικός από πουλί σε πουλί.
Σαλμονέλα μπορεί μια νοικοκυρά να μεταδώσει στην οικογένειά της αν δεν καθαρίσει προσεκτικά τα χέρια της μετά το πλύσιμο του κοτόπουλου και εάν και εφόσον βέβαια πρόκειται περί μολυσμένου.
Μην ανησυχείς λοιπόν, απλά θέλει προσοχή.
Τελεια! Σε ευχαριστω
 
Back
Top