Γενικά Επιτέλους βρήκα τον παπαγάλο που πάντα ήθελα

Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
78
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Επειτα από σφοδρή αναζήτηση η οποια διήρκησε πάνω από έναν χρόνο, βρήκα όλως τυχαίως τον παπαγάλο που πάντα ήθελα αλλα απέφευγα να αγοράσω...
Ακουστε λοιπόν την ιστορία του και μετά το πρόβλημα που έχω...
Πήγα για μία εβδομάδα στη Σύρο διακοπούλες... Εκεί λοιπόν, επισκέφτηκα και ένα πετ σοπ, μόνο και μόνο για να δω τι έχει... Τα ζώα ήταν όλα σε πολύ καλή κατάσταση... Εκτός από έναν Ρινγκνεκ... Ρώτησα τον ιδιοκτήτη και μου έδειξε μια φωτογραφία αυτουνού του πρασινομπλέ πουλιού μαζί με το κίτρινο ταίρι του... Κατα την ωοτοκία ένα αυγό έσπασε μέσα στη θηλυκιά, με αποτέλεσμα τον θάνατο της και παράλληλα, το μάδημα εν μία νυκτί του αρσενικού στην περιόχή του στήθους και του επάνω μέρους της πλάτης...
Συζητώντας γι'αυτό, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μου πρότεινε να μου χαρίσει τον παπαγάλο, εφόσον αυτός δεν είχε τα κατάλληλα μέσα να τον κάνει καλά...
Το πουλί είναι 3 ετών, με σχηματισμένο δαχτυλίδι... Μένει σε ένα ευρύχωρο πιστεύω κλουβάκι, με τα παιχνίδια του και ό,τι του χρειάζεται...
Εχω κανονίσει επίσκεψη σε κάποια κτηνιατρεία αλλά μέχρι τότε έχουμε πολύ καιρό... Έχουμε δεθεί, άσχετα με το οτι είναι άγριος...Αφού να φανταστείτε άμα βάζω μέσα το χέρι μου κάθεται πάνω και ξύνει το κεφάλι του... Του βάζω ήδη μια βιταμίνη, για ενίσχυση του πτερώματος και βλέπω σημαντική διαφορά... Μου θυμίζει λίγο την ιστορία του Αρθούρου, αν και ό λόγος που έφαγε ο καθένας τα φτερά του είναι διαφορετικός...

Περιμένω συμβουλές...
όπου να ναι βάζω και φωτο...

Ευχαριστώ πολύ...
Με τιμή
Αθανάσιος Γαλανάκης
 
Εύχομαι το πουλάκι να είναι υγιέστατο και να περάσετε πολλά-πολλά χρόνια ευτυχισμένοι μαζί! Περιμένουμε και φωτό!
Νομίζω ότι έκανες την καλύτερη κίνηση που τον υιοθέτησες :)
 
Eυχομαι να πανε ολα καλα!
Πιστευω πως σιγουρα θα βοηθησεις το πουλι οσο καλυτερα μπορεις και να ξερεις οτι μπορει να το ξεπερασει. Ειναι μικρος σε ηλικια και αυτο ειναι καλο. Εγω αυτα που εχω να σου προτεινω ειναι αυτα που εκανα με το Φοιβο οταν τον πηρα σε αθλια κατασταση και μαδιοτανε.
  1. Να αλλαξεις αρχικα οτι ειχε προηγουμενως. Δεν θα σου συνιστουσα να κρατησεις το ιδιο κλουβι με αυτο που ειχε και μαδιοτανε. Ειναι καλο πιστευω σε αυτη τη φαση να γινει δραστικη η αλλαγη ωστε στο νεο του σπιτι να μην εχει πραγματα που να του θυμιζουν το παρελθον. Οποτε θα ελεγα αλλα παιχνιδια και αλλο κλουβι.
  2. Να βαλεις προγραμμα σε ολα. Την ωρα που θα πηγαινει για υπνο, την ωρα που θα ξυπναει (ενα δεκαωρο ειναι απαραιτητο). Για εμενα ο υπνος παιζει μεγαλο ρολο στη γενικοτερη ισσοροπια που εχει το πουλι. Απο τοτε που εγω το καθιερωσα στον δικο μου η διαφορα ειναι μεγαλη. Ειναι ζωα που λατρευουν τη ρουτινα.
  3. Μπανιο καθημερινα και αν θελεις με λιγη aloe vera μεσα στο ψεκαστηρι. Μαλακωνει το δερμα και το ηρεμει στην περιοχη που ειναι ερεθισμενη. Επισης εγω παρατηρησα οτι δεν τραβανε τα βρεγμενα φτερα. Οποτε μιας που ειναι και καλοκαιρι μπορεις να τον βρεχεις ως το κοκκαλο... 😀
  4. Εαν τρωει μονο σπορους τοτε να συμπληρωσεις πολλα φρουτα και λαχανικα στη διατροφη του καθημερινα, και αν μπορεις να βρεις και πελετς.
  5. Και βεβαια οσο το δυνατο περισσοτερη ενασχοληση μαζι του ωστε περα απο τα παιχνιδια (που ειναι καλο να ειναι πολλα) να αρχισει να εχει και ενδιαφερον με καποιον ανθρωπο και να δεθει μαζι του. Αν μπορεις να τον εχεις κοντα σου σε οποιο δωματιο καθεσαι την περισσοτερη ωρα.
Αυτα απο εμενα, αν θυμηθω κατι αλλο θα το συμπληρωσω εδω, ελπιζω να βοηθηθεις. :)
 
Tο μόνο που του έχω κρατήσει είναι το κλουβί... Τα παιχνίδια του και όλα τα άλλα είναι καινούρια...Ασχολούμαι πολύ ώρα μαζί του... Κοιμάται καλά... Και γενικά δεν έχω προβλήματα μαζί του...Φωνάζει έλάχιστα το πρωί και λέει και Hi...Αν όμως κάνω απότομη κίνηση τινάζεται έντονα... Εσείς τι λέτε... Υπάρχει κάποιο καλό και ενδεδειγμένο συμπλήρωμα για τα φτερά του;
 

Συνημμένα

  • P6290341.webp
    P6290341.webp
    50,4 KB · Προβολές: 253
Τα στρογγυλα κλουβια δεν ειναι ιδανικα για πουλια. Αφου λες θα τον πας σε πτηνιατρο τοτε ισως τωρα στην αρχη χρειαστει καποιο διατροφικο συμπληρωμα. Παντως κατα την αποψη μου τα συμπληρωματα δεν ειναι για εφ ορου ζωης χρηση καθοτι μπορουν να επηρεασουν το συκωτι αρνητικα. Αν ρυθμισεις τη διατροφη του οπως σου εγραψα πριν πιστευω δεν θα εχεις κανενα προβλημα.:)

Να τον χαιρεσαι! . 😀 Ειναι πολυ τυχερος που τον βρηκες!
 
Δηλαδλη τι διαστάσεις μου προτείνετε να είναι η νέα του κλούβα;
Εννοείται οτι δεν είναι εφόρου ζωής... Είναι σαν να παίρνεις Ponstan από τα 3 σου μέχρι τα 70... Η διατροφή του είναι πλήρης... Πέλλετς δεν τρώει όμως σπόρια, λαχανικά και φρούτα τα τσακίζει... Οσον αφορα το μπάνιο του, δεν το θέλει με τίποτα... Όταν τον ψεκάζω γίνεται πανικός.. Επίσης τρέμει λίγο... Τι φταίει;
Δεν τον χτυπάνε ρευματα...Ζει σε πολύ δροσερό περιβάλλον...
 
Εαν βαλεις τα πελετς στη διατροφη του θα λυσεις πολλες διατροφικες ελειψεις των σπορων. Μπορεις να διαβασεις σε αναλογα ποστ πως γινεται.
Τωρα διαστασεις κλουβιου θα πω το γνωστο οσο μεγαλυτερο αντεχει η τσεπη και ο χωρος του καθενος τοσο το καλυτερο.:D

Το μπανιο δεν πρεπει να ειναι μαρτυριο αλλα κατι που του αρεσει και το ευχαριστιεται. Εαν φοβαται το ψεκαστηρι μην το κολλας στα καγγελα και μην πετας το νερο απευθειας πανω του. Εννοειται να το εχεις γυρισμενο να βγαινει σαν νεφος και οχι να πετας νερο στο πουλι σαν νεροπιστολο διοτι αυτο θα το τρομοκρατει. Μπορεις να ριχνεις το νερο απο λιγο πιο μακρια αρχικα και να φτανουν πανω του λιγες σταγονες απο ενα νεφος νερου ωστε να μην βλεπει το ψεκαστηρι κοντα του και αγχωνεται. Να το κανεις δηλαδη να φαινεται σαν ατμοσφαιρικη υγρασια. Θα δεις οτι μετα απο λιγες μερες θα χαιρεται μολις του ριχνεις νερο.

Αν δεις οτι αντιδρα σε κατι να το σταματας αμεσως και να του μιλας με ηρεμη φωνη. Οταν δε θελει κατι δεν εχει νοημα να τον πιεζεις παραπανω. Εξαλλου εισαι σε φαση που θελεις να κερδισεις την εμπιστοσυνη του.
 
Αυτό εννοείται φυσικά... Προσπαθώ όσο γίνεται να τον κάνω να ξέρει οτι ΕΓΩ είμαι αυτός που τον φροντίζω και οτι δεν έχει λόγο να φοβάται...Αυτό κάνω με το ψεκαστήρι...Αυτό έλειπε, να τον βάζω στόχο :D
Θα δείξει... Είναι πάντως πολύ ήρεμος όταν είναι μονος του, και δεν είναι κανείς κοντά στο κλουβί...
 
να τον χαιρεσε σου ευχομαι να αναπληρωσει γρηγορα το πτερομα του και να γινει ενας πανεφορφος παπαγαλος.
 
... Είναι πάντως πολύ ήρεμος όταν είναι μονος του, και δεν είναι κανείς κοντά στο κλουβί...
:)Ας μη ξεχναμε σε τι περιβαλον (pet shop) ζουσε αυτο το πουλι!φυσικα και θα αισθανεται καλυτερα μονος του, σκεψου τον καθε περιεργο που το πλησιαζε! Στο χερι σου ειναι αυτο ν'αλλαξει
Να σου ζησει και να το χαιρεσαι! Ειναι τυχερο που σε βρηκε:D
 
να σου ζησει! Ειναι παρα πολυ ομορφος... Ευχομαι γρηγορα να γινει καλα... Που σιγουρα θα γινει...
 
Να τον χαιρεσαι:) Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 
Θανάση μπράβο που τον ανέλαβες! Είναι τυχερούλης που τον υιοθέτησες και όπως διαβάζω είμαι σίγουρη ότι θα δεθείτε ακόμα πιο πολύ. 🙂
Τί όνομα θα του δώσεις; 😉
 
Θαναση μπραβο σου, ο τιτλος και μονο να αναφερεσαι στο ζωακι που υιοθετησες σε αυτη την κατασταση σε τιμα ιδιαιτερα! Ευχομαι να δεθειτε γρηγορα
 
Θανάση μπράβο που τον ανέλαβες! Είναι τυχερούλης που τον υιοθέτησες και όπως διαβάζω είμαι σίγουρη ότι θα δεθείτε ακόμα πιο πολύ. 🙂
Τί όνομα θα του δώσεις; 😉


Τον ονόμασα Κώστα προς τιμήν του πετσοπά ο οποίος ήταν ένα πολύ καλό παιδί και νοιαζόταν όσο παράξενο κι αν φαίνεται για κάθε πουλί του μαγαζιού του...
 
Eίναι έτσι εδώ και μία εβδομάδα...όμως δεν συνέχισε το μάδημα...


Ειναι πολυ προσφατο! 🙂 Εισαι πολυ τυχερος απο την αποψη οτι αν χειριστεις σωστα το θεμα, που πιστευω θα το κανεις 😉, θα το ξεπερασει γρηγορα και ανωδυνα!
 
Back
Top