Γενικά Επιτέλους πήρα τα ζεμπράκια που ήθελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχω ζευγαρώσει μερικές φορες αδέρφια λόγο μιας μεταλλάξεις που δεν μπορούσα να πετύχω αλλιώς... και δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Όμως αν το κανεις συνεχεια τότε πιθανότατα η ποιότητα των απογόνων θα πέσει. Πιθανότατα θα μικρύνει το μέγεθος και ίσος θα έχουν κάποιες ανωμαλίες στα άκρα και στο φτέρωμα. Το τι αλλαγές μπορεί να έχουν στα εσωτερικά όργανα δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά.

Αν έχεις δυνατότητα αν τους πάρεις ταίρι από άλλο κατάστημα θα ήταν το προτιμότερο.
 
Δεν ξέρω να είναι αδέρφια μάλλον θα μπορούσα να κάνω ανταλλαγή για αγορά περισσοτέρων ούτε λόγος. Θα δώ τι μπορώ να κάνω. Πωλίνα @Wind-sa θες να βγάλω κάποια πιο κοντινή;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν είναι φορείς;
 
Έχω ζευγαρώσει μερικές φορες αδέρφια λόγο μιας μεταλλάξεις που δεν μπορούσα να πετύχω αλλιώς... και δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.
άρα δεν υπάρχει ''απαγορευτικό'' όπως στα καναρίνια..
 
Έχω ζευγαρώσει μερικές φορες αδέρφια λόγο μιας μεταλλάξεις που δεν μπορούσα να πετύχω αλλιώς... και δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Όμως αν το κανεις συνεχεια τότε πιθανότατα η ποιότητα των απογόνων θα πέσει. Πιθανότατα θα μικρύνει το μέγεθος και ίσος θα έχουν κάποιες ανωμαλίες στα άκρα και στο φτέρωμα. Το τι αλλαγές μπορεί να έχουν στα εσωτερικά όργανα δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά.
Αν έχεις δυνατότητα αν τους πάρεις ταίρι από άλλο κατάστημα θα ήταν το προτιμότερο.

Αυτό ισχύει και για τα περιστέρια ξέρω ανθρώπους που ξεκίνησαν για ένα ζευγάρι και έκαναν κοπάδι αλλά είναι αναγκαίο κάθε τόσο να ανανεώνονται τα αίματα.

*Και εγω φέτος πρώτη φορά έβαλα ένα ζευγάρι αδέλφια για να πετύχω συγκεκριμένο χρώμα στα ταχυδρομικά περιστέρια αλλά ακόμη δεν έχουν γεννήσει αυγά οπότε εν καιρό θα δούμε...
 
Ναι, υπάρχει τρόπος.
Στα split BB το λεγόμενο δάκρυ κάτω από το μάτι είναι πολύ πιο λεπτό από κανονικό. Πάνω από τα μαγουλα αρσενικού μπορεί να υπάρχει κανένα ίχνος από πορτοκαλι πούπουλα (μεγαλύτερα μαγουλα δηλαδή η με ασαφές περίγραμμα), η γραμμές στην ουρα αλλάζουν το πάχος ελάχιστα, κι οι βουλες στο πλάι από στρογγυλές γίνονται ελάχιστα οβάλ, στα φτερά της πλάτης εμφανίζεται συχνά λευκό περίγραμμα.

Όλα αυτά μπορεί να μην το προσέξεις από πρώτη ματια. Πρέπει αν το βλέπεις συγκριτικά. Δεν είναι απαραίτητα να εμφανιστούν όλες τις ενδείξεις. Κάποια είναι πιο βασικά άλλα δευτερεύουσα.

Αν μπορείς να τραβήξεις από κοντά καθαρές φωτογραφίες μεγαλυτερου μέγεθος πιστεύω θα μπορέσω να σου πω αν είναι split.
 
Ναι, υπάρχει τρόπος.
Στα split BB το λεγόμενο δάκρυ κάτω από το μάτι είναι πολύ πιο λεπτό από κανονικό. Πάνω από τα μαγουλα αρσενικού μπορεί να υπάρχει κανένα ίχνος από πορτοκαλι πούπουλα (μεγαλύτερα μαγουλα δηλαδή η με ασαφές περίγραμμα), η γραμμές στην ουρα αλλάζουν το πάχος ελάχιστα, κι οι βουλες στο πλάι από στρογγυλές γίνονται ελάχιστα οβάλ, στα φτερά της πλάτης εμφανίζεται συχνά λευκό περίγραμμα.

Όλα αυτά μπορεί να μην το προσέξεις από πρώτη ματια. Πρέπει αν το βλέπεις συγκριτικά. Δεν είναι απαραίτητα να εμφανιστούν όλες τις ενδείξεις. Κάποια είναι πιο βασικά άλλα δευτερεύουσα.

Αν μπορείς να τραβήξεις από κοντά καθαρές φωτογραφίες μεγαλυτερου μέγεθος πιστεύω θα μπορέσω να σου πω αν είναι split.
Mου βάζεις δύσκολα 😎, αλλά θα προσπαθήσω λογικά θα χρειατεί να τα πιάσω έτσι;
 
άρα δεν υπάρχει ''απαγορευτικό'' όπως στα καναρίνια..

Δεν ξέρω για τα καναρίνια. Δεν ασχολήθηκα με το είδος. Το απογορευτικό είναι σχετικό.
Πιστεύω αν έχεις πουλια στα οποια εύκολο μπορείς να πάρεις ένα ταίρι και δεν ακολουθείς κάποιο συγκεκριμένο στόχο, τότε δεν πρέπει να κανεις αιμομιξία. Θα έλεγα τότε είναι απογορευτικό.

Αν έχεις πολλά πουλια και ακολουθείς κάποια συγκεκριμένη μετάλλαξη η κάποιο βασικό χαρακτηριστικο να διορθώσεις, (και δεν παίζει θέμα απλά έλλειψη πουλιών, αλλα έλλειψη συγκεκριμένων πουλιών) τότε η αιμομιξία θα βοηθήσει.

Όλα είναι σχετικά. Η γνώμη μου...
 
Δεν ξέρω να είναι αδέρφια μάλλον θα μπορούσα να κάνω ανταλλαγή για αγορά περισσοτέρων ούτε λόγος. Θα δώ τι μπορώ να κάνω. Πωλίνα @Wind-sa θες να βγάλω κάποια πιο κοντινή;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν είναι φορείς;
Τι εννοουμε με τον ορο φορεις;
 
Ναι, υπάρχει τρόπος.
Στα split BB το λεγόμενο δάκρυ κάτω από το μάτι είναι πολύ πιο λεπτό από κανονικό. Πάνω από τα μαγουλα αρσενικού μπορεί να υπάρχει κανένα ίχνος από πορτοκαλι πούπουλα (μεγαλύτερα μαγουλα δηλαδή η με ασαφές περίγραμμα), η γραμμές στην ουρα αλλάζουν το πάχος ελάχιστα, κι οι βουλες στο πλάι από στρογγυλές γίνονται ελάχιστα οβάλ, στα φτερά της πλάτης εμφανίζεται συχνά λευκό περίγραμμα.

Όλα αυτά μπορεί να μην το προσέξεις από πρώτη ματια. Πρέπει αν το βλέπεις συγκριτικά. Δεν είναι απαραίτητα να εμφανιστούν όλες τις ενδείξεις. Κάποια είναι πιο βασικά άλλα δευτερεύουσα.

Αν μπορείς να τραβήξεις από κοντά καθαρές φωτογραφίες μεγαλυτερου μέγεθος πιστεύω θα μπορέσω να σου πω αν είναι split.
καταλαβαίνω και συμφωνώ, εν μέρει, με το σκεπτικό σου Πωλίνα μου! Οι επιλογές μας μας κρίνουν, μας επιβραβεύουν ή ακόμη και μας τιμωρουν! Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ναι, υπάρχει τρόπος.
Στα split BB το λεγόμενο δάκρυ κάτω από το μάτι είναι πολύ πιο λεπτό από κανονικό. Πάνω από τα μαγουλα αρσενικού μπορεί να υπάρχει κανένα ίχνος από πορτοκαλι πούπουλα (μεγαλύτερα μαγουλα δηλαδή η με ασαφές περίγραμμα), η γραμμές στην ουρα αλλάζουν το πάχος ελάχιστα, κι οι βουλες στο πλάι από στρογγυλές γίνονται ελάχιστα οβάλ, στα φτερά της πλάτης εμφανίζεται συχνά λευκό περίγραμμα.
Καμιά φωτογραφία για μας τους άσχετους υπάρχει..
Μπας και ξεστραβωθώ και μάθω τίποτε...
 
Σε σχέση με το θηλυκό από ότι βλέπω το αρσενικό έχει πιο λεπτό δάκρυ, αλλά η σύγκριση δεν πρέπει να γίνει ανάμεσά σε αρσενικά;
 
Καμιά φωτογραφία για μας τους άσχετους υπάρχει..
Μπας και ξεστραβωθώ και μάθω τίποτε...
Kαι γω να μάθω προσπαθώ κ. Γιάννη υπομονή όπου να ναι θα πάρουμε απάντηση:)

rsz_20160127_152717.webp Aλλη μια φωτογραφία του θηλυκού μήπως χρειαστεί!
 
οι 2 πρώτες φωτό δυστυχώς δεν βοηθάνε. Είναι πολύ θολές. Η τρίτη φωτό είναι καλή, αλλα δεν φαίνονται φτερά της ουράς (οι γραμμές στην ουρα).
Απ όσα φαίνεται το θηλυκό είναι Lightback και όχι Fawn, και ναι, μοιάζει να είναι φορείς BB.
Screen%20Shot%202016-01-31%20at%209.35.23%20PM_zpsbvxutxat.png


Γιάννη, έχω πουλια BB και φορείς BB αλλα όχι καθαρά, (εννοώ ότι είναι BB με συνδυασμό με άλλες μεταλλάξεις) που αν θα αρχίζω να δείχνω ίσος θα σας μπερδέψω πιο πολλυ.

, από μεταλλάξεις τα ζεμπράκια έχουν μεγάλη ποικιλία και γιαυτο η εκτροφή τους έχει πολύ ενδιαφέρον.
Η αφίσα που έφτιαξα με μεταλλάξεις και συνδυασμούς μεταλλάξεων για τα ζεμπράκια.
 
οι 2 πρώτες φωτό δυστυχώς δεν βοηθάνε. Είναι πολύ θολές. Η τρίτη φωτό είναι καλή, αλλα δεν φαίνονται φτερά της ουράς (οι γραμμές στην ουρα).
Απ όσα φαίνεται το θηλυκό είναι Lightback και όχι Fawn, και ναι, μοιάζει να είναι φορείς BB.
Screen%20Shot%202016-01-31%20at%209.35.23%20PM_zpsbvxutxat.png


Γιάννη, έχω πουλια BB και φορείς BB αλλα όχι καθαρά, (εννοώ ότι είναι BB με συνδυασμό με άλλες μεταλλάξεις) που αν θα αρχίζω να δείχνω ίσος θα σας μπερδέψω πιο πολλυ.

, από μεταλλάξεις τα ζεμπράκια έχουν μεγάλη ποικιλία και γιαυτο η εκτροφή τους έχει πολύ ενδιαφέρον.
Η αφίσα που έφτιαξα με μεταλλάξεις και συνδυασμούς μεταλλάξεων για τα ζεμπράκια.
Όποτε υπάρχει περίπτωση να ναι αδέρφια ή οχι μιας και είναι διαφορετικής μετάλλαξης το θηλυκό; Μπορώ να τα ζευγαρώσω δηλαδή;
 
Η αφίσα που έφτιαξα με μεταλλάξεις και συνδυασμούς μεταλλάξεων για τα ζεμπράκια.
Είναι πολλά... υπερβολικά πολλά.
Μπράβο για τη δουλειά Πωλίνα.
 
rsz_20160127_152555.webp rsz_20160131_222419.webp rsz_20160131_222554.webp Ουρά Θηλυκού
Αρκετά μεγάλες νομίζω είναι!Φαίνονται καλά Πωλίνα @Wind-sa;
 
οι 2 πρώτες φωτό δυστυχώς δεν βοηθάνε. Είναι πολύ θολές. Η τρίτη φωτό είναι καλή, αλλα δεν φαίνονται φτερά της ουράς (οι γραμμές στην ουρα).
Απ όσα φαίνεται το θηλυκό είναι Lightback και όχι Fawn, και ναι, μοιάζει να είναι φορείς BB.
Screen%20Shot%202016-01-31%20at%209.35.23%20PM_zpsbvxutxat.png


Γιάννη, έχω πουλια BB και φορείς BB αλλα όχι καθαρά, (εννοώ ότι είναι BB με συνδυασμό με άλλες μεταλλάξεις) που αν θα αρχίζω να δείχνω ίσος θα σας μπερδέψω πιο πολλυ.

, από μεταλλάξεις τα ζεμπράκια έχουν μεγάλη ποικιλία και γιαυτο η εκτροφή τους έχει πολύ ενδιαφέρον.
Η αφίσα που έφτιαξα με μεταλλάξεις και συνδυασμούς μεταλλάξεων για τα ζεμπράκια.
Kαταπληκτικο Πωλινα.Αν γινεται σε μεγαλυτερη αναλυση για να ζουμαρουμε κ να διαβασουμε θα ηταν ακομα καλυτερα. Πραγματικα απο την στιγμη που εκανα εγγραφη εχω μαθει τοσα πολλα. Τρομερο το ποσα ειδη zebra finch υπαρχουν
 
Back
Top