Αναπαραγωγή Επιτελους τα μπατζι μου γεννησαν

Έχω πάρει κάποια Kracker της Vitakraft (αυτά τα κρεμαστά που εγώ τα λέω "ματζούνια") με γεύσεις
1. Σύκο
2. Σουσάμι και μπανάνα
3. Ακτινίδιο
4. Μέλι
5. Διάφορα φρούτα
6. Αυγό
Θεωρούνται τα ανωτέρω ως πολυβιταμίνες, ή είναι άλλο πράγμα-φάρμακο αυτές;

Σκέπτομαι αντί να τα κρεμάσω στο κλουβί, να τα τρίψω με το χέρι και ανακατεύοντας όλες τις γεύσεις μαζί, να τις βάλω σε μπολάκι. Είναι καλό αυτό, ή όχι;
 
Τα στικακια λες; Αυτά να τα δίνεις με μέτρο διότι είναι παχυντικά! 😉

Δεν είναι πολυβιταμίνες... Εγώ θα τα αποκαλούσα λιχουδιές!
 
Ναί αυτά λέω, αλλά διαβάζοντας την σύνθεσή τους (στα Ιταλικά) είδα ότι περιέχουν κάποιες βιταμίνες (Α, D3, E)
Άν αυτά δεν είναι οι πολυβιταμίνες, τότε ποιές είναι;
Παρακαλώ τα φώτα σας.
 
Κάτι σαν κι αυτό: Multi-vit for birds

Πηγή βιταμινών και άλλων χρήσιμων ουσιών είναι τα φρούτα, τα λαχανικά και τα χορταρικά! 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
OK. Σημείωσα το Multi-vit, άν και υποψιάζομαι πως δεν θα το βρώ σε κάποιο pet-shop εδώ.
Ευχαριστώ.
Βασικά θα συνεχίσω για ένα μήνα με σταγόνες OSTEX και αυτά που αναφέρω ανωτέρω και μετά βλέπουμε.
Φρούτα, λαχανικά και χορταρικά, ότι "κόλπα" και άν έκανα δεν τα τρώνε.
Και καλά τα λαχανικά, αλλά τα φρούτα και τα χορταρικά δεν τα τρώω ούτε εγώ οπότε πάνε χαμένα.
 
Το multi-vit είναι οι πιο γνωστές πολυβιταμίνες, δεν μπορεί να μην το έχουν. Αν δεν το έχουν μπορείς να πάρεις κάτι παραπλήσιο όπως το Vitacombex V.
Μια λύση είναι και κάποιο e-shop. 😉

Αν δεν καταναλώνουν φρούτα, λαχανικά και χορταρικά είναι απαραίτητες οι πολυβιταμίνες!
 
Τελικά το βρήκα το Multi-Vit (για μικρούς και μεγάλους παπαγάλους)
Οι οδηγίες γράφουν 3-5 σταγόνες στο νερό τους, αλλά δεν γράφει σε πόσο νερό και για πόσο χρονικό διάστημα.
Να υποθέσω νερό έως την μέση της ποτίστρας (μεγάλη), επί καθημερινής βάσης και έως ότου τελειώσει το φιαλίδιο;
 
Τελικά το βρήκα το Multi-Vit (για μικρούς και μεγάλους παπαγάλους)
Οι οδηγίες γράφουν 3-5 σταγόνες στο νερό τους, αλλά δεν γράφει σε πόσο νερό και για πόσο χρονικό διάστημα.
Να υποθέσω νερό έως την μέση της ποτίστρας (μεγάλη), επί καθημερινής βάσης και έως ότου τελειώσει το φιαλίδιο;

Η δοσολογία είναι 2 κουταλάκια στο λίτρο, υπολόγισε πόσες σταγόνες είναι ένα κουταλάκι και βρες πόσο είναι στα 100 μλ νερού 😉 Καλύτερα λιγότερο παρά περισσότερο. (εγώ βάζω 4 σταγόνες στα 250 μλ νερού για 2 μέρες μία φορά τον μήνα). Μέχρι 2 φορές την εβδομάδα θα πρέπει να βάζεις και όχι παραπάνω. Η υπερβιταμίνωση μόνο καλά αποτέλεσματα δεν μπορεί να φέρει στο πουλί.
 
Ευχαριστώ Γρηγόρη

Τώρα όμως θα σου βάλω κάποιες δύσκολες ερωτήσεις.
Έχουμε και λέμε λοιπόν...
Άς υποθέσουμε ότι ξεκινάω την αγωγή, Κυριακή πρωί και βάζω στην ποτίστρα 100 ml νερό και 2 σταγόνες multi-Vit.
Την Δευτέρα το πρωί, αδειάζω την ποτίστρα και βάζω νερό, χωρίς τις σταγόνες.
Τρίτη και Τετάρτη, πάλι νερό σκέτο.
Την Πέμπτη νερό με σταγόνες
Παρασκευή και Σάββατο, νερό σκέτο.
Επαναλαμβάνω με τον ίδιο τρόπο, από την επόμενη Κυριακή κ. Ο. Κ. έως ότου τελειώσει το φιαλίδιο;
Και άν βάλω 4 σταγόνες Multi-Vit σε ένα γυάλινο μπουκάλι των 200 ml και από αυτό τους βάζω στην ποτίστρα 25 ml καθημερινώς, αλλάζει κάτι;
Με αυτή την δοσολογία, θα παίρνουν 4 σταγόνες για 8 ημέρες κ. Ο. Κ.
Έτσι και αλλιώς παραπάνω από 5 ml νερό (και πολλά λέω) δεν πίνουν την ημέρα.
 
Ευχαριστώ Γρηγόρη

Τώρα όμως θα σου βάλω κάποιες δύσκολες ερωτήσεις.
Έχουμε και λέμε λοιπόν...
Άς υποθέσουμε ότι ξεκινάω την αγωγή, Κυριακή πρωί και βάζω στην ποτίστρα 100 ml νερό και 2 σταγόνες multi-Vit.
Την Δευτέρα το πρωί, αδειάζω την ποτίστρα και βάζω νερό, χωρίς τις σταγόνες.
Τρίτη και Τετάρτη, πάλι νερό σκέτο.
Την Πέμπτη νερό με σταγόνες
Παρασκευή και Σάββατο, νερό σκέτο.
Επαναλαμβάνω με τον ίδιο τρόπο, από την επόμενη Κυριακή κ. Ο. Κ. έως ότου τελειώσει το φιαλίδιο;
Και άν βάλω 4 σταγόνες Multi-Vit σε ένα γυάλινο μπουκάλι των 200 ml και από αυτό τους βάζω στην ποτίστρα 25 ml καθημερινώς, αλλάζει κάτι;
Με αυτή την δοσολογία, θα παίρνουν 4 σταγόνες για 8 ημέρες κ. Ο. Κ.
Έτσι και αλλιώς παραπάνω από 5 ml νερό (και πολλά λέω) δεν πίνουν την ημέρα.

Το ''μείγμα'' θα πρέπει να είναι με φρέσκο νεράκι οπότε να το φτιάξεις όλο και να το δίνεις δεν το βρίσκω σωστό. Μπορείς να δώσεις όπως λές Κυριακή και Πέμπτη αλλά όχι σε τέτοια συχνότητα που θα τα κάνει να πέρνουν βιταμίνες κάθε εβδομάδα. Αν τα πουλιά τρώνε σωστά δεν χρειάζεται να δίνεις παραπάνω απο 1 φορά το μήνα, εκτός απο περιόδους στρες και πτερόροιας πτερόροιας. Λόγο του ότι τρώνε διάφορες τροφές, κτλ δεν χρειάζοντε παραπάνω πηγές βιταμινών απο ότι πρέπει. Για τα 25 μλ διαφωνώ γιατί το νερό μπορεί να χυθεί, να το πιούνε οπότε πάντα γεμισμένη η ποτίστρα.
 
Δεν τρώνε τίποτε άλλο παρά το μείγμα των σπόρων του εμπορίου για τα μπάτζι.
Φρέσκο νεράκι;
Πόσο φρέσκο μπορεί να είναι το εμφιαλωμένο στο πλαστικό μπουκάλι;
Νερό βρύσης δεν τους βάζω, είναι υπερχλωριομένο, ούτε και εγώ πίνω, εδώ και πολλά χρόνια.
Και συγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω, πως μπορεί να χυθεί το νερό των 25 ml της ποτίστρας;
Τόσο τους βάζω αλλάζοντάς το καθημερινώς και ο μοναδικός λόγος που τους έχω μεγάλη ποτίστρα είναι επειδή δεν θέλω να δυσκολεύονται με το ράμφος τους όταν πίνουν νερό.
Λυπάμαι άν σε κούρασα, αλλά φταίει το ότι είμαι άνθρωπος μεθοδικός και μου αρέσει να προγραμματίζω το κάθε τι στην ζωή μου.
 
Την ίδια απορία έχω και εγώ Άγγελε, διότι στο pet shop που πήρα το multi-vit ο ιδιοκτήτης του μου είπε ότι τους το βάζει όλον τον χρόνο.
Και άν πρόσεξες, αυτό το multi-vit που πήρα, είναι εξειδικευμένο (μόνο για παπαγάλους) και όχι γενικευμένο (για όλα τα πουλιά)
 
Επίσης, αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι το θέμα της πτερόρροιας.
Σίγουρα σημαίνει απώλεια πτερών.
Έχω όμως ποστάρει εδώ ότι τα μπάτζι μου δεν χάνουν πτερά, αλλά πούπουλα και με αυτή την λέξη εννοώ αυτό το χνούδι που έχουν εσωτερικά κάτω από τα φτερά τους, στο στήθος τους και σε όλο το σώμα τους.
Αυτό το χνούδι, άν το φυσήξω λίγο, αιωρείται και "κολλάει" όπου πέσει, ακόμη και στα ρούχα μου και ότι χρώμα και άν έχει το πουλί, είναι σε όλα λευκό.
Ή εγώ δεν έχω καταλάβει και έχει να κάνει και αυτό με την λεγόμενη πτερόρροια, ή δεν έχω πάρει συγκεκριμένη απάντηση, για να μπορέσω να αντιμετωπίσω το πρόβλημα αυτό.
Πάντως η απώλεια αυτού του χνουδιού, δεν επηρεάζει καθόλου το σώμα τους. Φτερά, ουρά, στήθος παραμένουν ως έχουν, καθαρά, γεμάτα και στιλπνά.
 
σε αυτο για τα πουπουλα δεν ξερω να σου απαντισω... Και εμενα βγαζουν αλλα οχι μονο ασπρα...
 
Δεν τρώνε τίποτε άλλο παρά το μείγμα των σπόρων του εμπορίου για τα μπάτζι.
Φρέσκο νεράκι;
Πόσο φρέσκο μπορεί να είναι το εμφιαλωμένο στο πλαστικό μπουκάλι;
Νερό βρύσης δεν τους βάζω, είναι υπερχλωριομένο, ούτε και εγώ πίνω, εδώ και πολλά χρόνια.
Και συγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω, πως μπορεί να χυθεί το νερό των 25 ml της ποτίστρας;
Τόσο τους βάζω αλλάζοντάς το καθημερινώς και ο μοναδικός λόγος που τους έχω μεγάλη ποτίστρα είναι επειδή δεν θέλω να δυσκολεύονται με το ράμφος τους όταν πίνουν νερό.
Λυπάμαι άν σε κούρασα, αλλά φταίει το ότι είμαι άνθρωπος μεθοδικός και μου αρέσει να προγραμματίζω το κάθε τι στην ζωή μου.


Φρέσκο νεράκι https://community.petbirds.gr/threads/Το-νερό-που-δίνουμε-στα-πουλιά-μας.1368/
Το νερό μπορεί να χυθεί τινάζοντας το πάνω τους, πίνοντας περισσότερο απο ότι πίνουν συνήθως. Η ακαταλόγιστη χρήση βιταμινών, οδηγεί σε υπερβιταμίνωση. Η υπερβιταμίνωση προκαλεί ηπατικές βλάβες, μυαλγίες, παραμόρφωση οστών. Πιστεύω να σε κάλυψα με το θέμα των βιταμινών, καλύτερα λιγότερες και πιο ισορροπημένη διατροφή, παρά υπερβιταμίνωση. Έχεις δοκιμάσει να τους δώσεις αυγοτροφή; Προσπάθησε ακόμα πιο πολύ για τα φρούτα και τα λαχανικά.
 
Να σου ζήσουν! Εγώ απλά θέλω να σε ρωτήσω αν μπαίναν καθόλου στη φωλιά τους (αν τους έχεις βέβαια) πρίν αρχίσουν την αναπαραγωγή γιατί εμενα εδώ και κάτι μήνες δεν πατάνε το πόδι τους!
 
Τελικά ελπίζοντας ότι δεν θα κάνω κακό στα μπάτζι μου, επέλεξα το παρακάτω πρόγραμμα. (για το ζεύγος)
Πρώτη εβδομάδα.
Κυριακή πρωί 2 σταγόνες multi-vit σε 100 ml νερό και αλλαγή με σκέτο νερό Τρίτη πρωί, όπως και κάθε ημέρα, έως το πρωί της επόμενης Κυριακής.
Πέμπτη πρωί, ένα μπολάκι με αυγοτροφή που το πρωί της Παρασκευής θα αφαιρείται.
Δεύτερη εβδομάδα
Κυριακή πρωί 2 σταγόνες multi-vit σε 100 ml νερό και αλλαγή με σκέτο νερό Τρίτη πρωί. Νερό σκέτο και την Τετάρτη το πρωί.
Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο πρωί, νερό με 6 σταγόνες Ostex (για την ανάπτυξη των οστών και του κελύφους των αυγών)
Τρίτη εβδομάδα
Επανάληψη της πρώτης εβδομάδας
Τέταρτη εβδομάδα
Επανάληψη της δεύτερης εβδομάδας
Κ. Ο. Κ. έως ότου τελειώσουν αυτά τα συμπληρώματα, κάτι που θα πάρει δηλαδή αρκετό καιρό.
Άν κάποιος πιστεύει ότι κάπου, σε κάτι κάνω κάτι κακό, άς μου το πεί, παρακαλώ
 
Είμαι στην φάση της δεύτερης εβδομάδας και σήμερα το θηλυκό, άρχισε να μπαίνει για λίγο μέσα στην φωλιά.
Εχθές τους έβαλα και ένα μπολάκι τριμμένο μπρόκολο, βρασμένο στον ατμό, αλλά δυστυχώς δεν το άγγιξαν, σε αντίθεση με το μικρό που "έπεσε με τα μούτρα" στο μπρόκολο.
Το μεσημέρι, θα γίνει γενική καθαριότητα των κλουβιών και πατήθρων και ψέκασμα με σπρέϊ για τα ψειράκια σε κλουβιά και πατήθρες.
 
Back
Top