Διατροφή Επιτρέπεται το μπρόκολο στη διατροφή των καναρινιών;

Εγγραφή
22 Σεπ 2017
Μηνύματα
44
Πόλη
Άλιμος
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Έχω τα καναρίνια μου έξω, στο μπαλκόνι. Εκεί θα γίνει η πρώτη μου προσπάθεια για ζευγάρωμα όταν έρθει η ώρα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω για την διατροφή τους, είναι αν επιτρέπεται το μπρόκολο; Αν ναι, πλημμένο και στραγγισμένο από νερά; Σας ευχαριστώ.
 
Το μπρόκολο https://community.petbirds.gr/media/Μπρόκολο-broccoli-brassica-oleracea.1944/ είναι ένα από τα πιο ωφέλιμα λαχανικά και τα καναρίνια το λατρεύουν. Καλό πλύσιμο και το αφήνεις να στραγγίξει τα νερά πριν το προσφέρεις.
Προσοχή στη χορήγηση του χρειάζεται μόνο κατά την αναπαραγωγική περίοδο στα θηλυκά, λόγω των οξαλικών που έχει, εμποδίζουν την απορρόφηση ασβεστίου.
Για όλα τα επιτρεπόμενα και μη μπορείς να δεις εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/ .
 
Καλησπερα Σπυρο. Το μπροκολο ειναι απο τα πιο ωφελιμα κ ''δυνατα'' λαχανικα για τα πουλια κ με μεγαλη αποδοχη απο αυτα. Τρωνε τοσο τον κορμο οσο κ το υπολοιπο. Εγω σαν τακτικη για το ξεπλυμα του κανω το εξης.
Το βαζω μεσα σε λεκανη με νερο νανε οσο το δυνατο βυθισμενο και το αφηνω για περιπου 15 λεπτα ετσι, μετα το παιρνω και το ξευγαζω για αρκετη ωρα απο κατω προς τα πανω(αναποδα δηλ στης φουντες του) αφου ειναι ο μονος τροπος να περαση το νερο αναμεσα τους. Το αφηνω να στεγνωση κ μετα το δινω. Θελη καλο ξεπλυμα γιατι λογο της δομης του δεν περναει ευκολα το νερο απο της φουντες κ αν ειναι ραντισμενο με φαρμακα δεν φευγουν ευκολα.
 
Καλησπερα Σπυρο. Το μπροκολο ειναι απο τα πιο ωφελιμα κ ''δυνατα'' λαχανικα για τα πουλια κ με μεγαλη αποδοχη απο αυτα. Τρωνε τοσο τον κορμο οσο κ το υπολοιπο. Εγω σαν τακτικη για το ξεπλυμα του κανω το εξης.
Το βαζω μεσα σε λεκανη με νερο νανε οσο το δυνατο βυθισμενο και το αφηνω για περιπου 15 λεπτα ετσι, μετα το παιρνω και το ξευγαζω για αρκετη ωρα απο κατω προς τα πανω(αναποδα δηλ στης φουντες του) αφου ειναι ο μονος τροπος να περαση το νερο αναμεσα τους. Το αφηνω να στεγνωση κ μετα το δινω. Θελη καλο ξεπλυμα γιατι λογο της δομης του δεν περναει ευκολα το νερο απο της φουντες κ αν ειναι ραντισμενο με φαρμακα δεν φευγουν ευκολα.
Μια μικρή μόνο συμπλήρωση... και λίγο ξύδι μέσα στο νερό... Βοηθάει να βγουν στην επιφάνεια όλα τα τυχών παράσιτα, κάμπιες, ζουζούνια, που πιθανότατα δεν θέλουμε να φτάσουν στο να φαγωθούν από τους λαίμαργους φίλους μας.
 
καλησπέρα Σπύρο και καλή επιτυχία στα ζευγαρώματα των μικρών σου!
και λίγο ξύδι μέσα στο νερό.
κατά προτίμηση βιολογικό μηλόξυδο
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν επηρεάζει το χρωμα στα καναρίνια χρώματος η αν ισχύει ότι τονίζει το καφέ στα καναρίνια εμφάνισης.
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν επηρεάζει το χρωμα στα καναρίνια χρώματος η αν ισχύει ότι τονίζει το καφέ στα καναρίνια εμφάνισης.
Τι ακριβώς ρωτάς;
Ποιο επηρεάζει το χρώμα στα καναρίνια;
 
Δεν νομιζω το μπροκολο να επηρεαζη το χρωμα στα πουλια χρωματος εξαλου τοσο η ποσοτητα που τρωνε οσο κ η συχνοτητα δεν νομιζω οτι ειναι ικανες να αλλοιωσουν κατι σε αυτα τα πουλια,Δεν εχω ακουση ουτε διαβαση ποτε για κατι τετοιο
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν επηρεάζει το χρωμα στα καναρίνια χρώματος η αν ισχύει ότι τονίζει το καφέ στα καναρίνια εμφάνισης.
Οι χειρισμοί που μπορούμε να κάνουμε μέσω της διατροφής για να επηρεάσουμε τις μελανίνες άντε το πολύ να φτάνουν το 1%. Δηλαδή πιο πολύ ρίχνουμε τυχαία πράγματα στο πιάτο απλά επειδή κάπου έχουμε διαβάσει οτι ο τάδε παράγοντας συμμετέχει στην λειτουργία των μελανινοκυττάρων. Πιο συγκεκριμένα,όχι απλά η λειτουργία οργανικά, αλλά η διαφοροποίηση της απόχρωσης, είναι κάτι ακόμα πιο αβέβαιο και απίθανο να συμβαίνει.
Ο ήλιος έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία και υπάρχει ο κανόνας το μαύρο τονώνεται στον ήλιο ενω το καφέ ξανοίγει.
Το μπρόκολο έχει ξανθοφύλλες και αν επηρεάσει,θα επηρεάσει το λιπόχρωμα όπως κάθε λαχανικό και σπορικό.
 
Το μπρόκολο έχει ξανθοφύλλες και αν επηρεάσει,θα επηρεάσει το λιπόχρωμα όπως κάθε λαχανικό και σπορικό.
Το έχω βιώσει στα καμαρίνια τύπου που έχω στα κίτρινα λιποχρωμικα, μετά την αλλαγή πτερωματος να εμφανίζουν ελαφρώς πορτοκαλί χρώμα κυρίως στα καπάκια!
 
Το έχω βιώσει στα καμαρίνια τύπου που έχω στα κίτρινα λιποχρωμικα, μετά την αλλαγή πτερωματος να εμφανίζουν ελαφρώς πορτοκαλί χρώμα κυρίως στα καπάκια!
Αυτό Σταμάτη είναι πολύ πιθανότερο να οφείλεται στα σπορικά, στο αυγό και την αυγοτροφή παρά σε οποιοδήποτε πράσινο. Αρκεί φυσικά να μην υπάρχει ΚΟΚΚΙΝΟΣ παράγοντας στο γενετικό υπόβαθρο του πουλιού. Στο σημείο που αναφέρεις υπάρχει πάντα, μεγαλύτερη συγκέντρωση λιποχρωμάτων.
 
Σταμάτη τα ξανθόφυλλα θεωρητικά δεν προκαλούν πρόβλημα στην κίτρινη βάση.
Αυτό βέβαια είναι αρκετά σχετικό και δεν θέλω να μπω τωρα σε λεπτομέρειες.
Ένα απο τα σημαντικά είναι και αυτό που αναφέρει ο κ. Μάκης παραπάνω. Σχηματικά να το δώσω,υπερτροφοδοσία ακόμα και λουτείνης μπορεί να προκαλέσει ανεπιθύμητο χρωματισμό και αυτό λόγω πολύ υψηλής συγκέντρωσης τελικά στο φτερό.
Απο την άλλη στον όρο "ξανθόφυλλα" μπορούμε να εντάξουμε και ανοιχτόχρωμα καροτενοειδή που δεν έχουν οξειδωθεί,όπως κάποια καροτένια, πχ β-καροτίνη. Τέτοιου τύπου ξανθόφυλλα ή και εξ ορισμού ξανθόφυλλα, μπορεί να έχουν μια εξέλιξη μέσα στον οργανισμό η οποία ξεφεύγει του απόλυτου έλεγχού μας ή της κεκτημένης θεωρίας μας. Ένα παράδειγμα μπορεί να είναι η violaxanthin που έχει το μπρόκολο.
Για να φανεί κάτι τέτοιο όμως στον φαινότυπο, με τον παραπάνω τρόπο, απαιτείται μεγάλη παροχή τέτοιων καροτενοειδών. Συνεπώς το θεωρώ απίθανο, να πήρες αυτό το αποτέλεσμα μόνο απο το μπρόκολο.Ίσως ένας γενικότερος συνδυασμός πράσινων και αυγοτροφής να καθόρισε την κατάσταση.
Καπάκια είναι τα καλυπτήρια;
 
Αυτό Σταμάτη είναι πολύ πιθανότερο να οφείλεται στα σπορικά, στο αυγό και την αυγοτροφή παρά σε οποιοδήποτε πράσινο
Από σπόρια ταιζω τη verse για καμαρίνια χρώματος και αυγοτροφη της ίδιας εταιρείας ουδέτερη, αυγό χωρίς κροκο για αυτό το λόγο υπέθεσα ότι είναι το μπρόκολο που το έδινα πλουσιοπάροχα, Φυσικά το οταν λεμε για πορτοκαλί σημείο δεν το πρόσεξα εγω αλλά κριτής και μου το έδειξε δλδ θέλω να πω πως ξεχώριζε με πολύ έμπειρο ματι
 
Φυσικά το οταν λεμε για πορτοκαλί σημείο δεν το πρόσεξα εγω αλλά κριτής και μου το έδειξε δλδ θέλω να πω πως ξεχώριζε με πολύ έμπειρο ματι
Σε τί πουλιά αναφέρεσαι;
 
Μα γι' αυτό σε ρώτησα! Τι τον πείραξε το. Πορτοκαλί στα τσαπάν;
Αυτό είπα και εγώ! Το γεγονός έγινε στην 2η Παναττική έκθεση ο Γερμανός λοιπόν που έκρινε τα πουλιά ( Προς τιμήν του γιατί θα μπορούσε να μην έλεγε τίποτα) φώναξε έναν από τους υπεύθυνους της έκθεσης του είπε ότι αυτό είναι το καλύτερο τζαπαν και ότι η πρώτη βαθμολογία που του έβαλε ήταν 94 βαθμοί αλλά όταν ανακάλυψε το σφάλμα στην απόχρωση είπε ότι δεν μπορεί να του δώσει τέτοια βαθμολογία λόγο αυτού του σφάλματος! Τέλος πάντων συμβαίνουν και αυτά!
 
Back
Top