Αναπαραγωγή Επιχείρηση ζευγάρωμα budgie

Αύριο βγάζω φωλιά... Καθαρίζω. Βάζω κούνια... Και καλό καλοκαίρι... Μόνο σπόρο και πρασινάδα. Και κάπου κάπου αυγό... Ποιος ξέρει τη εφτεξε...
 
Όταν κάνουν πτερόρροια δώσε βάση στην καλή διατροφή για να βγουν τα πουλιά δυνατά από την δοκιμασία και να ετοιμαστούν για αναπαραγωγή.
 
Όταν κάνουν πτερόρροια δώσε βάση στην καλή διατροφή για να βγουν τα πουλιά δυνατά από την δοκιμασία και να ετοιμαστούν για αναπαραγωγή.
Πτρροροια ποτέ ξεκινά; Γιατί βλέπω την θυλικια να μαδα συνέχεια. Κ πολά πούπουλα παντού. Κ από τα δύο.
 
Οι περισσότεροι παπαγάλοι περνούν δύο φορές τον χρόνο. Να βλέπεις κανένα πούπουλο που και που είναι στις παρυφές του φυσιολογικού. Αν όμως βλέπεις πολλά, μιλάμε για παθολογική πτερόρροια και πρέπει να αναζητήσεις τις αιτίες (συνήθως ελλιπούς διατροφής), η οποία μπορεί να ευθύνεται και για την αδυναμία αναπαραγωγής.
 
Να βλέπεις κανένα πούπουλο που και που είναι στις παρυφές του φυσιολογικού. Αν όμως βλέπεις πολλά, μιλάμε για παθολογική πτερόρροια και πρέπει να αναζητήσεις τις αιτίες (συνήθως ελλιπούς διατροφής), η οποία μπορεί να ευθύνεται και για την αδυναμία αναπαραγωγής.
Μαρία, όπως φαίνεται από το παραπάνω μήνυμά σου το "που και που" είναι στις παρυφές της πτερόρροιας, και τα πολλά είναι παθολογική πτερόρροια. Η φυσιολογική πτερόρροια πώς γίνεται αντιληπτή; Ας πούμε πρώτα χάνουν φτερά ουράς και κινητήρια και μετά πούπουλα;
 
το "που και που" είναι στις παρυφές της πτερόρροιας
στις παρυφές του φυσιολογικού έγραψα. Κάποια πούπουλα φεύγουν κατά την περιποίηση, δεν τίθεται θέμα γι' αυτό.
Η φυσιολογική πτερόρροια πώς γίνεται αντιληπτή
Η φυσιολογική πτερόρροια γίνεται προς το τέλος των θερινών μηνών, για τους παπαγάλους μπορεί να γίνει και μια δεύτερη, προς το τέλος του χειμώνα και όπως γράφει το άρθρο για την πτερόρροια:
"Η πτερόρροια στο ενήλικο καναρίνι αρχίζει με την πτώση των πούπουλων από τα φτερά πτήσης, συνεχίζει στις δύο πλευρές του σώματος και ολοκληρώνεται στο λαιμό και το κεφάλι. Η απώλεια και η επανάκτηση των φτερών, διαρκεί περίπου 1-2 μήνες έως ότου ολοκληρωθεί."
 
Μαρία, αυτό που ρωτώ είναι αν η πτερόρροια στους παπαγάλους ακολουθεί την ίδια πορεία με τα καναρίνια, από πλευράς του τι είδους φτερά πέφτουν στην αρχή και στην πορεία.
 
Μαρία, αυτό που ρωτώ είναι αν η πτερόρροια στους παπαγάλους ακολουθεί την ίδια πορεία με τα καναρίνια, από πλευράς του τι είδους φτερά πέφτουν στην αρχή και στην πορεία.
Ναι, για όλα τα πουλιά ισχύει η ίδια διαδικασία, δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εξαιρέσεις, πάντως για τους παπαγάλους ισχύει όπως περιγράφεται παραπάνω, δηλαδή η ίδια.
 
Καλησπέρα σε όλους κ όλες... Τελικά η επιχείρηση ζευγάρωμα απέτυχε... Ούτε ένα αυγό... Μιναμε μόνο στην προσπάθεια...

Δεν πειραζει φιλε μου! Αλλωστε η αναπαραγωγη ειναι πολυπλοκη διαδικασια! Ισως δεν εδεσαν ακομα μεταξυ τους! Τον Οκτωβριο ευχομαι να τα καταφερεις! Μεχρι τοτε θα τα βρουν και τα πουλια μεταξυ τους!

Μαρία, αυτό που ρωτώ είναι αν η πτερόρροια στους παπαγάλους ακολουθεί την ίδια πορεία με τα καναρίνια, από πλευράς του τι είδους φτερά πέφτουν στην αρχή και στην πορεία.

Απο οτι εχω παρατηρησει ναι! Πρωτα πουπουλα μετα ουρα και τελος φτερα πτησης!
 
Απο οτι εχω παρατηρησει ναι! Πρωτα πουπουλα μετα ουρα και τελος φτερα πτησης!
Η πτερόρροια στο ενήλικο καναρίνι αρχίζει με την πτώση των πούπουλων από τα φτερά πτήσης, συνεχίζει στις δύο πλευρές του σώματος και ολοκληρώνεται στο λαιμό και το κεφάλι. Η απώλεια και η επανάκτηση των φτερών, διαρκεί περίπου 1-2 μήνες έως ότου ολοκληρωθεί."
Εδώ μου δημιουργείται σύγχυση. Να ονομάσουμε τα πούπουλα πούπουλα, και τα φτερά κινητήρια και ουράς και να ξαναπούμε τη σειρά;
 
Εδώ μου δημιουργείται σύγχυση. Να ονομάσουμε τα πούπουλα πούπουλα, και τα φτερά κινητήρια και ουράς και να ξαναπούμε τη σειρά;

Πρωτα λοιπον τα πουπουλα πουπουλα, μετα το φτερο της ουρας και μετα τα φτερα πτησης!
 
Back
Top