Γενικά Επιχείρηση καταπολέμησης του εμπορίου άγριας πανίδας

παιδια την κυριακη 1 Νοεμβριου ειμουν Αθηνα. (Κυπριος ειμαι) Πηγα στον σχιστο και ειδα την εικονα οπως ακριβως η φωτο του φιλου Μαρκου. Στην Κυπρο μπορεις μετα δυσκολιας να βρεις καρδερινα πιασμενη. Εκει γινοταν Ο ΧΑΜΟΣ. ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ Πουλακια στα μικρα κλουβια τους.
 
Βλέπω τώρα ότι είναι και ψιλιασμένοι όπως οι παπατζίδες στη Αθηνάς, πραμάτεια πάνω σε χαρτόκουτα και με το που πέσει σφύριγμα εξαφανίζονται... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
 
Υπάρχει ένας κανόνας της αγοράς που δεν αλλάζει. Ότι εμπόρευμα και να βγει στην αγορά θα αποκτήσει αυτομάτως πελάτες. Όσο επικίνδυνο ή ανήθικο και να είναι, θα βρει κοινό. Είτε ναρκωτικά, είτε όπλα, είτε ανθρώπινα όργανα, είτε βίντεο με βιασμούς παιδιών…. Όλα έχουν υποψήφιους αγοραστές!

Το σύστημα συντηρεί αυτήν την παρανομία στο Σχιστό και στα petshops. Έτσι έχει την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Όποτε πιάνει μερικούς κατσαπλιάδες δεν τους κάνει τίποτα αφού λαδώνουν (και για αυτό τους πιάνουν). Λαδώνουν και την επόμενη φορά είναι στο πόστο τους. Το λάδωμα δηλαδή έχει γίνει σαν την έκδοση άδειας με την μαφιόζικη λογική. Τελικά δηλαδή τα κέρδη από τα άγρια μοιράζονται σε περισσότερους.

Όραμα, απλή οργάνωση και ένας μόνο άνθρωπος, χρειάζεται για να σταματήσει αυτό.
 
Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε κι εμείς κάτι... ως forum, σίγουρα θα είχε περισσότερους υποστηριχτές και εθελοντές, από αυτούς που δήθεν ενδιαφέρονται...
 
παιδια την κυριακη 1 Νοεμβριου ειμουν Αθηνα. (Κυπριος ειμαι) Πηγα στον σχιστο και ειδα την εικονα οπως ακριβως η φωτο του φιλου Μαρκου. Στην Κυπρο μπορεις μετα δυσκολιας να βρεις καρδερινα πιασμενη. Εκει γινοταν Ο ΧΑΜΟΣ. ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ Πουλακια στα μικρα κλουβια τους.
Προφανώς αστειεύεσαι η δεν έχεις ενημερωθεί...
Έξω φρενών για την “βάρβαρη σφαγή” ωδικών πουλιών στην Κύπρο ο Πρίγκιπας Κάρολος | Δασαρχείο
 
φιλε εμας πιανουν αμπελοπουλια για φαγωμα. Νοστημα ειναι. Φυσικα στα δυχτια τους πεφτουν διαφορα πουλια. Καπια απελευθερωνουν που ειναι ωδικα πτηνα. Και ο πριγγιπας πες του να δει το κυνηγη αλεπουδων στην χωρα του και να αφησει ησυχη την Κυπρο. Και αυτοι που πιανουν τα αμπελοπουλια δεν φανταζεσε τη κανουν για να ξεφυγουν απο αστυνομια.
 
Εύχομαι να μην μπορέσουν την επόμενη φορά να ξεφύγουν, όπως ακριβώς τα πουλιά που πιάνουν.
 
Ήθελα να προσθέσω ότι, δεν πρέπει να ξεχνάμε και εκτός από το παζάρι του Σχιστού, υπάρχει και το διαδύκτιο, ρίχνοντας μια ματιά σε αγγελίες θα καταλάβετε τι εννοώ...
 
Ήθελα να προσθέσω ότι, δεν πρέπει να ξεχνάμε και εκτός από το παζάρι του Σχιστού, υπάρχει και το διαδύκτιο, ρίχνοντας μια ματιά σε αγγελίες θα καταλάβετε τι εννοώ...
+ τα petshops
 
Ήθελα να προσθέσω ότι, δεν πρέπει να ξεχνάμε και εκτός από το παζάρι του Σχιστού, υπάρχει και διαδύκτυο, ρίχνοντας μια μάτια σε αγγελίες θα καταλάβετε τι εννοώ...
Γιώργο... και ποια είναι η θέση μας;
Ή τα βλέπουμε, τα ξαναβλέπουμε σιγομουρμουρίζουμε αλλά δεν κάνουμε απολύτως τίποτε...
Ή τα βλέπουμε και παίρνουμε θέση... Τη μόνη θέση που πρέπει.
Και για να πω τι κάνω εγώ προσωπικά σε κάθε τέτοια γελοιότητα, τους γράφω πως αυτό που κάνουν είναι λάθος, πως στην κυριολεξία εξολοθρεύουν τη φύση και πως το μόνο που στο τέλος θα μείνει για να κυνηγούν είναι οι πεταλούδες και περιμένω. Κάποιες φορές σβήνουν τη δημοσίευση (κι αυτό είναι το καλύτερο δυνατό κέρδος), κάποιες άλλες γράφουν χαζές δικαιολογίες και κάποιες κάνουν επίθεση. Σε κάθε περίπτωση απομακρύνομαι από κάθε επαφή με αυτά τα άτομα, γιατί και μόνο η παρουσία μου τους "νομιμοποιεί". Πιστεύω πως αν ο καθένας μας έκοβε τις επαφές στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης σε αυτά τα άτομα θα σταματούσε απόλυτα τον "ομφάλιο λώρο" που τους κρατάει στη ζωή... αυτό που τους ανατροφοδοτεί... Δηλαδή τις πωλήσεις. Τις πωλήσεις στους αμύητους και στους χαλαρά σκεπτόμενους φίλους μας. Σε κάθε περίπτωση στους τελευταίους οφείλουμε και μια ενημέρωση... και δεν θέλει πολλά. Αν τους πούμε, πως για κάθε πιασμένο άγριο που βλέπουμε υπάρχουν εννιά που έχουν πεθάνει ... Νομίζω πως είναι αρκετό.
 
Γιάννη, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα... Τα βλέπουμε, τα ξαναβλέπουμε... Τα λέμε, τα ξαναλέμε... Νιώθουμε δεμένοι, αλλά μακάρι να ξεδενόμασταν, γιατί τότε θα παρασέρναμε πολλά πράγματα μαζί μας...
 
Γιάννη, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα... Τα βλέπουμε, τα ξαναβλέπουμε... Τα λέμε, τα ξαναλέμε... Νιώθουμε δεμένοι, αλλά μακάρι να ξεδενόμασταν, γιατί τότε θα παρασέρναμε πολλά πράγματα μαζί μας...
Διαφωνώ απόλυτα. Οι τύποι αυτοί βρίσκουν χώρο γιατί κάποια άλλοι τους τον παραχωρούν... Λοιπόν ούτε εκατοστό από μένα.
 
Δον Κιχώτης, αλλά ένας κούκος (ανάμεσα σε κοπάδια θηρευτών), δεν φέρνει την άνοιξη.
 
εγω απο την πλευρα μου θα συμφωνησω με το παλικαρι που εγραψε για τις εκτροφες κ τις τιμες γιατι οσο βαρβαρο αποκρουστικο κ αν ειναι πολυ δυσκολα καποιος που απλα θελει μια καρδερινα εναν φλωρο κτλ θα δωσει 80-100ε για ενα πουλακι εκτροφης εκτος αν εχει την τρελα που εχουμε πιστευω ολοι στο forum.Mιλουσα με εναν μεγαλης ηλικιας κ μου ειπε τι ειμαι μ...ς να δωσω 100ε για μια καρδερινα... Τα συμπερασματα δικα σας/μας
 
Τι λες τέτοια κουβέντα είπε ο "μεγάλης ηλικίας"; Μεγάλη σοφία κέρδισε. Ότι μπορούμε να κλέψουμε σιγά μην το αγοράσουμε. Ε όχι δεν θα του κάνουμε την χάρη να μιλήσουμε και σοβαρά για τις απόψεις του.
 
εγω ειμαι μαζι σου100% κ γιαυτο τον εκραξα ασχημα γιατι δυστυχως αυτες οι νοοτροπιες πανε απο γενια σε γενια

Ειναι στο χερι μας να τις αλλαξουμε! Το καλο ειναι πως ολο και περισσοτερο ασχολουνται με την πραγματικη εκτροφη ιθαγενων!
Ελπιζω σε λιγα χρονια οι πουλοπιαστες-εμποροι να ειναι μειοψηφια!
 
εγω απο την πλευρα μου θα συμφωνησω με το παλικαρι που εγραψε για τις εκτροφες κ τις τιμες γιατι οσο βαρβαρο αποκρουστικο κ αν ειναι πολυ δυσκολα καποιος που απλα θελει μια καρδερινα εναν φλωρο κτλ θα δωσει 80-100ε για ενα πουλακι εκτροφης εκτος αν εχει την τρελα που εχουμε πιστευω ολοι στο forum.Mιλουσα με εναν μεγαλης ηλικιας κ μου ειπε τι ειμαι μ...ς να δωσω 100ε για μια καρδερινα... Τα συμπερασματα δικα σας/μας

Κι εγω δεν εχω μηχανακι και δεν εχω και λεφτα να αγορασω. Να παω κλεψω ενα;

Παιρνω αυτο που αντεχει η τσεπη μου να πληρωσω και δεν ειναι παρανομο σαφως, δεν νομιζω οτι χρειαζεται καν τετοια υποσημειωση. Ποσο μαλλον οταν οταν προκειται για ζωντανο οπου μπαινουν και παραπανω ηθικοι φραγμοι.
 
Back
Top