Αναπαραγωγή Ερωτήσεις για αιμομιξία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Το πρωτο μου ζευγαρι εκανε το προηγουμενο ετος δυο γεννες. Το ενα καναρινι απο τα παιδια τους εκανε σημερα το πρωτο της αυγο. Η μητερα εκανε 3 πουλακια πριν λιγες μερες. Θα μπορω να ζευγαρωσω τα παιδια τους μεταξυ τους στο μελλον; Τα ξαδελφια μπορουν να ζευγαρωσουν; Ή η μονη απαγορεψη ειναι στα αδελφια;


Ευχαριστω και χρονια πολλα
 
Γενικά η αιμομιξία πρέπει να αποφεύγεται.. Ειδικά όμως με τα αδέλφια και τα ξαδέλφια.. Τα περισσότερα μικρά που προέρχονται από αιμομιξίες μετά από λίγες μέρες πεθαίνουν ή γεννιούνται με γενετικά προβλήματα ή ασθενικά (πχ ένα πόδι, κύστες στα φτερά κτλ). Κάποιοι εκτροφείς κάνουν τη λεγόμενη "εσωτερική εκτροφή" και ζευγαρώνουν τον πατέρα με την κόρη ή την μητέρα με το γιο και το κάνουν με σκοπό να κρατήσουν κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό και μόνο για μια φορά, μετά βάζουν νέο αίμα.

Εγώ προσωπικά αν με ρωτάς θα σου έλεγα να πάρεις ένα καινούργιο αρσενικό ώστε να τον βάλεις με την κόρη και να σου κάνουν κι άλλα πουλάκια και να αποφύγεις την αιμομιξία.. Κανείς δε στο απαγορεύει, αλλά γιατί να βγάλεις πουλάκια με προβλήματα ή που μπορεί να μην επιζήσουν; Γιατί να μπεις σε μια τέτοια ανώφελη διαδικασία; Δικά σου τα πουλάκια, δικιά σου και η επιλογή. :)
 
Ρωταω για να μην μπω σε αυτη την διαδικασια :). Σε ευχαριστω
 
Αριαδνη για μενα η αιμομιξια πρεπει να γινεται μονο σε περιπτωσεις που θες να διατηρησεις καποιο χαρακτηριστικο.
Ξαδερφια μπορεις να ζευγαρωσεις αλλα αν δεν υπαρχει λογο καλυτερα να μην το κανεις.Βρες καποιο αλλο αρσενικο
για να ζευγαρωσεις το θηλυκο σου καλυτερα!
 
Εκανα ακομη μια ερωτηση αλλα δεν πηρα απαντηση. Θα την εξηγησω: πχ αρσενικο καναρινι με θηλυκο (παιδι της αδελφης του).

Ελπιζω να καταλαβετε
 
Εκανα ακομη μια ερωτηση αλλα δεν πηρα απαντηση. Θα την εξηγησω: πχ αρσενικο καναρινι με θηλυκο (παιδι της αδελφης του).

Ελπιζω να καταλαβετε
Ναι μπορεις να τα ζευγαρωσεις.

δες και αυτο το λινκ
 
Θείος με ανιψιά επίσης είναι αιμομιξία... Σε όλα τα παραπάνω (μπαμπάς-κόρη, ξαδέλφια, αδέλφια κτλ) υπάρχει περίπτωση να βγουν ασθενικά πουλιά με προβλήματα και η θνησιμότητα είναι υψηλή.. Εγώ δε θα τα ζευγάρωνα.. Θα έπαιρνα ένα καινούργιο αρσενικό.. Από κει και πέρα δικά σου τα πουλιά, δικιά σου και η επιλογή :)
 
Για να συμπληρωσω καπως το ποστ της Αλικης! Ολα αυτα τα ζευγαρωματα που αναφερει ειναι αιμομιξια.
Αν θελεις να κανεις εκτροφη με βαση το μοντελο "γραμμης" μπορεις να ζευγαρωσεις πατερα - κορη ή
μητερα - γιο. Ακομα και ξαδερφια μεταξυ τους μπορεις.Ποτε ομως αδερφια γιατι τα αιματα τους ειναι
100% ομοια και υπαρχει πιθανοτητα ασθενιων πουλιων, παραμορφωμενων κτλ.
Και ξαναεπισημαινω πως η αιμομιξια ειναι επιτρεπτη και καμια φορα αναγκαια αλλα μονο στην περιπτωση
που θελουμε θα κρατησουμε καποιο χαρακτηριστηκο απο το αρχικο πουλι αλλιως πρεπει να αποφευγετε.
 
Εγω εχω πολλα ζευγαρια.. Θα βαζω τα παιδια τους.. Δεν θελω να ρισκαρω να βγαλω πουλι με προβλημα απο δικο μου λαθος.. Ολα τα πουλια ειναι ομορφα και ξεχωριστα, δεν υπαρχει λογος να κανουμε αιμομιξιες για να κρατησουμε καποιο χαρακτηριστικο. Απλα ειναι καποια ζευγαρωματα που σκεφτομουν να τα εκανα του χρονου και ρωτησα για να δω αν γινεται. Αποφασισα να μην εχουν οποιαδηποτε συγγενεια για σιγουρια :).
 
Back
Top