Γενικά Ερωτήσεις σχετικά με την συμπεριφορά του ζακο μου

dimitrisss

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την συμπεριφορά του κοκο μου (ζακο) είναι 2,5 έως 3 ετών είχε ένα πολύ άσχημο μεγάλωμα από τους πρώτους ιδιοκτήτες (τον άφηναν μέρες στο υπόγειο και τον κατάβρεχαν με το τηλέφωνο μέσα στην μπανιέρα και αλλά) όπως καταλαβαίνεται ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση το πουλί εγώ τον έχω 3 μήνες και 10 μήνες πριν οι γονείς μου έχουμε έρθει αρκετά κοντά και τον αγαπώ πολύ έχει πολύ πλάκα τα πρωινά με ξυπνά με τα σφυρίγματα του και με τοις κουβέντες του και τον βγάζω έξω στο μπαλκόνι του αρέσει να βλέπει και να παρατηρεί οτιδήποτε κινείτε από πουλιά μέχρι αυτοκίνητα και ανθρώπους και τον πιάνει λογοδιάρροια εδώ και 3 εβδομάδες όταν πηγαίνω δίπλα στο κλουβί του και του μιλάω έρχεται σχεδόν και με ακουμπά με το κεφάλι του σιγά σιγά και λίγο σκυφτός όταν προσπαθώ να τον ακουμπήσω στο κεφαλάκι με το δάχτυλο μου εκείνος περιμένει με υπομονή και όταν σιγουρευτεί ότι το δάχτυλο έχει μπει μέσα στο κλουβί τότε με γρήγορες κινήσεις (κροκόδειλου) πάει να με δαγκώσει εγώ τραβαω το δάχτυλο και μετά από λίγο πάλι επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία ……;

Και αυτό δεν μπορώ να καταλάβω παίζει η προσπαθεί να με διώξει δαγκώνοντας με την περασμένη εβδομάδα πάντως που τον άφησα να με δαγκώσει δεν δάγκωσε δυνατά σαν να ήθελε να δει πως θα ήταν η αφή του δαχτύλου και το επανέλαβε άλλες τρεις φορές αλλά μετά από δυο μέρες φαινόταν ότι ήθελε να το κόψει αφού το τραβαγα και δαγκωνε το καγκελο και εκανε γκλαν δυνατά τι λέτε εσείς παίζει η μου λέει ετοιμάσου για δαγκα δυνατή!
 
Αφου εχει εξοικιωθει μαζι σου σε σημειο να ερχεται κοντα σου (εστω και μεσα απο το κλουβι) παει να πει οτι σε θεωρει δικο του ατομο και νιωθει σιγουρια μαζι σου...
Μαλλον το κανει για να παιξει. Οι παπαγαλοι γενικα ψιλοδαγκωνουν διαφορα πραγματα... Οποτε ισως ειναι και φυσιολογικο να σε ''δαγκωνει''. Αν δεν σε δαγκωνει δυνατα δεν υπαρχει προβλημα, μην ανησυχεις. Αλλα αν σε δαγκωνει δυνατα κοιτα να του αποσπας την προσοχη με διαφορες λιχουδιες ωστε να μην σε δαγκωνει...
Και καλο θα ηταν να του αφιερωσεις κι αλλο χρονο.. Ισως θελει ακομα χρονο για να δεθει κι αλλο μαζι σου ωστε να φτασει στο σημειο να σε αφηνει να τον χαιδεψεις.
 
Σε ευχαριστωΔημητρη :)με κανες και γελασα οπως το θετεις! Δεν εχω εμπειρια θα σε βοηθησουν αλλοι περισσοτερο.. Αλλα απο οτι εχω διαβασει θελει απλα να δοκιμαζει ολα τα υλικα που του προσφερονται και αν μπορει να τους επιβαλλει τις.. Αποψεις του ακομη καλυτερα:Dοποτε αποφασισε!
 
Μήπως σιγά σιγά πρέπει να τον αφήσεις να βγει από το κλουβί του; Έχω ακούσει τέτοιες συμπερηφορές όταν προσπαθούν να δώσουν ένα μάθημα στους ιδικτήτες τους επειδή είναι κλεισμένοι..
 
Νομίζω ότι θέλει να παίξει. Αρχίζει το πουλάκι και σου έχει εμπιστοσύνη. Το ότι πλησιάζει τα κάγκελα του κλουβιού του μόλις σε βλέπει... Οταν ακουμπά το κεφάλι του για να τον χαιδέψεις... Μετά οι παπαγάλοι κάνουν πολλές φορές ότι δαγκώνουν το δαχτυλό μας, το κάνει και η δικιά μου, όχι βέβαια δυνατά, παίζουν. Βάλτου στο κλουβάκι του και πολλά ξύλινα παιχνίδια να ασχολείται. Συνέχισε έτσι και θα τα πάτε μια χαρούλα. Δείχτου εμπιστοσύνη και αν φοβάσαι μην του το δείχνεις. Μιλάμε για ένα κακοποιημένο παπαγάλο, όπως περιγραφεις, και μέχρι στιγμής τα έχετε καταφέρει και οι δυο σας μια χαρά
 
Δημητρη πολλοι παπαγαλοι το κανουν αυτο που περιγραφεις. Αυτο γινεται οταν δεν εμπιστευονται αυτον που πλησιαζει το κλουβι. Το οτι μεχρι τωρα ολοι τραβατε γρηγορα μακρια το δαχτυλο σας και ειστε υποψιασμενοι καχυποπτα απεναντι του του δινει το προβαδισμα οτι εχει πετυχει αυτο που θελει και κραταει το χωρο του μακρια απο εισβολεις αφου αυτο νιωθει οταν μπαινει το χερι καποιου μεσα στο κλουβι. Απο αυτα που περιγραφεις καταλαβαμε οτι δεν εχει περασει και λιγα, ειναι λογικο λοιπον να ειναι επιφυλακτικος με τους ανθρωπους. Εξω απο το κλουβι του βγαινει; Εχεις δοκιμασει να του αφησεις την πορτα ανοιχτη να δεις τι θα συμβει; Εαν οχι θα σου προτεινα να το δοκιμασεις ασφαλιζοντας το δωματιο (κλειστες κουρτινες, απομακρυνεις ολα τα αιχμηρα αντικειμενα, κλεινεις την πορτα και μενεις ηρεμος χωρις φωνες) και κρατας την αγαπημενη του λιχουδια. Εξω απο το κλουβι παυει η κυριαρχια του. Μην επιχειρισεις να τον πιασεις η να τον χαιδεψεις την πρωτη φορα. Φτανει να βγει να παρει τη λιχουδια και με ακομη ενα κομματι να τον δελεασεις να μπει παλι μεσα. Φροντισε να κρατας την προσοχη του στη λιχουδια ωστε να μην τρομαξει και πεταξει. Εαν πεταξει δεν εγινε και τιποτα. Μην πανικοβληθεις. Να εχεις διπλα σου μια πετσετα, να τη ριξεις πανω του και να τον πιασεις να τον βαλεις μεσα στο κλουβι του. Αυτο μονο στην περιπτωση που πεταξει απλα να ξερεις πως θα τον πιασεις χωρις να τον στρεσσαρεις. Σκεπαζοντας του το κεφαλι επειδη δε βλεπει τι συμβαινει, μειωνεται το στρες. 😉
 
...Αλλα αν σε δαγκωνει δυνατα κοιτα να του αποσπας την προσοχη με διαφορες λιχουδιες ωστε να μην σε δαγκωνει...
:)Αυτο, θελει προσοχη μην του 'περασεις' λαθος μηνυμα! Καλυτερα ν'αδιαφορησεις εντελως!
 
εισαι σε παρα πολυ καλο δρομο. αυτο το πουλι με την μεταχειριση που ειχε επρεπε να μην πλησιαζει καν ανθρωπους. καταφερες και κερδιζεις την εμπιστοσυνη του. μπραβο σου
 
συμφωνω με τους προλαλησαντες.. Προσπαθησε να τον ταιζεις με το χερι σου οσο πιο
πολυ μπορεις.. Το οτι σκυβει το κεφαλι του μπορει ναναι επειδη θελει να του το ξυσεις..
κακο ειναι να του δειχνεις πως φοβασαι και τραβας το χερι σου.. Θα το εκμεταλευτει
αυτο, αστο.. Δε χαθηκε ο κοσμος για καμια δαγκωνιτσα
 
xx

παιδια σας ευχαριστω ολους! Θα προσπαθησω να τον βγαλω απο το κλουβι του με κανενα μεζεδακι που του αρεσει (σταφυλι) τρελενεται! Και θα σας πω.
 
δημητρη αφου αλλες φορες απλα στο πιανει το δαχτυλο και αλλες στο δαγωνει αρκετα ακου.
καταρχην αυτο που σου ειπε ο φοιβος στο οταν σε δαγωνει να κανεις πως δεν τρεχει τιποτα ειναι σωστο για να του δωσεις να καταλαβει οτι δεν γινεται τιποτα με το να σε δαγκωνει.
το αλλο που μπορεις να κιανεις ειναι να βαζεις το δαχτυλο μεσα να στο πιανει και οταν σε δαγωσει δυνατα τοτε σηκω και φυγε και αστον μονο του.ηρεμα χωρις φωνες και τετοια, με το που σε δαγωνει απλα σηκωνεσαι και φευγεις.
αμα το κανεις πολλες φορες θα καταλαβει οτι με το να σε δαγωνει μενει μονος του και πιστεψε με δεν το θελει αυτο.
και ασ μην ειναι πολυ εξημερωμενος την παρεα την θελει.
 
xx

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τοις απαντησεις σας!
 
Back
Top