Φροντίδα Ερωτήσεις τελευταίας στιγμής πριν πάρω το lovebird μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας και παλι αυτο ειναι το τελευτεο θεμα που ανεβαζω πριν παρω το lovebird μου μιλσα με τον εκτροφεα και 27 Ιουνιου θα εχω ενα αρσενικο orange faced οπως καταλαβενετε εχω αρχισει να ψαχνω κλουβια και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας μαζι με καποιες ερωτησεις που θα σας κανω
1) τα υποψηφεια κλουβια ειναι
a) petsupermarket.gr/7616/προϊόντα/κλουβί-παπαγάλου-475χ36χ68cm.html
b) petsupermarket.gr/7160/προϊόντα/κλουβί-για-παπαγάλο-42x30x575-cm.html
Τι πιστευετε κανουν για λοβ;

2) οταν θα το παρω μεχρι να το εκπεδευσω πως θα του καθαριζω το κλουβι, πως θα του αλλαζω την τροφη κλπ; αφου θα πρεπει να βαλω τα χερια μου μεσα στο κλουβι δεν θα τρομαζει;
 
Μεγάλη απόφαση! Πανέμορφα πουλιά αλλά για ιδιοκτήτες με ατσάλινα νεύρα. Έτυχε μια φορά να φιλοξενήσω το ζευγαράκι ενός φίλου μου για μια εβδομάδα. Άνοιγαν τις πόρτες από το κλουβί και πήγαιναν και ενοχλούσαν τα δικά μου πουλιά. Έδεσα τις πόρτες και τις έλυναν, τις άνοιγαν και έβγαιναν κανονικά και έπειτα έμπαιναν στο κλουβί με τα κοκατιλ μου και δημιουργούσαν προβλήματα. Έβαλα λουκέτα στις πόρτες και τότε άρχισαν να βγαίνουν από τις ταΐστρες. Μια εβδομάδα κόντεψα να πάθω νευρικό κλονισμό :D
Πολύ έξυπνα και δυναμικά πουλιά.
Και τα δύο κλουβιά έχουν συρταρακι για το καθάρισμα και βάζεις τροφουλα απ έξω οπότε δεν θα χρειαστεί να τα ενοχλήσεις. Το πρώτο βέβαια δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο. Εγώ ακριβώς σε ίδιο είχα τα κοκατιλ μου και τα λοβμπερντς έμπαιναν μέσα για τσαμπουκά. Την πόρτα δεν την βρήκα ποτέ ανοιχτή οπότε φαντάζομαι ότι έμπαιναν ανάμεσα από τα καγκελα 😉
 
οπότε φαντάζομαι ότι έμπαιναν ανάμεσα από τα καγκελα 😉
Αν ειναι έτσι, που προφανώς δεν θα μπορούσε να ειναι διαφορετικά, θα πρέπει να βρεθεί η μέγιστη διάσταση του διακένου, ώστε να μην έχεις αποδράσεις, αλλά και να μην κινδυνεύουν τα πουλάκια να σφηνώσουν ανάμεσα στα κάγκελα.
 
Δηλαδή το δεύτερο ειανι καλό για λοβμπερντ;
Στο δεύτερο είχα εγώ ζευγάρι μπάτζι και ήταν αρκετά άνετο και μου άρεσε πολύ και σαν κλουβί. Το μόνο πρόβλημα που είχα σχετιζόταν με τη φωλιά αλλά αυτό εσένα δεν σε ενοχλεί αφού θα είναι ένα. Τώρα εάν είναι αρκετά μεγάλο για το συγκεκριμένο είδος ας μας το πει κάποιος που έχει λοβμπερντς και γνωρίζει καλύτερα τις ανάγκες τους.
 
Τώρα εάν είναι αρκετά μεγάλο για το συγκεκριμένο είδος
Το ιδιο κλουβι θελουν και τα μπατζι και τα λοβ!
Αν θυμαμαι καλα το διακενο πρεπει να ειναι 1.3cm (νομιζω βγαινει 1.27cm)
 
Το πρώτο κλουβάκι έχει όντως πολύ μεγάλο διάκενο για ένα λοβάκι.
Το δεύτερο είναι καλό σαν κλουβί αλλά δεν ξέρω τα υλικά του αν είναι καλά!
Επίσης φαγάκι εγώ τους βάζω σε μπολάκι που πιάνεται στο κάγκελο, εντός κλουβιού.
Καλύτερα να ασφαλίσεις γύρω γύρω τις ταίστρες για να μην βγεί απο εκεί.
 
ευχαριστω για τις απαντησεις τωρα εχω αλλη ερωτηση

1)καθημεηνα ποια θα πρεπει να ειναι η διατροφη ενος lovebird και ποσοτικα αλλα και τι να τρωει
 
https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=85

ολη αυτη η ενοτητα περιεχει θεματα που αφορουν τη διατροφη. Επισης να διαβασεις τις επιτρεπομενες και μη τροφες! Οσον αφορα φρουτα και λαχανικα μπορεις να βαζεις 1-2 φορες τη βδομαδα λαχανικα και αλλη 1-2 φορες τη βδομαδα φρουτα!
 
Εγώ έχω το δεύτερο κλουβί για ένα μπάτζι. Είναι πολύ καλό, ειδικά για ένα πουλάκι, αλλά εφόσον δεν έχουν μεγάλη διαφορά τιμής (εγώ το δεύτερο να φανταστείς το πήρα στη τιμή του πρώτου), το διάκενο των συρμάτων στο πρώτο είναι κάλο για λοβάκι όπως λένε και τα παιδιά και είναι και μεγαλύτερο σε διαστάσεις, καλύτερη αγορά θα ήταν το πρώτο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
το διάκενο των συρμάτων στο πρώτο είναι κάλο για λοβάκι όπως λένε και τα παιδιά και είναι και μεγαλύτερο σε διαστάσεις, καλύτερη αγορά θα ήταν το πρώτο.

Δεν είπαμε κάτι τέτοιο εμείς.
Το διάκενο φαίνεται αρκετά μεγάλο για λοβάκι και μπορεί να έχει θέμα.
Νομίζω το δεύτερο θα είναι καλύτερη αγορά και ένα πάρκο για όταν θα είναι εκτός κλουβιού :)
 
Δεν είπαμε κάτι τέτοιο εμείς.
Το διάκενο φαίνεται αρκετά μεγάλο για λοβάκι και μπορεί να έχει θέμα.
Νομίζω το δεύτερο θα είναι καλύτερη αγορά και ένα πάρκο για όταν θα είναι εκτός κλουβιού :)
Ωχ! Συγγνώμη, συγγνώμη! Για κάποιο λόγο μπερδεύτηκα και διάβασα λάθος. Αγνοήστε το, το δεύτερο είναι ότι πρέπει.😛
 
Γεια σας και παλι χθες καθος διαβαζα ενα θεμα για τα κλουια ειδα μια ιδεα για μικρα πουλια ζευγαροστρα που αφερεις το καγκελο που τα χωριζει και γινετε ενοιο κλουβι τι πιστευετε ειναι καλυτερο η ζευγαροστρα η το δευτερο κλουβι
ευχαριστω
 
Γεια σας και παλι χθες καθος διαβαζα ενα θεμα για τα κλουια ειδα μια ιδεα για μικρα πουλια ζευγαροστρα που αφερεις το καγκελο που τα χωριζει και γινετε ενοιο κλουβι τι πιστευετε ειναι καλυτερο η ζευγαροστρα η το δευτερο κλουβι
ευχαριστω
Νομίζω ότι το άλλο είναι καλύτερο. Οι παπαγάλοι θέλουν ψηλά κλουβιά για να σκαρφαλώνουν. Οι ζευγαρωστρες είναι για τα καναρίνια που απλά πετάνε και για τον λόγο αυτό χρειάζονται μήκος και όχι ύψος.
 
Άσε που η ζευγαρωστρα έχει 4 πόρτες και 4 θήκες για ταΐστρες. Πως θα τα μανταλωσεις όλα αυτά για να μην δραπετεύει; :D

:D

τωρα βρηκα και ενα αλλο τετραγονο με dιατσεις 49x44x44 καλο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top