Φροντίδα Ερωτήσεις τελευταίας στιγμής πριν πάρω το lovebird μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το συγκεκριμένο εγώ δεν το έχω και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν είναι καλό ποιοτικά, όπως σου το εγγυώμαι πχ για το δεύτερο. Παρ όλα αυτά φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και σίγουρα όσο πιο ευρύχωρο είναι το κλουβι τόσο το καλύτερο για το μικρούλι σου.
 
ειπατε το "συγκεκριμενο δεν το ξερω " το δευτερο το εχετε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ειπατε το "συγκεκριμενο δεν το ξερω " το δευτερο το εχετε;
Ναι, όπως έγραψα και πιο πάνω έχω μέσα ένα ζευγαράκι μπάτζι. Το έχω 8 χρόνια και είναι σαν καινούργιο. Για το τελευταίο που έστειλες βεβαιώσου ότι το διακενο δεν είναι μεγάλο όπως το πρώτο. Από τη φωτογραφία δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Έχω και το πρώτο και το δεύτερο. Είναι και τα δύο πολύ καλά κλουβιά. Για το πρώτο, όπως σου έγραψα και πιο πριν, το διακενο είναι μεγάλο για λοβμπερντς. Το δεύτερο είναι ό,τι πρέπει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έχω και το πρώτο και το δεύτερο. Είναι και τα δύο πολύ καλά κλουβιά. Για το πρώτο, όπως σου έγραψα και πιο πριν, το διακενο είναι μεγάλο για λοβμπερντς. Το δεύτερο είναι ό,τι πρέπει.


ααα ευχαριστω παρα πολυ αρα θα προτημησω το δευτερο

ριξτε μια ματια και σε αυτο #faq-row-open
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δηστυχος όχι θα πάρω τηλέφωνο όμως να ρωτήσω αν ακανει ακο άμα κάνει θα καταλήξω σ εαυτό
Για μπάτζι να ρωτήσεις αν κάνει γιατί αν τους πεις για λοβμπερντς μπορεί να σου πούνε ότι κάνει και κάποιο με μεγάλο διακενο.
 
Άσε που η ζευγαρωστρα έχει 4 πόρτες και 4 θήκες για ταΐστρες. Πως θα τα μανταλωσεις όλα αυτά για να μην δραπετεύει; :D
Σε ζευγαρώστρα έχω τώρα την Tamu. Δεμένο με δερματινο σκοινάκι το κάθε άνοιγμα (αχ βαχ) και το διαολακι παιζει με το να τα λύνει :D
Ευτυχώς δεν έχει τη "δύναμη" να σπρώξει την πόρτα με το ελατήριο (ακόμα)
 
Σε ζευγαρώστρα έχω τώρα την Tamu. Δεμένο με δερματινο σκοινάκι το κάθε άνοιγμα (αχ βαχ) και το διαολακι παιζει με το να τα λύνει :D
Ευτυχώς δεν έχει τη "δύναμη" να σπρώξει την πόρτα με το ελατήριο (ακόμα)
Θα τα καταφέρει όμως σύντομα :D
Τα κοκατιλακια είναι αγγελούδια μπροστά σε αυτά τα μικρά τερατινια😛
 
Σε ζευγαρώστρα έχω τώρα την Tamu. Δεμένο με δερματινο σκοινάκι το κάθε άνοιγμα (αχ βαχ) και το διαολακι παιζει με το να τα λύνει :D
Ευτυχώς δεν έχει τη "δύναμη" να σπρώξει την πόρτα με το ελατήριο (ακόμα)


η ζευγαροστρα δεν ειναι πολυ κοντη για παπαγαλακια;
 
H ζευγαρωστρα που χρησμοποιω εγω η 75αρα για κοκατιλ ειναι σουπερ! Φαντασου για τα λοβακι πως θα ειναι! Παρολα αυτα και το κλουβι που σου λεει η Ζωη και το χρησιμοποιει κιολας η κοπελα το βλεπω καλο κι εγω!
 
H ζευγαρωστρα που χρησμοποιω εγω η 75αρα για κοκατιλ ειναι σουπερ! Φαντασου για τα λοβακι πως θα ειναι! Παρολα αυτα και το κλουβι που σου λεει η Ζωη και το χρησιμοποιει κιολας η κοπελα το βλεπω καλο κι εγω!
τι ενοεις 75αρα;
 
Νομίζω μέχρι στιγμής το 2ο είναι το καλύτερο.
Αυτό που μας έβαλες τώρα δεν φαίνεται καλή ποιότητα και φοβάμαι μην φεύγει ο πάτος απο το κύριο κλουβί.
 
Το θέμα παπαγάλοι και κλουβιά είναι πονεμένη ιστορία για την ελληνική αγορά. Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα. Σε πολλά site και forum θα διαβάσεις ότι οι παπαγάλοι χρειάζονται κλουβιά με κάγκελα σε οριζόντια διάταξη και με αρκετό ύψος γιατί τους αρέσει το σκαρφάλωμα. Επίσης όμως δεν παύει να είναι πουλιά και να τους αρέσει και το πέταγμα οπότε χρειάζονται και ένα ικανοποιητικό μήκος. Δυστυχώς δε βρίσκονται εύκολα αυτά τα κλουβιά και όσα υπάρχουν στην ελληνική αγορά είναι σε τιμές 80-100+ ευρώ. Για να μην παιδεύεσαι και μπερδεύεσαι συνάμα, ψάχνοντας, θα συμφωνήσω με τον Ζαχαρία @zack27 και θα σου πρότεινα να αγοράσεις για αρχή είτε την 76άρα, για την ακρίβεια, ζευγαρώστρα που προτείνει και ο Ζαχαρίας ή την αντίστοιχη 60άρα ανάλογα τον χώρο σου. Συγκριτικά τα υπέρ τους σε σχέση με τα κατά τους, όσον αφορά την διαμονή παπαγάλων μικρού μεγέθους, είναι περισσότερα με εξαιρετική σχέση ποιότητας-τιμής. Τις χρησιμοποιώ στα πάροτλετ μου (που έχουν περίπου το ίδιο μέγεθος με τα lovebirds) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τα κλουβιά ουσιαστικά είναι τα ίδια, αλλάζουν μόνο οι διαστάσεις και το 76άρι έχει και πλαϊνές πόρτες.Βάβαια υπάρχει και μοντέλο χωρίς τις πλαϊνές.
1314.webp
Αργότερα έχοντας δική σου κρίση και γνώμη το αναβαθμίζεις αν χρειάζεται.

Υ. Γ. Φίλε Διονύση @ErnestoTheParrotlet δέσε τα πορτάκια με tire up (όχι πολύ ψιλό) για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, όσο μπορείς δηλαδή, αν κι εγώ προσωπικά εδώ και 6 χρόνια που τα χρησιμοποιώ δεν έχω βρει κανένα κομμένο.
 
Back
Top