Ασθένειες Ερωτησεις για την φροντιδα-αναρρωση του Τζοι και της Πιτς

Αλκηστις

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
499
Πόλη
Αθήνα
Παρακαλω τα αγαπητά μέλη να με βοηθήσουν με τις εξής ερωτήσεις!
-το σκορδονερο που φτιάχνω πόσες μέρες κρατάει στο μπουκάλι του λίτρου;
-αυτή η λαδίλα πάνω στο φτερωμα ελπιζω να μη το καταστρέψει.. Είναι προσωρινή;
-ξέπλυνα τα πόδια με ζεστό νερο κάτω από το ραμφος και έδωσα έμφαση ώστε κάποια σκληρά κομμάτια μάλλον σάρκας να πέσουν χωρίς να τα τραβήξω φυσικά. Μπορω να βαλω και σε κάποιο άλλο σημείο του σώματος επιθολ;
-η Πιτς έχει αραίωση στο πτερωμα.. Μπορώ να τη βοηθήσω να το ξεπεράσει με κάποια τροφή έξτρα η κάποιο σκεύασμα η θελει χρόνο;
-κάθε ποτε να τα ψεκάζω για τα παράσιτα; Το σκεύασμα λέει συντηρητικά κάθε 15 και μόνο από απόσταση στη ράχη. Εκτος και αν έχει αναπνευστικό πρόβλημα (που δεν έχει) οποτε εκει αποφεύγεται παντελώς.
-κάποιες περιοχές δεν μπορώ με λεπτομέρεια να τις κάνω πχ γύρω από το μάτι... Εφόσον πάει σχεδόν παντού θα δράσει η επιθολ κανονικά;
-ο τζου μασάει την μπατονετα (βεβαια τον ξεγελαω οσο μπορώ βεβαια με μια άλλη καθαρή για να κερδίσω χρόνο) υπάρχει περίπτωση να μου πάθει κάτι αν μπει στο στόμα του; (απο την άλλη με το στόμα καθαρίζονται οποτε σίγουρα τρωει από αυτή που βάζω στα πόδια).

@maria p @Νίκος Υ @alicedros @Deukalion @Φοίβος @Stavros @Vasia24 @ilie mp
 
-το σκορδονερο που φτιάχνω πόσες μέρες κρατάει στο μπουκάλι του λίτρου;
1-2 στο ψυγείο.
-αυτή η λαδίλα πάνω στο φτερωμα ελπιζω να μη το καταστρέψει.. Είναι προσωρινή;
Προσωρινή είναι αλλά το λαδωμένο πτέρωμα κάνει το πουλί να κρυώνει. Ελάχιστες ποσότητες, όπως σου περιέγραψα.
μπορω να βαλω και σε κάποιο άλλο σημείο του σώματος επιθολ;
Σε ποιο; Γιατί;
-κάθε ποτε να τα ψεκάζω για τα παράσιτα
Σπάνια. Μέσω των αρωματικών βοτάνων είναι αχρείαστα. Τώρα στην αρχή απλά παρακολουθείς αν ξύνονται μια που προέρχονται από μαγαζί.
-κάποιες περιοχές δεν μπορώ με λεπτομέρεια να τις κάνω πχ γύρω από το μάτι... Εφόσον πάει σχεδόν παντού θα δράσει η επιθολ κανονικά;
Αν μείνουν μόνο αυτές στο τέλος, θα δούμε. Τότε θα είναι πιο εύκολο να εστιάσεις στην λεπτομέρεια.
(βεβαια τον ξεγελαω οσο μπορώ βεβαια με μια άλλη καθαρή για να κερδίσω χρόνο)
Ναι αυτό να κάνεις. Δίνε του να παίζει όσο τον περιποιείσαι.
υπάρχει περίπτωση να μου πάθει κάτι αν μπει στο στόμα του;
Πρόσεχε τις ποσότητες. Γενικά όχι.
-η Πιτς έχει αραίωση στο πτερωμα.. Μπορώ να τη βοηθήσω να το ξεπεράσει με κάποια τροφή έξτρα η κάποιο σκεύασμα η θελει χρόνο;
Θα το ξεπεράσει σταδιακά με την γενικότερη καλή διατροφή.
 
1-2 στο ψυγείο.

Προσωρινή είναι αλλά το λαδωμένο πτέρωμα κάνει το πουλί να κρυώνει. Ελάχιστες ποσότητες, όπως σου περιέγραψα.

Σε ποιο; Γιατί;

Σπάνια. Μέσω των αρωματικών βοτάνων είναι αχρείαστα. Τώρα στην αρχή απλά παρακολουθείς αν ξύνονται μια που προέρχονται από μαγαζί.

Αν μείνουν μόνο αυτές στο τέλος, θα δούμε. Τότε θα είναι πιο εύκολο να εστιάσεις στην λεπτομέρεια.

Ναι αυτό να κάνεις. Δίνε του να παίζει όσο τον περιποιείσαι.

Πρόσεχε τις ποσότητες. Γενικά όχι.

Θα το ξεπεράσει σταδιακά με την γενικότερη καλή διατροφή.
Μαράκι μου είναι πολύ επιθετικός και ενώ μασάει άλλη μπατονετα την αφήνει κ δαγκώνει αυτή που έχει κρέμα.. Την ποσότητα προσπαθω να βάζω λίγη.. Αν είναι να κρυώνουν μην αγχώνεσαι τα έχω στη ζέστη (μικρό το κακό).. Μήπως εφαρμόζεται η αλοιφή και κάτω από τη φτερούγα σκεφτηκα.η μικρή έχει αραίωση κ εκει. Οχι εξογκώματα.. Μόνο αραίωση.σκορδονερο έβαλα τώρα από αυτό που έφτιαξα.. Είχε δυναμώσει αρκετά η μυρωδιά. Αυριο θα φτιάξω άλλο..σκόρδα δόξα τω θεό μπόλικα.. Τα ψέκασα τη πρώτη μέρα για τον φόβο των Ιουδαίων. Αποστειρωση ένα πράγμα.
Επισης να ρωτήσω.. Την τροφή να την αλλάζω κάθε μέρα; Τα σπόρια εννοώ.. Αφού βάζουν το μουτσούνι τους στη ταιστρα μην ανακυκλώνεται η κατάσταση.
 
Επισης να ρωτήσω.. Την τροφή να την αλλάζω κάθε μέρα; Τα σπόρια εννοώ.. Αφού βάζουν το μουτσούνι τους στη ταιστρα μην ανακυκλώνεται η κατάσταση.
Ναι, ναι, εννοείται καθημερινή αλλαγή. Λίγη τροφή για να μην την πετάς αδίκως.
 
Ωραία... Με την ποσότητα ενώ προσέχω δυστυχώς δεν κάθονται (μιλάμε για ζόρι) και επειδή δε θέλω να τα τραυματισω δυστυχώς πάει και στο φτερωμα. Απο αύριο ακόμα πιο λίγη. Ας είναι αυτό το μονο κακό.
 
Γνώμη μου πάντως μετά από όλη αυτή την περιπέτεια είναι να τα κρατήσεις πάντως... Τους αξίζεις και σου αξίζουν 🙂
Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να εναρμονιστούν με τη Σου κ τον Σποτ. Ακομα την Σου τη δουλεύω, αυτα πρέπει να τα ξεκινήσω από το μείον όχι από το μηδέν.. Βεβαια δεν το αποκλειω.. Αλλά χρειάζεται σίγουρα να ξέρω πως θα πάω σε πιο μεγάλο σπίτι. Παντως αν δοθούν θα πρέπει να έχω όλες τις εγγυήσεις πως δε θα γίνουν αναπαραγωγικες μηχανές και θα πάρουν τουλαχιστον όση αγάπη τους δίνω εγώ τώρα. Τουλαχιστον στα μαθηματικά σημαίνει πως εγώ αποτελώ το ελάχιστο και θα περιμενω το περισσότερο από τους επομενους. Τα κριτήρια θα είναι αυστηρά δυστυχώς.
 
@maria p καλημερα! Το σκορδονερο ποσό καιρό πρέπει να το δίνω! Η μυρωδιά στο κλουβί είναι λίγο ιδιαίτερη...
3-4 μέρες όχι παραπάνω. Μετά ένα-1,5 μήνα πάλι.
Δώσε ρίγανη και θυμάρι.
 
μπορω να βαλω στη τροφή μέσα αποξηραμένη;
Ναι, ξηρά, καλύτερα βάλε ένα ξεχωριστό κουπάκι για να παρακολουθείς αν τα τρώνε και να μην τα πετάς με την τροφή.
Έχεις καυτερή πάπρικα σε σκόνη; κανέλα κεϋλάνης όμως όχι από σούπερ μάρκετ; βασιλικό; δυόσμο; Βάλε απ' όλα αυτά.
 
Ναι, ξηρά, καλύτερα βάλε ένα ξεχωριστό κουπάκι για να παρακολουθείς αν τα τρώνε και να μην τα πετάς με την τροφή.
Έχεις καυτερή πάπρικα σε σκόνη; κανέλα κεϋλάνης όμως όχι από σούπερ μάρκετ; βασιλικό; δυόσμο; Βάλε απ' όλα αυτά.
Έχω καυτερή πάπρικα, κανέλλα όχι γιατί έχουμε θέμα με την κανέλα,έχω ρίγανη και δυόσμο.η καυτερή πάπρικα πως και σε τι ποσότητες θα χορηγηθεί;! Ειναι καυτερή αρκετά..
 
.η καυτερή πάπρικα πως και σε τι ποσότητες θα χορηγηθεί;! Ειναι καυτερή αρκετά..
Δεν πειράζει, 1/2-1κ. Γ θα βάλεις στο μπωλάκι απ' όλα. Εντάξει τα βότανα ίσως πέσουν λίγο περισσότερα.
Είναι αντιμικροβιακή.
 
Έχω καυτερή πάπρικα, κανέλλα όχι γιατί έχουμε θέμα με την κανέλα,έχω ρίγανη και δυόσμο.η καυτερή πάπρικα πως και σε τι ποσότητες θα χορηγηθεί;! Ειναι καυτερή αρκετά..

Δεν τα επιρρεαζει το καυτερό μην ανησυχείς Αλκηστις!
 
Back
Top