Ασθένειες Ερωτησεις για την φροντιδα-αναρρωση του Τζοι και της Πιτς

Ωραία! Θα το φτιάξω τώρα αμέσως.. Θα το βαλω εκει που βάζω το αυγο. Θα βαλω κ ελάχιστα σπόρια για να γίνει καλη μίξη και να τα τραβήξει σε πρώτη φάση.
 
Ακόμα ειναι αρχή, αλλα η πρόοδος μεγάλη! Μην ξεχνάς οτι ήδη εχουν αρχίσει να ανακουφίζονται και τα ιδια! Σε καμμιά βδομάδα θα ειναι αλλα πουλιά!
@Νίκος Υ είναι επείγον ! Της Πιτς το ένα ρουθούνι είδα είναι κλειστό. Δεν το παρατήρησα τη πρώτη μέρα. Να τη πιάσω να την καθαρίσω με πανάκι κ χλιαρό νερο;
 
Με μια ελαφρά υγρή μπατονέτα. Αν έχεις φυσιολογικό ορό, ψέκασε το ρουθούνι με το πουλί σκυ΄μμένο προς τα κάτω για να μην πιει τα σωματίδια της μύτης.
Μαρια φοβαμαι προς το παρον τη μπατονετα μη τυχον και τα σπρωξω πιο μεσα. Θα δοκιμασω τωρα αμεσως φυσιολογικο ορο και πανακι.
 
Θα χρειαστούν πολλές επαναλήψεις και όταν τα δεις κάπως να μαλακώνουν, θα τα βοηθήσεις με μία οδοντογλυφίδα, πολύ προσεκτικά βέβαια να μην σου κουνιέται το πουλί και τραυματιστεί.
 
Οπως τα λεει η Μαρια Αλκηστις! Πάντως δεν φαίνεται να την ενοχλεί, απο την στιγμή που τρώει, και εχει διάθεση ακόμα και για κούνια! Οταν θα αρχίσουν να φεύγουν τα ακάρεα, θα δεις οτι ανοίξουν κανονικά!
 
@maria p καλημερα! Το σκορδονερο ποσό καιρό πρέπει να το δίνω! Η μυρωδιά στο κλουβί είναι λίγο ιδιαίτερη...

Όσο γι αυτό, φαντάσου οτι είσαι σε πατσατζίδικο και μυρίζεις το σκορδοστουμπι βρε Αλκηστις! 😛 (Καρα οφ!)
 
IMG_3717.webp
@Νίκος Υ @maria p θα ήθελα την εκτίμηση της κατάστασης και σε αυτό το σημείο. Πριν λίγο κάναμε καθαριότητα. Έτριψα τα πόδια με χλιαρό νερο.φυγαν κάποια κομμάτια και ήδη είναι πιο μαλακα. Το ίδιο και κάτω από το Ράμφος του Τζόι..ωστόσο η κατάσταση από κάτω είναι αυτή.
 
Δεν είναι κατάλληλη τέτοια ώρα για μπάνια και βρεξίματα. Πως θα κοιμηθούν βρεγμένα τα πουλιά; Επίσης πρέπει να κοιμούνται με την ώρα τους για να ανακάμψουν συνολικά. Πέρα από την περιποίηση έχει σημασία και η ξεκούραση, η απαλλαγή από την ένταση του έντονου φωτισμού του καταστήματος κτλ.
Το πρωί αυτά κοριτσάκι μου και την αλοιφή το σούρουπο, δηλαδή γύρω στις 6. Μετά τίποτα.
Τι έχει ακάρεα στην αμάρα; Καλύτερα εκεί με λίγη βαζελίνη θα έλεγα, ελάχιστη ποσότητα. Μπορεί να είναι και κολημμένες κουτσουλιές;
Ας περιμένουμε καμιά εβδομάδα και ίσως χρειαστεί και η συνδρομή του pulmosan. Θα δούμε όμως, θα το ξανά συζητήσουμε όλοι μαζί.
Προς το παρόν αυτά που κάνεις.
 
Δεν είναι κατάλληλη τέτοια ώρα για μπάνια και βρεξίματα. Πως θα κοιμηθούν βρεγμένα τα πουλιά; Επίσης πρέπει να κοιμούνται με την ώρα τους για να ανακάμψουν συνολικά. Πέρα από την περιποίηση έχει σημασία και η ξεκούραση, η απαλλαγή από την ένταση του έντονου φωτισμού του καταστήματος κτλ.
Το πρωί αυτά κοριτσάκι μου και την αλοιφή το σούρουπο, δηλαδή γύρω στις 6. Μετά τίποτα.
Τι έχει ακάρεα στην αμάρα; Καλύτερα εκεί με λίγη βαζελίνη θα έλεγα, ελάχιστη ποσότητα. Μπορεί να είναι και κολημμένες κουτσουλιές;
Ας περιμένουμε καμιά εβδομάδα και ίσως χρειαστεί και η συνδρομή του pulmosan. Θα δούμε όμως, θα το ξανά συζητήσουμε όλοι μαζί.
Προς το παρόν αυτά που κάνεις.
Το ξέρω Μαράκι ότι ήθελε νωρίτερα αλλά δε γινόταν σήμερα. Ειχαμε μάθημα στο σπίτι και ήταν εδώ ο δάσκαλος. Δεν Έβρεξα πτερωμα σήμερα γιατί ήταν πιο συνεργάσιμα. Κρεμα μόνο έβαλα και όλη η δουλειά περιορίστηκε στις προβληματικές περιοχές. Δεν είναι κουτσουλιές.. Είναι περιμετρικά του σφυκτηρα μάλλον, εκτος και αν είναι αυτό το ψευδοπεος. Οχι επιθολ εκει Ε; Μπορώ βεβαια να πάρω κ βαζελίνη. Δεν μου κάνουν διάρροιες καθόλου παντως αυτό το επιμένω από την πρώτη μέρα.
 
μπορώ βεβαια να πάρω κ βαζελίνη
Θα έλεγα καλύτερα βαζελίνη και μπανάκια.
Σου λέω για την ξεκούραση γιατί μη νομίζεις και αυτά που τους κάνεις είναι για το καλό τους αλλά τα στρεσσάρουν επίσης όμως.
Εντάξει, ό,τι μπορούμε κάνουμε :)
 
Θα έλεγα καλύτερα βαζελίνη και μπανάκια.
Σου λέω για την ξεκούραση γιατί μη νομίζεις και αυτά που τους κάνεις είναι για το καλό τους αλλά τα στρεσσάρουν επίσης όμως.
Εντάξει, ό,τι μπορούμε κάνουμε :)
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη..στο θέμα στρεσαρισματος ειδικά. Τα θυμάμαι και με τη Σου οσο δεν είχε προγραμμα. Παντως τα έχω στη ζέστη τουλαχιστον.
 
Όταν πας σούπερ μάρκετ, δες μήπως βρεις καλαμποκάλευρο. Μ' αυτό μπορείς να κάνεις ξηρό καθαρισμό του πτερώματος άφοβα. Τραβάει την λαδίλα σε μεγάλο ποσοστό.
Ως δυσανεκτικη στη γλουτένη.. Έχω και καλαμποκάλευρο στο σπίτι! Πως το χρησιμοποιώ Μαράκι;
 
πως το χρησιμοποιώ Μαράκι;
Σαν ταλκ θα το χρησιμοποιήσεις. Θα ρίξεις στο πτέρωμα, θα το τρίψεις και μετά θα το αφαιρέσεις με ένα βουρτσάκι ή πανάκι. Πρόσεχε τα ρουθούνια μην τα πιάσει φτέρνισμα.
 
Τους έβαλα και σουπιοκοκκαλο. Γιατί την είδα να ξύνεται στο κάγκελο.. Τώρα ξύνεται στο σουπιοκοκκαλο. Τουλαχιστον από το κάγκελο σκάλες ανωτερο.

Σαν ταλκ θα το χρησιμοποιήσεις. Θα ρίξεις στο πτέρωμα, θα το τρίψεις και μετά θα το αφαιρέσεις με ένα βουρτσάκι ή πανάκι. Πρόσεχε τα ρουθούνια μην τα πιάσει φτέρνισμα.
Ωραία! Θα το κάνω σε λίγο γιατί τώρα τρώνε.
 
Το έκανα.. Εντάξει δεν είδα και τρελή διαφορά αλλά σίγουρα άνοιξε κ άλλο το πτερωμα τους. Ο Τζόι με καρδιοχτύπησε γιατί όπως τον τούμπαρα να τον πασπαλισω καγκελωσε... λεω "χριστε μου αυτό ήταν... Μου έμεινε..", αλλά τελικά ήταν κόλπο γκροσο μάλλον για να με αποφύγει..
 
Παρατηρώ πως ο Τζόι μαζεύει το δεξί του ποδαράκι κοντά στην κοιλιά του..σημαίνει κάτι αυτό;
 
Back
Top