Αναπαραγωγή Ερωτηση για αρσενικο καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arathorn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arathorn

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2007
Μηνύματα
34
Πόλη
Αγρίνιο
Πριν απο εναμιση μηνα μου εκαναν δωρο ενα αρσενικο ασπρο καναρινι. Απο οτι ειδα στο site του Poc.gr ειναι ρατσα Νοριτς. Το περιεργο ειναι οτι οσο το εχω το εχω δει να κελαιδαει μονο 3-4 φορες και για λιγο. Δεν νομιζω οτι ειναι αρρωστο γιατι το βλεπω αρκετα δραστηριο μεσα στο κλουβι και η γενικοτερη εικονα του παραπεμπει σε υγειες πουλι. Οσον αφορα την ηλικια του (γιατι μου περασε και αυτο απο το μυαλο)δεν την ξερω γιατι εχει δακτυλιδι ανοιχτου τυπου. Τελικα αποφασισα να του δωσω ενα κινητρο παραπανω και το εβαλα με μια καναρα που ειχα. Τα πανε αρκετα καλα μαζι και ειδα να την βατευει και μια φορα αλλα το περιεργο ειναι οτι μπαινει μεσα στην φωλια σαν το θυλικο. Δεν φτιαχνει φωλια απλα καθεται μεσα για λιγο, κανει 1-2 στροφες και βγαινει. Ειναι φυσιολογικο αυτο;(το γεγονος οτι δεν κελαιδαει και οτι καθεται μεσα στην φωλια)
 
Καλησπερα

μια χαρα ειναι φιλε
ο αρσενικος μου τωρα περναει πολυ ωρα στην φωλια καθαριζοντας την
προφανως για τριτο γυρο, την εχει κανει καινουργια απο τις κουτσουλιες των μικρων

αλλα και γενικα ειχε περιεργεια στην φωλια και εμπαινε κι αυτος μεσα
να δει τι γινεται

Αφου ειδες με σιγουρια ζευγαρωμα τοτε αποκλειουμε να ειναι θυληκο

το κελαιδισμα ερχεται μονο του
και συνηθως αμα εχει βρει ταιρι και ειναι στην ιδια κλουβα μπορει και να μην κελαηδαει συχνα

ΜΦΧ
Πανος
 
Agapite file
An to kanarini sou ine norwich tha prepi na gnorizis oti afta ta kanarinia exoun tis dikes tous idiotropies , den ine ke apo ta pio efkola , episis den ine kinitika toso poli ine pou leme >bariaa>.
I simperifora tou opos tin periegrapses ine fisiologiki
 
το θεμα της κινητικοτητας μου το ανεφερε και ενας φιλος αλλα αυτο που με ξενιζει ειναι το γεγονος οτι δεν κελαιδαει. και επειδη δεν εχει δακτυλιδι υποψιαστηκα οτι ειναι μεγαλο σε ηλικια.
 
Opoa sou ipa ke sto proigoumeno minima ta norwich ine idiorithma , opos ta arsenika poles fores ke xoris ousiastiko logo den kelaidan , ta thilika pironoun poli diskola me ta alla kanarinia mou exi tixi thilikia pou gia 2 xronia den pirone me tipota ke tin alli xronia den stamatouse na kani avga , INE IDIOTROPA ke eki ine i MAGIA TOUS gia mena I DISKOLIA TOUS
 
Back
Top