Αναπαραγωγή Ερωτηση σχετικα με τα αυγα

carina81gr

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα η καναρα μου ειναι η δευτερη φορα που κανει φωλια στην πρωτη ητανε ολα ασπορα, απλα μου εχει κανει εντυπωση, οτι γενναει την πρωτη μερα την δευτερη τιποτα και την τριτη μερα ξαναγενναει δηλ συνολο 2 αυγα σε τρεισ μερες,ξανα εβαλα φωλια αλλα τα γεννησε ακριβως με τον ιδιο τροπο, δεν εχω κοιταξει αν ειναι ασπορα ακομα, καποιοσ μου ειπε οτι ισως εχει προσβληθει το αναπαραγωγικο της συστημα, αν σηνβαινει αυτο υπαρχει θεραπεια;
 
carina81gr είπε:
καποιοσ μου ειπε οτι ισως εχει προσβληθει το αναπαραγωγικο της συστημα
Από τι έχει προσβληθεί;
 
Περιεγράψε μας λίγο την προετοιμασία που έχεις κάνει, με τι ταίζεις τα καναρίνια σουκαι αν μπορείς να μας πείς την ηλικία της κανάρας σου.
φιλικά Γιάννης
 
ειναι του 2007 κ τα δυο, αργησα να τα προετιμασω, ο αρσενικος νομιζω εχει πυρωσει τωρα 100%, αν κ δεν νομιζω οτι αυτο εχει να κανει με τον αριθμο και τον τροπο που γενναει το θυληκο,τους δινω ορλυξ ασβεστιο φερτι βιτ, αυγο.σπανακι καροτο τισ βιταμινεσ τισ αρχισα 12 μερεσ πριν την δευτερη γεννα.
 
δεν ξερω απλα μου ειπε οτι ισως εχει καποιο προβλημα στο αναπαραγωγικο της συστημα, κ το οτι γενναει αυγα με κενες μερες τον ανει τα υποπτευεται οτι ισως φταιει αυτο. Αλλα χρειαζεται διαγνωση. Ειναι καποια παρασιτα που καθονται στο αναπαραγωγικο συστημα κ προκαλουν προβλημα. Απο οσο εχω διαβασει καποια ποστς
 
Η διατροφή δεν δικαιολογεί αυτήν την γέννα,
τουλάχιστον την 2η γέννα.
Που βρήσκεται η ζευγαρώστρα; Σέ ποιο μέρος του σπιτιού;
 
Παιδια αποκλειεται να ειναι κατι γενετικο; Εννοω να ειναι απο τη φυση της; Εχει συμβει κατι παρομοιο που να το εχετε ζησει η ακουσει; Ρωταω γιατι ενα νεο πουλι με δυνατο οργανισμο και με τετοια διατροφη μου φαινεται περιεργο να γενναει ετσι 2 φορες. Γι αυτο σκεφτικα οτι ισως ειναι ετσι απο τη φυση της. Η ισως και να ειναι μικρη η συγκεκριμενη για αναπαραγωγη. Συμβαινει και στα θηλαστικα αν γεννησουνε σε νεαρη ηλικια να γεννησουνε πολυ λιγα σε αριθμο σε σχεση με το συνηθισμενο. Απλα μπορει να ετυχε στο συγκεκριμενο πουλι. Επισης αν δεν ειχανε πυρωσει καλα αποκλειεται γι αυτο να μη βγηκανε πουλακια την πρωτη φορα; Απλα ρωταω...
 
δοκιμασε να εμπλουτισεις τον αρσενικο με ψευδαργυροκαι βιταμινη Ε λογικα ο αρσενικος δεν εχει δυνατο σπορο. Αυτες οι βιταμινες δυναμωνουν το σπορο των αρσενικων.
 
Που βρήσκεται ο ψευδάργυρος Αρη ; Πώς θα τον δόσουμε στα πουλια;
 
Εγώ προσωπικά Φοίβο έχω τύχει θηλυκά πού την μία χρονιά δεν έκαναν κανένα αυγόκαι την επόμενη γέννησαν κανονικά 4 και 5 αυγά, μία μάλιστα την είχα δώσει σε κάποιον άλλο και αυτός την επόμενη χρονιά πήρε 12 μικρά από την ίδια κανάρα. Ο φίλος επίσης δεν μας λέει αν το πουλί είναι εισαγωγής, η κάποιου εκτροφέα από την Ελλάδα, τα εισαγωγής ταλαιπωρούνται πάρα πολύ και κάνουν περισσότερο καιρό να πυρώσουν και να γεννήσουν κανονικά.
Το πιθανότερο αφού μπορούμε να πούμε ότι η προετοιμασία ήταν εντάξει τουλάχιστον στην δεύτερη γέννα, το πουλί μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και για αυτό γεννά δύο αυγά, αλλά μπορεί να φέρετε φυσιολογικά και να μην το έχει κατάλάβει ο φίλος μας.Λοιπόν προτείνω παρατήρηση και να ενημερώσει το φόρουμ . Επίσης μας δίνει ελλειπή στοιχεία, για το αν η κανάρα εκκόλαψε τα αυγά για 14 μέρες και πως κατάλαβε ότι είναι άσπορα, αλλά και ο αρσενικός να είναι δύο φορές μη πυρώμενος δύσκολο,το βλέπω . Μάλλον δεν ζευγαρώνει η θυληκιά.
Φιλικά Γιάννης
 
Ο ψευδαργυρος βρισκεται σε τροφες οπως το συκωτι, το σπανακι, το θυμαρι, ο βασιλικος, οι κολοκυθοσποροι. Δεν αποροφαται μονος του απο το οργανισμο αλλα συνδεδεμενος με οργανικα οξεα. Το λεω για να μην βρει καποιος σκευασμα καθαρου ψευδαργυρου και το δωσει ετσι. Προσοχη στις τοξικοτητες επειδη ανηκει στα ιχνοστοιχεια και τα ορια ειναι λεπτα γι αυτο και ειναι καλο να προτιμουμε τις φυσικες πηγες.
 
Νομίζω πως πρέπει να απαντάμε στην ερώτηση κάποιου φίλου μας όταν μπορούμε πραγματικά να τον βουθήσουμε και όχι να τον μπερδέψουμε. Δεν στέλνουμε μηνύνατα μόνο και μόνο για να ανεβαίνουμε κατηγορίες.
Συγχωρέστεμε για το θράσος μου αλλα καμια φορά είναι κουραστικό να διαβάζεις άσχετα πράγματα ή τα ίδια και τα ίδια. Ευχαριστώ για την κατανόηση σας.Χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να συμφωνήτε μαζί μου.
 
Συγγνώμη δεν πρόσεξα το φύλο σου, αλλά θέλω να σου πώ και κάτι ευχάριστο το θηλυκό σου, δεν έχει ξεζουμιστεί από κάποιον εκτρόφεα, αφού είναι φετινό και αν δεν κάνει κάτι φέτος του χρόνου σίγουρα θα αποδώσει καλύτερα και με την σωστή διατροφή θα έχεις μικρά.
Φιλικά Γιάννης
 
Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις και μπερδεύονται και κάποιοι, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει το αδύναμο σπέρμα του αρσενικού (αν ισχύει κάτι τέτοιο) με το ότι η κανάρα γεννά μέρα παρά μέρα το αυγό (Άρη)

Και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγεία που δεν έχει εκδηλωθεί ακόμα μάλλον θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο Φοίβος.
Δεν βρίσκω κάποια άλλη λογική εξήγηση.
 
Παιδιά και εγώ συμφωνώ και θέλω να πώ αν και νέος στο φόρουμ , να προτείνουμε πάντοτε πράγματα που μας έχουν συμβείκαι όχι ότι έχουμε διαβάσει η κάποιος μας έχει πεί. Και για τούς νέους που κάνουν λίγο καιρό αναπαραγωγή θέλω να προτείνω υπομονή και μόνο υπομονή, διάβασμα και αν δεν τα καταφέρουν με την πρώτη, να συνεχίσουν και να προσπαθήσουν ξανά και ξανά.Από το να αποκτήσουμε νέα καναρινακια άξιζει περισσότερο νομίζω η προσπάθεια.
Φιλικά Γιάννης
 
παιδια να κανω μια διευκρινιση οταν μιλαω για βιταμινες δεν εννοω να τα δεινουμε στα πουλια απο σκευασματα αλλα απο φυσικες πηγες. Η ελλειψη βιταμινης Ε φερνει δυσλειτουργειες στην αναπαραγωγη επισεις τροφοδοτει με οξυγονο το σωμα για να εχει μεγαλυτερη αντοχη και να ανταπεξελθει στην περιοδο της γεννας, εκολαψιας και μεγαλωματος φυσικες πηγες καρυδια, πρασινα λαχανικα, σπανακι και αυγο. Ο ψευδαργυρος παιζει σημαντικο ρολο στην αναπτυξη ολων των οργανων αναπαραγωγης η ελλειψη του μπορει να φερει στειρωτητα φυσικες πηγες ειναι το αυγο, φυτρο σιταριου, σογια και αλευρι ολικης αλεσεως.η καλυτερη αποροφηση των βιταμινων αυτων γινετε σε συνδυασμο με την βιταμινη C και τις βιταμινες Β οι οποιες υπαρχουν στις παραπανω φυσικες πηγες.Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω μπορει να το αναφερει για να εμπλουτισουμε και εμεις τις γνωσεις μας.
 
παιδια να κανω μια διευκρινιση οταν μιλαω για βιταμινες δεν εννοω να τα δεινουμε στα πουλια απο σκευασματα αλλα απο φυσικες πηγες. Η ελλειψη βιταμινης Ε φερνει δυσλειτουργειες στην αναπαραγωγη επισεις τροφοδοτει με οξυγονο το σωμα για να εχει μεγαλυτερη αντοχη και να ανταπεξελθει στην περιοδο της γεννας, εκολαψιας και μεγαλωματος φυσικες πηγες καρυδια, πρασινα λαχανικα, σπανακι και αυγο. Ο ψευδαργυρος παιζει σημαντικο ρολο στην αναπτυξη ολων των οργανων αναπαραγωγης η ελλειψη του μπορει να φερει στειρωτητα φυσικες πηγες ειναι το αυγο, φυτρο σιταριου, σογια και αλευρι ολικης αλεσεως.η καλυτερη αποροφηση των βιταμινων αυτων γινετε σε συνδυασμο με την βιταμινη C και τις βιταμινες Β οι οποιες υπαρχουν στις παραπανω φυσικες πηγες.Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω μπορει να το αναφερει για να εμπλουτισουμε και εμεις τις γνωσεις μας.


Δε θέλω να δώσω συνέχεια αλλά με προκαλείς (με την καλή έννοια).
Ωραία όλα αυτά.
ΑΛΛΑ:
1ον) Δεν μας εξήγησες τι σχέση έχει η έλλειψη όλων αυτών των βιταμινών που προκαλούν αδύναμο σπέρμα στο αρσενικό με το ότι το θηλυκό γεννά μέρα παρά μέρα;
2ον) Με βάση όσα μας είπε ο carina81gr φαίνεται ότι έκανε προετοιμασία και χορήγησε τις σχετικές βιταμίνες ακόμα και σε μορφή σκευάσματος και όχι μέσω φυσικών τροφών.
3ον) Ποιος σου είπε ότι η χορήγηση βιταμινών σε μορφή κάποιου σκευάσματος επώνυμης εταιρίας δεν προσφέρει όλα αυτά που λες (γιατί από το μήνυμά σου αυτό υπονοείς)

Στο έχω ξαναπεί αλλά δεν το κατάλαβες ότι δε χρειάζεται να έχουμε γνώμη επί παντώς του επιστητού και ότι πρέπει αυτό που λέμε να το τεκμηριώνουμε.
Από μένα έχεις μια αρνητική αξιολόγηση για το πρώτο post σου.
 
ολα αυτα τα ειπα για να τον βοηθησω να αντιμετοπισει το οτι τα αυγα ειναι ασπορα παρομοιο προβλημα με τον φιλο μας εχω και εγω αλλα δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω και εγω. Επισεις τα σκευασματα προσφερουν ολα αυτα που ειπα αλλα δεν ειναι σαν τα φυσικα προιοντα.
 
Άρη το πρόβλημά του δεν είναι που ήταν άσπορα τα αυγά αλλά ότι γεννάει μέρα παρά μέρα τα αυγά
 
Back
Top