Γενικά Εσείς ποιο πτηνό - ζώο θα επιθυμούσατε να είχατε;

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Σίγουρα όλοι μας έχουμε νιώσει την επιθυμία να είχαμε ως κατοικίδιο ένα ζώο που πάντα μας προκαλούσε θαυμασμό. Μπορεί να είναι θηλαστικό, ερπετό, πτηνό μέχρι και αμφίβιο. Το θέμα όμως είναι ποίο ζώο προκαλεί σε εσάς αυτό τον πόθο να το αποκτήσετε; Μπορείτε να αναφέρετε παραπάνω από ένα είδη που θα θέλατε να είχατε.

Θα κάνω εγώ την αρχή και θα πω πως πάντα ήθελα ένα γερμανικό ποιμενικό (κατάμαυρο) και ένα βελγικό μαλινουά(καφέ με μαύρη μουσούδα). Δεν ξέρω αλλά μόλις βλέπω αυτά τα συγκεκριμένα σκυλιά κάτι παθαίνω. Επίσης θα ήθελα να έχω όλους τους εξωτικούς σπίνους (κάπου στους 350 είναι όλοι κι όλοι μόνο 😅). Μου προκαλούν μεγάλο ενθουσιασμό αυτά τα πουλιά. Τέλος θα ήθελα να έχω πολλές ράτσες και είδη από τα οικόσιτα, ένα σκαντζοχοιράκι και ένα ιπτάμενο σκίουρο. Αυτά τα ολίγα από εμένα. Τώρα είναι η σειρά σας να μας εξομολογηθείτε...

Υ. Γ. Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος παράφρων και να υπάρξει συμμετοχή στο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα ήθελα ένα (ζευγάρι από κάθε) ζωάκι απ' όλα όσα υπάρχουν. Κάτι σα την κιβωτό του Νώε αλλά σε στεριά 🙂
Αλλά επειδή αυτό είναι ανέφικτο, θα πω οτι εκτός από σκυλάκια - γατάκια που όλοι θέλουν, θα ήθελα ένα τσιντσιλά.
Είχα γνωρίσει ένα (κοριτσάκι) σε ένα πετ σοπ πριν μερικά χρόνια και είχαμε γίνει φίλες, κάθε μέρα περνούσα τη χάιδευα και "παίζαμε", μετά τις πρώτες 2-3 φορές με αναγνώριζε και με τον τρόπο της έκανε χαρές όταν με έβλεπε. Οι ιδιοκτήτες με τους οποίους είχα γνωριστεί (εξαιτίας της μικρούλας) δεν είχαν πρόβλημα που την "πείραζα" και μου είχαν πει πως όντως έδειχνε να με αναγνωρίζει και να με συμπαθεί, συγκρίνοντας με την αντίδραση που είχε με τους υπόλοιπους που πήγαιναν στο μαγαζί. Ήθελα να την πάρω αλλά ήταν αρκετά μεγάλο το αρχικό κόστος τότε για εμένα, μετά έφυγα και από τη γειτονιά και χαθήκαμε.
 
Θα μπορουσα να γραφω για ωρες και θα γινομουν κουραστικος, σιγουρα περα απο τα καναρινια και τα gouldian που εγω θα ηθελα οποσδηποτε ενα λυκοσκυλο, πουλια οπως φασιανους, περδικες και ορτυκια, θα συμφωνουσα με τον Γιαννη για τους σπινούς καθως και ενα γερακι εκπαιδευμενο...
 
Θα ήθελα κι εγώ αρκετά... Αλλά δυστυχώς δε γίνεται γιατί δε ζω μόνη...
Αν μπορούσα καταρχήν θα έπαιρνα μέσα στο σπίτι τις γατούλες...
Μου αρέσουν πολύ τα γαλλικά μπουλντόγκ σε μαύρο και γκρι χρώμα και τα Λαμπραντόρ...
Όταν θα έχω δικό μου σπίτι θα πάρω σίγουρα ένα από αυτά τα είδη...
Είναι υπέροχα σκυλιά για μένα... 😍
Επίσης μου αρέσουν τα σκιουρακια αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ για κατοικίδιο... Αν και πέρσι το ήθελα πολύ...
Και από παπαγάλους μετά τα παροτλετ θα ήθελα να είχα έναν αρσενικό Αμαζονίου...
 
Θα ήθελα ένα ζευγαράκι λιλιπούτεια μαϊμουδάκια...

1578332535650.png 1578332623841.png
Υπάρχει ένα ανάλογο παλαιότερο θέμα
Ποιο ειναι το ζωο-πτηνο που παντα θελατε αλλα δεν εχετε
.συνεχίζω να παραμένω πιστή στα μαϊμουδάκια! 😊
 
Εγώ παιδιά έχω πολλά "απωθημένα" θα ήθελα να είχα ένα ζευγάρι άλογα σε ένα κτήμα όπου θα τα είχα κυρίως για βόλτα, επιπλέον θα ήθελα ένα ζευγάρι πάπιες κάτι που ίσως θα το πραγματοποιήσω το καλοκαίρι αν είμαστε καλά και φυσικά θα ήθελα να είχα ελαφάκια άμα είχα ένα κτήμα 30 στρεμμάτων ώστε να κάνουν πολλές βόλτες και να έχουν την ανεξαρτησία τους!
 
Το όνειρό μου είναι μια φάρμα με τα κλασικά της ζώα και πτηνά. Θα είχα οπωσδήποτε σπίζες, περιστέρια αλλά και κότες σε όσο γίνεται μεγαλύτερη ποικιλία ρατσών. Τη φαντάζομαι πλήρως εξοπλισμένη, τόσο σε χώρους όσο και σε εργαλεία.

Το κακό είναι ότι δεν γίνεται τελικά να έχεις κάτι τέτοιο μόνο το χόμπι ή από αγάπη, εκτός κι αν τύχω κανένα βαρβάτο τζόκερ και γίνει η πρώτη φάρμα που τα ζώα της θα πεθαίνουν μόνο από γηρατειά. 🙂
 
user20443 είπε:
Πλάκα κάνεις! Πρώτη φορά τα βλέπω... Sissy σοβαρά τώρα αυτό είναι αληθινό ζωντανό μαϊμουδάκι;
Αληθινά μωρά μαϊμουδάκια είναι, η τελική ανάπτυξη τους φτάνει τους 40 πόντους! Πυγμαίοι είναι😉
Θα τους παρείχα ένα δωμάτιο για κλούβα εσωτερική που θα επικοινωνούσε με άλλη ανάλογα μεγάλη στην βεράντα... (όλα τα έχω υπολογίσει😄😍)
https://perierga.gr/2011/04/maimoudes-tou-dachtylou/



.. και γίνει η πρώτη φάρμα που τα ζώα της θα πεθαίνουν μόνο από γηρατειά. 🙂

Άγγιξες ευαίσθητο σημείο μου... Το θέμα των κτηνιάτρων και των ειδικοτήτων τους!
Μακάρι πρώτα να είχαμε καταρτισμένους γιατρούς και μετά τα ζώα που επιθυμεί ο καθένας μας...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω έρωτα με τους παπαγάλους, τα άλογα και τις γάτες. Θα ήθελα να έχω κι έναν green winged macaw, θα έπαιρνα άνετα κι άλλο κοκατού όπως και μια, δυο, τρεις, τέσσερις γάτες 😁 . Σιβηρίας σαν την δικιά μου ή σιαμέζες-οριένταλ.

Η επιθυμία μου που εύχομαι κάποτε να πραγματοποιηθεί ένα Cacatua alba σαν του Ανέστη! Τα έχω ερωτευθεί αυτά τα πανέμορφα πτηνά ♥💕

Έχουν ένα "κορίτσι" μάλαμα στο rescue center. Είναι ίδια ακριβώς με τη Winter, αγκαλιές, φιλιά κι ας μην φάει. 😘 Έχω μπει πάλι σε πειρασμό αλλά δεν έχω χώρο σε αυτό το σπίτι.
 
@Γιαννης17 πολύχρονος κ μπράβο σου για το πολύ ωραίο θέμα. Μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά αν ζούσα στην περιφέρεια κ είχα μεγάλο κήπο, θα είχα σίγουρα κότες. Λατρεύω αυτά τα ζώα. Οι παιδικές μου αναμνήσεις είναι στενά συνδεδεμένες με αυτές. Ως παιδί της πόλης (δυστυχώς), η πρώτη μου επαφή με αυτά τα αξιαγάπητα πτηνά ήταν στους πάγκους της λαϊκής. Ήμουν περίπου 8 ετών όταν διεκδίκησα πεισματικά, να αποκτήσω για πρώτη φορά μια κίτρινη χνουδωτη μπαλίτσα κ τα κατάφερα. Έκτοτε κ μέχρι τα πρώτα χρόνια της εφηβείας μου ήξερα, ότι κάθε Πάσχα είχα μια άτυπη αποστολή. Να μεγαλώσω ένα κλωσσοπουλάκι και το καλοκαίρι, να το πηγαίνω στο χωριό να συνεχίσει τη ζωή του φυσιολογικά, μαζί με τις κότες της γιαγιάς μου. Ο αποχωρισμός ήταν πάντα δύσκολος, αλλά η ικανοποίηση απερίγραπτη, όταν το μικρό κλωσσόπουλο είχε εξελιχθεί άλλοτε σε μεγαλοπρεπή κόκορα κ άλλοτε σε μια στρουμπουλή κοτούλα. Σε κάθε περιπτώση οι πρώτες μέρες προσαρμογής τους στο φυσικό τους περιβάλλον ήταν δύσκολες, αλλά αργά ή γρήγορα συνήθιζαν. Δεν είχαν άλλη επιλογή άλλωστε. Ούτε κ εγώ.
 
Αληθινά μωρά μαϊμουδάκια είναι, η τελική ανάπτυξη τους φτάνει τους 40 πόντους! Πυγμαίοι είναι😉
Θα τους παρείχα ένα δωμάτιο για κλούβα εσωτερική που θα επικοινωνούσε με άλλη ανάλογα μεγάλη στην βεράντα... (όλα τα έχω υπολογίσει😄😍)
https://perierga.gr/2011/04/maimoudes-tou-dachtylou/
Έχω μια μικρή δυσκολία απόψε να ξεκολλήσω απ' την οθόνη 😍
Είσαι και εξπέρ στη διακόσμηση, τέλειο θα ήταν το σπιτάκι τους!
 
Έχω έρωτα με τους παπαγάλους, τα άλογα και τις γάτες. Θα ήθελα να έχω κι έναν green winged macaw, θα έπαιρνα άνετα κι άλλο κοκατού όπως και μια, δυο, τρεις, τέσσερις γάτες 😁 . Σιβηρίας σαν την δικιά μου ή σιαμέζες-οριένταλ.



Έχουν ένα "κορίτσι" μάλαμα στο rescue center. Είναι ίδια ακριβώς με τη Winter, αγκαλιές, φιλιά κι ας μην φάει. 😘 Έχω μπει πάλι σε πειρασμό αλλά δεν έχω χώρο σε αυτό το σπίτι.
Αχ πόσο ζηλεύω Ανέστη. Δεν φαντάζεσαι. Δε λέω το Τζιμακι(παροτλετ) με υπερκαλύπτει... αλλά όταν βλέπω κοκατου λιώνω... Ειδικά τη Winter😍
 
λατρεύω τα αλογα. Θα ήθελα να δω από κοντά το αλογο θαύμα τον totila το χρυσό ολυμπιακό αλογο του Λονδίνου στο ντρεσαζ που στην δύση της καριέρας του, και ως αουτσάιντερ, μπήκε στο μανεζ και μάγεψε κοινό και λατρεις του αθληματος, συγκλονηστικα και τα λογια του εντουαρντ γκαρντ. Αυτό που συνέβη εκείνη την ημέρα με τον totila ήταν δικη του επιτυχία. Θαυμάζω πραγματικά την αρχοντιά τους.
 
λατρεύω τα αλογα. Θα ήθελα να δω από κοντά το αλογο θαύμα τον totila το χρυσό ολυμπιακό αλογο του Λονδίνου στο ντρεσαζ που στην δύση της καριέρας του, και ως αουτσάιντερ, μπήκε στο μανεζ και μάγεψε κοινό και λατρεις του αθληματος, συγκλονηστικα και τα λογια του εντουαρντ γκαρντ. Αυτό που συνέβη εκείνη την ημέρα με τον totila ήταν δικη του επιτυχία. Θαυμάζω πραγματικά την αρχοντιά τους.
Μήπως Έκτορα να μας άνοιγες ένα θέμα σχετικά; Στο διαδίκτυο, λίγα πράγματα κατάφερα να δω για το άλογο αυτό.
Όταν διάβασα το θέμα, μου ήρθαν στο μυαλό πάρα πολλές, ανεκπλήρωτες φυσικά, επιθυμίες που κατά καιρούς επανέρχονται...
Θα ήθελα να έχω... (κρατηθείτε)
  • ένα ζευγάρι λύκους
  • ένα ζευγάρι γεράκια, αυτά που με εντυπωσιάζουν είναι εκείνη η σκουρόχρωμη παραλλαγή του μαυροπετρίτη, που φωλιάζει σε βραχώδη νησιά της χώρας μας https://community.petbirds.gr/threads/Γεράκι-Ιέραξ-falco.5453/ http://www.ornithologiki.gr/page_cn.php?tID=2366&aID=30
  • Ένα ζευγάρι ντόπερμαν (μαύρο θηλυκό και πύρηνο αρσενικό) και ένα ζευγάρι Ελληνικούς Ποιμενικούς λευκού χρώματος
  • Ένα ζευγάρι γάτες Αβησυνίας σε κόκκινο και μπλε απόχρωση και ένα ζευγάρι γάτες https://www.katoikidiaendrasi.gr/2017/12/04/maine-coon/, (λευκή με παράταιρα μάτια και κόκκινη τάμπυ)
  • 4 στρέμματα κλειστά από παντού, ώστε να κάνω επιτέλους εκτροφή με σκοπό να εμπλουτίσω τη φύση με Τιμπράντος
  • Κότες, αυτές τις ντόπιες που έχουν σε κάποιες περιοχές της Λάρισας και είναι σχετικά μικρές σε όλους τους πιθανούς χρωματισμούς και έντονα κινητικά πλάσματα
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες πολλές, αλλά τα παραπάνω για αρχή θα μου.. Έφταναν.
Και φυσικά θα χρειαζόμουν και κάποιον να τα φροντίζει καθημερινά και κτηνιάτρους - πτηνιάτρους σε κοντινή περιοχή!
Εννοείται ότι με όλα τα παραπάνω - εκτός από τα καναρίνια, θα ήμουν εξοικειωμένος ώστε να μπορώ να απολαμβάνω τη συντροφιά τους.
 
Παιδιά εγώ θα ήθελα να έχω όπως οι περισσότεροι δηλ μια φάρμα που να μπορώ να έχω όλων των ειδών τα πουλιά από το μικρότερο ως το μεγαλύτερο καθώς και κάποιο κολει κάνα 2 αλογα κ φυσικά και μερικά μελισσάκια κ να μπορώ να να είμαι όλη την ημέρα εκεί να τα φροντίζω και να τα παρατηρώ. Όνειρο θερινής νυκτός.
 
Back
Top