Γενικά Εσείς ποιο πτηνό - ζώο θα επιθυμούσατε να είχατε;

Καλησπέρα παιδιά. Θα σας πω κ την δική μου εμπειρία. Έχω αρκετά ζώα και πτηνά και υδρόβια. Άλογα μοσχαρια κότες πάπιες χήνες γάτες γαλοπούλες μικρά μεγάλα μεσαία. Όλοι μου λένε πόσο ωραια κι εγώ θα ήθελα. Τη τυχερή που είσαι. Και όλα αυτά που λένε όσοι είναι έξω απ το χορό! Ναι είμαι τυχερή που τα έχω τα υπερλατρευω αλλά ας μην ξεχνάμε πως όλα αυτά θέλουν δουλειά! Πολλή δουλειά πολύ χρόνο και φυσικά το κόστος είναι μεγάλο.. Ένα άλογο πχ (για αυτούς που θέλουν και δεν γνωρίζουν ) έχει κόστος 150€ φαγητό το λιγότερο το μηνα εξωνιχισμο-πέταλα κάθε 35 μέρες γύρω στα 60-100€ καθάρισμα σταυλου με ροκανιδι (στρωμνη) συν βιταμίνες συμπληρώματα αν πάει σε αγώνες. Και δε μιλάμε για τα έξτρα, δόντια κάθε χρόνο 100€ .. Εμβόλια. Γιατροί.. Κι αν σου παθει κ κάτι επιπλέον ποσο θα σου βγούνε τα φαρμακα του. Όσο για τον εξοπλισμό εκεί ξεφεύγουμε άλλο τόσο! Αυτός είναι κ ο λόγος που βλέπουμε τόσα αλογα παρατημένα και ετοιμοθανατα στην ελλαδα. Σαν συνιστώ να το σκεφτητε πολύ καλά στο να κάνατε μια φάρμα με πολλά ζώα! Φιλικά πάντα!
 
User23658 είπε:
Καλησπέρα παιδιά. Θα σας πω κ την δική μου εμπειρία. Έχω αρκετά ζώα και πτηνά και υδρόβια. Άλογα μοσχαρια κότες πάπιες χήνες γάτες γαλοπούλες μικρά μεγάλα μεσαία. Όλοι μου λένε πόσο ωραια κι εγώ θα ήθελα. Τη τυχερή που είσαι. Και όλα αυτά που λένε όσοι είναι έξω απ το χορό! Ναι είμαι τυχερή που τα έχω τα υπερλατρευω αλλά ας μην ξεχνάμε πως όλα αυτά θέλουν δουλειά! Πολλή δουλειά πολύ χρόνο και φυσικά το κόστος είναι μεγάλο.. Ένα άλογο πχ (για αυτούς που θέλουν και δεν γνωρίζουν ) έχει κόστος 150€ φαγητό το λιγότερο το μηνα εξωνιχισμο-πέταλα κάθε 35 μέρες γύρω στα 60-100€ καθάρισμα σταυλου με ροκανιδι (στρωμνη) συν βιταμίνες συμπληρώματα αν πάει σε αγώνες. Και δε μιλάμε για τα έξτρα, δόντια κάθε χρόνο 100€ .. Εμβόλια. Γιατροί.. Κι αν σου παθει κ κάτι επιπλέον ποσο θα σου βγούνε τα φαρμακα του. Όσο για τον εξοπλισμό εκεί ξεφεύγουμε άλλο τόσο! Αυτός είναι κ ο λόγος που βλέπουμε τόσα αλογα παρατημένα και ετοιμοθανατα στην ελλαδα. Σαν συνιστώ να το σκεφτητε πολύ καλά στο να κάνατε μια φάρμα με πολλά ζώα! Φιλικά πάντα!
Καλησπέρα. Τα λες πολύ σωστά ειδικά το κόστος συντήρησης ενός άλογου είναι δαπανηρο, και αυξάνεται πολύ οταν ο ιδιοκτήτης δεν διαθετη box. Έχω την γνώμη ότι τα περισσότερα αλογα που εγκαταλειπονται είναι από ανθρώπους που δεν τα αγάπησαν ποτε, διότι απλα δεν ήταν ποτέ στο χορό, και συνήθως την πληρώνουν τα πρώην ιπποδρομιακα.
 
Καλησπέρα. Τα λες πολύ σωστά ειδικά το κόστος συντήρησης ενός άλογου είναι δαπανηρο, και αυξάνεται πολύ οταν ο ιδιοκτήτης δεν διαθετη box. Έχω την γνώμη ότι τα περισσότερα αλογα που εγκαταλειπονται είναι από ανθρώπους που δεν τα αγάπησαν ποτε, διότι απλα δεν ήταν ποτέ στο χορό, και συνήθως την πληρώνουν τα πρώην ιπποδρομιακα.
Τα πρώην άλογα κούρσας είναι άλλο κομμάτι πολύ λυπηρό κι αυτό. Σίγουρα δεν τα αγάπησαν ήταν ένα εργαλείο για αυτούς και νομίζουν πως με δύο χόρτα θα ζήσει ένα ζώο 400 σιων κιλών. Μεγάλη κουβέντα..
 
Απο παλιά είχα χαμστεράκια και το όνειρό μου ηταν ένα ινδικό χοιριδιο...
Τώρα ποιά επιθυμώ πολύ ένα ζευγάρι σκαρθάκια (ή οργανέλια για πολλούς) ή ένα ζευγάρι καναρίνια αχάτες...
 
ένα ζευγάρι καναρίνια αχάτες...
Τι αχάτες;
Παρεπιπτόντως το ινδικό χοιρίδιο το απέκτησες κι αν όχι, σκέφτεσαι τώρα το ενδεχόμενο να το αποκτήσεις;
 
Αχατες σαν κι αυτό..unnamed.jpg
Και να φανταστείς φίλε μου πως θα μπορούσα να είχα στην κατοχή μου ένα κόκκινο αχατη ίδιο με αυτό...
black-red-int1.webp
Καθώς μου το είχε αγοράσει ως δώρο ένας συγγενής μου, απο ενα μεγάλο τοπικό πανηγύρι και είχε μάλιστα και βραβείο πρώτης θέσης πάνω στο κλουβί του.
Αλλά, νομίζοντας λόγο της έλλειψης γνώσεων ότι το πουλάκι δεν ήταν καλό
(Απο κελάηδισμα κυρίως) το επέστρεψα και πείρα ένα κοινό καναρινακι...
Παρόλο που αυτό το καναρινακι, μαζί με την θυληκια μου μου χάρισαν πρόπερσι 6 πουλάκια, δεν σου κρύβω πόσο έχω μετανιώσει που δεν κράτησα τον μαυροκόκκινο αχατη.🙁
[automerge]1583436612[/automerge]
Αχατες σαν κι αυτό..unnamed.jpg
Και να φανταστείς φίλε μου πως θα μπορούσα να είχα στην κατοχή μου ένα κόκκινο αχατη ίδιο με αυτό...
black-red-int1.jpg
Καθώς μου το είχε αγοράσει ως δώρο ένας συγγενής μου, απο ενα μεγάλο τοπικό πανηγύρι και είχε μάλιστα και βραβείο πρώτης θέσης πάνω στο κλουβί του.
Αλλά, νομίζοντας λόγο της έλλειψης γνώσεων ότι το πουλάκι δεν ήταν καλό
(Απο κελάηδισμα κυρίως) το επέστρεψα και πείρα ένα κοινό καναρινακι...
Παρόλο που αυτό το καναρινακι, μαζί με την θυληκια μου μου χάρισαν πρόπερσι 6 πουλάκια, δεν σου κρύβω πόσο έχω μετανιώσει που δεν κράτησα τον μαυροκόκκινο αχατη.🙁


Όσο για το ινδικό χοιριδιο, δεν μου περνά καν από το μυαλό πλέον😉
 

Συνημμένα

  • unnamed (1).webp
    unnamed (1).webp
    14,1 KB · Προβολές: 2
Δεν πιστευω να πιστεύεις οτι το πουλακι ηταν εκθεσιακο...
Τετοιες ροζετες απο διαγωνισμους εχουν και στο παζαρι στο Σχιστο.
Ναι, πίστευα ότι ήταν εκθεσιακό...
 
Ναι, πίστευα ότι ήταν εκθεσιακό...

Στα παζαρια τα πουλακια ειναι μη εκθεσιακα.
Πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες βασιζομενοι στην αγνοια του αγοραστη.
 
User23658 είπε:
Τα πρώην άλογα κούρσας είναι άλλο κομμάτι πολύ λυπηρό κι αυτό. Σίγουρα δεν τα αγάπησαν ήταν ένα εργαλείο για αυτούς και νομίζουν πως με δύο χόρτα θα ζήσει ένα ζώο 400 σιων κιλών. Μεγάλη κουβέντα..
Καλησπέρα. μεγαλη κουβέντα όντως και πόλη σωστά τα λες. Αυτά τα αλογα όμως συνήθως στο τέλος εγκαταλειπονται σε ένα ξεροχωραφο και βιωνουν ένα μαρτηρικο τέλος συνήθως. Και δυστυχώς οι πληστηριασμοι ιππων στο Μαρκόπουλο συνεχίζονται χωρίς κανένα ελενχο.
 
Καλησπέρα. μεγαλη κουβέντα όντως και πόλη σωστά τα λες. Αυτά τα αλογα όμως συνήθως στο τέλος εγκαταλειπονται σε ένα ξεροχωραφο και βιωνουν ένα μαρτηρικο τέλος συνήθως. Και δυστυχώς οι πληστηριασμοι ιππων στο Μαρκόπουλο συνεχίζονται χωρίς κανένα ελενχο.
Παλαιότερα είχαμε τρέξει με μια ομάδα φίλων για τα αλογα που αποσύρονται να βγάζουν χαρτιά άδειες κτλ κτλ για δωρεα η πωληση.. Αλλά τίποτα. Αυτοί που μένουν κοντα σε λιμανια βλέπουν πολλα αλογα να πηγαίνουν για σφαγή σε γειτονικές χώρες.σε μας απαγορεύεται η σφαγη (προς το παρών )...
 
Ισχύει ακόμη η συζήτηση; Να γράψω την άποψή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Μιας που έπεσε το μάτι μου πάνω σε αυτή τη συζήτηση θα πω και εγώ τα ζώα που θα ήθελα να έχω, θα ξεκινήσω με αυτά που είχα... μεγάλωσα σε ένα προάστιο της Θεσσαλονίκης Φίλυρο λέγεται και είχαμε πάντα κότες (πολλές ράτσες) ,πέρδικες γαλοπούλες, και περιστέρια, ελληνικούς ποιμενικούς 2 σε αριθμό (φοβερά σκυλιά) και ένα βελγικό ποιμενικό κατάμαυρο γνωστό ως Groenendeal γάτες επίσης και πολλά καναρίνια είχα ένα Yorkshire αρσενικό που τα έλεγε στο χέρι, mosaics κοινά και κάνα δυο timbrado , καρδερίνες και έναν λουγαρο που έλεγε και καναρίνι.

Φεύγοντας από εκεί στα 18 μέχρι τωρα στα 26μου έχω αποκτήσει 3 σκυλιά δύο κουνέλια και μέχρι στιγμής ένα ζευγάρι καρδερίνες και ένα καναρίνια.

Αυτά που θα ήθελα πολύ είναι να έχω έναν χώρο- δωμάτιο ίσως να το ονόμαζα και εκτροφείο που να έχει μέσα
Σπίνους Βενεζουέλα ένα ζευγάρι σίγουρα μου αρέσουν πάρα πολύ
Φανετα ένα ζευγάρι
Καρδερίνες major μεταλλαγμένες ένα ζευγαρι
Carduelis Atrata ένα ζευγάρι
Αηδόνια Ιαπωνίας φανταστικά και ίσως από τα μόνα εντομοφάγα που θα ήθελα
Καρδερίνες balcanica μεταλλαγμένες (αρχέγονες έχω και ήταν ένας στόχος από τη λίστα που σας γράφω)
Γκριζοπτερα μωσαϊκά καναρίνια που από τα καναρίνια είναι τα πιο εντυπωσιακά για μένα
Λιζαρντ καναρίνια
Και τέλος ένα ζευγάρι λουγαρα που μου έμειναν αποθημενο από εκείνο το μικρό πολυβόλο που είχα πιτσιρικάς.

Γενικά, αυτά που θα ήθελα πλέων είναι κυρίως πουλιά σπιζες ωδικά.
 
Ενδιαφέρον θέμα, για να πούμε τον ανεκπλήρωτο πόθο μας.

Μιας και είχα την χαρά να συνυπαρξω με πολλά κατοικίδια, και λόγο παλαιάς μου φοιτητικής εργασίας στα καταστήματα ζωων, έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά ζώα, πάντα ειχα στο μυαλό μου τα περίεργα...

Σκύλο, ειχα έναν, και δεν θα πάρω ποτέ ξανά γιατί η απώλεια του με πόνεσε.
Γάτα, αν και είχα μικρός μία, με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
Στο κομμάτι των ενυδρείων πέρα από τα θαλασσινά που κρατάω από το 2005, θα ηθελα να φτιάξω ενυδρείο με χταπόδι, και συγκεκριμένα το blue ringed.
Στο κομμάτι των ερπετών, μετα τους χαμαιλεοντες που ειχα (veiled, "πάνθηρες", και jacksonii) θα ήθελα ένα ζευγαρι calumma parsoni.
Φίδια, δεν με τρέλαναν ποτέ (μόνο στην δουλειά τα είχα).
Μικρά οδικά πτηνά, το ίδιο με τα φίδια και τις γάτες (μοναδική εξαίρεση ίσως να ηταν ο καρδινάλιος).
Στους παπαγάλους τώρα, που πάντα ήταν ο πόθος μου, παρα του οτι εχω αφρικάνικα είδη (τα 2 λοβακια μου, και τον παπαγαλο που είχα στο μυαλό μου σαν ορισμό του είδους από παιδί, τον Αλεξανδρινό μου), εχω μεγάλη αγάπη στα Αυστραλέζικα είδη, και ειδικά στην υπεροικογένεια των Cacatuoidea.
Απο αυτή την υπεροικογένεια λοιπόν, διακαής πόθος ήταν ενα Lophochroa leadbeateri και πλεον και ένα αρσενικό Callocephalon fimbriatum.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε αυτό το τόσο ωραίο θέμα, θα πω κ εγώ τα ανεκπλήρωτα όνειρα για τα ζωάκια που θα ήθελα να έχω. Πρώτα από όλα, ένα κοράκι. Τα έχω λατρέψει για την εξυπνάδα τους κ την εφευρετικότητα τους. Κ ένα σπουργίτι. Είναι τόσο αξιοθαύμαστα για το θάρρος τους.
Μια αλεπού. Έχω δει μια κουκλίτσα αλεπού από κοντά σε διακοπές μου κ την έχω ταισει. Κ αφού δεν κάνουμε εκπτώσεις στα όνειρα, κ μια αλεπού fennec της Β. Αφρικής. Είναι αξιολάτρευτες.
Ένα γαϊδουράκι νάνος. Εντάξει είναι τόσο τέλεια.
Τέλος, μια γάτα σφίγξ. Είναι τόσο ιδιαίτερες με τα μακριά αυτιά τους κ το άτριχο δέρμα τους.
Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά θα αρκεστώ στα top six! 😊
 
Πάντα ήθελα ινδικό χοιρίδιο, μία γάτα scottish fold, ένα γουόμπατ, παπαγαλόψαρο, σκαντζόχοιρο και παπαγάλο. Το τελευταίο το κατάφερα. Από σκύλους καναρίνια και καρδερίνες , ευτυχώς πάντα είχα απόθεμα. Γενικά πολλά ζώα μου έχουν περάσει από το μυαλό, αλλά ξαφνικά πάντα προσγειώνομαι στην πραγματικότητα...
 
Κότες και κόκορα αν ζούσα επαρχεία .. μου έχουν λείψει από τότε που εμένα στο χωριό ...είχα πολλά ζώα μικρή και είναι δύσκολο να συντηρείς φάρμα με ζώα ... Οι κότες όμως δεν ξέρω είναι πολύ φιλότιμα ζωάκια .. τρώνε τα πάντα , προσφέρουν τα αυγά τους και προσαρμόζονται σε όλες τις συνθήκες ...
 
Back
Top