Γενικά Εσείς πως πληρώσατε την απειρία σας;

hrpapanik1

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2009
Μηνύματα
66
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα σε όλους!
Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράψουμε όλοι τα λάθη που κάναμε στην εκτροφή μας, λόγω απειρίας, ώστε να τα αποφύγουμε οι νεότεροι.
Ξεκινώ εγώ για να δείτε τι έκανα σήμερα. Δεν τολμώ να γράψω τι έχω κάνει στους πέντε μήνες που ασχολούμε με το χόμπυ μας.
Περίμενα από κανάρα τρία πουλάκια σήμερα Κυριακή. Με αφορμή τον βροχερό καιρό που είχαμε στην Πάτρα έκατσα να παρακολουθήσω αλλά και να επέμβω ώστε να βοηθήσω την κανάρα μου!
Ήρθε λοιπόν το πρώτο,ήρθε το δεύτερο και στο τρίτο πήρα μια μπατονέτα, ενώ το πουλάκι έχει κάνει την τρύπα στο αυγό, και "
'βοήθησα" με αποτέλεσμα να χάσω ένα ακόμα πουλάκι. 😡
Εσείς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: danai
Αυτο φιλε μου δεν ειναι απειρια... Ειναι:"Ειμαι τρελος επιστημονας και κανω πειραματα..."Αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος του θεματος

Δεν τολμώ να γράψω τι έχω κάνει στους πέντε μήνες που ασχολούμε με το χόμπυ μας.


1. Δεν εχουμε καθολου περιεργεια πιστεψε με...😎
2. Δεν εχουμε το ιδιο χομπυ... 😉
 
λαθη ολοι οι ανθρωποι κανουν φιλε μου σημαντικα ή ασημαντα. Καποια στιγμη το συνειδητοποιουν. Το οτι εχουν την τολμη να το παραδεχθουν ειναι ενα σημαντικο βημα. Το ουσιαστικο ειναι να μην επαναλαμβανουν τα ιδια και να σκεφτονται σε αλλες κινησεις τους νεες τι συνεπειες θα μπορουσαν να εχουν πριν τις κανουν.

λαθη;
ημουνα παλια δεσμωτης καρδερινων
εχω δωσει υπερβολικη κατα λαθος δοση αντιβιωσης σε πουλακι καποτε με αποτελεσμα σε ελαχιστο χρονο να ξεψυχησει
και αλλα μικροτερα
 
Αυτο φιλε μου δεν ειναι απειρια... Ειναι:"Ειμαι τρελος επιστημονας και κανω πειραματα..."Αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος του θεματος




1. Δεν εχουμε καθολου περιεργεια πιστεψε με...😎
2. Δεν εχουμε το ιδιο χομπυ... 😉

;Καλά εντάξει!
 
Αυτο φιλε μου δεν ειναι απειρια... Ειναι:"Ειμαι τρελος επιστημονας και κανω πειραματα..."Αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος του θεματος




1. Δεν εχουμε καθολου περιεργεια πιστεψε με...😎
2. Δεν εχουμε το ιδιο χομπυ...)

Προφανως εισαι αλανθαστη.
 
Δεν τολμώ να γράψω τι έχω κάνει στους πέντε μήνες που ασχολούμε με το χόμπυ μας.

Σταθηκα σε αυτη την προταση...


Δεν ειμαι αλανθαστη αλλα θα τολμουσα να πω τα λαθη μου, οπως εχω αναφερει σε συζητησεις σε διαφορα διασπαρτα θεματα μεσα στο φορουμ...
Οταν καποιος δεν τολμαει να πει... Εμενα προσωπικα κανει τον νου μου να σκεφτεται ασχημα...
 
εγω φιλε μου παλια ειχα πιασει ενα καναρινι να του αλλαξω κλουβι και οπως το βγαζα μου γλιστρισε απτο χερι μου η πορτα του κλουβιου και του πιασε το κεφαλι και αυτο το δισμηρο φωναζε το ανοιξα οσο πιο γρηγορα μπορουσα και τα επομενα λεπτα ημουν παρα παρα πολυ στεναχοριμενος μηπως το σκοτωσα αλλα ευτυχως μετα κανα μισαωρο κελαιδησε ξανα.. Δεν ξερεις την τρομαρα μου.
(μην ασχολεισαι με την φαμπιο ταχει αυτα τα ξεσπασματα)😎;)
 
Αυτο Δημητρη ηταν ατυχημα που μας λες... Δεν το εκανες απο θεμα απειριας!
Οταν δεν εχουμε εμπειρια σε κατι ζηταμε την βοηθεια καποιου που την κατεχει!
Δεν καθομαστε μονοι μας να κανουμε πειραματα με ζωντανους οργανισμους!
 
Μην βαζεις το μυαλο σου να σκεφτεται ασχημα, εχω κανει και θα κανω λαθη οσο ζω.
Μονο οι νεκροι δεν κανουν λαθη.
 
Εγω οταν πρωτοξεκινησα με τα καναρινια διατροφικα εδινα οτι μου πλασαραν τα πετ σοπ και επισης σε μια γεννα αφου τα αυγα αποδεικτηκαν ασπορα δεν τα αφησα για δευτερη γεννα με αποτελεσμα να χασω μια αναπαραγωγικη σεζον!😱
 
καλύτερα να μασάς...

Αυτο φιλε μου δεν ειναι απειρια... Ειναι:"Ειμαι τρελος επιστημονας και κανω πειραματα..."Αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος του θεματος
1. Δεν εχουμε καθολου περιεργεια πιστεψε με...😎
2. Δεν εχουμε το ιδιο χομπυ... 😉


Ο Χρήστος πήγε να βοηθήσει ένα πλασματάκι που σίγουρα θα το αγαπούσε. Αισθάνθηκε άσχημα για το λάθος του και μοιράζεται μαζί μας μια εμπειρία μάθημα για πολλούς. Ευχαριστώ Χρήστο.
1. Έχουμε περιέργεια, μερικοί περισσότερη.
2. Το πρωτόκολλο εκτροφής καναρινιών δε μπορώ να βρω σήμερα.
 
Προφανώς δεν μπορούμε να είμαστε παντογνώστες. Επομένως οι εμπειρίες που μαζεύουμε στη πάροδο του χρόνου μας κάνουν να γινόμαστε καλύτεροι. Αυτό ισχύει παντού σε όλες τις δραστηριότητες μας. Γιαυτό λοιπόν και σε αυτό το forum υπάρχουν οι έμπειροι εκτροφείς που περνάνε τη γνώση και την εμπειρία τους στους νεώτερους. Μέσα από αυτή τη διαδικασία, άλλες φορές το αποτέλεσμα επηρεάζει καθοριστικά τους μικρούς μας φίλους, όπως στη παραπάνω περίπτωση, ενώ σε άλλες τα αποτελέσματα είναι πιο ανώδυνα.

Θυμάμαι μια δική μου περίπτωση όπου είχα ένα gouldian to οποίο εκτός των άλλων θεωρώ ότι είχε την ασθένεια που ονομάζεται twirling. Δηλαδή έκανε το κεφάλι του συνέχεια προς τα πίσω σε βαθμό που πολλές φορές κόντευε να πέσει από την πατήθρα. Διαβάζοντας στο internet περί του twirling και το που μπορεί να οφείλεται αποφάσισα να του δώσω αντιβίωση. Πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία να του δώσω αντιβίωση που δίνουμε στα παιδιά σε περιπτώσεις ίωσης. Αφού υπολόγισα κατ' εκτίμηση τη ποσότητα του έκανα την αγωγή για μια εβδομάδα. Το αποτέλεσμα είναι ότι τώρα είναι καλά δεν ξανα έχει κάνει το κεφάλι του προς τα πίσω και το καλύτερο είναι ότι έγινε πατέρας (https://community.petbirds.gr/threads/Γεννητούρια-gouldian.13528/). Εδώ λοιπόν θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το όλο εγχείρημα ήταν ένα λάθος. Προσωπικά το θεωρώ μια εμπειρία που όμως θα μπορούσε να είχε αποβεί μοιραία. Ελπίζω να μη σας ζάλισα. Αντώνης
 
Εγω εχω κανει απειρα λαθη. Ενα που μου ρχεται ειναι οτι διαβαζα σε βιβλια οτι πρεπει καπου καπου να αφηνουμε τα πουλια ελευθερα. Ετσι εκανα κι εγω αλλα:
1)Τα βγαζα με το ζορι και
2)οπου στεκοντουσαν πηγαινα διπλα τους με σκοπο να φυγουν γιατι μονο ετσι πεταγαν και νομιζα οτι εκανα το σωστο.

Tωρα ομως ξερω το λαθος μου κια δεν το επαναλαμβανω.
 
1)Μου εχουν σπασει αυγα
2) εχω σπασει αυγα πριν την ωρα τους
3) εχω παχυνει πουλια
4) εδινα κακης ποιοτητας τροφη και πολλες φορες χυμα
5)μπασταρδευα ρατσες
6)Οταν καποιοι μιλαγαν για σπορους υγειας εγω δεν εδινα ουτε grit
7)Εχω αφησει πουλια αταιστα (αυτο ηταν ενα απο τα χειροτερα που εκανα εχασα τα καλυτερα πουλια μεσα σε 24 ωρες)
8)Εχω ζευγαρωσει προωρα
9) εχω ζευγαρωσει με καυσωνα
10) το πρωτο καναρινι που ειχα δεν εκανε ποτε μπανιο
11)και το χειροτερο εχω αγορασει απο μ... Ια! Για να παρω καρδερινοκαναρα μιας και ειχα βγαλει "ενα καρο καναρινια'' καρδερινα πιασμενη
Αυτη η 11 περνει πιστευω το πρωταθλημα στο χομπυ αν το δουμε απο την αναποδη ευτυχως μια μερα βρηκα το petbirds και εστρωσα... Βεβαι μ... Ες παντα γινονται και παντα θα γινονται μονο που πρεπει αυτες να ειναι μονο ατυχιες😛
Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετο
 
εγω ειχα ενα Lovebird το οποιο νομιζα ηταν μηνων ενω τελικα ηταν5χρονων. Εδειχνε πολλα σημαδια οτι κατι δε παει καλα.. Δε μπορουσε να αναπτυξει υψος, επεφτε με δυναμη στον καθρεφτη και κοιμοταν πολυ-πολλεσ φορεσ στο ακυροεκει που περπατουσε δηλαδη ξαφνικά σα να πεφτε σε χειμερια ναρκη.φαινοταν πολυ χοντρη αλλα οταν πηγα να τη δουνε μου ειπαν οτι ειναι πολυ αδυνατη. Παραξενευτηκα γιατι ολη μερα ηταν στην ταιστρα. Αποφασισα να ριξω τα σπορακια στον πατο κ να βγαλω εξω τον κοκο για να καταλαβω αν τρωει.. Τελικα δεν ετρωγε, απλα επαιζε.στην αρχη νομιζα οτι απλα εφταιγε η αλλαγη περιβαλλοντος και για το πεταγμα το απεδωσα στο οτι ηταν μικρη(οπως νομιζα)και ζουσε σε αιχμαλωσια. Μετα απο κανα 10μερο αρχισα να ψαχνω κτηνιατρο. Κανενασ δεν ηξερε. Μεχρι που μου ειπαν για την κτηνιατρικη στην οδο βουτυρα. Την πηγα αλλα συνεπεσε με το χαμο του διευθυντη, οποτε δε δουλευαν. Μια μερα μετα,ξεψυχησε. Την ειχα μολισ20μερεσ! Η αληθεια ειναι πως δεν ημουν αρκετα ενημερωμενη. Θεωρησα οτι τα πετ σοπ γνωριζουν και ελεγα αν συμβει κατι,θα παω εκει. Και δεν προνοησα να εχω απο πριν καποιο γιατρο. Εκανα υποθεσεισ και την πληρωσε η μπιμπι☹σχετικα με τ οτι πηγαινεσ κοντα για να φυγουν,το κανα και γω στην αρχη γιατι ολη την ωρα καθοταν. Ευτυχωσ το σταματησα γρηγορα:D
 
παρακαλω την Νικη, να μην ειναι τοσο αποτομη και να μην αποπερνει τους χρηστες του site.. ειναι πολυ ασχημο αυτο που κανεις Νικη.
 
1)Μου εχουν σπασει αυγα
2) εχω σπασει αυγα πριν την ωρα τους
3) εχω παχυνει πουλια
4) εδινα κακης ποιοτητας τροφη και πολλες φορες χυμα
5)μπασταρδευα ρατσες
6)Οταν καποιοι μιλαγαν για σπορους υγειας εγω δεν εδινα ουτε grit
7)Εχω αφησει πουλια αταιστα (αυτο ηταν ενα απο τα χειροτερα που εκανα εχασα τα καλυτερα πουλια μεσα σε 24 ωρες)
8)Εχω ζευγαρωσει προωρα
9) εχω ζευγαρωσει με καυσωνα
10) το πρωτο καναρινι που ειχα δεν εκανε ποτε μπανιο
11)και το χειροτερο εχω αγορασει απο μ... Ια! Για να παρω καρδερινοκαναρα μιας και ειχα βγαλει "ενα καρο καναρινια'' καρδερινα πιασμενη
Αυτη η 11 περνει πιστευω το πρωταθλημα στο χομπυ αν το δουμε απο την αναποδη ευτυχως μια μερα βρηκα το petbirds και εστρωσα... Βεβαι μ... Ες παντα γινονται και παντα θα γινονται μονο που πρεπει αυτες να ειναι μονο ατυχιες😛
Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετο
τελικα συμβαινει και αλλου ε; 😕 και νομιζα οτι τα εκανα μονο εγω.
 
παρακαλω την Νικη, να μην ειναι τοσο αποτομη και να μην αποπερνει τους χρηστες του site.. ειναι πολυ ασχημο αυτο που κανεις Νικη.
Επαυξάνω και περιμένουμε και τα λάθη γιατί έτσι προσφέρεις πραγματικά :)

Για τα δικά μου λάθη τώρα
Τα λάθη που έκανα σαν άπειρος ήταν άπειρα. Ευτυχώς λίγες μόνο φορές είχαν σαν συνέπεια τη ζωή ενός πουλιού. Εμπιστεύθηκα κι εγώ πετσοπάδες, παλιά που δεν υπήρχαν ή δεν γνωρίζαμε αντιβιώσεις έδινα ασπιρίνη για την ίαση των πουλιών (ίσως το μεγαλύτερο λάθος τότε) και αγόραζα άγρια πουλιά. Αλλά το λάθη που πονάνε πιο πολύ είναι αυτά που κάνεις ενώ είσαι (ή θεωρείς ότι είσαι) έμπειρος.
Συνήθως φροντίζω σε καθημερινή βάση τα πουλιά. Έτσι πήρα την απόφαση κάποια στιγμή να μην συμπληρώσω την τροφή σε δύο ζευγάρια (δεν είχε τελειώσει ακόμη αλλά κόντευε) και να τους βάλω την επόμενη. Για δύο μέρες δεν μπόρεσα να πάω στα πουλιά (υπήρχαν σοβαροί λόγοι) και έχασα το ένα ζευγάρι. Είμαι αδικαιολόγητος γιατί μετά από τόσα χρόνια έπρεπε να ξέρω και να προβλέπω.
Ένα άλλο μεγάλο λάθος μου (κι αυτό το χειμώνα που μας πέρασε) ήταν να βάλω πουλί χωρίς καραντίνα στο κουμάσι μου. Σε κλούβα πτήσης μόνο του αλλά κολλητά με τις υπόλοιπες κλούβες. Το πουλί το θεωρρούσα ασφαλές αλλά τελικά με την αλλαγή περιβάλλοντος έβγαλε ασθένεια. Το ίδιο σώθηκε αλλά κόλλησαν και πουλιά από τις δίπλα κλούβες, τα περισσότερα σώθηκαν βέβαια αλλά ταλαιπωρήθηκαν με φάρμακα. Έχασα το αγαπημένο μου ζευγάρι (λουτίνο φλώρους) που τους είχα σώσει από ακάρι της τραχείας αλλά προφανώς ακόμη ήταν αδύναμοι και επιρρεπείς. Αυτά τα δύο γεγονότα με έκαναν να σκεφτώ ακόμη και να τα παρατήσω αλλά τελικά δεν τα παράτησα και προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος. Το χρωστάω στα πουλιά που έγινα αιτία να πεθάνουν να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό στα υπόλοιπα.
 
Back
Top