Αναπαραγωγή Εσωτερική και εξωτερική αναπαραγωγή καναρινιων

Εγγραφή
30 Μαρ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Άργος
Επειδή όσοι έχουν εσωτερική εκτροφή, μπορούν εν δυναμη να κανουν αναπαραγωγή όλες τις εποχές, κυτός ο τεχνιτος τροπος ειτε ασχετου εποχης, ειτε όχι, αναπαραγωγής, επηρεάζει την υγεια/ψυχοσύνθεση, των καινούργιων πουλιών σε σύγκριση με αυτά που γεννιούνται, ανατρεφονται στην εποχή τους σε εξωτερικο χώρο. Εννοείται οτι και στους δυο χώρους τηρούνται οι στοιχειώδης προδιαγραφές τουλαχιστον. Μπορεί να παρουσιάσουν εν τέλη διαφορές στα πουλια αυτοι οι δυο διαφορετικοί τρόποι αναπαραγωγής;
 
Επειδή όσοι έχουν εσωτερική εκτροφή, μπορούν εν δυναμη να κανουν αναπαραγωγή όλες τις εποχές, κυτός ο τεχνιτος τροπος ειτε ασχετου εποχης, ειτε όχι, αναπαραγωγής, επηρεάζει την υγεια/ψυχοσύνθεση, των καινούργιων πουλιών σε σύγκριση με αυτά που γεννιούνται, ανατρεφονται στην εποχή τους σε εξωτερικο χώρο. Εννοείται οτι και στους δυο χώρους τηρούνται οι στοιχειώδης προδιαγραφές τουλαχιστον. Μπορεί να παρουσιάσουν εν τέλη διαφορές στα πουλια αυτοι οι δυο διαφορετικοί τρόποι αναπαραγωγής;
ωραίο ερώτημα! Έχω διαβάσει σε ένα παλιό θέμα οτι τα πουλιά που γεννιούνται έξω κελαηδούν πιο γρήγορα νομίζω
 
Δεν υπάρχει σύγκριση στην ποιότητα των εκτρεφομένων πτηνών που γεννιούνται στην ώρα τους με τις καταλληλότερες συνθήκες.
Δυστυχώς κάθε εκτροφή έχει σοβαρά προβλήματα...
Είχα για πάρα πολλά χρόνια εξωτερική προσπάθεια εκτροφής...
Έχω για πάρα πολλά χρόνια εσωτερική προσπάθεια εκτροφής...
Και από τις δυο έχω σοβαρά "παράπονα"...
Επιμένω σθεναρά στην εσωτερική κι απόλυτα ελεγχόμενη προσπάθεια εκτροφής... ως τη λιγότερο ζημιογόνα...
 
Δημητρη καλησπερα. Θα σου απαντησω απο την πλευρα εκεινον που κανουν αποκλειστικα εσωτερικη εκτροφη εδω και 3 περιπου χρονια.
Κατ αρχην θα ηθελα να σε διορθωσω φιλικα και να σημειωσω οτι αναπαραγωγη καθ ολη την διαρκεια της χρονιας δεν υφισταται διοτι ακομα και αν παρέχουμε τις συνθήκες εκείνες που χρειάζονται για την αναπαραγωγή υπάρχουν και άλλες φάσεις στον ετήσιο κύκλο των πουλιών που δεν μπορούμε να τις παρακάμψουμε. (πτερορια).
Μπαινοντας τωρα στην ουσια του ερωτήματος σου θα σου και μη γνωρίζοντας συμπεριφορές πουλιών στην εξωτερική εκτροφή θα ηθελα να σου πω καποιες δικες μου παρατηρήσεις.
Αρχικα δεν εχω παρατηρήσει θέματα προβλημάτων υγειας στα πουλια μου που να σχετίζονται θεωρητικά με την εσωτερική εκτροφή μιας και θεωρω πως οτι μου εχει τυχει μέχρι σήμερα θα μπορούσε να έχει τύχει παρόμοιο πρόβλημα και στην εξωτερική.Φροντιζω ομως παντα να παρεχω τις απαραιτητες συνθηκες που αφορουν τον σωστο καθαρισμο, αερισμο και την γενικοτερη υγεινη διαβιωση των πουλιων.
Αυτο ομως που θεωρω το μεγαλυτερο μειονεκτημα της εσωτερικης εκτροφης ειναι η απουσια φυσικου φωτος. Ο ηλιος για εμενα ειναι η μονη αναντικαταστατη πηγη καλης υγειας που στερει η εσωτερικη εκτροφη στα πουλια. Για αυτο τον λογο προσπαθω να τα εκθετω σε φυσικο φωτισμο οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν.Απο εκει και περα μπαινεις σε μια διαδικασια να παρεχεις στα πουλια σου σκευασματα τα οποια τα βοηθουν να εχουν τεχνητα οτι δεν μπορουν να εχουν ζωντας καθημερινα σε ενα φυσικο περιβαλλον. Σαφως και υπαρχουν μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα και στις δυο μορφες εκτροφης τα οποια ο καθε εκτροφεας πρεπει να διορθωσει τα μεν και να εκμεταλευτει τα δε για να παρει απο τα πουλια του το 100% αλλα και να τους παρεχει μια διαβιωση που και στις δυο περιπτωσεις δεν θα τους στερει ΤΙΠΟΤΑ εκτος απο την ελευθερια τους.
 
Μια διευκρίνηση για να μην μπερδευτουμε με άλλο θέμα γιατί φαινεται παρεμφερή. Δεν ομιλούμε για τα πλεονεκτήματα -μειονεκτηματα των δυο εκτροφων. Το ερώτημα νομίζω αφορα κάτι άλλο. Το "εν δυναμή" Κώστα δεν αφορούσε την εποχή που περνά πτερρορια(αλλα ποτε πέρνα πτερορια οτάν γεννηθεί μεσα χειμωνα για παράδειγμα κτλ 😉 μιας και δε γίνεται. . Κατα λάθος μάλλον πατησα η' μπήκε best answer. Γίνεται να βγει;
 
Είμαι υπέρμαχος της εξωτερικής εκτροφής, καθώς το βιολογικό ρολόι των πουλιών ρυθμίζεται αποκλειστικά από τη διάρκεια του ημερήσιου φωτός. Μολονότι είναι ακόμη Φεβρουάριος, η αύξηση της διάρκειας της ημέρας έχει γίνει αντιληπτή από τα καναρίνια, τα οποία έχουν μπει σε αναπαραγωγική διάθεση. Δυστυχώς όμως η αστάθεια του καιρού είναι εκείνη που καθορίζει το αναπαραγωγικό αποτέλεσμα. Αυτό είναι και το βασικό μειονέκτημα της εξωτερικής εκτροφής κατά την γνώμη μου.
 
Μια διευκρίνηση για να μην μπερδευτουμε με άλλο θέμα γιατί φαινεται παρεμφερή. Δεν ομιλούμε για τα πλεονεκτήματα -μειονεκτηματα των δυο εκτροφων. Το ερώτημα νομίζω αφορα κάτι άλλο. Το "εν δυναμή" Κώστα δεν αφορούσε την εποχή που περνά πτερρορια(αλλα ποτε πέρνα πτερορια οτάν γεννηθεί μεσα χειμωνα για παράδειγμα κτλ 😉 μιας και δε γίνεται. . Κατα λάθος μάλλον πατησα η' μπήκε best answer. Γίνεται να βγει;
Αν απο ολο το μηνυμα Δημητρη μου, κρατησες τον επιλογο σου ζηταω συγνωμη αλλα δεν εγινε αντιληπτο τουλαχιστον σε εμενα το ζητουμενο. Παρολα αυτα προσπαθησα να αφηγηθω δικες μου εικονες και εμπειριες.
 
Αχ βρε Κώστα ο πρόλογος μου δεν αφορούσε(ουτε ηταν σχολιασμός σε αυτον) και δεν κρατησα βεβαίως τον επίλογο σου επειδή φαίνεται κάτω απο αυτον αμεσως μετα γραμμένος. Εκείνο που σχολιασα προς εσένα ηταν απο κει που αναφερω το όνομα σου.Αλλιως θα είχα ξεκινήσει εξ αρχής με το όνομα σου. Δεν χρειαζεται να πω οτι εγραψες ηταν (και)για μένα πολύ ενδιαφέρον, ευκρινές και διαφωτιστικό (και δεν εξαιρω τον επίλογο).
 
Είμαι υπέρμαχος της εξωτερικής εκτροφής, καθώς το βιολογικό ρολόι των πουλιών ρυθμίζεται αποκλειστικά από τη διάρκεια του ημερήσιου φωτός. Μολονότι είναι ακόμη Φεβρουάριος, η αύξηση της διάρκειας της ημέρας έχει γίνει αντιληπτή από τα καναρίνια, τα οποία έχουν μπει σε αναπαραγωγική διάθεση. Δυστυχώς όμως η αστάθεια του καιρού είναι εκείνη που καθορίζει το αναπαραγωγικό αποτέλεσμα. Αυτό είναι και το βασικό μειονέκτημα της εξωτερικής εκτροφής κατά την γνώμη μου.
Χωρίς να έχω κάνει ποτέ εσωτερική εκτροφή συμφωνώ με τον Στέφανο! Θεωρώ πως τα πουλιά που μεγαλώνουν, γεννιούνται και ζευγαρώνουν έξω είναι πιο υγιή! Φυσικά αυτό ισχύει όταν προσέχουμε να μην τα εκθέτουμε στη βροχή, στα ρεύματα αέρα και στα αρπακτικά! Η Βιταμίνη D είναι ζωτικής σημασίας για την καλή υγεία! Και τα πουλιά που έχουν μάθει και ζουν με 1-2 βαθμούς ή ακόμα και με μείον προφανώς είναι και πιο δυνατά με πιο ισχυρό ανοσοποιητικό. Όλα αυτά είναι η δική μου άποψη η οποία μπορεί να είναι εσφαλμένη και τα ίδια να ισχύουν και για μια εσωτερική εκτροφή. Απλά το οξυγόνο, ο καθαρός αέρας και ο ήλιος θεωρώ δίνουν υγεία, και αυτά στην εσωτερική εκτροφή δεν υπάρχουν!

Δεν ομιλούμε για τα πλεονεκτήματα -μειονεκτηματα των δυο εκτροφων. Το ερώτημα νομίζω αφορα κάτι άλλο.
Με συγχωρείς Δημήτρη μου αλλά δεν έχω καταλάβει το ερώτημα σου τότε.. :)
 
... Μπορεί να παρουσιάσουν εν τέλη διαφορές στα πουλια αυτοι οι δυο διαφορετικοί τρόποι αναπαραγωγής;
Πολλές, αν οι "εσωτερικοί" δεν επέμβουμε, όπως λέει κι ο Κωστας ποικιλοτρόπως.
Απο την ποιότητα του ανοσοποιητικού τους, την υγεία τους, την διαμόρφωση και την ποιότητα του σκελετού τους, μέχρι την διαφοροποίηση της αντίληψης των εποχών και την παραγωγή ορμονών που επιρεάζουν ακόμα και τον φαινότυπό τους. Μ' άλλα λόγια μπορεί να επέλθουν ριζικές μεταβολές σε όλη την φυσιολογία τους. Αν δεν γίνεται αυτό, είναι γιατί, όσοι ασχολούμαστε με την εσωτερική εκτροφή, έχουμε πάντα στο μυαλό μας και προσπαθούμε να "φεύγουμε" απο τα φυσικά χαρακτηριστικά της περιοχής μας (γεωγραφικό πλάτος), όσο το δυνατόν λιγότερο. Ωστε να μειώνουμε το εύρος της διαταραχής των πουλιών και να έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να τους δημιουργήσουμε πιστευτές συνθήκες όταν αλλοιώνουμε ποιότητα και συνθήκες φωτισμού., αλλά και τακτικές διατροφής.
 
πιστεύω πως η απάντηση κρύβεται κάπου εκεί βαθιά στα λόγια του κου Γερολυμάτου αλλά και στα λόγια του κου Μισαλούρη.
Επιτρέψτε μου επίσης να σταθώ στο πλευρό του φίλου Στέφανου μιας και γω πιστεύω,όπως και πολλοί άλλοι φίλοι, πως τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με την εξωτερική εκτροφή.. Πλέον και οι συνθήκες υγιούς εξωτ. Διαβίωσης ρυθμίζονται και αν παρθούν όλα τα μέτρα ασφαλείας,τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.
Προσωπικά πιστεύω πως εσωτερική εκτροφή επιλέγουν κυρίως όσοι θέλουν να ασχοληθούν ''ενεργά και κάθε χρόνο'' με τις εκθέσεις,ξεκινώντας διατροφική προετοιμασία από τον Δεκέμβριο και δημιουργώντας ένα εικονικό περιβάλλον στα πτηνά τους τέτοιο που.. Αρχές Φλεβάρη να σκάνε μύτη και οι πρώτοι νεοσσοί..όχι, δεν συμφωνώ μ'αυτό.
 
Όταν η αναπαραγωγή σε εσωτερική εκτροφή γίνεται στην εποχή που αναπαράγονται τα πουλιά και στην εξωτερική εκτροφή, δηλαδή την άνοιξη, σε χώρο με φυσική θερμοκρασία περιβάλλοντος - με ανοικτά παράθυρα για εξαερισμό - με φυσικό φωτισμό, τότε δεν υπάρχει καμμία διαφορά ούτε και επιπτώσεις. Επίσης υπάρχει καλύτερη επιτυχία καθώς αποφεύγονται πολλές ανεπιθύμητες καταστάσεις όπως απότομες μεταβολές του καιρού - έντομα - αρπακτικά κλπ.
Τι γίνεται όμως όταν επιχειρούμε αναπαραγωγή τον ιανουάριο - φεβρουάριο και δεν έχουμε τις γνώσεις, την υπομονή και προπαντός τα κατάλληλα μέσα - εξοπλισμό...
Τότε τουλάχιστον για μένα δημιουργούνται διάφορα προβλήματα με επιπτώσεις στους απογόνους...
 
Όταν η αναπαραγωγή σε εσωτερική εκτροφή γίνεται στην εποχή που αναπαράγονται τα πουλιά και στην εξωτερική εκτροφή, δηλαδή την άνοιξη, σε χώρο με φυσική θερμοκρασία περιβάλλοντος - με ανοικτά παράθυρα για εξαερισμό - με φυσικό φωτισμό, τότε δεν υπάρχει καμμία διαφορά ούτε και επιπτώσεις.
Διαφωνώ.. μέσα σε ένα κλειστό χώρο ούτε τον ήλιο μπορείς να βάλεις ούτε τα οφέλη του ούτε τα πουλιά λαμβάνουν την βιταμίνη D που λαμβάνουν τα "μπαλκονάτα". Και όσο καλός εξαερισμός και να γίνεται το οξυγόνο που αναπνέουν όταν βρίσκονται έξω δεν το αναπνέουν τα πουλιά εσωτερικής εκτροφής. Για μένα αυτά είναι σημαντικότερα από αυτά:
απότομες μεταβολές του καιρού - έντομα - αρπακτικά κλπ.
για τα οποία υπάρχουν λύσεις.. ένας χώρος που δεν πιάνει αέρας, μία σίτα και ένα δίχτυ προστασίας. :)
 
μέσα σε ένα κλειστό χώρο ούτε τον ήλιο μπορείς να βάλεις ούτε τα οφέλη του ούτε τα πουλιά λαμβάνουν την βιταμίνη D που λαμβάνουν τα "μπαλκονάτα". Και όσο καλός εξαερισμός και να γίνεται το οξυγόνο που αναπνέουν όταν βρίσκονται έξω δεν το αναπνέουν τα πουλιά εσωτερικής εκτροφής. Για μένα αυτά είναι σημαντικότερα
πέστα βρε Αλίκη!
 
Διαφωνώ.. μέσα σε ένα κλειστό χώρο ούτε τον ήλιο μπορείς να βάλεις ούτε τα οφέλη του ούτε τα πουλιά λαμβάνουν την βιταμίνη D που λαμβάνουν τα "μπαλκονάτα". Και όσο καλός εξαερισμός και να γίνεται το οξυγόνο που αναπνέουν όταν βρίσκονται έξω δεν το αναπνέουν τα πουλιά εσωτερικής εκτροφής.
Αλίκη έχεις εν μέρει δίκιο, πλην όμως όταν αναφέρομαι σε εσωτερική εκτροφή δεν εννοώ εκτροφή σε σκοτεινά διαμερίσματα - σε υπόγεια - σε λεβητοστάσια κλπ., αλλά σε κλειστό χώρο με μεγάλα ανοίγματα όπως λέγονται κοινώς ευαερα και ευηλια, για όσους έχουν αυτή, την ας πούμε πολυτέλεια.
Σίγουρα η φύση είναι προτιμότερη, αλλά αυτη η εσωτερική εκτροφή και πάντα την άνοιξη παρουσιάζει τα λιγότερα προβλήματα στους απογόνους, ως απάντηση στο αρχικό ερώτημα του θέματος.
 
Λογικά για να υπάρχει σωστή κρίση για την επιλογή της καταλληλότερης μεθόδου εκτροφής θα πρέπει να κάποιος να τις έχει ζήσει, να τις έχει δοκιμάσει και εφαρμόσει για 8-10 χρόνια τουλάχιστο και τις δύο...
Καμία από μόνη της δεν στέκει χωρίς προβλήματα... όπως και κανένα πρόβλημα πλέον δεν είναι άλυτο.
Άλλο όμως "εσωτερική" εκτροφή στο κλιμακοστάσιο, στην αποθήκη, στο δωμάτιό ή στην κουζίνα μας κι άλλο σωστή και οργανωμένη εσωτερική εκτροφή...
Καλό είναι να το ξεκαθαρίσουμε για να μην μπερδεύουμε τους αναγνώστες.
 
Παρακολουθώ όλο το θέμα αλλά βλέπω ότι κανείς δεν αναφέρει μια ουσιώδη διαφορά μεταξύ των εκτροφών, που εμείς που διαβάζουμε πρέπει να έχουμε ξεκάθαρη στο μυαλό μας, για να καταλήξουμε στην προτιμότερη λύση.
Άλλο είναι στήσιμο εκτροφής για εκατοντάδες καναρίνια που αν και ερασιτεχνική είναι εκτροφή επαγγελματικών προδιαγραφών και άλλο εκτροφή με 3-4 ζευγάρια και σύνολο πουλιών που δεν ξεπερνάει τις μία- δύο δεκάδες, πόσο μάλλον για ένα-δύο καναρίνια.
Δεν είναι κατά την γνώμη μου η πολύχρονη προσωπική εμπειρία του καθενός που μπορεί να τον οδηγήσει σε κάποια επιλογή, αφού γνώση υπάρχει και είναι εύκολα προσβάσιμη. Είναι να καταλήξει τι προσωπικούς στόχους θέτει για την εκτροφή του σε επίπεδο αριθμού πουλιών. Γιατί γενικά η ευεργετική επίδραση του ήλιου και του καθαρού αέρα, δεν αντικαθίσταται ή μάλλον αντικαθίστανται μερικώς και με δαπάνες αρκετά υψηλές.
 
επηρεάζει την υγεια/ψυχοσύνθεση, των καινούργιων πουλιών σε σύγκριση με αυτά που γεννιούνται, ανατρεφονται στην εποχή τους σε εξωτερικο χώρο. Εννοείται οτι και στους δυο χώρους τηρούνται οι στοιχειώδης προδιαγραφές τουλαχιστον. Μπορεί να παρουσιάσουν εν τέλη διαφορές στα πουλια αυτοι οι δυο διαφορετικοί τρόποι αναπαραγωγής;
Παρακολουθώ όλο το θέμα αλλά βλέπω ότι κανείς δεν αναφέρει μια ουσιώδη διαφορά μεταξύ των εκτροφών,
Το ερώτημα του φίλου δεν ειναι η επιλογή εκτροφής, αλλά αν υπάρχουν παρενέργειες από εσωτερική εκτροφή στους απογόνους και ποιες μπορεί να είναι αυτές.
Νομίζω ότι το σχόλιο του mgerom είναι κατατοπιστικο όσον αφορά τις λεπτομέρειες.
 
Back
Top