Αναπαραγωγή Ετοιμόγεννο ζεβράκι για ζευγάρι με το αρσενικό μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Phantomas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Μολις πηρα μια ετοιμογεννη μανουλα, την εβαλα με ενα αρσενικο, καταπληκτικο χαρακτηρα. Τα πανε μια χαρα απο την πρωτη μερα κι ολας. Καμια συμβουλη για το πως να την φροντιζω αυτες τις μερες;Εννοω τι να τρωει, αν κανει να κανει μπανιο στην μπανιερα κλπ
 
Αυτος που μου το εδωσε ειναι βεβαιο οτι τα φροντιζει. Και ειναι παραδεισια 😛
 
Και ειναι παραδεισια

Συγνώμη αλλά δεν το καταλαβα. ας μας πουν οι ειδικοί τι πρέπει να γίνει στα παραδείσια. Χωρίς να ξέρω πιστευω οτι πρέπει να ισχυει το ιδιο σαν τα καναρινια
 
Δεν ξερω αν κανει να τα χωρισω τωρα μιας και ειναι κρισιμη περιοδος.
 
Εγω επρεπε να παρω ενα θηλυκο δινοντας ενα αρσενικο. Ετσι εγινε η ανταλλαγη. Αυτος παλι ειχε 3 θηλυκες και 1 αρσενικο. Ετσι μου εδωσε το θηλυκο και εγω το αρσενικο. Η κοιλια της ειναι μεχρι το πατωμα 😛 . Οταν ανασαινει φαινονται τα αυγα της
 
Σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και καλού-κακού έχε και ένα υγρό στο σπίτι.
 
από μενα... καλή συνέχεια στην προσπαθεια σου.
 
Σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και καλού-κακού έχε και ένα υγρό στο σπίτι.
Τι υγρο εννοειτε; Που βρισκω σουπιοκοκκαλο; Εννοω πουλανε στα petshop η πρεπει να φαω σουπια και να παρω το κοκκαλο της; 😛
 
Έχεις βάλει φωλιά και νήμα; Όχι το άσπρο το βαμβακερό, μπλέκεται στα νύχια τους. Δίνε μέρα παρά μέρα αυγό ή αυγοτροφή μέχρι να δεις αυγά και να αρχίσει να κλωσσάει, δίνε χορταρικά πράσινα σκούρα, (όχι σπανάκι), μπάνιο μπορεί να κάνει μέχρι να γεννήσει τα αυγά.
Σουπιοκόκκαλο πουλάνε στα petshops ναι. Υγρό συμπλήρωμα επίσης.
 
Nαι υπαρχει φωλια και σωστο νημα. Εδωσα σημερα αυγο και μαρουλι.Χορταρικα και αυτα μερα παρα μερα; Οταν λεμε χορταρικα τι ακριβως εννοουμε;εκτος απο το σπανακι τι αλλο απαγορευεται και τι επιτρεπεται; Τι κοστος εχει το υγρο και τι το σουπιοκοκκαλο; Κωστα σε ευχαριστω. Ειναι η πρωτη μου γεννα 😛 Γιαννη ποιος ειπε οτι μου αρεσει η σουπια; :D 😀

Ποιος πειραζει συνεχεια τον τιτλο του θεματος; 😛 νομιζω οτι ο παρων τιτλος δεν ανταποκρινεται σε αυτο που θελω. Πληροφοριες και συμβουλες δλδ
 
Χορταρικα και αυτα μερα παρα μερα; Οταν λεμε χορταρικα τι ακριβως εννοουμε;
Χόρτα - χόρτα, ό,τι βρίσκεις στον μανάβη. Δεν απαγορεύεται κάτι, μπορείς να δίνεις φύλλα μπρόκολου, κουνουπιδιού, παντζαριού, καρότο, μήλο και φρούτα πιο σπάνια.
Τι κοστος εχει το υγρο και τι το σουπιοκοκκαλο;
Τα μικρά σουπιοκόκκαλα έχουν 1,30-1,50 ευρώ και ένα υγρό ασβέστιο όπως το calci δεν θυμάμαι ακριβώς, γύρω από τα 3 ευρώ νομίζω.
Τώρα το καλοκαίρι σουπιοκόκκαλα μπορείς να βρεις στην παραλία ή και να ζητήσεις από ψαρά. Τα βράζεις ελαφρά, τα στεγνώνεις στον ήλιο και τα φυλάς σε μέρος χωρίς υγρασία.

Ποιος πειραζει συνεχεια τον τιτλο του θεματος; 😛 νομιζω οτι ο παρων τιτλος δεν ανταποκρινεται σε αυτο που θελω. Πληροφοριες και συμβουλες δλδ
Ανταποκρίνεται, ότι θέλεις πληροφορίες εννοείται :)
Ο τίτλος πρέπει να είναι ενδεικτικός της περίπτωσης.
 
Οκ ευχαριστω παρα πολυ. Μερα παρα μερα ειπαμε τα χορταρικα και αυγο;
 
Οκ ευχαριστω παρα πολυ. Μερα παρα μερα ειπαμε τα χορταρικα και αυγο;
Ναι και κάθε μέρα μπορείς. Όταν κάτσει μόνιμα να κλωσσά όμως σταματάς και ξαναβάζεις αυγό καθημερινά μόλις βγει ο πρώτος νεοσσός. Το αυγό βρασμένο 15 λεπτά, κομμένο στη μέση με το τσόφλι μαζί. Θα το βγάζεις νωρίς το απόγευμα, έχει ήδη πολύ ζέστη μην αλλοιώνεται.
 
Οκ. Ναι ναι μαζι με το τσοφλι το βαζω και το κανω οπως ακριβως λετε. Ενταξει. Θα ακολουθω πιστα τις οδηγιες. Καμια αλλη συμβουλη η απλα να περιμενω το γεγονος; 😛 Aααα το αρσενικο να το χωρισω; Ειναι υποχρεωτικο;
 
Aααα το αρσενικο να το χωρισω; Ειναι υποχρεωτικο;
Καθόλου υποχρεωτικό. Κανονικά δεν τα χωρίζουμε εκτός σπάνιων περιπτώσεων. Θα παρακολουθήσεις και αν χρειαστεί μόνο θα κάνεις κάτι τέτοιο. Είναι καλοί γονείς γενικά. Καλά αποτελέσματα να έχεις!
 
ναι ναι μολις το διαβασα συγνωμη... ετοιμη να γεννησει χωρις να χουν χτισει φωλια εχοντας ζευγαρωσει με αλλο αρσενικο χωρις καραντινα αλλα ανταλλον... Προσπαθησε να προστατεψεις το θυληκο με οσα σου προτειναν τα παιδια απο θεμα διατροφης και μια συμβουλη απο μενα με παρα πολυ συμπαθεια το χομπυ που διαλεξες θελει πρωτα απολα ΥΠΟΜΟΝΗ αυτο που επιχειρείς να κανεις περιεχει ποσοστο αποτυχιας 90% και αναλογησου πρωτα απολα τις ευθυνες σου απεναντι σαυτες τις ζωες ολα εχουν το σωστο χρονο.. μη βιαζεσε.. αλωστε τα ζεμπρα γεννανε πολλες φορες δε θα χασεις την αναπαραγωγικη περιοδο δεν ειναι καναρινια.. Δωσε χρονο στα πουλια και στρωσου στο διαβασμααα.. Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις
 
Back
Top