Αναπαραγωγή Ετοιμόγεννο ζεβράκι για ζευγάρι με το αρσενικό μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Phantomas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω εθεσα ενα ερωτημα. Εφοσον η κατασταση ειναι γνωστη τι να κάνω;να το βαλω σε καραντινα εν τελει
?
 
να το βαλω σε καραντινα εν τελει
?
Τώρα άστο.. ό,τι έγινε έγινε.. Ας ευχηθούμε πως όντως το θηλυκό είναι υγιές και δε θα μεταδώσει κάτι στο αρσενικό..

Χόρτα - χόρτα, ό,τι βρίσκεις στον μανάβη. Δεν απαγορεύεται κάτι, μπορείς να δίνεις φύλλα μπρόκολου, κουνουπιδιού, παντζαριού, καρότο, μήλο και φρούτα πιο σπάνια.
Μια μικρή παρατήρηση Μαράκι εδώ... Σπανάκι απαγορεύεται όταν δίνουμε ασβέστιο γιατί εμποδίζει την απορρόφηση του! 😉
 
Εγω εθεσα ενα ερωτημα. Εφοσον η κατασταση ειναι γνωστη τι να κάνω;να το βαλω σε καραντινα εν τελει
?
απο την βιασυνη σου να δεις πουλια μπηκες σε περιπετεια..
1 διαβασεεεεεεεεεε ///
- σου πουλαν αρσενικο πουλι για θηλυκό και συ ενθουσιαζεσε... σενα ειδος πουλιου πολυ ευκολο στην αναγνωριση του φυλου του (αν ειχες ανοιξει οποιαδηποτε αρθρο θα τα ξεχωριζες κ απο μονος σου
- το αλαζεις με θηλυκο που ηταν ζευγαρι με καποιο αλλο... αν ηταν.. η απλα το πουλι ηταν πυρωμενο γνωριζεις αν ειχε επαφη; ..η τα αυγα ειναι ασπορα κ μετα θα αναρωτιεσε γιατι τα σπαει τα τρωει η τα πεταει;
-γνωριζεις το ιστορικο του πουλιου που ρισκαρεις να το βαλεις με το ηδη υπαρχον; Ξερεις τ ι αρωστιες μπορει να κουβαλαει;
-η διαδικασια ζευγαρωματος περιεχει προετοιμασια.. Την γνωριζεις; ουτε φωλια δεν εχει... Εχεις ακουσει περι δυστοκιας; και ποσα ακομη... Θα μπορουσα να σου γραφω ωρες... αλλα ολα αυτα θελουν διαβασμα και παλι θα αγχωθεις οταν τα ζησεις... Ξεκινα ομως με τη θεωρια γιατι κ η πραξη θα ρθει συντομα...
και αφου βιαστηκες τωρα θα καθυστερησεις περισσοτερο... καραντινα στο θηλυκο με καλη διατροφη και ασβεστιο βαλε φωλια και αν γεννησει θα περασει ολη τη διαδικασια μονη της αν ειναι ενσπορα τα ζεμπρα τα κανουν ολα μαζι κλωσσαει και το αρσενικο ταιζει χτιζει φωλια ποσο ρισκο ειναι 2 πουλια που δεν εχουν ζευγαρωσει να τα κανουν ολα αυτα μαζι μαλον θα φανε τα αυγα η θα τα σπασουν
... Μετα τη καραντινα θα αρχισεις απο το μηδεν γνωριμια προετοιμασια φωλια κτλ
 
Η ειρωνια θα μπορουσε να λειπει. Δεν θελησα να δω πουλια, απλα τα εβαλα μαζι γιατι με διαβεβαιωσαν οτι ειναι υγιες το θηλυκο. Το θεμα ειναι να βοηθηθω και οχι να αγχωθω.. Εν παση περιπτωση.η καραντινα ετεθη σε εφαρμογη.
 
Η ειρωνια θα μπορουσε να λειπει. Δεν θελησα να δω πουλια, απλα τα εβαλα μαζι γιατι με διαβεβαιωσαν οτι ειναι υγιες το θηλυκο. Το θεμα ειναι να βοηθηθω και οχι να αγχωθω.. Εν παση περιπτωση.η καραντινα ετεθη σε εφαρμογη.
το τελευταιο πραγμα που θα θελα θα ταν να σε ειρωνευτω ειναι αργα ειμαι πτωμα και καθομαι κ ασχολουμε και προσπαθω να σου εξηγησω καποια πραγματα τα οποια τα λαμβανεις ως ειρωνια λυπαμαι κανε οτι θες και καλη επιτυχια
 
το τελευταιο πραγμα που θα θελα θα ταν να σε ειρωνευτω ειναι αργα ειμαι πτωμα και καθομαι κ ασχολουμε και προσπαθω να σου εξηγησω καποια πραγματα τα οποια τα λαμβανεις ως ειρωνια λυπαμαι κανε οτι θες και καλη επιτυχια
Διαβασε τα μυνηματα υπολοιπων μελων που μου εγραψαν. Μετα διαβασε τα δικα σου, λογικα θα καταλαβεις καποια διαφορα
 
το τελευταιο πραγμα που θα θελα θα ταν να σε ειρωνευτω ειναι αργα ειμαι πτωμα και καθομαι κ ασχολουμε και προσπαθω να σου εξηγησω καποια πραγματα τα οποια τα λαμβανεις ως ειρωνια λυπαμαι κανε οτι θες και καλη επιτυχια
Διαβασε τα μυνηματα υπολοιπων μελων που μου εγραψαν. Μετα διαβασε τα δικα σου, λογικα θα καταλαβεις καποια διαφορα
Πολλές φορές εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος...
Δεν μπορούμε να δούμε το ύφος του συγγραφέα... Οπότε καλά είναι να είμαστε πιο χαλαροί σε όλα μας. Λίγο περισσότερο ανεχτικοί και όλα λύνονται.
Άλλωστε να βοηθήσουμε προσπαθούμε όλοι...
Να βοηθήσουμε ακόμη και τον ίδιο μας τον εαυτό... όταν φυσικά το χρειάζεται.
Μια μικρή παρατήρηση Μαράκι εδώ... Σπανάκι απαγορεύεται όταν δίνουμε ασβέστιο γιατί εμποδίζει την απορρόφηση του! 😉
Η Μαρία στο 11 το έγραψε
δίνε χορταρικά πράσινα σκούρα, (όχι σπανάκι),
 
Εγω εθεσα ενα ερωτημα. Εφοσον η κατασταση ειναι γνωστη τι να κάνω;να το βαλω σε καραντινα εν τελει
?
Ότι και να κάνεις τώρα περιέχει ένα ρίσκο και δύσκολα θα σου απαντήσει κάποιος στο θέμα της καραντίνας.

Αν όντως το θηλυκό είναι σε φάση ωοτοκίας (?) το χειρότερο που θα μπορούσε να του συμβεί είναι να αλλάξει απότομα περιβάλλον. Σε αυτές τις περιπτώσεις η δυστοκία είναι πολύ πιθανή... Αν μπορείς βάλε μία φωτογραφία του (χωρίς να το πιάσεις).

Να του δώσεις ένα σταθερό, ήσυχο περιβάλλον και την απαραίτητη διατροφή και ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά.
 
Kαλημερα σε ολους. Στο πουλακι του αλλαξα κλουβι και το εβαλα κοντα με το κλουβι του αρσενικου. Δειχνει μια χαρα, πηγαινοερχεται, τρωει. Δειχνει ζωντανια.
 
Back
Top