Αναπαραγωγή Ευτυχισμένος "μαγκας"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Thanoulis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Thanoulis

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2007
Μηνύματα
40
Πόλη
Λαμία
Ο ''μάγκας'' μου πρόκειται να γίνει πατέρας 3 παιδιών με την ''Πύρα'' που έχει και τη πείρα. Επιτέλους!Η φύση θέλει πραγματικά τον χρόνο της και όσο βιαζόμαστε γινόμαστε κουραστικοί αφού το σίγουρο είναι οτι τελικά όλα γίνονται στη φύση.
Τα παιδάκια θα ήταν 4 όμως το ένα έγινε ομελλέτα στον πάτο.Αναρωτιέμαι αν είναι υπεύθυνος ο πατέρας που συχνάζει στην φωλιά καλοπροαίρετα για να κλοσσήσει-βοηθάει στη ξεκούραση της μάνας- με αποτέλεσμα να μην έχει τον χώρο η γυναίκα του, ή τον έπιασε κάποια τρέλλα που πολλοί μου έχουνε πει οτι τους πιάνει;(σπάνε τα αυγά)Αυτή είναι μια ερώτηση. Η άλλη είναι σχετική με τον χρόνο παραμονής μου ώστε να απομονώσω τα πουλάκια. Πότε είναι καλό να τους χωρίσω και τι είναι καλό να κάνω αν θελήσω να διακόψω την αναπαραγωγή; Προτείνετέ μας προγράμματα που σχετίζονται με τον χρόνο παραμονής των νεοσσών με τους γονείς τους, μεταξύ τους σαν ζευγάρι και αν έχει επιπτώσεις στο κελάηδιμα η απουσία του έτερου ύμιση. Πείτε μας τι πρέπει να προσέχουμε ώστε όλα πάνε καλά με την ανάπτυξή των νεοσσών. Υπάρχει υγεία στα πουλιά,υπάρχει και περιέργεια:)
 
πρωτα απο ολα αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος δεν χωριζουμε τα ζευγαρια, ενας λογος να μην αφηνει ο αρσενικος την θηλυια σε ηρεμια, αφου κλωσσαει κιολας ειναι πολυ καλο ζευγαρι, δευτερον τα πουλακια μολις πανε 18 ημερων θα τα βαλεις μονο με τον πατερα και στην θηλυκια που θα ειναι μονη θα της δωσεις νημα να κανει νεα φωλιαντριτον να εχεις μεγαλη προσοχη να μην μεινουθν τα πουλια χωρις φαι-νερο και να τα εχεις καθαρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Μου έχουνε πει πως όλο το καλοκαίρι θα γεννάν και θα κάνουν πολλούς απογόνους.Αυτό για την κανάρα μου δεν είναι εξαντλητικό;
 
Εώς 3 φορές είναι αρκετό να ζευγαρώσει. Μην ξεχνάς οτι το μεγάλωμα των μικρών πουλιών κουράζει πολύ την κανάρα.
 
Αν θελουμε τα πουλια μας να μην τα εξαντλουμε, τα αφηνουμε να κανουν 2-3 γεννες αναλογα με το ποσους νεοσσους κανουν σε καθε γεννα. Μια ολοκληρωμενη γεννα ειναι αυτη που που θα εκκολαφθουν και θα μεγαλωσουν οι νεοσσοι κανονικα απο το ζευγαρι.
 
Τώρα παρατηρώ οτι συχνά κάνουνε καβγάδες, ενω το ζευγάρωμα εμφανώς περιορίστηκε. Στη γέννηση φαντάζομαι πως πρέπει να δώσει το παρόν και ο αρσενικός, επομένως να μη νοιώθω την ανάγκη να τα χωρίσω για λίγες μέρες... Τι λέτε; Μακάρι να ήξερα πως μπορώ να ανεβάσω ένα βιντεάκι να δείτε τα ζωάκια μου
 
Thanoulis είπε:
Μακάρι να ήξερα πως μπορώ να ανεβάσω ένα βιντεάκι να δείτε τα ζωάκια μου

_https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-βάζουμε-ένα-βίντεο-στα-post.2189/
 
Αν και πάνε αρκετές ημέρες που η κανάρα μου γέννησε(1-2 Μαρτίου το πρώτο αυγό απο τα 3) τα αυγουλάκια ακόμα να σπάσουνε. Εντούτοις, κλοσσάει ακόμα χωρίς να τα παρατήσει που από όσα ξέρω θα έπρεπε να το είχε κάνει σε περίπτωση που ήταν άσπορα. Επίσης βλέπω πως οι κηλίδες και στα τρεία αυγά γίνονται μέρα με τη μέρα πιο σκούρες. Θα σπάσουνε τί λέτε; Πάντως περάσανε πάνω απο 14 ημέρες-προβλεπόμενος χρόνος αναμονής
 
Αν και πάνε αρκετές ημέρες που η κανάρα μου γέννησε(1-2 Μαρτίου το πρώτο αυγό απο τα 3) τα αυγουλάκια ακόμα να σπάσουνε.Εντούτοις, κλοσσάει ακόμα χωρίς να τα παρατήσει που από όσα ξέρω θα έπρεπε να το είχε κάνει σε περίπτωση που ήταν άσπορα.Επίσης βλέπω πως οι κηλίδες και στα τρεία αυγά γίνονται μέρα με τη μέρα πιο σκούρες. Θα σπάσουνε τί λέτε; Πάντως περάσανε πάνω απο 14 ημέρες-προβλεπόμενος χρόνος αναμονής

Θα απαντήσω στον φίλο με μια ερώτηση για όλους (ναι, ναι γίνεται και αυτό) χωρίς βέβαια να απαξιώνω τις υπόλοιπες απορίες.Απλά αυτές με λίγο περισσότερη μελέτη απαντώνται σε πολλά και παλαιότερα posts!
Ποιος σας είπε και τον πιστέψατε ότι κάθε άσπορο αυγό απορρίπτεται από το θηλυκό άμα τη εμφανίσει;Άλλος λέει ότι το πετάει από την φωλιά, άλλος ότι το παρατάει,ένας τρίτος ότι το σπάει και το τρώει(ανάλατο; Μπλιαχ!).
Εγώ σας λέω λοιπόν ότι τα μαζεύει όλα σε μια γωνιά και μόλις συμπληρώσει ντουζίνα είτε τα κάνει ομελέτα είτε τα μοσχοπουλάει στα Mac Kanaralds!
Όταν πετύχεις ειδικά καλό πουλί, καθαρό και υπεράνω τότε βγάζει την ουρίτσα της από το κάγκελο και γεννοβολάει το άσπορο (είπαμε καλό πουλί το οποίο γνωρίζει εκ των προτέρων τι κουβαλάει) στο πάτωμα του εκτροφείου.
Ζητώ κατανόηση για τις υπερβολές και αναμένω τις αντιρρήσεις σας.
Τεκμηριωμένα έτσι!
 
Κύριε Αντρέα, (εσάς ειδικά θα σας μιλώ στον πληθυντικό απο εδω και στο εξής) μ'αρέσουν οι άνθρωποι που δίνουν μια δόση ειρωνίας σε απαντήσεις τους και μάλιστα τεκμηριωμένα. Το θέμα είναι οτι εσείς δεν μου απαντήσατε και όλη σας η προσπάθεια για τεκμηρίωση πήγε, στον πάτο. Διότι για να ζητάτε τεκμηριωμένες αντιρρήσεις πρέπει προηγουμένως να έχετε τεκμηριώσει τα λεγόμενά σας και εσείς δεν το κάνατε. Πλέον ''γνωρίζω'' απο εσάς οτι δεν παρατάνε τα αυγά οι κανάρες και ας είναι άσπορα.''Γνωρίζω'' όμως και απο άλλους εκτροφείς τόσο απο εδώ μέσα όσο και εκτός forum,ότι το κάνουν. ΓΝΩΡΙΖΩ πάνω απ'όλα ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, γι'αυτό και ερωτώ.Αυτός που θα δώσει την σίγουρη απάντηση στην ερώτησή μου είναι ο χρόνος. Μαζί με το χρόνο όμως θα μου δίνουν απαντήσεις και άνθρωποι που θέλουν να δώσουν απαντήσεις και με γνώμονα διαφορετικά ''δεδομένα-πουλιά'' που έχουν υπο τη κατοχή τους και ας τους ρωτήσανε 100ντάδες φορές τα ίδια πράγματα. Κάποιοι -θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι-γράφτηκαν στο forum για να θέσουν απορίες και ασχετοσύνες επι τάπητος. Και γνωρίζω εκ των προτέρων οτι πολλοί γράφτηκαν για να ικανοποιήσουν τον οξυμένο εγωισμό τους οτι ''γνωρίζουν''. Γνωρίζω σημαίνει ξέρω. Και φαίνεται αυτός που ξέρει απο μια καλή απάντηση χωρίς να θίγει κανέναν έμμεσα ή άμμεσα. Προσωπικά δεν θίχτηκα. Επαναλαμβάνω οτι μου αρέσουνε τέτοιου τύπου απαντήσεις... Τεκμηριωμένες όμως🙄
Υστερ: (χρόνος για μελέτη σε παλαιότερα posts δεν υπάρχει)
 
Συγγνώμη παιδιά αλλά δεν υπάρχει λόγος για εκνευρισμούς και κόντρες. Ανδρέα έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες (και μένα με εκνευρίζει να βλέπω να αναφέρονται εντός και εκτός forum σε δοξασίες όπως αυτή με τα άσπορα αυγά) αλλά δεν χρειάζεται το ειρωνικό ύφος. Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε παρά μόνο να μοιραστούμε ένα πράγμα την γνώση. Κάποιοι όπως εγώ και εσύ πιστεύω ξέρουμε 5 πράγματα. Κάποιοι άλλοι ξέρουν ένα και κάποιοι κανένα αλλά θέλουν να μάθουν. Από τη στιγμή που είσαι εδώ πιστεύω ότι θες και να μάθεις και να βοηθήσεις. Ο Θάνος από την άλλη σίγουρα θέλει να μάθει και σίγουρα ότι αναφέρει από κάπου το άκουσε. Θάνο εξέταζε ότι σου λένε και ότι ακούς. Δεν χρειάζεται χρόνος για να ψάξεις στο forum. Αν πας στην αναζήτηση και βάλεις 2-3 λέξεις κλειδιά ίσως να βρεις αυτό που θες ποιο γρήγορα από ότι αν ρωτήσεις κάτι και περιμένεις απάντηση. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και αν δεν καλυφτώ από την αναζήτηση θέτω θέμα. Στο συγκεκριμένο θέμα των αυγών κανένα πουλί δεν μπορεί να ξέρει αν είναι γόνιμο το αυγό του ή όχι. Δεν έχει υπέρηχο ούτε σουπερ ακοή (για να ακούσει την καρδιά του εμβρύου όπως έλεγαν οι παλιοί). Ο μόνος τρόπος να ελέγξουμε την γονιμότητα του αυγού είναι η https://community.petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/. Πάντα να ζητάμε τεκμηρίωση σε αυτά που μας λένε και λογικές εξηγήσεις. Μόνο έτσι θα φιλτράρουμε τις σωστές πληροφορίες και θα εξελιγθούμε και οι άπειροι αλλά και οι παλαιότεροι που ασχολούνται.
 
Κύριε Αντρέα, (εσάς ειδικά θα σας μιλώ στον πληθυντικό απο εδω και στο εξής)
Με όλο το σεβασμό Θάνο πρώτον δεν καταλαβαίνω τον λόγο και δεύτερον δεν έχω συνηθίσει να με αποκαλούν έτσι. Μπορώ να πω ότι δεν θα το ήθελα!

μ'αρέσουν οι άνθρωποι που δίνουν μια δόση ειρωνίας σε απαντήσεις τους και μάλιστα τεκμηριωμένα.
Καθόλου ειρωνεία, απλά προσπάθεια χιούμορ η οποία κρίνοντας την ειρωνική δική σου απάντηση υπήρξε αποτυχημένη!

Διότι για να ζητάτε τεκμηριωμένες αντιρρήσεις πρέπει προηγουμένως να έχετε τεκμηριώσει τα λεγόμενά σας και εσείς δεν το κάνατε.
Να τεκμηριώσω κάτι το οποίο είναι γραμμένο σε πολλά βιβλία ενώ το αντίθετο αμφιβάλλω;Δεν μιλάω βέβαια για την ολιγόχρονη εμπειρία μου γιατί θα θεωρηθεί τυχαίο και στα όρια του στατιστικού λάθους.

''Γνωρίζω'' όμως και απο άλλους εκτροφείς τόσο απο εδώ μέσα όσο και εκτός forum,ότι το κάνουν.
Τις δικές τους τεκμηριωμένες αντιρρήσεις περιμένω!

Μαζί με το χρόνο όμως θα μου δίνουν απαντήσεις και άνθρωποι που θέλουν να δώσουν απαντήσεις και με γνώμονα διαφορετικά ''δεδομένα-πουλιά'' που έχουν υπο τη κατοχή τους και ας τους ρωτήσανε 100ντάδες φορές τα ίδια πράγματα.
Έτοιμα στο πιάτο όλα δηλαδή!Για πες μου,όταν,όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση, υπάρχουν διαφορετικές απόψεις εσύ τι θα πιστέψεις; Αυτό που σε βολεύει, αυτό που λένε οι πολλοί ή αυτό που λέει κάποιος που τυγχάνει της εκτιμήσεως σου; Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στα βιβλία μόνο ο χρόνος και η εμπειρία σου θα σου δώσει τις πολυπόθητες απαντήσεις.

Και γνωρίζω εκ των προτέρων οτι πολλοί γράφτηκαν για να ικανοποιήσουν τον οξυμένο εγωισμό τους οτι ''γνωρίζουν''. Γνωρίζω σημαίνει ξέρω.
Εύχομαι να μην αναφέρεσαι σε εμένα γιατί κάνεις πολύ μεγάλο λάθος!
Δικαιολογείσαι όμως γιατί δεν με γνωρίζεις.

Και φαίνεται αυτός που ξέρει απο μια καλή απάντηση χωρίς να θίγει κανέναν έμμεσα ή άμμεσα.
Εδώ σίγουρα μιλάς για εμένα. Σε ποιο σημείο του μηνύματος μου σε έθιξα;
Όντως δεν γνωρίζω πολλά από πουλιά αλλά ξέρω περισσότερα για τον σεβασμό στον συνάνθρωπο.Αν φαινόταν ο γνώστης-ερασιτέχνης-εκτροφέας
από τα γλυκόλογα του τότε ζήτω που καήκαμε. Το κριτήριο σουκαι αν δεν έχεις κι άλλο, είναι πέρα για πέρα λανθασμένο στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Προσωπικά δεν θίχτηκα. Επαναλαμβάνω οτι μου αρέσουνε τέτοιου τύπου απαντήσεις... Τεκμηριωμένες όμως🙄
Αν καταφέρεις και πείσεις τον εαυτό σου πρώτα βλέπουμε και για τους άλλους ενδιαφερόμενους!
 
Σ'αρέσει βλέπω να έχεις τον τελευταίο λόγο. Τόσες πολλές παραθέσεις όμως με πείθουν οτι αυτά που σου είπα, έπιασαν τόπο. Και πάλι όμως δε πήρα απάντηση στο κυρίως ερώτημα.Ατόφια απάντηση, χωρίς υπαινιγμούς.Άσε λοιπόν... Δε χρειάζομαι απάντηση.Αλλάζω θέμα.
Βοηθήστε με σας παρακαλώ... Δε ξέρω τί πουλί είναι αυτό. Το βρήκα παρατημένο και βαριά τραυματισμένο χωρίς φτερούγα... Το μάζεψα αμέσως και θέλω να το σώσω. Τί πρέπει να κάνω;
 

Συνημμένα

  • SP_A0216.webp
    SP_A0216.webp
    78,1 KB · Προβολές: 98
Το πουλί της φωτό είναι σπίνος. Βαλτο στην αναζήτηση για να δεις σχετικά άρθρα. Επίσης μπορείς να δεις στο http://www.birdsworld.gr/. Το πως θα το σώσεις εξαρτάται από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Καλό μείγμα για αγριοπούλια, Βιταμίνες στο νερό, ησυχία για να αναρρώσει και καμιά αυγοτροφή (όχι καθημερινά) για πρωτεΐνες. Καλή τύχη. Μόλις το δεις να συνέρχεται άφησέ το εκεί που το βρήκες ή σε κάποιο απομακρυσμένο από κατοικημένο μέρος χώρο. Καλή τύχη εύχομαι στον καημενούλη.
 
Βοηθήστε με σας παρακαλώ... Δε ξέρω τί πουλί είναι αυτό. Το βρήκα παρατημένο και βαριά τραυματισμένο χωρίς φτερούγα... Το μάζεψα αμέσως και θέλω να το σώσω. Τί πρέπει να κάνω;
Δώσ του, νερό με σύριγγα.
Με σύριγγα επίσης δώσε του αυγό(βρασμένο) ή κάποια παιδική κρέμα, χωρίς γάλα.
Στο κουβί ρίξε του κάτω σπόρους, κατά προτίμηση νίζερ & καναβούρι.
Βάλε του στον πάτο του κλουβιού & νερό, θα πρέπει να του δίνεις εσύ μέχρι να βεβαιωθείς ότι πίνει μόνος του.
Εάν είναι & χτυπημένο καλό θα ήταν να τον βάλεις κάπου ζεστά, ίσως να τοποθετήσεις το κλουβί σε κάποια ασφαλή απόσταση από θεράστρα.
Τέλος, θα πρέπει να διαπιστώσεις αν από τη φτερούγα λείπουν μόνο φτερά ή έχει κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα.
Όπως σου είπε ο Βασίλης είναι σπίνος, αρσενικός.
 
Λείπει ολόκληρο το φτερό,το δεξί φτερό και όσο ζορίζεται αιμορραγεί, γι'αυτό και δεν τον ανησυχώ καθόλου για να μην κινείται ιδιαίτερα. Νεράκι πίνει και του έβαλα σπόρους, βιταμίνες και μια αντιβίωση που μου έδωσε ο κτηνίατρος.Αν το αφήσω ελεύθερο εφόσον σωθεί-χλωμό το κόβω αλλα όχι ακατόρθωτο-δε θα μπορεί να πετάξει. Το βρήκα σε ένα μικρό κλουβάκι παρατημένο σε ένα δρόμο της Λαμίας. Τι λέτε να κάνω εάν αναρρώσει
 
Thanoulis είπε:
Το βρήκα σε ένα μικρό κλουβάκι παρατημένο σε ένα δρόμο της Λαμίας.
Το βρήκες μέσα σε κλουβί που είχαν παρατήσει στο δρόμο! 😕 Τι να πει κανείς ρε παιδιά... 😡

Άλλαξέ του ένα κλουβάκι Θάνο και βάλτο σε ένα πεντακάθαρο μικρό σε μέγεθος.
 
Σ'αρέσει βλέπω να έχεις τον τελευταίο λόγο.
Τελικά αρχίζω να αμφιβάλλω πραγματικά αν ξέρεις τι γράφεις κι αν τα διαβάζεις πριν τα στείλεις.Αν ήθελα να έχω τον τελευταίο λόγο δεν θα σου έκανα τόσες ερωτήσεις.Άσχετα βέβαια αν δεν απάντησες σε καμιά.Αφού περιμένεις από τους άλλους να σου απαντάνε στα μηνύματα σου τότε πιστεύω ειδικά σε εμένα που αναφέρθηκες "κάπως" οφείλεις κάποιες απαντήσεις δημοσίως και όχι σε ιδιωτικό επίπεδο όπως θα ήταν πρέπον για το άριστο κλίμα του site. Δεν θέλω επαναλαμβάνω να έχω τον τελευταίο λόγο απλά δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω κάτι να πέσει κάτω.

Τόσες πολλές παραθέσεις όμως με πείθουν οτι αυτά που σου είπα, έπιασαν τόπο.
Αν εννοείς ότι κατάφερες να με "τσιγκλήσεις" ναι τα κατάφερες, πολλά συγχαρητήρια. Δεν πιστεύω να εννοείς κάτι άλλο γιατί για να πιάσει κάτι τόπο πρέπει να έχει κάτι ουσιώδες μέσα του και όχι να είναι κενό.

Και πάλι όμως δε πήρα απάντηση στο κυρίως ερώτημα.Ατόφια απάντηση, χωρίς υπαινιγμούς.Άσε λοιπόν... Δε χρειάζομαι απάντηση.
Διάβασε επιτέλους το προηγούμενο μήνυμα μου και θα βρεις την απάντηση σου!

Αλλάζω θέμα.
Τώρα ποιος νομίζει και θέλει να έχει τον τελευταίο λόγο φαίνεται!
Έτσι κάνεις εσύ; Ανάβεις φωτιές και μετά περιμένεις άλλον να τη σβήσει, ενώ εσύ πας μια βόλτα στο πάρκο σφυρίζοντας αδιάφορα;

ΥΓ. Όσο και να θέλεις να αποφύγεις την κουβέντα, οφείλεις πολλές και ξεκάθαρες απαντήσεις. Εσύ είπες ότι κρίνεις τον άλλο από τα μηνύματα του.Από εκεί περιμένω να καταλάβω (αν με βοηθήσεις να μπορέσω) τι άνθρωπος είσαι!
 
Back
Top