Διατροφή Εφτάπαχο καναρίνι

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Ο ένας μου κάναρος (αυτός με την ποδάγρα, για όσους είδαν το άλλο topic) είναι πολύ χοντρός. Ενώ δεν τρώει πολλά σπόρια θα έλεγα, ξεφτιλάει την κίτρινη βιταμίνη. Ο γιατρός είπε να του κάνω δίαιτα (με τα σποράκια του, κεχρί, φρούτα και λαχανικά). Το κεχρί κανένα από τα πουλιά μου δε το τρώει 😡 Από φρούτα τους έχω βάλει μόνο μήλο και το καλοκαίρι λίγο πεπονάκι-καρπούζι. Από λαχανικά τρώνε το μαρούλι αρκεί να το έχω πλύνει-στεγνώσει πολύ καλά, αν και με τρόμαξαν ότι δεν είναι και πολύ καλό. Αληθεύει αυτό? Ίσως του λείπει ιώδιο, μου έδωσε lugol διάλυμα να βάζω στο νεράκι του.
Είδα το topic του Pegasos1982 για το χοντρό καναρινάκι του και μου ήταν αρκετά χρήσιμο. Ωστόσο οποιοδήποτε άλλο εξειδικευμένο σχόλιο για το τι πρέπει από φρούτα-λαχανικά θα με βοηθούσε αφάνταστα :)
 
- Εαν σου έλεγε κάποιος ας πούμε να μην ξανάβαζες
στο πουλάκι "κιτρινη βιταμίνη", ούτε αυγό, ούτε λιπαρούς σπόρους.
Να του έβαζες στην ταίστρα ελάχιστη τροφή(διαίτης) και να την
αντικαθυσούσες μόνο οταν τελείωνε.Αφθονες πρασινάδες και μήλο εναλλάξ, κάθε δεύτερη ή τρίτη μέρα.
Να το έβαζες σ' ένα μεγαλύτερο
κλουβί με δυό πατήθρες μόνο(σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους),
και να του έβαζες epithol (πολύ ελαφριά στρώση)στα πόδια κάθε
τρίτη μέρα για ένα 15νθήμερο,θα ήταν πολλά;

Υ. Γ Ενα μπανάκι με άλατα, τις ημέρες που δεν θα βάζεις epithol,
για 10-15 λεπτά στο κλουβί, δεν θα έκανε κακό!
 
Και βέβαια όχι, γι' αυτό σας ρωτάω για να μάθω! Η τροφή διαίτης ποια είναι; Λέγοντας πρασινάδες, τι άλλο εννοούμε εκτός από μαρούλι; Κάνει να του βάλω σπανάκι, αγγουράκι πχ? Ο γιατρός του έβαλε μία σταγονίτσα Pulmosan στο σβέρκο του για τα ακάρεα και μου είπε ότι πιάνει και για τα πόδια, γιατί επιδρά εσωτερικά και να διακόψω την pomada που του έβαζα (της tabernil). Το κλουβάκι του είναι σχετικά μεγάλο, να του πάρω ακόμα μεγαλύτερο λέτε;
 
Σπανάκι, μπρόκολο,ζοχούς,ραδίκι, τσουκνίδα είναι μέσα
στις δυνατότητες. Προτίμησε εκείνα που νομίζεις οτι θα
έχουν τα λιγότερα φυτοφάρμακα.
-Τροφή σπόρων "διαίτης", μπορείς να φτιάξεις μόνη σου,
προσθέτοντας στην τροφή που ήδη δίνεις,20% ασπούρι. (κεχρί)
Ας πούμε σε 1κιλό τροφής, να προσθέσεις 200γραμμάρια κεχρί.
-Για να έχει αξία όμως αυτή η κίνηση πρέπει η τροφή
να καταναλώνεται μέχρι τέλους.
-Αν το κλουβάκι είναι μεγάλο, έχει καλώς.
 
Νικολέτα να προσέξεις τα λαχανικά. Παρα Παρα πολυ καλό πλύσιμο . Καλή επιτυχία. Εγώ το έχω ξεκινήσει.
 
Αντώνη να σε ρωτήσω κάτι; Κρίνεις σκόπιμο τα λαχανικά να είναι βρασμένα για να είναι πιο μαλακά; Τα φοβάμαι λίγο τα ωμά για να πω την αλήθεια..
 
Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ βρασμενου και ωμου! Τα ωμα ειναι ασυγκριτα πιο ωφελιμα. Το βρασιμο καταστρεφει πολλα συστατικα.
Στον ανθρωπο τουλαχιστον τα βρασμενα δεν πρεπει να αντικαθιστουν την κυρια "σαλατα" ας πουμε, αλλα να την συμπληρωνουν.
 
'Αρα μιλάμε για ωμό? (μεταξύ μας μπλιαχ, αλλά στο καναρινάκι μπορεί να αρέσει). Σίγουρα το ωμό δεν θα το πειράξει;
 
Αν ειναι πλυμενο καλα και απο τα ειδη που ειναι καταλληλα για καναρινια, οχι δεν θα το πειραξει. Το αντιθετο, θα του κανει καλο και το πιθανοτερο ειναι να τρελλαινεται κ να το τσακιζει!
Τα βρασμενα συμπληρωματικα μονο και οχι ως κυριο λαχανικο.
Και ασε τα μπλιαχ🙄... Κι εμας μας κανουν καλο! (πω πω, σαν μαμα κανω. Γερασα!:D)
 
Ωμά, πάρα πολύ καλά πλυμένα και εντελώς στεγνά :)
 
Ο χοντρός μου μετακόμισε σε καναρινομέγαρο, ορθογωνίου σχήματος και ιδαίτερα ευρύχωρο. Είναι για ζευγάρι κανονικά. Του έβαλα τρεις πατήθρες μόνο για να μάθει να κινείται περισσότερο. Δεν φάνηκε να τον προβληματίζει καθόλου η αλλαγή οικίας. Ίσα ίσα που άρχισε απευθείας το κελάηδημα.
 
Nikoletta είπε:
Του έβαλα τρεις πατήθρες μόνο για να μάθει να κινείται περισσότερο.
Δύο χρειάζεται, η μία απέναντι από την άλλη, στο ίδιο επίπεδο και στη μέγιστη δυνατή απόσταση. Να είναι δηλαδή σε τέτοια θέση που ίσα ίσα να μην ακουμπάει η ουρά του στα πλαϊνά του κλουβιού.
 
Nikoletta, πρεπει να βαζεις λιγους σπορους, μεχρι να τους τελειωνει ολους. Ετσι θα μαθει να τρωει και τι κεχρι. μετρησε την ποσοτητα που καταναλωνει και βαζει λιγη λιγοτερη για να χασει βαρος.
 
Υπάρχει περίπτωση να πεινάει και να μην πλησιάζει έστω και τους λίγους;
 
Nikoletta, πρεπει να βαζεις λιγους σπορους, μεχρι να τους τελειωνει ολους. Ετσι θα μαθει να τρωει και τι κεχρι. μετρησε την ποσοτητα που καταναλωνει και βαζει λιγη λιγοτερη για να χασει βαρος.
Σωστά, μονάχα μη βάζεις λιγότερη ποσότητα από αυτήν που μπορεί να καταναλώσει ημερησίως. Μείωσε απλώς τους λιπαρούς σπόρους. Δεν είναι ανάγκη να μειωθεί η ποσότητα, θα πρέπει να αλλάξει η σύσταση της τροφής και να φροντίζεις να καταναλώνεται όλη η ποσότητα για να έχει νόημα η δίαιτα που του κάνεις.

Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών
 
Μήπως τελικά αυτά τα βιταμινούχα που πουλάνε (κίτρινο, κόκκινο, πολύχρωμο) είναι καλύτερο να τα αποφεύγω ούτως ή άλλως; Μία διατροφή με σπόρους, φρούτα και λαχανικά μπορεί να θεωρηθεί πλήρης;
 
Nikoletta είπε:
Μήπως τελικά αυτά τα βιταμινούχα που πουλάνε (κίτρινο, κόκκινο, πολύχρωμο) είναι καλύτερο να τα αποφεύγω ούτως ή άλλως; Μία διατροφή με σπόρους, φρούτα και λαχανικά μπορεί να θεωρηθεί πλήρης;
Θα μπορούσες να τις διακόψεις άπαξ και δια παντός. Μια διατροφή με ένα μείγμα σπόρων καλής ποιότητας, φρούτα και λαχανικά κάθε δεύτερη μέρα, λίγο αβγό πολύ καλά βρασμένο (η συχνότητα εξαρτάται από την εποχή), καθαρό φρέσκο πόσιμο νερό κάθε μέρα, χώρος για άσκηση (μεγάλο κλουβί χωρίς περιττά εξαρτήματα), σχολαστική καθαριότητα και σεβασμός στη φυσική διάρκεια του ημερήσιου φωτός, θα κάνει τα πουλιά σου "αθάνατα". :)
 
Τελικά ο αδερφός μου, που έχει πολλά κανάρια και τα ζευγαρώνει κλπ, κάτι ήξερε όταν ωρυόταν ότι να βάζω μόνο σπόρια από αγοραστή τροφή.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο (κατάντησα κουραστική, αλλά προτιμώ να παίρνω τη γνώμη ανθρώπων που αγαπάνε και φροντίζουν καναρινάκια παρά τη γνώμη κάθε άσχετου): Ποια είναι τα σπόρια καλής ποιότητας; Χύμα ή συσκευασμένα; Υπάρχει κάποια μάρκα ή είδος που πρέπει να ζητάω;
 
Οι συσκευασμένες τροφές, αγορασμένες απο ένα καλό κατάστημα,
είναι η καλύτερη επιλογή. Μερικές όπως
Beyers,Cede,Manitoba,Witte mollen,Verselaga είναι κάποιες
απο αυτές που λέμε καλές μάρκες.
Ελπίζω να γράψουν και άλλοι, την γνώμη και τις προτιμήσεις τους.
 
Αυτά που είναι αποξηραμένα σκουλίκια (ακούγεται λίγο σιχαμένο αυτό) και τέτοα πράγματα, κάνουν για καναρίνια; Ή είναι για άλλου είδους πουλιά;
 
Back
Top