Διατροφή Εφτάπαχο καναρίνι

Τα καναρίνια είναι σποροφάγα πτηνά. Πάρε μια καλή
μάρκα σπόρων
 
Οι συσκευασμένες τροφές, αγορασμένες απο ένα καλό κατάστημα,
είναι η καλύτερη επιλογή. Μερικές όπως
Beyers,Cede,Manitoba,Witte mollen,Verselaga είναι κάποιες
απο αυτές που λέμε καλές μάρκες.
Ελπίζω να γράψουν και άλλοι, την γνώμη και τις προτιμήσεις τους.
Εγκρινω και επαυξανω 😛
Χρησιμοποιω Witte mollen αλλα πηρα ενα σακουλακι του κιλου Verselaga
προσφατα και μου φαινεται πιο πλουσια
ασε που τα καναρινια την τσακιζουν

ΜΦΧ
Πανος
 
Σχολώντας θα κάνω μια έρευνα στα pet shops. Αν και όπου πολάνε ζωάκια, και δη σε άθλιες συνθήκες, δεν πατάω. Όχι ότι αλλάζει κάτι, αλλά τουλάχιστον δε τους ενισχύω.
 
Εγω χρησιμοποιω Verselaga. Την τελευταια φορα επειδη δεν βρηκα, πηρα VitaKraft, αλλα νομιζω οτι η Verselaga ειναι καλυτερη, γιατι τωρα βλεπω αρκετα σπορια στον πατο του κλουβιου αφαγωτα. Και αν θυμαμαι καλα η Verselaga, εχει περισσοτερα ειδη σπορων μεσα.
 
Πήρα κι εγώ Verselaga τελικά, σε σακούλι του ενός κιλού (καφέ είναι και γράφει και premium αν δεν κάνω λάθος). Θα τους τη βάλω αύριο. Απόψε τους έκανα πάλι καθαριότητα, Σάββατο πρωί θα δοκιμάσουμε τα νέα μας σποράκια!
 
Να προσθέσω κάτι όσον αφορά τα λαχανικά και τα φρούτα σε σχέση με το πολύ καλό πλύσιμο.
-Αυτά τα μεταφέρω από μια εκπομπή στη TV με γιατρούς. -
1. Δεν αρκεί είχαν πει να τα πλένουμε μόνο πολύ καλά με άφθονο νερό αλλά πρέπει να τα βάζουμε μέσα σε νερό να μουλιάζουν για τουλάχιστον 10 λεπτά και αυτό γιατί όταν ραντίζουν τα λαχανικά χρησιμοποιούν μαζί με τα δηλητήρια και ενα κολλώδες σκεύασμα για να μένει το δηλητήριο πάνω στα λαχανικά. Αυτό δεν φεύγει όση ώρα και να αφήσουμε τα λαχανικά κάτω από τρεχούμενο νερό. Γι' αυτό μούλιασμα στο νερό για 10 λεπτά τουλάχιστον για να διαλύεται και μετά τα βάζουμε κάτω από τρεχούμενο νερό.
2. Πλύσιμο όταν τα αγοράσουμε και πριν τα βάλουμε στο ψυγείο γιατί άν είναι πρόσφατα ραντισμένα, το χρονικό διάστημα που θα μείνουν στο ψυγείο θα απορροφήσουν το δηλητήριο.
 
Ο πέτνος τα είχε πέξει απ'το πολύ πάχος. Είχε σταματήση το κελά'ι'δημα και μάλον για 'υτο δεν μπωρούσε να ζευγαρώση. Εδώ και 2 εβδομάδες του 'κανα μια δίαιτα με ασπούρι, σπανάκι, μα'ι'ντανό και λίγο διόσμο. Το πετηνάρι δεν σταματάει καθόλου.Ας ελπίσω πως θα πάει καλά από δω και πέρα.🙄
 
Τι ειδους πουλιού ειναι ο Πέτνος; Πετεινάρι;

Μαιντανός; 😱 Σε αρκετά ποστ αναφέρεται οτι ο μαιντανός δεν ενδείκνυται για τα μικρά ωδικά πτηνά! Παρατήρησες κάποια διαφορά στο πουλάκι σου; Παρουσίασε καποια περίεργα συμπτώματα; Θα ηταν πολύ χρήσιμο να κατέθετες τις παρατηρήσεις σου μιας και εχει γίνει πολύς λόγος για τον μαιντανό!
 
Εδώ στο Σουφλί πέτνος είναι ο πετηνός. Μου άρεσε αυτή η λέξει έτσι όπως την προφέρουν εδώ. Εξου και η ονομασία του καναρίνου μου. Όσο για το μα'ι'ντανό, καμία διαφορα, εκτός του ότι τώρα κελα'ι'δάη.Άλωστε εδώ στην περιοχή όλοι σχεδών δείνουν μα'ι'ντανό,όπως και καρότο, διόσμο και ρίγανι.:)
 
Η επιλογη του καταληλου μειγματος σπορον για τα καναρινια εξαρτατε απο πολλους παραγοντες αναφερω
1.ηλικια του πτηνου
2.φυλο
3. Εποχη του ετους
4.χωρος στεγασης
το ιδανικο ειναι αναλογα με της συνθηκες της εκτροφης μας να μεταβαλετε και η συσταση του μειγματος σπορων που οπως αναφερα εξαρτατε απο τους προηγουμενους παραγοντες
στην δικη μου εκτροφη χρησιμοποιω το βασικο μειγμα σπορον της vadigran με 7 ειδη σπορων(κεχρι ρουπσεν καναβουρι νιζερ βρωμη λιναρι σπανακοσπορο)
απο εκει και περα αναλογος προσθετω ξεχωριστα (περιλα καφε λευκη γαιδουραγκαθο σουσαμι ηλιοσπορο) επισης μπορει να αλλαξω και ξεχωριστα το ποσοστο ενος σπορου πχ το ποσοστο του κεχριου στο μειγμα την περιοδο αναπαυσης ειναι στο75% αντιστοιχα την περιοδο αναπαραγωγης ειναι στο 65%
σαν γενικο κανονα προσπαθω τα μειγμα τα μου να εχουν χαμηλο ποσοστο ελαιουχον σπορον και υψηλο αμυλουχον παντα σε συναρτηση με τους 4 παραγοντες που αναφερονται στην αρχη
τελος ειναι πολυ σημαντικο να μην αλλαζουμε τους σπορους στην ταιστρα εως οτου το πτηνο καταναλωση περιπου το 90% αυτων αυτο μπορει να επιτευχθει με 2 τροπους ειτε βαζουμε καθημερινα την ακριβη ποσοτητα που καταναλωνη το πτηνο(περιπου 1 κουταλακη του γλυκου) και προσφερουμε φρεσκους σπορους καθημερινα ειτε γεμιζοντας την ταιστρα και φυσωντας τους σπορους καθημερινα χωρις να προσφερουμε νεους μεχρι να καταναλωθη απο το πτηνο το 90% αυτων
 
... ειτε γεμιζοντας την ταιστρα και φυσωντας τους σπορους καθημερινα χωρις να προσφερουμε νεους μεχρι να καταναλωθη απο το πτηνο το 90% αυτων

Προσοχή εδώ Απόστολε.
-Aυτό είναι μια ΛΑΘΟΣ επιλογή. Με αυτόν τον τρόπο ένα πουλάκι που αρέσκεται
στους ελαιούχους σπόρους,θα τους καταναλώνει σχεδόν αποκλειστικά,τις πρώτες μέρες που θα υπάρχουν άφθονοι και μέχρις ότου να εξαντληθούν.
Τις υπόλοιπες μέρες,θα καταναλώνει τους εναπομείναντες αμυλούχους.
Η επιβάρυνση και το σόκ απο αυτό το διατροφικό "ακορντεόν", σε ζωτικά όργανα του,όπως το συκώτι,θα είναι πολύ μεγαλύτερη, απο το να κατανάλωνε αποκλειστικά ελαιούχους σπόρους.
 
ομολογο οτι δεν το ειχα σκεφτει αυτο!
αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω ως προς τη ειναι πιο επιβλαβες μονο ελαιουχη σποροι η αυτο το ασανσερ που αναφερες
ελπιζω και αλλοι φιλοι να καταθεσουν την αποψη τους
νομιζω εχει μεγαλο ενδιαφερον γιατι η διατροφη τον φιλον μας ειναι το α και ω για την υγεια και ζωτικοτητα τους
επισης μακη η καταναλωση μονο ελαιουχον σπορων συνεπαγεται μηδαμινη καταναλωση αυγοτροφης απο τα πτηνα λογω γρηγορης καλυψης τον ενεργειακων αναγκων τους
 
-Eντάξει, δές το αν θέλεις σαν δική μου υπερβολή.
Εκείνο πάντως που ήθελα να τονίσω είναι, να προτιμήσουν οι φίλοι μας
τον πρώτο τρόπο που προτείνεις...

"βαζουμε καθημερινα την ακριβη ποσοτητα που καταναλωνη το πτηνο(περιπου 1 κουταλακη του γλυκου)"
 
Δηλαδή κόβουμε τελείως τι βιταμήνες και την αυγοτροφή. Και όπως διάβασα βάζουμε στο μίγμα της τροφής περισότερο ασπούρι.Αυτό το έκανα σαν θεραπεία. Να σηνεχείσω να το κάνω συνέχεια;
 
Back
Top