Διατροφή Εφτιαξα για πρώτη φορά αυγοτροφη

βλεπω η συζιτιση περνη διαστασις. Θελω να σας πω δυο λογια 1. Δεν ειμαι παραγογως 2 πειραματιζομε τωρα για την ανοιξη.3 το ξερω οτι αν παρεις ετιμη θα σου βγει πιο λιγο κοστος3. Οπως ειπα βτιαχνω για πρωτη φορα4. Ειμαι ερασιτεχνης5. Αναλιετε ανουσια πραγματα που περνουν ουσια και ολοι ζουμε μια μεγαλη συνουσια6. Αστε μας να προσπαθησουμε7. Δεν θα παθουν κε τιποτα αν ψηθη λιγο στο φουρνο τα καναρινια μηπος αυτες που αγοραζουν ειναι καλητερες8. Ειμουν περιστερας κε τορα μαθενω για καναρινια ασχετα που τα ειχα χρονια9. Οτι κε αν φτιαχνη κανεις απο αυτα που του λει το σαιτ σιγουρα ειναι καλιτερο απο τα ετιμα 10.φιλε μακη και φιλε σταυρο ασε να κανουμε και κανα λαθακη απο τα λαθη μαθενουμε να παρουσιαζεσε ξερολας κτιπαει ασχειμα
 
νικο εδω ειμαστε για να συζηταμε και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και κρινονται. Αν και νομιζω οτι θα σου απαντησει και ο σταυρος, δεν νομιζω εκεινος να αναφερθηκε καθολου σε δικα σου λογια οι ενεργειες
 
φιλε μακη και φιλε σταυρο ασε να κανουμε και κανα λαθακη απο τα λαθη μαθενουμε να παρουσιαζεσε ξερολας κτιπαει ασχειμα
Αν θεωρείς ότι υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτό που κάνεις, έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις ή να προσπαθείς να μάθεις κάτι από αυτό. Δεν έχεις όμως κανένα δικαίωμα να απαιτείς από οποιονδήποτε να συμφωνεί με αυτό που θεωρεί λάθος. Δεν αναφέρθηκε κανείς σε εσένα, ούτε σου υπέδειξε τι είδους αβγοτροφή να χρησιμοποιείς. Κάνουμε μία συζήτηση που έχει σκοπό να βοηθήσει τον αναγνώστη να επιλέξει με ποιον τρόπο θέλει να μάθει, γιατί καλώς ή κακώς υπάρχουν και άνθρωποι που δε θέλουν να μαθαίνουν τα πάντα μόνο μέσα από τα λάθη τους και ειδικά μέσα από ένα χώρο ενημέρωσης.
 
Αν και αρχαριος σε θεματα που αφορουν καναρινια σημερα εκανα την αυγοτροφη του Δημητρη με καποιες παραλαγες. Δεν εβαλα γυρη και σπιρουλινα γιατι δεν ειχα και προσθεσα μια κουταλια μελι ενα μικρο καροτο και λιγο μπροκολο. Πρεπει να πετυχα την τελεια αναλογια(τυχη του αρχαριου:)και στην υφη της ειναι παρα πολυ καλη. Ενα εχω να πω δεν εχω δει τα καναρινια μου να τρωνε ποτε με τετοια ορεξη ασταματητα.Φιλε Δημητρη οταν λες ενα κουταλι (θυμαρι ριγανι κ. Ο. Κ) ενοεις μεγαλο;
 
Η σπιρουλινα αν και ιδανικη για την πτερροροια λογω των αμινοξεων της δεν γινενται παντα αμεσως αποδεκτη απο τα πουλια(μαλλον λογω γευσης). Αν την εισαγεις στην πορεια να το κανεις με πολυ μικρη ποσοτητα σταδιακα αυξανομενη. Το καροτο ειναι οκ το εχω δοκιμασει και παλιοτερα αλλα το μπροκολο θα σου το προτεινα ωμο να το δινεις σκετο να μην οξειδωνονται καποια θρεπτικα συστατικα του και ισως χαλαει με τις μερες. Οπου αναφερω κουταλι εννοω του γλυκου(μικρο) ενω κουταλια εννοω της σουπας (μεγαλο)
 
Δεν εβαλα γυρη και σπιρουλινα
Τη γύρη όσες φορές τη χρησιμοποίησα, δεν έδειξαν να την προτιμούν. Έψαχναν μάλιστα να τη βρουν και στη συνέχεια την πετούσαν κάτω. Έτσι, την έδινα σε μικρή ποσότητα αφού την έλιωνα μένα κουτάλι προκειμένου αλλά ομογενοποιηθεί και να απορροφηθεί πλήρως από το υπόλοιπο μείγμα.

Σχετικά με τη σπιρουλίνα, αυτό ισχύει όντως με βάση και τη δική μου εμπειρία…
Η σπιρουλινα αν και ιδανικη για την πτερροροια λογω των αμινοξεων της δεν γινενται παντα αμεσως αποδεκτη απο τα πουλια(μαλλον λογω γευσης). Αν την εισαγεις στην πορεια να το κανεις με πολυ μικρη ποσοτητα σταδιακα αυξανομενη.
 
Back
Top